Token (6.x-1.12) - en to da translation catalogue (142 entries)

en: Subject
da: Emne

en: error
da: fejl

en: Message
da: Meddelelse

en: Node ID
da: Indholdselement ID

en: Placeholder tokens
da: Pladsholder-symboler

en: Node type
da: Indholdstype

en: action
da: handling

en: Sent email to %recipient
da: E-mail sendt til %recipient

en: Unable to send email to %recipient
da: Kunne ikke sende e-mail til %recipient

en: The subject of the message.
da: Meddelelsens emne.

en: Comment ID
da: Kommentar-ID

en: Recipient
da: Modtager

en: The name of the menu the node belongs to.
da: Navnet på menuen som indholdselementet tilhører.

en: The vocabulary that the page's first category belongs to.
da: Ordforrådet som sidens første kategori tilhører.

en: The name of the category.
da: Kategoriens navn.

en: The id number of the category.
da: Kategoriens ID.

en: Anonymous
da: Anonym

en: Token
da: Symbol

en: Node title
da: Titel

en: Token actions
da: Symbolhandlinger

en: Replacement value
da: Erstatningsværdi

en: tokens
da: symboler

en: User's name
da: Brugernavn

en: User's unfiltered name. WARNING - raw user input.
da: Brugerens ufiltrerede navn. Advarsel: Rent brugerinput

en: User's ID
da: Bruger ID

en: User's email address
da: Brugerens e-mail-adresse.

en: User's registration date
da: Brugerens oprettelsesdato

en: Days since the user registered
da: Dage siden brugeren blev oprettet

en: User's last login date
da: Brugerens seneste logind

en: Days since the user's last login
da: Dage siden brugerens seneste login

en: The current date in the user's timezone
da: Den akutelle dato i brugerens tidszone

en: The URL of the user's profile page.
da: URLen til brugerens profilside.

en: The URL the user's account editing page.
da: URLen til brugerens profilside.

en: Replacement patterns for @name
da: Erstatningsmønstre for @name

en: Comment title
da: Kommentar titel

en: Node type (user-friendly version)
da: Indholdstype (brugervenlig udgave)

en: Unfiltered node title. WARNING - raw user input.
da: Ufiltreret titel. Advarsel: Rent brugerinput

en: Node author's user id
da: Forfatterens bruger-ID

en: Node author's user name
da: Forfatterengs brugernavn

en: Node author's user name. WARNING - raw user input.
da: Forfatterens brugernavn. Advarsel: Rent brugerinput

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
da: URLen som brugeren viderestilles til. Kan være en intern URL som node/1234 eller en ekstern url som http://drupal.org.

en: All tokens for node creation dates can also be used with with the "mod-" prefix; doing so will use the modification date rather than the creation date.
da: Alle symboler for oprettelsesdatoer kan også bruges med forstavelsen "mod-". Det vil resultere i ændringsdatoen i stedet for oprettelsesdatoen.

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
da: Menustien (brødkrummestien) uden Forside eller [menu], adskilt af /.

en: Name of top taxonomy term
da: Navn på øverste taksonomi-ord.

en: Unfiltered name of top taxonomy term. WARNING - raw user input.
da: Ufiltreret navn på første taksonomi-term. Advarsel: Rent brugerinput

en: ID of top taxonomy term
da: ID for øverste taksonomi-ord

en: The id number of the category's parent vocabulary.
da: IDen på kategoriens overordnede ordforråd.

en: The unfiltered vocabulary that the page's first category belongs to. WARNING - raw user input.
da: Det ufiltrerede navn på ordforrådet som sidens første kategori tilhører. Advarsel: Rent brugerinput.

en: The unfiltered name of the category. WARNING - raw user input.
da: Kategoriens ufiltrerede navn. Advarsel: Rent brugerinput

en: Token replacement patterns
da: Symbol erstatningsmønstre

en: Comment's node ID
da: Kommentarens node ID

en: Comment title. WARNING - raw user input
da: Kommentartitel. Advarsel: Rent brugerinput

en: Comment body
da: Kommentar indhold

en: Comment body. WARNING - raw user input
da: Kommentartekst. Advarsel: Rent brugerinput

en: Comment author's user id
da: Kommentarforfattters bruger-ID

en: Comment author's user name
da: Kommentarforfatterens brugernavn

en: Comment author's user name. WARNING - raw user input
da: Kommentarforfatterens brugernavn. Advarsel: Rent brugerinput

en: Comment author's home page.
da: Kommentarforfatterens hjemmeside.

