Token (6.x-1.15) - en to pt translation catalogue (139 entries)

en: Value
pt: Valor

en: Subject
pt: Assunto

en: Description
pt: Descrição

en: error
pt: erro

en: Message
pt: Mensagem

en: Name
pt: Nome

en: Placeholder tokens
pt: Tokens para substituição

en: action
pt: ação

en: Sent email to %recipient
pt: Um e-mail foi enviado para %recipient

en: Unable to send email to %recipient
pt: Não foi possível enviar o e-mail para %recipient

en: The subject of the message.
pt: O assunto da mensagem.

en: Recipient
pt: Destinatário

en: The name of the menu the node belongs to.
pt: O nome do menu ao qual o node pertence.

en: The vocabulary that the page's first category belongs to.
pt: O vocabulário ao qual pertence a primeira categoria da página.

en: The name of the category.
pt: O nome da categoria.

en: The id number of the category.
pt: O número de identificação da categoria.

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Token actions
pt: Ações de tokens

en: Replacement value
pt: Valor de substituição

en: Replacement patterns for @name
pt: Padrões de substituição para @name

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
pt: A URL para a qual o usuário deve ser redirecionado. Pode ser uma URL interna, como node/1234, ou uma URL externa, como http://drupal.org.

en: The URL alias of the node.
pt: A URL alternativa do node.

en: Node creation
pt: Criação do node

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
pt: O caminho do menu (como refletido na trilha de navegação), sem incluir Início ou [menu]. Separados por /.

en: Name of top taxonomy term
pt: Nome do principal termo da taxonomia

en: ID of top taxonomy term
pt: ID do principal termo da taxonomia

en: The id number of the category's parent vocabulary.
pt: O número do ID do vocabulário pai da categoria.

en: Token replacement patterns
pt: Padrões de substituição de tokens

en: Name of top term's vocabulary
pt: Nome do vocabulário do principal termo da taxonomia

en: ID of top term's vocabulary
pt: ID do vocabulário do principal termo da taxonomia

en: The text used in the menu as link text for this item.
pt: O texto usado no menu como um link para este item.

en: The title of the node's book parent.
pt: O título do pai do livro do node.

en: The id of the node's book parent.
pt: O ID do pai do livro do node.

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
pt: Os títulos de todos os pais na hierarchia do livro do node.

en: The name of the currently logged in user.
pt: O nome do usuário atualmente logado.

en: The user ID of the currently logged in user.
pt: O ID do usuário logado atualmente.

en: The email address of the currently logged in user.
pt: O e-mail do usuário atualmente logado.

en: A randomly generated SHA1 hash.
pt: Um hash SHA1 gerado aleatoriamente.

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
pt: O timestamp, em número de segundos, desde 1 de Janeiro de 1970.

en: A randomly generated single-digit number.
pt: Um número de 1 dígito gerado aleatoriamente.

en: A randomly generated three-digit number.
pt: Um número de 3 dígitos gerado aleatoriamente.

en: A randomly generated ten-digit number.
pt: Um número de 10 dígitos gerado aleatoriamente.

en: Randomly generated single-digit letter.
pt: Uma letra de 1 dígito gerada aleatoriamente.

en: Randomly generated three-digit letters.
pt: Uma letra de 3 dígitos gerada aleatoriamente.

en: Randomly generated ten-digit letters.
pt: Uma letra de 10 dígitos gerada aleatoriamente.

en: Display a tokenized message to the user
pt: Mostrar mensagem com token ao usuário

en: Send tokenized e-mail
pt: Enviar e-mail com token

en: Redirect to a tokenized URL
pt: Redirecionar para uma URL com tokens

en: The email address to which the message should be sent.
pt: O endereço de e-mail para o qual a mensagem deve ser enviada.

en: The message that should be sent.
pt: A mensagem que deve ser enviada.

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
pt: O seguinte placeholder do token pode ser usado para gerar a URL. Alguns tokens podem não estar disponíveis, dependendo do contexto em que a ação é desencadeada.

en: The message to be displayed to the current user.
pt: A mensagem a ser exibida para o usuário atual.

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
pt: O seguinte placeholder do token pode ser usado para mensagem personalizada. Alguns tokens podem não estar disponíveis, dependendo do contexto em que a ação é desencadeada.

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
pt: Os símbolos do espaço reservado a seguir podem ser utilizadas no caminho de URL. Alguns símbolos podem não estar disponíveis, dependendo do contexto em que a ação é desencadeada.

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
pt: Fornece uma API compartilhada para substituição dos marcadores textuais com dados efetivos.

