TinyMCE (6.x-1.1-dev) - en to it translation catalogue (41 entries)

en: Show on every page except the listed pages.
it: Mostra su ogni pagina eccetto quelle elencate.

en: Show on only the listed pages.
it: Mostra solo sulle pagine elencate.

en: Pages
it: Pagine

en: enabled
it: attivato

en: delete
it: elimina

en: Administer
it: Amministra

en: Operations
it: Operazioni

en: disabled
it: disattivato

en: Language
it: Lingua

en: none
it: nessuno

en: edit
it: modifica

en: Visibility
it: Visibilità

en: Roles
it: Ruoli

en: Default state
it: Stato predefinito

en: Basic setup
it: Impostazioni di base

en: Profile name
it: Nome profilo

en: Roles allowed to use this profile
it: Ruoli che possono usare questo profilo

en: Allow users to choose default
it: Permetti agli utenti di scegliere il default

en: false
it: falso

en: true
it: vero

en: Show disable/enable rich text editor toggle
it: Mostra il link attiva/disattiva l'editor rich text

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
it: Mostra se il seguente codice PHP restituisce <code>TRUE</code> (modalità PHP, solo esperti).

en: Buttons and plugins
it: Pulsanti e plugins

en: Editor appearance
it: Aspetto dell'editor

en: Toolbar location
it: Posizione della barra degli strumenti

en: Path location
it: percorso

en: Enable resizing button
it: Attiva il pulsante di ridimensionamento

en: Block formats
it: Formati del Blocco

en: Cleanup and output
it: Pulizia e output

en: Verify HTML
it: Verifica l'HTML

en: Preformatted
it: Preformattato

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
it: Converti i tag &lt;font&gt; in stili

en: Remove linebreaks
it: Rimuovi le interruzioni di linea

en: Apply source formatting
it: Applica la formattazione del codice sorgente

en: Editor CSS
it: CSS dell'editor

en: CSS path
it: Percorso CSS

en: CSS classes
it: classi CSS

en: Profile
it: Profilo

en: You must give a profile name.
it: Devi dare un nome al profilo.

en: module
it: modulo

en: Site configuration
it: Configurazione del sito
