Token (6.x-1.12) - en to ja translation catalogue (117 entries)

en: Subject
ja: 件名

en: error
ja: エラー

en: Message
ja: メッセージ

en: Node ID
ja: ノードID

en: Placeholder tokens
ja: プレースホルダートークン

en: Node type
ja: ノードタイプ

en: action
ja: アクション

en: Sent email to %recipient
ja: %recipient へメールが送信されました

en: Unable to send email to %recipient
ja: %recipient へメールが送信できませんでした

en: The subject of the message.
ja: メッセージの件名を入力してください。

en: Comment ID
ja: コメントID

en: Recipient
ja: 受信者

en: The name of the menu the node belongs to.
ja: ノードが所属するメニューの名前。

en: The vocabulary that the page's first category belongs to.
ja: ページの最初のカテゴリーが所属するボキャブラリー。

en: The name of the category.
ja: カテゴリーの名前。

en: The id number of the category.
ja: カテゴリーの id 番号。

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Token
ja: トークン

en: Node title
ja: ノードタイトル

en: Replacement value
ja: 置換される値

en: tokens
ja: トークン

en: User's name
ja: ユーザーの名前

en: User's unfiltered name. WARNING - raw user input.
ja: ユーザーの名前（未フィルターのもの）。警告 - 生のユーザー入力です。

en: User's ID
ja: ユーザーの ID

en: User's email address
ja: ユーザーのメールアドレス

en: User's registration date
ja: ユーザーの登録日

en: Days since the user registered
ja: ユーザーが登録してからの日数

en: User's last login date
ja: ユーザーの最終ログイン日

en: Days since the user's last login
ja: ユーザーの最終ログイン日からの日数

en: The current date in the user's timezone
ja: ユーザーのタイムゾーンの現在の日付

en: The URL of the user's profile page.
ja: ユーザーのプロフィールページの URL 。

en: The URL the user's account editing page.
ja: ユーザーのアカウント編集ページの URL 。

en: Replacement patterns for @name
ja: @nameの置換パターン

en: Comment title
ja: コメントタイトル

en: Node type (user-friendly version)
ja: ノードタイプ（ユーザーフレンドリーバージョン）

en: Unfiltered node title. WARNING - raw user input.
ja: 未フィルターのノードタイトル。警告 - 生のユーザー入力です。

en: Node author's user id
ja: ノード作成者のユーザー id

en: Node author's user name
ja: ノード作成者のユーザー名

en: Node author's user name. WARNING - raw user input.
ja: ノード作成者のユーザー名。警告 - 生のユーザー入力です。

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
ja: ユーザーがリダイレクトされるURLを入力してください。 node/1234 のような内部リンクと、http://drupal.org のような外部リンクが使用できます。

en: All tokens for node creation dates can also be used with with the "mod-" prefix; doing so will use the modification date rather than the creation date.
ja: ノード作成日のトークンはすべて「 mod- 」プリフィックスをつけて使うこともできます。そうすると、作成日ではなく更新日を使う形になります。

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
ja: メニューパス（パンくずに反映されている）。ホームや [menu] には含まれていない。 / 区切り。

en: Name of top taxonomy term
ja: トップタクソノミータームの名前

en: Unfiltered name of top taxonomy term. WARNING - raw user input.
ja: 未フィルターのトップタクソノミータームの名前。警告 - 生のユーザー入力です。

en: ID of top taxonomy term
ja: トップタクソノミータームの ID

en: The id number of the category's parent vocabulary.
ja: カテゴリーの親のボキャブラリーの id 番号。

en: The unfiltered vocabulary that the page's first category belongs to. WARNING - raw user input.
ja: ページの最初のカテゴリーが所属するボキャブラリー（未フィルターのもの）。警告 - 生のユーザー入力です。

en: The unfiltered name of the category. WARNING - raw user input.
ja: カテゴリーの名前（未フィルターのもの）。警告 - 生のユーザー入力です。

en: Token replacement patterns
ja: トークン置換パターン

en: Comment's node ID
ja: コメントのノード ID

en: Comment title. WARNING - raw user input
ja: コメントタイトル。警告 - 生のユーザー入力です

en: Comment body
ja: コメント本文

en: Comment body. WARNING - raw user input
ja: コメント本文。警告 - 生のユーザー入力です

en: Comment author's user id
ja: コメントをした人のユーザー id

en: Comment author's user name
ja: コメントをした人のユーザー名

en: Comment author's user name. WARNING - raw user input
ja: コメントをした人のユーザー名。警告 - 名前のユーザー入力です

en: Comment author's home page.
ja: コメントをした人のホームページ。

en: Comment author's e-mail.
ja: コメントをした人のメールアドレス。

en: Comment author's e-mail. WARNING - raw user input.
ja: コメントをした人のメールアドレス。警告 - 生のユーザー入力です。

