Token (6.x-1.14) - en to da translation catalogue (139 entries)

en: Subject
da: Emne

en: Description
da: Beskrivelse

en: error
da: fejl

en: Message
da: Meddelelse

en: Name
da: Navn

en: Placeholder tokens
da: Pladsholder-symboler

en: action
da: handling

en: Sent email to %recipient
da: E-mail sendt til %recipient

en: Unable to send email to %recipient
da: Kunne ikke sende e-mail til %recipient

en: The subject of the message.
da: Meddelelsens emne.

en: Recipient
da: Modtager

en: The name of the menu the node belongs to.
da: Navnet på menuen som indholdselementet tilhører.

en: The vocabulary that the page's first category belongs to.
da: Ordforrådet som sidens første kategori tilhører.

en: The name of the category.
da: Kategoriens navn.

en: The id number of the category.
da: Kategoriens ID.

en: Anonymous
da: Anonym

en: Token
da: Symbol

en: Token actions
da: Symbolhandlinger

en: Replacement value
da: Erstatningsværdi

en: tokens
da: symboler

en: Replacement patterns for @name
da: Erstatningsmønstre for @name

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
da: URLen som brugeren viderestilles til. Kan være en intern URL som node/1234 eller en ekstern url som http://drupal.org.

en: The URL alias of the node.
da: Indholdselementets URL alias.

en: Node creation
da: Oprettelse af indhold

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
da: Menustien (brødkrummestien) uden Forside eller [menu], adskilt af /.

en: Name of top taxonomy term
da: Navn på øverste taksonomi-ord.

en: ID of top taxonomy term
da: ID for øverste taksonomi-ord

en: The id number of the category's parent vocabulary.
da: IDen på kategoriens overordnede ordforråd.

en: Token replacement patterns
da: Symbol erstatningsmønstre

en: Name of top term's vocabulary
da: Navn på øverste ord's ordforråd.

en: ID of top term's vocabulary
da: ID for det første ord's ordforråd

en: The text used in the menu as link text for this item.
da: Teksten der bruges i menuen som linktekst for elementet.

en: The title of the node's book parent.
da: Titlen på sidens overordnede side.

en: The id of the node's book parent.
da: ID for sidens overordnede side.

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
da: Titler på alle overordnede sider i boghierarkiet.

en: The name of the currently logged in user.
da: Navnet på den aktuelle bruger.

en: The user ID of the currently logged in user.
da: Bruger ID for den aktuelle bruger.

en: The email address of the currently logged in user.
da: E-mail-adresse for den aktuelle bruger.

en: A randomly generated SHA1 hash.
da: En tilfældigt genereret SHA1 hash.

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
da: Det aktuelle timestamp i sekunder siden 1. januar 1970.

en: A randomly generated single-digit number.
da: Et tilfældigt et-cifret tal.

en: A randomly generated three-digit number.
da: Et tilfældigt tre-cifret tal.

en: A randomly generated ten-digit number.
da: Et tilfældigt ti-cifret tal.

en: Randomly generated single-digit letter.
da: Et tilfældigt bogstav.

en: Randomly generated three-digit letters.
da: Tre tilfældige bogstaver.

en: Randomly generated ten-digit letters.
da: Ti tilfældige bogstaver.

en: Display a tokenized message to the user
da: Vis en tokeniseret meddelelse til brugeren

en: Send tokenized e-mail
da: Send tokeniseret e-mail

en: Redirect to a tokenized URL
da: Viderestil til tokeniseret URL

en: The email address to which the message should be sent.
da: E-mail-adressen som meddelelsen sendes til.

en: The message that should be sent.
da: Meddelelsen som skal sendes.

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
da: Følgende pladsholdere kan burges til at oprette URL stien. Visse pladsholdere er muligvis ikke tilgængelige afhængigt af konteksten hvor handlingen udføres.

en: The message to be displayed to the current user.
da: Meddelelsen der vises til den aktuelle bruger.

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
da: Følgende pladsholdere kan bruges i meddelelsesteksten. Visse pladsholdere er muligvis ikke tilgængelige afhængigt af konteksten hvor handlingen udføres.

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
da: Følgende pladsholdere kan bruges i URL stien. Visse pladsholdere er muligvis ikke tilgængelige afhængigt af konteksten hvor handlingen udføres.

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
da: Et delt API til udskiftning af pladsholdere med data.

en: TokenSTARTER
da: SymbolSTART

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
da: Tilbyder yderligere symboler og en basis på hvilken du kan bygge dine egne symboler.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
da: Tilbyder udvidede Drupal-handlinger vha. Token-modulet.

en: The title of the comment.
da: Kommentarens titel.

en: The title of the node.
da: Indholdselementets titel.

en: The name of the site.
da: Navnet på hjemmesiden.

en: The unique ID of the comment.
da: Kommentarens unikke ID.

en: The unique ID of the node the comment was posted to.
da: Den unikke ID på indholdselementet som kommentaren er knyttet til.

en: The name left by the comment author.
da: Kommentarforfatterens navn.

en: The email address left by the comment author.
da: Kommentarforfatterens e-mail-adresse.

en: The home page URL left by the comment author.
da: Kommentarforfatterens hjemmeside-URL.

en: The formatted content of the comment itself.
da: Det formatterede indhold af selve kommentaren.

en: The number of comments posted on a node.
da: Antal kommentarer til et indholdselement.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
da: Antallet af kommentarer til et indlæg siden læseren sidst så det.

en: The unique ID of the author of the node.
da: Den unikke ID på indholdselementets forfatter.

en: The type of the node.
da: Indholdselementets type.

en: The human-readable name of the node type.
da: Indholdstypens læsbare navn.

