TinyMCE (6.x-1.1-dev) - en to sv translation catalogue (100 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Show on every page except the listed pages.
sv: Visa på alla sidor förutom de angivna sidorna.

en: Show on only the listed pages.
sv: Visa endast på de angivna sidorna.

en: Pages
sv: Sidor

en: enabled
sv: aktiverad

en: delete
sv: radera

en: Administer
sv: Administrera

en: Operations
sv: Funktioner

en: disabled
sv: ej aktiverad

en: Language
sv: Språk

en: none
sv: ingen

en: edit
sv: redigera

en: Visibility
sv: Synlighet

en: Roles
sv: Roller

en: Configure the rich editor.
sv: Konfigurera redigeraren av typen Rich Text.

en: enable rich-text
sv: aktivera Rich text

en: disable rich-text
sv: inaktivera Rich text

en: Your current web browser does not support WYSIWYG editing.
sv: Din nuvarande webbläsare stöder inte redigering i WYSIWYG.

en: TinyMCE rich-text settings
sv: Inställningar i TinyMCE för Rich Text

en: Default state
sv: Förvalt läge

en: Should rich-text editing be enabled or disabled by default in textarea fields?
sv: Skall redigering med hjälp av rich-text vara aktiverad eller ej som förvalt för textområden?

en: Add new TinyMCE profile
sv: Lägg till en ny profil för TinyMCE

en: Edit tinymce profile
sv: Redigera profilen för TinyMCE

en: Deleted profile
sv: Raderade profil

en: Create profile
sv: Skapa profil

en: Update profile
sv: Uppdatera profil

en: Your TinyMCE profile has been updated.
sv: Din profil för TinyMCE har uppdaterats.

en: Your TinyMCE profile has been created.
sv: Din profil för TinyMCE har skapats.

en: TinyMCE settings
sv: Inställningar för TinyMCE

en: Could not find the TinyMCE engine installed at <strong>!tinymce-directory</strong>. Please <a href="http://tinymce.moxiecode.com/">download TinyMCE</a>, uncompress it and copy the folder into !tinymce-path.
sv: Kunde inte hitta TinyMCE:s motor installerat på <strong>!tinymce-directory</strong>. Var vänlig <a href="http://tinymce.moxiecode.com/">ladda ned TinyMCE</a>, packa upp det och kopiera det till katalogen i !tinymce-path.

en: You must <a href="!access-control-url">assign</a> at least one role with the 'access tinymce' permission before creating a profile.
sv: Du måste <a href="!access-control-url">tilldela</a> åtminstone en roll med behörighet "tillgång till TinyMCE" innan du skapar en profil.

en: You will not be allowed to create a new profile since all user roles have already been assigned profiles. Either remove an existing tinymce profile from at least one role or assign another role the 'access tinymce' permission.
sv: Du kommer inte vara beviljad att skapa en ny profil eftersom alla roller redan har tilldelats till profiler. Antingen får du ta bort en existerande profil för TinyMCE från åtminstone en roll eller tilldela ytterligare en roll till behörighet "åtkomst till TinyMCE".

en: Not all user roles are shown since they already have tinymce profiles. You must first unassign profiles in order to add them to a new one.
sv: Inte alla roller visas eftersom de redan har profiler för TinyMCE. Du måste först ta bort ta bort tilldelade profiler för att kunna lägga till dem till nya.

en: Basic setup
sv: Grundläggande inställningar

en: Profile name
sv: Namn på profil

en: Enter a name for this profile. This name is only visible within the tinymce administration page.
sv: Ange ett namn för den här profilen. Detta namn syns bara inom administrationssidan för TinyMCE.

en: Roles allowed to use this profile
sv: Roller med rätt att använda den här profilen

en: Check at least one role. Only roles with 'access tinymce' permission will be shown here.
sv: Använd åtminstone en roll. Bara roller med behörighet "åtkomst till TinyMCE" kommer att visas här.

en: Default editor state for users in this profile. Users will be able to override this state if the next option is enabled.
sv: Förvalt tillstånd på redigeraren för användarna i deras profiler. Användarna kommer att kunna åsidosätta detta läge om nästa alternativ är aktiverat.