en: Comment creation year (four digit)
ja: コメント作成年（ 4 桁）

en: Comment creation year (two digit)
ja: コメント作成年（ 2 桁）

en: Comment creation month (full word)
ja: コメント作成月（正式名称）

en: Comment creation month (abbreviated)
ja: コメント作成月（略語）

en: Comment creation month (two digit, zero padded)
ja: コメント作成月（ 2 桁・ゼロパディングあり）

en: Comment creation month (one or two digit)
ja: コメント作成月（ 1 桁または 2 桁）

en: Comment creation week (two digit)
ja: コメント作成週（ 2 桁）

en: Comment creation date (day of month)
ja: コメント作成日（月内日）

en: Comment creation day (full word)
ja: コメント作成日（正式名称）

en: Comment creation day (abbreviation)
ja: コメント作成日（略語）

en: Comment creation day (two digit, zero-padded)
ja: コメント作成日（ 2 桁・ゼロパディングあり）

en: Comment creation day (one or two digit)
ja: コメント作成日（ 1 桁または 2 桁）

en: Node language
ja: ノード言語

en: Node author's e-mail.
ja: ノード作成者のメールアドレス。

en: Node author's e-mail. WARNING - raw user input.
ja: ノード作成者のメールアドレス。警告 - 生のユーザー入力です。

en: Name of top term's vocabulary
ja: トップタームのボキャブラリーの名前

en: Unfiltered name of top term's vocabulary. WARNING - raw user input.
ja: 未フィルターのタームボキャブラリーの名前。警告 - 生のユーザー入力です。

en: ID of top term's vocabulary
ja: トップタームのボキャブラリーの ID

en: Node creation year (four digit)
ja: ノード作成年（ 4 桁）

en: Node creation year (two digit)
ja: ノード作成年（ 2 桁）

en: Node creation month (full word)
ja: ノード作成年（正式名称）

en: The name of the menu the node belongs to. WARNING - raw user input.
ja: ノードが所属するメニューの名前。警告 - 生のユーザー入力です。

en: The unfiltered menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /. WARNING - raw user input.
ja: メニューパス（パンくずに反映されている）。ホームや [menu] には含まれていない。 / 区切り。警告 - 生のユーザー入力です。

en: The text used in the menu as link text for this item.
ja: この項目に対するメニューのリンクテキストとして使われるテキスト。

en: The unfiltered text used in the menu as link text for this item. WARNING - raw user input.
ja: この項目に対するメニューのリンクテキストとして使われるテキスト。警告 - 生のユーザー入力です。

en: The title of the node's book parent.
ja: ノードのブックの親のタイトル。

en: The id of the node's book parent.
ja: ノードのブックの親の id 。

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
ja: ノードのブックヒエラルキーのすべての親のタイトル。

en: The unfiltered title of the node's book parent. WARNING - raw user input.
ja: 未フィルターのノードブックの親のタイトル。警告 - 生のユーザー入力です。

en: The unfiltered titles of all parents in the node's book hierarchy. WARNING - raw user input.
ja: 未フィルターのノードのブックヒエラルキーのすべての親のタイトル。警告 - 生のユーザー入力です。

en: The name of the currently logged in user.
ja: 現在のログインユーザーの名前。

en: The user ID of the currently logged in user.
ja: 現在ログインしているユーザーのユーザー ID 。

en: The email address of the currently logged in user.
ja: 現在ログインしているユーザーのメールアドレス。

en: The url of the current Drupal website.
ja: 現在の Drupal サイトの URL 。

en: The name of the current Drupal website.
ja: 現在の Drupal サイトの名前。

en: The slogan of the current Drupal website.
ja: 現在の Drupal サイトのスローガン。

en: The mission of the current Drupal website.
ja: 現在の Drupal サイトのミッション。

en: The contact email address for the current Drupal website.
ja: 現在の Drupal サイトのコンタクトメールアドレス。

en: The current date on the site's server.
ja: サイトのサーバーの現在の日付

en: The current year (four digit)
ja: 現在年（ 4 桁）

en: The current year (two digit)
ja: 現在年（ 2 桁）

en: A randomly generated SHA1 hash.
ja: ランダムに生成された SHA1 ハッシュ。

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
ja: 1970年1月1日からの経過秒数を表す現在のタイムスタンプ。

en: A randomly generated single-digit number.
ja: ランダムに生成された 1 桁の数字。

en: A randomly generated three-digit number.
ja: ランダムに生成された 3 桁の数字。

en: A randomly generated ten-digit number.
ja: ランダムに生成された 10 桁の数字。

en: Randomly generated single-digit letter.
ja: ランダムに生成された 1 桁の文字。

en: Randomly generated three-digit letters.
ja: ランダムに生成された 3 桁の文字列。

en: Randomly generated ten-digit letters.
ja: ランダムに生成された 10 桁の文字列。

en: Display a tokenized message to the user
ja: トークン化されたメッセージをユーザーに表示する

en: The email address to which the message should be sent.
ja: メッセージが送信される先のメールアドレス。

en: The message that should be sent.
ja: 送信されるメッセージ。

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
ja: 生成する URL のパス中に以下のプレースホルダートークンを使用することができます。 いくつかのトークンは、アクションの実行状況によって有効でない場合があります。

en: The message to be displayed to the current user.
ja: 現在のユーザーの表示されるメッセージ。

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
ja: 以下のプレースホルダートークンはカスタムメッセージテキストで使うことができます。アクションがトリガーされたコンテクストによって、使用できないトークンもあります。

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
ja: 以下のプレースホルダートークンは URL パスの中で使うことができます。アクションがトリガーされたコンテクストによって、使用できないトークンもあります。

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
ja: テキストのプレースホルダーを実際のデータに置き換えるための共用の API を提供します。

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
ja: 追加のトークンを提供し、オリジナルのトークンの基礎を提供します。