en: The language the node is written in.
da: Sproget som indholdselementet er skrevet på.

en: The URL of the node.
da: Indholdselements URL.

en: The slogan of the site.
da: Sitets slogan.

en: The optional 'mission' of the site.
da: Sitets valgfrie formål.

en: The administrative email address for the site.
da: Sitets administrative e-mail-adresse.

en: The URL of the site's front page.
da: URLen til sitets forside.

en: The optional description of the taxonomy term.
da: Taksonomitermens valgfri beskrivelse.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
da: Den valgfri beskrivelse af ordforrådet.

en: The unique ID of the user account.
da: Brugerkontoens unikke ID.

en: The login name of the user account.
da: Brugerkontoens login-navn.

en: The email address of the user account.
da: Brugerkontoens e-mail-adresse.

en: The URL of the account profile page.
da: URLen til kontoens profilside.

en: The unique ID of the content item, or "node".
da: Den unikke ID for indholdselementet eller "noden".

en: No tokens available.
da: Ingen tilgængelige tokens.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
da: Klik på et token for at indsætte det i det felt som du senest har klikket på.

en: List of the currently available tokens on this site
da: Liste af tilgængelige tokens på dette site

en: Token help is not yet available.
da: Token-hjælp er endnu ikke tilgængelig.

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
da: Tilføjer en brugergrænseflade til Token APIet og nogle manglende core tokens.

en: Insert this token into your form
da: Indsæt dette token i din formular

en: First click a text field to insert your tokens into.
da: Klik på et tekstfelt som tokens skal sættes ind i.

en: Comment creation
da: Kommentar oprettelse

en: Unfiltered name of top taxonomy term.
da: Ufiltreret navn på den øverste taksonomiterm.

en: Unfiltered name of top term's vocabulary.
da: Ufiltreret navn på den øverste terms ordforråd.

en: The unfiltered menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
da: Den ufiltrerede menu-sti (som den optræder i brødkrummestien) uden Forside eller [menu}. Adskilt af /.

en: The unfiltered title of the node's book parent.
da: Den ufiltrerede titel på indholdselementets overordnede bogside.

en: The unfiltered titles of all parents in the node's book hierarchy.
da: De ufiltrerede titler på alle overordnede titler i indholdselementets boghierarki.

en: The unfiltered name of the category.
da: Kategoriens ufiltrerede navn.

en: The unfiltered vocabulary that the page's first category belongs to.
da: Det ufiltrerede ordforråd som sidens første kategori tilhører.

en: The current
da: Den aktuelle

en: raw user input
da: rå bruger-input

en: Warning: Token value contains raw user input.
da: Advarsel: Token-værdi indeholder rå brugerdata.

en: !description year (four digit)
da: !description år (fire cifre)

en: !description year (two digit)
da: !description år (to cifre)

en: !description month (full word)
da: !description måned (fulde navn)

en: !description month (abbreviated)
da: !description måned (forkortelse)

en: !description month (two digits with leading zeros)
da: !description måned (to cifre med foranstillet nul)

en: !description month (one or two digits without leading zeros)
da: !description måned (et eller to cifre uden foranstillet nul)

en: !description week (two digits with leading zeros)
da: !description uge (to cifre uden foranstillet nul)

en: !description date (numeric representation of the day of the week)
da: !description dato (numerisk angivelse af ugedagen)

en: !description day (full word)
da: !description dag (fuldt navn)

en: !description day (abbreviation)
da: !description dag (forkortelse)

en: !description day (two digits with leading zeros)
da: !description dag (to cifre med foranstillet nul)

en: !description day (one or two digits without leading zeros)
da: !description dag (et eller to cifre uden foranstillet nul)

en: !description in UNIX timestamp format (1269441371)
da: !description som UNIX timestamp (1269441371)

en: The unfiltered text used in the menu as link text for this item.
da: Den ufiltrerede tekst der bruges som link-tekst i menuen for dette element.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
da: Tilgængelige variable er: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: The unique ID of the author of the comment.
da: Den unikke ID på forfatteren af denne kommentar.

en: The title of the node the comment was posted to.
da: Titlen på indholdselementet som denne kommentar er knyttet til.

en: The login name of the author of the node.
da: Brugernavnet på indholdselementets forfatter.

en: The email address of the author of the node.
da: E-mail-adressen på indholdselementets forfatter.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
da: Forklaringen på den seneste ændring af indholdselementet.

en: Node modification
da: Ændring af indholdselement

en: User's registration
da: Brugerens oprettelse

en: User's last login
da: Brugerens seneste login

en: The current date in the user's timezone.
da: Den aktuelle dato i brugerens tidszone.

en: The URL of the account edit page.
da: URLen på profilredigeringssiden.

en: The title of the current page.
da: Titlen på den aktuelle side.

en: The URL alias of the current page.
da: Denne sides alternative URL.

en: The URL of the current page.
da: Denne sides URL.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
da: Sidenummeret på den aktuelle side i sideinddelte lister.

en: More than one module has defined the %key token.
da: Mere end ét modul definerer et %key token.

en: !description date in 'small' format. <em>(06/07/2010 - 23:28)</em>
da: !description dato i 'kort' format. <em>(06/07/2010 - 23:28)</em>

en: !description in 'time-since' format. (40 years 3 months)
da: !description i 'tid siden' format (40 år 3 måneder).

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
da: %element-title bruger følgende ugyldige tokens: @invalid-tokens.

en: The unique ID of the node's menu link.
da: Den unikke ID for indholdselementets menu-link.

en: The unique ID of the node's menu link parent.
da: Den unikke ID for indholdselementets overordnede menu-link.
