Token (6.x-1.12) - en to fi translation catalogue (140 entries)

en: Subject
fi: Aihe

en: error
fi: virhe

en: Message
fi: Viesti

en: Placeholder tokens
fi: Kirjanmerkit

en: Node type
fi: Solmun tyyppi

en: action
fi: toiminto

en: Sent email to %recipient
fi: Sähköposti lähetettiin (vastaanottajana %recipient)

en: Unable to send email to %recipient
fi: Sähköpostia ei voitu lähettää (vastaanottajana %recipient)

en: The subject of the message.
fi: Viestin aihe.

en: Comment ID
fi: Kommentin ID

en: Recipient
fi: Vastaanottaja

en: The name of the menu the node belongs to.
fi: Solmun valikon nimi.

en: The vocabulary that the page's first category belongs to.
fi: Sanasto johon sivun ensimmäinen kategoria kuuluu.

en: The name of the category.
fi: Kategorian nimi.

en: The id number of the category.
fi: Kategorian ID.

en: Anonymous
fi: Anonyymi

en: Token
fi: Muuttuja

en: Node title
fi: Solmun otsikko

en: Token actions
fi: Merkkien toimet

en: Replacement value
fi: Korvattava muuttuja

en: tokens
fi: merkit

en: User's name
fi: Käyttäjän nimi

en: User's unfiltered name. WARNING - raw user input.
fi: Käyttäjän nimi suodattamattomana. VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto.

en: User's ID
fi: Käyttäjän ID

en: User's email address
fi: Käyttäjän sähköpostiosoite

en: User's registration date
fi: Käyttäjän rekisteröitymispäivä

en: Days since the user registered
fi: Kuinka monta päivää sitten käyttä rekisteröity

en: User's last login date
fi: Käyttäjän viimeisin sisäänkirjautumispäivä

en: Days since the user's last login
fi: Kuinka monta päivää sitten käyttäjä viimeksi kirjautui sisään

en: The current date in the user's timezone
fi: Käyttäjän aikavyöhykkeen tämänhetkinen päivämäärä

en: The URL of the user's profile page.
fi: Käyttäjän profiilinmuokkaussivun osoite.

en: The URL the user's account editing page.
fi: Käyttäjän käyttäjätietojen muokkaussivun osoite.

en: Replacement patterns for @name
fi: Korvauskuvio merkeille @name

en: Comment title
fi: Kommentin otsikko

en: Node type (user-friendly version)
fi: Solmun tyyppi (käyttäjäystävällinen versio)

en: Unfiltered node title. WARNING - raw user input.
fi: Suodattamaton solmun otsikko. VAROITUS - käyttäjän syöttämää raakatietoa.

en: Node author's user id
fi: Solmun luojan käyttäjä ID

en: Node author's user name
fi: Solmun luojan käyttäjänimi

en: Node author's user name. WARNING - raw user input.
fi: Solmun luojan käyttäjänimi. VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto.

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
fi: Osoite, johon käyttäjä ohjataan. Tämä voi olla sisäinen osoite kuten node/1234 tai ulkoinen osoite kuten http://drupal.org.

en: All tokens for node creation dates can also be used with with the "mod-" prefix; doing so will use the modification date rather than the creation date.
fi: Kaikkia solmujen luontipäiviä voidaan käyttää myös "mod-" etuliitteen kanssa; etuliitettä käytettäessä järjestelmä käyttää solmun muokkauspäivää luontipäivän sijaan.

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
fi: Suodattamatonta valikkopolku (kuten kuvattuna muropolussa) poislukien Etusivu tai [menu]. Eroteltuina "/" merkeillä.

en: Name of top taxonomy term
fi: Ylätason luokittelutermin nimi

en: Unfiltered name of top taxonomy term. WARNING - raw user input.
fi: Suodattamaton ylätason luokittelutermi. VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto.

en: ID of top taxonomy term
fi: Ylätason luokittelutermin ID

en: The id number of the category's parent vocabulary.
fi: Kategorian isäntäsanaston ID.

en: The unfiltered vocabulary that the page's first category belongs to. WARNING - raw user input.
fi: Ensimmäisen sivun kategorian sanaston nimi suodattamattomana. VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto.

en: The unfiltered name of the category. WARNING - raw user input.
fi: Kategorian nimi suodattamattomana. VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto.

en: Token replacement patterns
fi: Merkkien korvauskuviot

en: Comment's node ID
fi: Kommenttisolmun ID

en: Comment title. WARNING - raw user input
fi: Kommentin otsikko. VAROITUS - käyttäjän syöttämää raakatietoa.

en: Comment body
fi: Kommentin runko

en: Comment body. WARNING - raw user input
fi: Kommentin runko. VAROITUS - käyttäjän syöttämää raakatietoa.

