Time Tracker (6.x-1.0-beta3) - en to fr translation catalogue (113 entries)

en: enabled
fr: activé

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Author
fr: Auteur

en: Enabled
fr: Activé

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Weight
fr: Poids

en: edit
fr: modifier

en: Save
fr: Enregistrer

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Time
fr: Heure

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: User
fr: Utilisateur

en: Node
fr: Nœud

en: 1 hour | @count hours
fr[0]: @count heure
fr[1]: @count heures

en: Comment
fr: Commentaire

en: groups
fr: groupes

en: Start
fr: Début

en: End
fr: Fin

en: General Settings
fr: Paramètres globaux

en: Ops
fr: Op.

en: Duration
fr: Durée

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: Start timer
fr: Démarrer le minuteur

en: locked
fr: verrouillé

en: Activity
fr: Activité

en: First day of week
fr: Premier jour de la semaine

en: Hours
fr: Heures

en: Start Time
fr: Heure de début

en: End Time
fr: Heure de fin

en: on
fr: activé

en: Resume
fr: Reprendre

en: Output Format
fr: Format de sortie

en: Locked
fr: Verrouillé

en: Activities
fr: Activités

en: Billable
fr: Facturable

en: Select box
fr: Liste de sélection

en: Value type
fr: Type de valeur

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
fr: Date dans n'importe quel format machine. AAAA-MM-JJ HH:MM:SS est préférable

en: Invalid date format.
fr: Format de date invalide.

en: Days of the week
fr: Jours de la semaine

en: Autocomplete textfield
fr: Champ de texte avec autocomplétion

en: Total time
fr: Temps total

en: Time Entry
fr: Minutage

en: Billed
fr: Payé

en: An offset from the current time such as "+1 day" or "-2 hours -30 minutes"
fr: Décalage à partir de l'heure courante, par exemple "+1 day" ou "-2 hours -30 minutes"

en: Time Tracker Time Entry Method
fr: Mode de saisie des minutages de Time Tracker

en: Time Interval (Start and End Times)
fr: Intervalle de temps (heures de début et de fin)

en: Activity Name
fr: Nom de l'activité

en: Add an activity that time can be tracked for.
fr: Ajouter une activité qui peut être minutée.

en: Activity %name Deleted
fr: Activité %name supprimée

en: Time Tracker settings
fr: Paramètres de Time Tracker

en: Track time on this content types nodes
fr: Activer le minutage pour les nœuds de ce type de contenu

en: Track time on this content types nodes.
fr: Activer le minutage pour les nœuds de ce type de contenu.

en: Track time on this content types comments
fr: Activer le minutage pour les commentaires de ce type de contenu

en: Track time on this content types comments.
fr: Activer le minutage pour les commentaires de ce type de contenu.

en: eg. 2.5 or 2:30 for two and a half hours
fr: ex. 2.5 ou 2:30 pour deux heures et demie

en: Invalid interval value. Start time must come before End time
fr: Valeur de l'intervalle invalide. L'heure de début doit précéder l'heure de fin.

en: Time Entry Recorded
fr: Minutage enregistré

en: Time Entry Deleted
fr: Minutage supprimé

en: Time Tracker Time Entries
fr: Minutages Time Tracker

en: 1 hr | @count hrs
fr[0]: 1 h
fr[1]: @count h

en: 1 min | @count mins
fr[0]: 1 min
fr[1]: @count min

en: 1 minute | @count minute
fr[0]: 1 minute
fr[1]: @count minutes

en: administer time tracker
fr: administrer time tracker

en: add time tracker entries
fr: ajouter des minutages time tracker

en: administer time entries
fr: administrer les minutages

en: Edit a Time Entry
fr: Modifier un minutage

en: Allow multiple timers per user.
fr: Permettre plusieurs minuteurs par utilisateur.

en: Click here to view it.
fr: Cliquez ici pour le voir.

en: Timer started
fr: Minuteur démarré

en: Timer reset
fr: Minuteur réinitialisé

en: Your Active Timers
fr: Vos minuteurs actifs

en: See all active timers
fr: Voir tous les minuteurs actifs

en: view all timers
fr: voir tous les minuteurs

en: Active Timers
fr: Minuteurs actifs

en: Time Tracker Timer
fr: Minuteur Time Tracker

en: Estimated Time
fr: Temps estimé

en: eg. 2.5 for two and a half hours
fr: ex. 2.5 pour deux heures et demie

en:  remaining
fr:  restant(es)

en: Estimated Time:
fr: Temps estimé :

en: Time Estimate
fr: Estimation du temps

en: Total hours for
fr: Nombre total d'heures pour

en: No time entered.
fr: Aucun temps saisi.

en: Select a case
fr: Choisir un cas

en: Time spent by you on this case so far:
fr: Temps que vous avez passé sur ce cas jusque ici :

en: Estimated time for this ticket:
fr: Temps estimé pour ce dossier :

en: Use the format hh:mmAM/PM e.g. 12:30PM
fr: Utiliser le format hh:mmAM/PM ex. 12:30PM

en: Form submitted
fr: Formulaire envoyé

en: Start time must be in the format hh:mmAM/PM e.g. 12:30PM
fr: Le format de l'heure de début doit être hh:mmAM/PM ex. 12:30PM

en: End time must be in the format hh:mmAM/PM e.g. 12:30PM
fr: Le format de l'heure de fin doit être hh:mmAM/PM ex. 12:30PM

en: Select a case...
fr: Choisissez un cas...

en: My Time Sheet
fr: Mon relevé horaire

en: Time Entry ID.
fr: Identifiant (ID) du minutage

en: Timestamp of the Entry.
fr: Horodatage du minutage.

en: Is the Entry Billable?
fr: Le minutage est facturable ?

en: Relate an entry to the user who created it.
fr: Associer un minutage à l'utilisateur qui l'a créé.

en: Relate an entry to a comment.
fr: Associer un minutage à un commentaire.

en: Relate an entry to an Activity Name.
fr: Associer un minutage à un nom d'activité.

en: Activity Name.
fr: Nom de l'activité.

en: Time Estimate.
fr: Estimation du temps.

en: Page w/Casetracker
fr: Page avec Casetracker

en: Accepted Relative Values
fr: Valeurs relatives acceptées
