TinyMCE (6.x-1.1-dev) - en to pl translation catalogue (60 entries)

en: Home
pl: Strona główna

en: Show on every page except the listed pages.
pl: Pokaż na wszystkich stronach z wyjątkiem wypisanych.

en: Show on only the listed pages.
pl: Pokaż tylko na wypisanych stronach.

en: Pages
pl: Strony

en: enabled
pl: włączone

en: delete
pl: usuń

en: Administer
pl: Administruj

en: Operations
pl: Operacje

en: disabled
pl: wyłączone

en: Language
pl: Język

en: none
pl: brak

en: edit
pl: edytuj

en: Visibility
pl: Widoczność

en: Roles
pl: Role

en: Configure the rich editor.
pl: Konfiguracja zaawansowanego edytora (RTF).

en: enable rich-text
pl: włącz formatowanie tekstu

en: disable rich-text
pl: wyłącz formatowanie tekstu

en: Default state
pl: Domyślny stan

en: Add new TinyMCE profile
pl: Dodaj nowy profil TinyMCE

en: Edit tinymce profile
pl: Edytuj profil tinymce

en: Deleted profile
pl: Usunięty profil

en: Create profile
pl: Utwórz profil

en: Update profile
pl: Uaktualnij profil

en: Your TinyMCE profile has been updated.
pl: Twój profil TinyMCE został zaktualizowany.

en: Your TinyMCE profile has been created.
pl: Twój profil TinyMCE został utworzony.

en: TinyMCE settings
pl: Ustawienia TinyMCE

en: Basic setup
pl: Ustawienia podstawowe

en: Profile name
pl: Nazwa profilu

en: Roles allowed to use this profile
pl: Role, które mogą używać tego profilu

en: Allow users to choose default
pl: Umożliwia użytkownikom wybór domyślnego

en: false
pl: fałsz

en: true
pl: prawda

en: Show disable/enable rich text editor toggle
pl: Pokaż włącznik/wyłącznik zaawansowanego edytora (RTF)

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
pl: Wyświetlaj, jeśli poniższy kod PHP zwraca prawdę - <code>TRUE</code> (tryb PHP, tylko dla ekspertów).

en: Buttons and plugins
pl: Przyciski i wtyczki

en: Editor appearance
pl: Wygląd edytora

en: Toolbar location
pl: Umiejscowienie paska narzędzi

en: bottom
pl: dół

en: top
pl: góra

en: left
pl: lewo

en: right
pl: prawo

en: Path location
pl: Ścieżka

en: Enable resizing button
pl: Włącz przycisk zmieniający wielkość tekstu

en: Block formats
pl: Formaty blokowe

en: Cleanup and output
pl: Porządkowanie i wyjście

en: Verify HTML
pl: Weryfikuj HTML

en: Preformatted
pl: Preformatowany

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
pl: Konwertuj tagi &lt;font&gt; do stylów

en: Remove linebreaks
pl: Usuń podziały wierszy

en: Apply source formatting
pl: Zastosuj formatowanie źródła

en: Editor CSS
pl: Edytor CSS

en: use theme css
pl: używaj tematu css

en: define css
pl: zdefiniuj css

en: CSS path
pl: Ścieżka CSS

en: CSS classes
pl: Klasy CSS

en: Profile
pl: Profil

en: You must give a profile name.
pl: Musisz podać nazwę profilu.

en: administer tinymce
pl: zarządzaj tinymce

en: module
pl: moduł

en: Site configuration
pl: Konfiguracja witryny