en: Comment author's e-mail.
da: Kommentarforfatterens e-mail-adresse.

en: Comment author's e-mail. WARNING - raw user input.
da: Kommentarforfatterens e-mail-adresse. ADVARSEL - rå brugerdata.

en: Comment creation year (four digit)
da: Oprettelsesår (fire cifre)

en: Comment creation year (two digit)
da: Oprettelsesår (to cifre)

en: Comment creation month (full word)
da: Oprettelsesmåned (navn)

en: Comment creation month (abbreviated)
da: Oprettelsesmåned (forkoerwr)

en: Comment creation month (two digit, zero padded)
da: Oprettelsesmåned (to cifre)

en: Comment creation month (one or two digit)
da: Oprettelsesmåned (et eller to cifre)

en: Comment creation week (two digit)
da: Oprettelsesuge (to cifre)

en: Comment creation date (day of month)
da: Oprettelsesdag (dag i måneden)

en: Comment creation day (full word)
da: Oprettelsesdag (navn)

en: Comment creation day (abbreviation)
da: Oprettelsesdag (forkortelse)

en: Comment creation day (two digit, zero-padded)
da: Oprettelsesdag (to cifre)

en: Comment creation day (one or two digit)
da: Oprettelsesdag (et eller to cifre)

en: Node language
da: Node sprog

en: Node author's e-mail.
da: Forfatterens e-mail-adresse

en: Node author's e-mail. WARNING - raw user input.
da: Forfatterens e-mail-adresse. Advarsel: Rå brugerdata.

en: Name of top term's vocabulary
da: Navn på øverste ord's ordforråd.

en: Unfiltered name of top term's vocabulary. WARNING - raw user input.
da: Ufiltreret navn på første ordforråd. Advarsel: Rent brugerinput

en: ID of top term's vocabulary
da: ID for det første ord's ordforråd

en: Node creation year (four digit)
da: Oprettelsesår (fire cifre)

en: Node creation year (two digit)
da: Oprettelsesår (to cifre)

en: Node creation month (full word)
da: Oprettelsesmåned (navn)

en: Node creation month (abbreviated)
da: Oprettelsesmåned (forkortet)

en: Node creation month (two digit, zero padded)
da: Oprettelsesmåned (to cifre)

en: Node creation month (one or two digit)
da: Oprettelsesmåned (et eller to cifre)

en: Node creation week (two digit)
da: Oprettelsesuge (to cifre)

en: Node creation date (day of month)
da: Oprettelsesdag (dag i måneden)

en: Node creation day (full word)
da: Oprettelsesdag (navn)

en: Node creation day (abbreviation)
da: Oprettelsesdag (forkortelse)

en: Node creation day (two digit, zero-padded)
da: Oprettelsesdag (to cifre)

en: Node creation day (one or two digit)
da: Oprettelsesdag (et eller to cifre)

en: The name of the menu the node belongs to. WARNING - raw user input.
da: Navnet på menuen som indholdselementet tilhører. Advarsel: Rent brugerinput.

en: The unfiltered menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /. WARNING - raw user input.
da: Menustien (brødkrummestien) uden Forside eller [menu], adskilt af /. Advarsel: Rent brugerinput.

en: The text used in the menu as link text for this item.
da: Teksten der bruges i menuen som linktekst for elementet.

en: The unfiltered text used in the menu as link text for this item. WARNING - raw user input.
da: Den ufiltrerede tekst der bruges i menuen som linktekst for elementet. Advarsel: Rå brugerdata.

en: The title of the node's book parent.
da: Titlen på sidens overordnede side.

en: The id of the node's book parent.
da: ID for sidens overordnede side.

