Token (6.x-1.14) - en to fa translation catalogue (66 entries)

en: Subject
fa: موضوع

en: Description
fa: توضیحات

en: error
fa: خطا

en: Message
fa: پیام

en: Name
fa: نام

en: URL
fa: نشانی

en: action
fa: عملکرد

en: Sent email to %recipient
fa: پست الکترونیکی به %recipient ارسال شد

en: Unable to send email to %recipient
fa: امکان ارسال پست الکترونیکی به %recipient وجود ندارد

en: The subject of the message.
fa: موضوع پیام.

en: Drupal
fa: دروپال

en: Recipient
fa: گیرنده

en: The name of the menu the node belongs to.
fa: نام منوی گره متعلق به

en: The vocabulary that the page's first category belongs to.
fa: واژه ای که رده اول صفحه متعلق به آن است

en: The name of the category.
fa: نام دسته.

en: The id number of the category.
fa: شماره شناسه دسته

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Token
fa: توکن

en: Replacement value
fa: مقدار جایگزین

en: Replacement patterns for @name
fa: الگوهای جانشینی برای @name

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
fa: آدرسی که که کاربر باید به آن هدایت شود. آدرس می‌تواند یک آدرس داخلی مانند node/1234 یا یک آدرس خارجی مانند http://drupal.org باشد.

en: Node creation
fa: ایجاد گره

en: Token replacement patterns
fa: الگوهای جایگزینی توکن

en: The name of the currently logged in user.
fa: نام کاربری که در حال حاضر وارد شده است

en: The user ID of the currently logged in user.
fa: شناسه کاربری که در حال حاضر وارد شده است

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
fa: برچسب زمان فعلی بر حسب ثانیه، از تاریخ 1 ژانویه 1970.

en: Redirect to a tokenized URL
fa: هدایت به یک URL توکن‌سازی شده

en: The message that should be sent.
fa: پیغامی که باید فرستاده شود

en: The message to be displayed to the current user.
fa: پیغامی که به کاربر جاری نمایش داده شود.

en: The title of the comment.
fa: عنوان دیدگاه.

en: The title of the node.
fa: عنوان محتوا

en: The name of the site.
fa: نام سایت.

en: token
fa: رمز

en: The unique ID of the comment.
fa: شناسه منحصر‌به‌فرد دیدگاه

en: The name left by the comment author.
fa: نامی که توسط نویسنده دیدگاه ثبت شده است.

en: The email address left by the comment author.
fa: نشانی پست الکترونیکی داده شده توسط نویسنده دیدگاه.

en: The home page URL left by the comment author.
fa: آدرس صفحه خانگی که توسط نویسنده دیدگاه داده شده است.

en: The formatted content of the comment itself.
fa: محتوای قالب‌بندی شده دیدگاه.

en: The number of comments posted on a node.
fa: تعداد دیدگاه‌های ارسال‌ شده برای یک محتوا.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
fa: تعداد دیدگاه‌های ارسال‌شده برای یک محتوا پس از آخرین مشاهده‌ی خواننده.

en: The unique ID of the author of the node.
fa: شناسه‌ی منحصربه‌فرد نویسنده محتوا.

en: The type of the node.
fa: نوع محتوا.

en: The human-readable name of the node type.
fa: نام قابل فهم توسط انسان نوع محتوا.

en: The language the node is written in.
fa: زبانی که محتوا در آن نوشته شده است.

en: The URL of the node.
fa: آدرس محتوا.

en: The slogan of the site.
fa: شعار سایت

en: The administrative email address for the site.
fa: نشانی پست الکترونیکی مدیریت سایت.

en: The URL of the site's front page.
fa: آدرس صفحه اول سایت.

en: The optional description of the taxonomy term.
fa: شرح اختیاری واژه طبقه‌بندی

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
fa: شرح اختیاری واژگان رده‌بندی

en: The unique ID of the user account.
fa: ID منحصر به فرد حساب کاربری.

en: The login name of the user account.
fa: نام ورود حساب کاربری.

en: The email address of the user account.
fa: نشانی پست الکترونیکی حساب کاربری.

en: The URL of the account profile page.
fa: آدرس صفحه پروفایل حساب.

en: The unique ID of the content item, or "node".
fa: شناسه منحصر به فرد آیتم «محتوا»

en: No tokens available.
fa: توکنی در دسترس نیست.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
fa: بر روی توکنی کلیک کنید تا به آخرین فیلدی که روی آن کلیک نموده‌اید وارد شود.

en: List of the currently available tokens on this site
fa: لیست توکن‌های موجود در این سایت

en: Comment creation
fa: ایجاد دیدگاه

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
fa: مقادیر مجاز عبارتند از:: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: The unique ID of the author of the comment.
fa: شناسه‌ی یکتای نویسنده دیدگاه

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
fa: توضیح اخرین تغییرات انجام شده روی گره

en: The URL of the account edit page.
fa: آدرس صفحه ویرایش حساب.

en: The title of the current page.
fa: عنوان صفحه جاری

en: The URL of the current page.
fa: URL صفحه جاری

en: The unique ID of the node's menu link.
fa: شناسه یکتای پیوند منوی گره.