en: Comment author's user id
fi: Kommentin jättäjän käyttäjä ID

en: Comment author's user name
fi: Kommentin jättäjän käyttäjänimi

en: Comment author's user name. WARNING - raw user input
fi: Kommentin jättäjän käyttäjänimi. VAROITUS - käyttäjän syöttämää raakatietoa.

en: Comment author's home page.
fi: Kommentin jättäjän kotisivu.

en: Comment author's e-mail.
fi: Kommentin jättäjän sähköpostiosoite.

en: Comment author's e-mail. WARNING - raw user input.
fi: Kommentin jättäjän sähköpostiosoite. VAROITUS - käyttäjän syöttämää raakatietoa.

en: Comment creation year (four digit)
fi: Kommentin luontivuosi (neljän numeron esitystapa)

en: Comment creation year (two digit)
fi: Kommentin luontikuukausi (kahden numeron esitystapa)

en: Comment creation month (full word)
fi: Kommentin luontikuukausi (koko sana)

en: Comment creation month (abbreviated)
fi: Kommentin luontikuukausi (lyhennettynä)

en: Comment creation month (two digit, zero padded)
fi: Kommentin luontikuukausi (kahdella numerolla, etunollalla)

en: Comment creation month (one or two digit)
fi: Kommentin luontikuukausi (yhden tai kahden numeron esitystapa)

en: Comment creation week (two digit)
fi: Kommentin luontiviikko (kahden numeron esitystapa)

en: Comment creation date (day of month)
fi: Kommentin luontipäivämäärä (kuukaudenpäivä)

en: Comment creation day (full word)
fi: Kommentin luontipäivä (koko sana)

en: Comment creation day (abbreviation)
fi: Kommentin luontipäivä (lyhennettynä)

en: Comment creation day (two digit, zero-padded)
fi: Kommentin luontipäivä (kahdella numerolla, etunollalla)

en: Comment creation day (one or two digit)
fi: Kommentin luontipäivä (yhden tai kahden numeron esitystapa)

en: Node language
fi: Solmun kieli

en: Node author's e-mail.
fi: Solmun luojan sähköpostiosoite.

en: Node author's e-mail. WARNING - raw user input.
fi: Solmun luojan sähköpostiosoite. VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto.

en: Name of top term's vocabulary
fi: Ylätason luokittelutermin nimi

en: Unfiltered name of top term's vocabulary. WARNING - raw user input.
fi: Suodattamaton ylätason luokittelutermin nimi. VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto.

en: ID of top term's vocabulary
fi: Termin sanaston ID

en: Node creation year (four digit)
fi: Solmun luontivuosi (neljän numeron esitystapa)

en: Node creation year (two digit)
fi: Solmun luontivuosi (kahden numeron esitystapa)

en: Node creation month (full word)
fi: Solmun luontikuukausi (koko sana)

en: Node creation month (abbreviated)
fi: Solmun luontikuukausi (lyhennettynä)

en: Node creation month (two digit, zero padded)
fi: Solmun luontikuukausi (kaksi numeroa, etunollalla)

en: Node creation month (one or two digit)
fi: Solmun luontikuukausi (yhden tai kahden numeron esitystapa)

en: Node creation week (two digit)
fi: Solmun luontiviikko (kahden numeron esitystapa)

en: Node creation date (day of month)
fi: solmun luontipäivämäärä (kuukaudenpäivä)

en: Node creation day (full word)
fi: Solmun luontipäivä (koko sana)

en: Node creation day (abbreviation)
fi: Solmun luontipäivä (lyhennelmä)

en: Node creation day (two digit, zero-padded)
fi: Solmun luontipäivä (kaksi numeroa, etunollalla)

en: Node creation day (one or two digit)
fi: Solmun luontipäivä (kahden numeron esitystapa)

en: The name of the menu the node belongs to. WARNING - raw user input.
fi: Solmun valikon nimi. VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto.

en: The unfiltered menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /. WARNING - raw user input.
fi: Suodattamatonta valikkopolku (kuten kuvattuna muropolussa) poislukien Etusivu tai [menu]. Eroteltuina "/" merkeillä. VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto.

en: The text used in the menu as link text for this item.
fi: Tämän elementin valikon linkkinä käytettävä teksti.

en: The unfiltered text used in the menu as link text for this item. WARNING - raw user input.
fi: Suodattamatonta tekstiä linkkitekstinä tälle elementille. VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto.

en: The title of the node's book parent.
fi: Kirjasivun solmun isäntäsivun otsikko.

en: The id of the node's book parent.
fi: Kirjasivun solmun isäntäsivun ID.

