Token (6.x-1.12) - en to tr translation catalogue (76 entries)

en: Subject
tr: Konu

en: error
tr: hata

en: Message
tr: İleti

en: Node ID
tr: Düğüm Kimliği

en: Node type
tr: Düğüm tipi

en: action
tr: eylem

en: Sent email to %recipient
tr: E-posta gönderildi: %recipient.

en: Unable to send email to %recipient
tr: E-posta gönderilemedi: %recipient.

en: The subject of the message.
tr: İletinin konusu.

en: Comment ID
tr: Yorum ID

en: Recipient
tr: Alıcı

en: The name of the menu the node belongs to.
tr: Düğümün ait olduğu menünün adı.

en: The vocabulary that the page's first category belongs to.
tr: Sayfanın ilk kategorisinin ait olduğu sözlük.

en: The name of the category.
tr: Kategorinin adı.

en: The id number of the category.
tr: Kategorinin ID numarası.

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Token
tr: Simge

en: Node title
tr: Düğüm başlığı

en: User's name
tr: Kullanıcının adı

en: User's unfiltered name. WARNING - raw user input.
tr: Kullanıcının filtrelenmemiş adı. UYARI - saf kullanıcı girdisi.

en: User's ID
tr: Kullanıcının ID'si

en: User's email address
tr: Kullanıcının e-posta adresi

en: User's registration date
tr: Kullanıcının kayıt tarihi

en: User's last login date
tr: Kullanıcının son giriş tarihi

en: The URL of the user's profile page.
tr: Kullanıcının profil sayfasının URL'si

en: Replacement patterns for @name
tr: @name için değiştirme şablonları

en: Comment title
tr: Yorum başlığı

en: Node type (user-friendly version)
tr: Düğüm Türü (kullanıcı-dostu sürüm)

en: Unfiltered node title. WARNING - raw user input.
tr: Filtrelenmemiş düğüm başlığı. DİKKAT - işlenmemiş kullanıcı girdisi.

en: Node author's user id
tr: Düğüm Yazarı kullanıcı ID

en: Node author's user name
tr: Düğüm Yazarı kullanıcı adı

en: Node author's user name. WARNING - raw user input.
tr: Düğüm Yazarı kullanıcı adı. DİKKAT - işlenmemiş kullanıcı girdisi.

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
tr: Kullanıcının yönlendirileceği URL. Bu node/1234 gibi bir dahili URL olacağı gibi  http://drupal.org gibi harici bir URL de olabilir.

en: Token replacement patterns
tr: Token değiştirme şablonları

en: Comment title. WARNING - raw user input
tr: Yorum başlığı. UYARI - saf kullanıcı girdisi

en: Comment body
tr: Yorum gövdesi

en: Comment body. WARNING - raw user input
tr: Yorum gövdesi. UYARI - saf kullanıcı girdisi

en: Comment author's user id
tr: Yorum yazarının kullanıcı id

en: Comment author's user name
tr: Yorum yazarının kullanıcı adı

en: Comment author's user name. WARNING - raw user input
tr: Yorum yazarının kullanıcı adı. UYARI - saf kullanıcı girdisi

en: Comment author's home page.
tr: Yorum yazarının ana sayfası

en: Comment author's e-mail.
tr: Yorum yazarının e-postası

en: Comment author's e-mail. WARNING - raw user input.
tr: Yorum yazarının e-postası. UYARI - saf kullanıcı girdisi

en: Comment creation year (four digit)
tr: Yorum oluşturulma yılı (dört rakam)

en: Comment creation year (two digit)
tr: Yorum oluşturulma yılı (iki rakam)

en: Comment creation month (full word)
tr: Yorum oluşturulma ayı (tam kelime)

en: Comment creation month (abbreviated)
tr: Yorum oluşturulma ayı (kısaltma)

en: Comment creation month (two digit, zero padded)
tr: Yorum oluşturulma ayı (iki rakam, sıfır ile doldurulmuş)

en: Comment creation month (one or two digit)
tr: Yorum oluşturulma ayı (bir veya iki rakam)

en: Comment creation week (two digit)
tr: Yorum oluşturulma haftası (iki rakam)

en: Comment creation date (day of month)
tr: Yorum oluşturulma tarihi (ayın günü)

en: Comment creation day (full word)
tr: Yorum oluşturulma günü (tam kelime)

en: Comment creation day (abbreviation)
tr: Yorum oluşturulma günü (kısaltma)

en: Comment creation day (two digit, zero-padded)
tr: Yorum oluşturulma günü (iki rakam, sıfır ile doldurulmuş)

en: Comment creation day (one or two digit)
tr: Yorum oluşturulma günü (bir veya iki rakam)

en: Node language
tr: Düğüm dili

en: Node author's e-mail.
tr: Düğüm Yazarı e-posta

en: Node author's e-mail. WARNING - raw user input.
tr: Düğüm Yazarı e-posta. DİKKAT - işlenmemiş kullanıcı girdisi.

en: Node creation year (four digit)
tr: Düğüm oluşturma yılı (dört basamak)

en: Node creation year (two digit)
tr: Düğüm oluşturma yılı (iki basamak)

en: The user ID of the currently logged in user.
tr: Güncel giriş yapmış kullanıcının kullanıcı ID'si.

en: The email address of the currently logged in user.
tr: Güncel giriş yapmış kullanıcının e-posta adresi.

en: The url of the current Drupal website.
tr: Geçerli Drupal sitesinin URL'si.

en: The name of the current Drupal website.
tr: Geçerli Drupal sitesinin adı.

en: The slogan of the current Drupal website.
tr: Geçerli Drupal sitesinin sloganı.

en: The current page number for paged lists
tr: Sayfalı listeler için geçerli sayfa numarası

en: A randomly generated SHA1 hash.
tr: Rastgele oluşturulmuş SHA1

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
tr: Güncel zaman damgası, 1 Ocak 1970'den bugüne geçen saniye.

en: A randomly generated single-digit number.
tr: Rastgele oluşturulmuş tek-basamaklı sayı

en: A randomly generated three-digit number.
tr: Rastgele oluşturulmuş üç-basamaklı sayı

en: A randomly generated ten-digit number.
tr: Rastgele oluşturulmuş on-basamaklı sayı.

en: Randomly generated single-digit letter.
tr: Rastgele oluşturulmuş tek-basamaklı harf.

en: Randomly generated three-digit letters.
tr: Rastgele oluşturulmuş üç-basamaklı harf.

en: Randomly generated ten-digit letters.
tr: Rastgele oluşturulmuş on-basamaklı harf.

en: The email address to which the message should be sent.
tr: Mesajın gönderileceği e-posta adresi.

en: The message that should be sent.
tr: Gönderilecek mesaj.