en: Allow users to choose default
sv: Låter användarna kunna välja förvalt

en: false
sv: falskt

en: true
sv: sant

en: If allowed, users will be able to choose their own TinyMCE default state by visiting their profile page.
sv: Om tillåten kommer användarna att själva kunna välja eget förvalt läge för TinyMCE genom att besöka sina profilsidor.

en: Show disable/enable rich text editor toggle
sv: Visa knappen inaktivera/aktivera redigeraren Rich Text

en: Whether or not to show the disable/enable rich text editor toggle below the textarea. If false, editor defaults to the global default or user default (see above).
sv: Huruvida knappen aktivera/inaktivera redigeraren Rich Text skall visas under textområden eller ej. Om falskt sätts redigeraren som standard till det globala förvalda eller användarens förval (se ovan).

en: The language for the TinyMCE interface. Language codes based on the <a href="http://www.loc.gov/standards/iso639-2/englangn.html">ISO-639-2</a> format.
sv: Språket på gränsnittet för TinyMCE. Språkkoderna baseras på formatet <a href="http://www.loc.gov/standards/iso639-2/englangn.html">ISO-639-2</a>.

en: Safari browser warning
sv: Varning för webbläsaren Safari

en: TinyMCE support for the Safari web browser is experimental and a warning message is displayed when that browser is detected. You can disable this message here.
sv: Stödet av TinyMCE för webbläsaren Safari är på försöksstadiet och ett varningsmeddelande visas när den webbläsaren upptäcks. Du kan inaktivera det meddelandet här.

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are '!blog' for the blog page and !blog-wildcard for every personal blog. !front is the front page.
sv: Ange en sida per rad som Drupals sökvägar. "*" är jokertecken. Exempel på sökvägar är "!blog" för bloggsidan och !blog-wildcard för varje privat blogg. !front är startsidan.

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
sv: Visa om följande PHP-kod returnerar <code>TRUE</code> (PHP-läge, bara för experter).

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between !php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
sv: Om läget PHP är valt, ange PHP-koden mellan !php. OBS! körs felaktig PHP-kod kan det förstöra din webbplats i Drupal.

en: Show tinymce on specific pages
sv: Visa TinyMCE på specifika sidor

en: Buttons and plugins
sv: Knappar och insticksprogram

en: Editor appearance
sv: Redigerarens utseende

en: Toolbar location
sv: Verktygslådans placering

en: bottom
sv: längst ned

en: top
sv: längst upp

en: Show toolbar at the top or bottom of the editor area?
sv: Visa verktygslådan längst upp eller längst ned i redigerarens utrymme?

en: Toolbar alignment
sv: Placering av verktygslådan

en: center
sv: centrerad

en: left
sv: vänster

en: right
sv: höger

en: Align tool icons left, center, or right within the toolbar.
sv: Arrangera verktygsikonerna till vänster, centrerat eller till höger inom verktygslådan.

en: Path location
sv: Plats för sökväg

en: Path to html elements (i.e. "body>table>tr>td"). Show at top, bottom, or not at all.
sv: Sökväg till HTML-elementen (till exempel "body>table>tr>td"). Visas  längst upp, längst ned eller inte alls.

en: Enable resizing button
sv: Aktivera knappen storleksförändring

en:  This option gives you the ability to enable/disable the resizing button. If enabled the <strong>Path location toolbar</strong> must be set to "top" or "bottom" in order to display the resize icon.
sv:  Det här valet ger dig möjlighet att aktivera/inaktivera knappen storleksförändring. Om aktiverad måste <strong>Sökvägen till verktygslokaliseringen</strong> vara satt till "Längst upp" eller "längst ned" för att kunna visa ikonen för storleksförändring.

en: Block formats
sv: Blockformat

en: Comma separated list of HTML block formats. You can only remove elements, not add.
sv: Kommaseparerad lista av blockformat för HTML. Du kan bara ta bort element, inte lägga till.

en: Cleanup and output
sv: Rensa upp och skicka

en: Verify HTML
sv: Verifiera HTML

en: Should the HTML contents be verified or not? Verifying will strip &lt;head&gt tags, so choose false if you will be editing full page HTML.
sv: Skall HTML-innehållet verifieras eller inte? Om sant tas taggar bort av typen &lt;head&gt, så välj falskt om du kommer att redigera sidor med fullständig HTML.

en: Preformatted
sv: Förformaterat

en: If this option is set to true, the editor will insert TAB characters on tab and preserve other whitespace characters just like a PRE HTML element does.
sv: Om det här alternativet är satt till sant kommer redigeraren att infoga TAB-tecken vid tab och bevara andra tomrumstecken precis som elementet PRE i HTML gör.