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
da: Titler på alle overordnede sider i boghierarkiet.

en: The unfiltered title of the node's book parent. WARNING - raw user input.
da: Den ufiltrerede titel på sidens overordnede side. Advarsel: Rent brugerinput.

en: The unfiltered titles of all parents in the node's book hierarchy. WARNING - raw user input.
da: De ufiltrerede titler på alle overordnede sider i boghierarkiet. Advarsel: Rent brugerinput.

en: The name of the currently logged in user.
da: Navnet på den aktuelle bruger.

en: The user ID of the currently logged in user.
da: Bruger ID for den aktuelle bruger.

en: The email address of the currently logged in user.
da: E-mail-adresse for den aktuelle bruger.

en: The url of the current Drupal website.
da: URLen til det aktuelle Drupal-site.

en: The name of the current Drupal website.
da: Navnet på det aktuelle Drupal-site.

en: The slogan of the current Drupal website.
da: Slogan for det aktuelle Drupal-site.

en: The mission of the current Drupal website.
da: Det akutelle Drupal-site's mission.

en: The contact email address for the current Drupal website.
da: Kontakt-e-mail-adressen for det aktuelle Drupal-site.

en: The current date on the site's server.
da: Den aktuelle dato på sitets server.

en: The current year (four digit)
da: Det aktuelle år (fire cifre)

en: The current year (two digit)
da: Det aktuelle år (to cifre)

en: The current month (full word)
da: Den aktuelle måned (fulde navn)

en: The current month (abbreviated)
da: Den aktuelle måned (forkortet)

en: The current month (two digit, zero padded)
da: Den aktuelle måned (to cifre, polstret med nul)

en: The current month (one or two digit)
da: Den aktuuelle måned (et eller to cifre)

en: The current week (two digit)
da: Den aktuelle uge (to cifre)

en: The current date (day of month)
da: Den aktuelle dag (dag i måneden)

en: The current day (full word)
da: Den aktuelle dag (helt ord)

en: The current day of week (abbreviation)
da: Den aktuelle ugedag (forkortelse)

en: The current day (two digit, zero-padded)
da: Den aktuelle dag (to cifre, polstret med nul)

en: The current day (one or two digit)
da: Den aktuelle dag (et eller to cifre)

en: The current page number for paged lists
da: Det aktuelle sidenummer på sideinddelte lister

en: A randomly generated SHA1 hash.
da: En tilfældigt genereret SHA1 hash.

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
da: Det aktuelle timestamp i sekunder siden 1. januar 1970.

en: A randomly generated single-digit number.
da: Et tilfældigt et-cifret tal.

en: A randomly generated three-digit number.
da: Et tilfældigt tre-cifret tal.

en: A randomly generated ten-digit number.
da: Et tilfældigt ti-cifret tal.

en: Randomly generated single-digit letter.
da: Et tilfældigt bogstav.

en: Randomly generated three-digit letters.
da: Tre tilfældige bogstaver.

en: Randomly generated ten-digit letters.
da: Ti tilfældige bogstaver.

en: Display a tokenized message to the user
da: Vis en tokeniseret meddelelse til brugeren

en: Send tokenized e-mail
da: Send tokeniseret e-mail

en: Redirect to a tokenized URL
da: Viderestil til tokeniseret URL

en: The email address to which the message should be sent.
da: E-mail-adressen som meddelelsen sendes til.

en: The message that should be sent.
da: Meddelelsen som skal sendes.

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
da: Følgende pladsholdere kan burges til at oprette URL stien. Visse pladsholdere er muligvis ikke tilgængelige afhængigt af konteksten hvor handlingen udføres.

en: The message to be displayed to the current user.
da: Meddelelsen der vises til den aktuelle bruger.

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
da: Følgende pladsholdere kan bruges i meddelelsesteksten. Visse pladsholdere er muligvis ikke tilgængelige afhængigt af konteksten hvor handlingen udføres.

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
da: Følgende pladsholdere kan bruges i URL stien. Visse pladsholdere er muligvis ikke tilgængelige afhængigt af konteksten hvor handlingen udføres.

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
da: Et delt API til udskiftning af pladsholdere med data.

en: TokenSTARTER
da: SymbolSTART

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
da: Tilbyder yderligere symboler og en basis på hvilken du kan bygge dine egne symboler.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
da: Tilbyder udvidede Drupal-handlinger vha. Token-modulet.
