Token (6.x-1.14) - en to ar translation catalogue (40 entries)

en: Subject
ar: الموضوع

en: Description
ar: الوصف

en: error
ar: خطأ

en: Message
ar: الرسالة

en: Name
ar: الاسم

en: URL
ar: العنوان URL

en: action
ar: إجراء

en: Sent email to %recipient
ar: أُرسل البريد إلى %recipient

en: Unable to send email to %recipient
ar: تعذّر إرسال البريد إلى %recipient

en: The subject of the message.
ar: موضوع الرسالة.

en: Drupal
ar: دروبال

en: Recipient
ar: المتسلم

en: Anonymous
ar: مجهول

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
ar: المسار الذي سيُوجّه إليه المستخدم. يمكن أن يكون مساراً داخلياً مثل node/1234 أو مساراً خارجياً مثل http://drupal.org.

en: The title of the comment.
ar: عنوان التعليق.

en: The title of the node.
ar: عنوان العقدة.

en: The name of the site.
ar: اسم الموقع.

en: The unique ID of the comment.
ar: المعرف الفريد للتعليق.

en: The name left by the comment author.
ar: الاسم المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The email address left by the comment author.
ar: عنوان البريد الإلكتروني المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The home page URL left by the comment author.
ar: رابط الموقع المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The formatted content of the comment itself.
ar: تنسيق محتوى التعليق.

en: The number of comments posted on a node.
ar: عدد التعليقات المرسلة في عقدة.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
ar: عدد التعليقات المرسلة على مشاركة منذ آخر زيارة للقارئ.

en: The type of the node.
ar: نوع العقدة.

en: The human-readable name of the node type.
ar: الاسم الظاهر للمستخدم لهذا النوع من المحتوى.

en: The language the node is written in.
ar: اللغة المستخدمة في العقدة

en: The URL of the node.
ar: عنوان رابط العقدة.

en: The slogan of the site.
ar: شعار الموقع.

en: The administrative email address for the site.
ar: عنوان البريد الإلكتروني الإداري للموقع.

en: The URL of the site's front page.
ar: رابط الصفحة الرئيسية للموقع.

en: The optional description of the taxonomy term.
ar: الوصف الاختياري للوسم.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
ar: الوصف الاختياري لمعجم التصنيف.

en: The unique ID of the user account.
ar: المعرف الوحيد (ID) لحساب المستخدم.

en: The login name of the user account.
ar: اسم الدخول لحساب المستخدم.

en: The email address of the user account.
ar: عنوان البريد الإلكتروني لحساب المستخدم.

en: The URL of the account profile page.
ar: عنوان رابط الصفحة الشخصية للحساب.

en: The unique ID of the content item, or "node".
ar: المعرف الفريد لعنصر المحتوى، أو "العقدة".

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
ar: القيم المتاحة هي: [site:name]، [site:url]، [user:name]، [user:mail]، [site:login-url]، [site:url-brief]، [user:edit-url]، [user:one-time-login-url]، [user:cancel-url].

en: The URL of the account edit page.
ar: عنوان رابط صفحة تعديل الحساب.