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
sv: Konvertera taggar av typen &lt;font&gt; till stilmallen

en: If you set this option to true, font size, font family, font color and font background color will be replaced by inline styles.
sv: Om du anger det här alternativet till sant kommer fonternas storlek, familj, färg och bakgrundsfärg att bytas ut mot infogad stil.

en: Remove linebreaks
sv: Ta bort radbrytningar

en: Set this option to false to prevent TinyMCE from removing linebreaks from existing nodes.  True avoids conflicts with some filters.
sv: Ange det här alternativet till falskt för att hindra TinyMCE från att ta bort radbrytningar från existerande noder. Om satt till sant undviks konflikter med några filter.

en: Apply source formatting
sv: Applicera källkodsformatering

en: This option makes TinyMCE apply source formatting.  Set this to true for a cleaner HTML source.  Choose false to avoid conflicts with some filters.
sv: Det här alternativet gör att TinyMCE använder sig av källans formatering. Ange detta till sant för en renare kod i HTML. Välj falskt för att undiva konflikter med vissa filter.

en: Editor CSS
sv: Redigerarens CSS

en: use theme css
sv: använd temats CSS

en: define css
sv: definiera CSS

en: tinyMCE default
sv: tinyMCE som standard

en: Defines the CSS to be used in the editor area.<br />use theme css - load style.css from current site theme.<br/>define css - enter path for css file below.<br />tinyMCE default - uses default CSS from editor.
sv: Anger vilken stilmall som skall användas i redigerarens utrymme.<br />använder temats stilmall - ladda style.css från nuvarande webbplats tema.<br />ange CSS - ange sökvägen för stilmallsfilen nedan.<br />förvald TinyMCE - använder den förvalda stilmallen från redigeraren.

en: CSS path
sv: Sökväg till CSS

en: Enter path to CSS file (<em>example: "css/editor.css"</em>) or a list of css files seperated by a comma (<em>example: /themes/garland/style.css,http://domain.com/customMCE.css</em>).<br />Macros: %h (host name: http://www.example.com/), %t (path to theme: theme/yourtheme/)<br />Be sure to select "define css" above.
sv: Ange sökvägen till stilmallsfilen (<em>exempel: "css/editor.css"</em>) eller en lista av stilmallsfiler separerade med komma (<em>exempel: /themes/garland/style.css,http://domain.com/customMCE.css</em>).<br>Makron: %h (värdnamn: http://www.example.com/), %t (sökväg till tema: theme/yourtheme/)<br>Glöm inte att välja "Definiera CSS" ovan.

en: CSS classes
sv: Stilmallsklasser

en: Adds CSS classes to the "styles" droplist. Format is: &lt;title&gt;=&lt;class&gt;;<br/> Example: Header 1=header1;Header 2=header2;Header 3=header3 (note: no trailing ';')<br />Leave blank to automatically import list of CSS classes from style sheet.
sv: Lägger till stilmallsklasser till rullgardinsmenyn "stil". Format är: &lt;title&gt;=&lt;class&gt;;<br> Exempel; Header 1=header1;Header 2=header2;Header 3=header3 (observera: inte inledande ";")<br>Lämna blankt för att automatiskt importera stilmallsklasser från stilmallen.

en: Profile
sv: Profil

en: <p><a href="!create-profile-url">Create new profile</a></p>
sv: <p><a href="!create-profile-url">Skapa en ny profil</a></p>

en: No profiles found. Click here to <a href="!create-profile-url">create a new profile</a>.
sv: Inga profiler funna. Klicka här för att <a href="!create-profile-url">skapa en ny profil</a>.

en: You must give a profile name.
sv: Du måste ange ett profilnamn.

en: You must select at least one role.
sv: Du måste välja åtminstone en roll.

en: administer tinymce
sv: administrera tinymce

en: access tinymce
sv: åtkomst till tinymce

en: module
sv: modul

en: access tinymce imagemanager
sv: åtkomst till bildhanteraren för tinymce

en: The most popular WYSIWYG editor for advanced content editing.
sv: Den populäraste redigeraren av typen WYSIWYG för avancerad innehållsredigering.

en: Site configuration
sv: Inställningar