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
fi: Kirjasivun hierarkian kaikkien isäntäsivujen otsikot.

en: The unfiltered title of the node's book parent. WARNING - raw user input.
fi: Kirjasivun isäntäsivun otsikko suodattamattomana. VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto.

en: The unfiltered titles of all parents in the node's book hierarchy. WARNING - raw user input.
fi: Kirjasivun hierarkian kaikkien isäntäsivujen otsikot suodattamattomina. VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto.

en: The name of the currently logged in user.
fi: Tällä hetkellä sisäänkirjautuneen käyttäjän nimi.

en: The user ID of the currently logged in user.
fi: Tällä hetkellä sisäänkirjautuneen käyttäjän ID.

en: The email address of the currently logged in user.
fi: Tällä hetkellä sisäänkirjautuneen käyttäjän sähköpostiosoite.

en: The url of the current Drupal website.
fi: Tämänhetkisen Drupal-sivuston osoite.

en: The name of the current Drupal website.
fi: Tämänhetkisen Drupal-sivuston nimi.

en: The slogan of the current Drupal website.
fi: Tämänhetkisen Drupal-sivuston slogan.

en: The mission of the current Drupal website.
fi: Tämänhetkisen Drupal-sivuston missiolauseke.

en: The contact email address for the current Drupal website.
fi: Tämänhetkisen Drupal-sivuston yhteyssähköpostiosoite.

en: The current date on the site's server.
fi: Sivuston palvelimen tämänhetkinen päivämäärä.

en: The current year (four digit)
fi: Tämänhetkinen vuosi (neljän numeron näyttötapa)

en: The current year (two digit)
fi: Tämänhetkinen vuosi (kahden numeron näyttötapa)

en: The current month (full word)
fi: Tämänhetkinen kuukausi (koko sana)

en: The current month (abbreviated)
fi: Tämänhetkinen kuukausi (lyhennettynä)

en: The current month (two digit, zero padded)
fi: Tämänhetkinen kuukausi (kaksi numeroa, etunollalla)

en: The current month (one or two digit)
fi: Tämänhetkinen kuukausi (yhden tai kahden numeron näyttötapa)

en: The current week (two digit)
fi: Tämänhetkinen viikko (kahden numeron näyttötapa)

en: The current date (day of month)
fi: Tämänhetkinen päivämäärä (kuukaudenpäivä)

en: The current day (full word)
fi: Tämänhetkinen päivä (koko sana)

en: The current day of week (abbreviation)
fi: Tämänhetkinen viikonpäivä (lyhennelmä)

en: The current day (two digit, zero-padded)
fi: Tämänhetkinen päivä (kaksi numeroa, etunollalla)

en: The current day (one or two digit)
fi: Tämänhetkinen päivä (kahden numeron näyttötapa)

en: The current page number for paged lists
fi: Tämänhetkinen sivunumero sivutettuja listoja varten

en: A randomly generated SHA1 hash.
fi: Satunnaisesti luotu SHA1 koodi.

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
fi: Tämänhetkinen aikaleima sekunteina tammikuun 01.01.1970 lähtien.

en: A randomly generated single-digit number.
fi: Satunnaisesti luotu yksinumeroinen luku.

en: A randomly generated three-digit number.
fi: Satunnaisesti luotu kolminumeroinen luku.

en: A randomly generated ten-digit number.
fi: Satunnaisesti luotu kymmennumeroinen luku.

en: Randomly generated single-digit letter.
fi: Satunnaisesti luotuja yksimerkkinen kirjain.

en: Randomly generated three-digit letters.
fi: Satunnaisesti luotu kolmimerkkinen kirjainyhdistelmä.

en: Randomly generated ten-digit letters.
fi: Satunnaisesti luotu kymmenmerkkinen kirjainyhdistelmä.

en: Display a tokenized message to the user
fi: Näytä merkitetty viesti käyttäjälle

en: Send tokenized e-mail
fi: Lähetä merkitetty sähköposti

en: Redirect to a tokenized URL
fi: Uudelleenohjaa merkitettyyn osoitteeseen.

en: The email address to which the message should be sent.
fi: Sähköpostiosoitteet joihin viestit lähetetään.

en: The message that should be sent.
fi: Lähetettävä viesti.

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
fi: Kirjanmerkkejä voidaan käyttää luotaessa osoitetta. Jotkut merkeistä eivät ehkä ole käytössä riippuen siitä missä kontekstissa niiden toiminta laukaistaan.

en: The message to be displayed to the current user.
fi: Tämänhetkiselle käyttäjälle näytettävä viesti.

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
fi: Seuraavia kirjanmerkkejä voidan käyttää yksilöidyssä viestissä. Jotkut merkeistä eivät mahdollisesti ole käytettävisä riippuen siitä missä kontekstissa ne laukaistaan.

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
fi: Seuraavia kirjanmerkkejä voidan käyttää osoitteessa. Jotkut merkeistä eivät mahdollisesti ole käytettävisä riippuen siitä missä kontekstissa ne laukaistaan.

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
fi: Tarjoaa jaetun APIn jonka avulla voidaan korvata tekstuaaliset kirjanmerkit itse tiedolla.

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
fi: Tarjoaa pohjan joiden päälle voit rakentaa omat merkkisi.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
fi: Tarjoaa muokattuja versioita Drupalin ytimen toimista käyttäen Merkit moduulia.