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
pt: Fornece tokens adicionais e uma base na qual construir seus próprios tokens.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
pt: Fornece versões melhoradas de ações do core do Drupal usando o módulo Token.

en: The title of the comment.
pt: O título do comentário.

en: The title of the node.
pt: O título do node.

en: The name of the site.
pt: O nome do site.

en: The unique ID of the comment.
pt: O ID único do comentário.

en: The unique ID of the node the comment was posted to.
pt: O ID único do node no qual o comentário foi postado.

en: The name left by the comment author.
pt: O nome deixado pelo autor do comentário.

en: The email address left by the comment author.
pt: O endereço de e-mail deixado pelo autor do comentário.

en: The home page URL left by the comment author.
pt: O URL da página deixada pelo autor do comentário.

en: The formatted content of the comment itself.
pt: O conteúdo formatado do comentário em si.

en: The number of comments posted on a node.
pt: O número de comentários postados em um node.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
pt: O número de comentários postados em um node desde a última vez em que o leitor o viu.

en: The unique ID of the author of the node.
pt: O ID exclusivo do autor do node.

en: The type of the node.
pt: O tipo do node.

en: The human-readable name of the node type.
pt: O nome legível do tipo do conteúdo.

en: The language the node is written in.
pt: O idioma em que o node está escrito.

en: The URL of the node.
pt: A URL do node.

en: The slogan of the site.
pt: O slogan do site.

en: The optional 'mission' of the site.
pt: A "missão" opcional do site.

en: The administrative email address for the site.
pt: O endereço de e-mail administrativo para o site.

en: The URL of the site's front page.
pt: URL da página inicial do site.

en: The optional description of the taxonomy term.
pt: A descrição opcional do termo de taxonomia.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
pt: A descrição opcional do vocabulário de taxonomia.

en: The unique ID of the user account.
pt: O ID único da conta do usuário.

en: The login name of the user account.
pt: O login da conta do usuário.

en: The email address of the user account.
pt: O endereço de e-mail da conta do usuário.

en: The URL of the account profile page.
pt: A URL da página de perfil da conta.

en: The unique ID of the content item, or "node".
pt: O ID exclusivo do item, ou "node".

en: No tokens available.
pt: Nenhum token disponível.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
pt: Selecione um token para inserir no campo que você clicou anteriormente.

en: List of the currently available tokens on this site
pt: Listagem dos tokens atualmente disponíveis

en: Token help is not yet available.
pt: A ajuda do Token ainda não está disponível.

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
pt: Fornece uma interface de usuário para o Token API e alguns tokens do core.

en: Insert this token into your form
pt: Insira este token no seu formulário

en: First click a text field to insert your tokens into.
pt: Primeiramente, clique no campo de texto para inserir seus tokens.

en: Comment creation
pt: Criação do comentário

en: Unfiltered name of top taxonomy term.
pt: Nome não filtrado do termo de taxonomia no topo.

en: Unfiltered name of top term's vocabulary.
pt: Nome não filtrado do vocabulário do termo de taxonomia do topo.

en: The unfiltered menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
pt: O caminho de menu não filtrado (como refletido na migalha-de-pão), não incluindo Home ou [menu]. Separado por /.

en: The unfiltered title of the node's book parent.
pt: O título não filtrado de um livro pai do node.

en: The unfiltered titles of all parents in the node's book hierarchy.
pt: Os títulos não filtrados de todos os pais na hierarquia do livro do node.

en: The unfiltered name of the category.
pt: O nome não filtrado da categoria.

en: The unfiltered vocabulary that the page's first category belongs to.
pt: O vocabulário não filtrado ao qual pertene a primeira categoria da página.

en: The current
pt: O atual

en: raw user input
pt: texto não filtrado

en: Warning: Token value contains raw user input.
pt: Aviso: O valor do token contém texto não filtrado.

en: !description year (four digit)
pt: !description ano (quatro dígitos)

en: !description year (two digit)
pt: !description ano (dois dígitos)

en: !description month (full word)
pt: !description mês (palavra completa)

en: !description month (abbreviated)
pt: !description mês (abreviado)

en: !description month (two digits with leading zeros)
pt: !description mês (dois dígitos com zeros no início)

en: !description month (one or two digits without leading zeros)
pt: !description mês (um ou dois dígitos sem zeros no início)

en: !description week (two digits with leading zeros)
pt: !description semana (dois dígitos com zeros no início)

en: !description date (numeric representation of the day of the week)
pt: !description data (representação numérica do dia da semana)

en: !description day (full word)
pt: !description dia (palavra completa)

en: !description day (abbreviation)
pt: !description dia (abreviação)

en: !description day (two digits with leading zeros)
pt: !description dia (dois dígitos com zeros no início)

en: !description day (one or two digits without leading zeros)
pt: !description dia (um ou dois dígitos sem zeros no início)

en: !description in UNIX timestamp format (1269441371)
pt: !description em formato timestamp do UNIX (1269441371)

en: The unfiltered text used in the menu as link text for this item.
pt: O texto não filtrado usado no menu como um link para este item.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
pt: As variáveis disponíveis são: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: The unique ID of the author of the comment.
pt: O ID exclusivo do autor do comentário.

en: The title of the node the comment was posted to.
pt: O título do node no qual o comentário foi postado.

en: The login name of the author of the node.
pt: O nome de login do autor do node.

en: The email address of the author of the node.
pt: O endereço de e-mail do autor do node.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
pt: A explicação das mudanças mais recentes feitas no node.

en: Node modification
pt: Modificação do node

en: User's registration
pt: Registro de usuário

en: User's last login
pt: Último login do usuário

en: The current date in the user's timezone.
pt: A data atual no fuso horário do usuário.

en: The URL of the account edit page.
pt: A URL da página de edição da conta.

en: The title of the current page.
pt: O título da página atual.

en: The URL alias of the current page.
pt: O apelido da URL da página atual.

en: The URL of the current page.
pt: A URL da página atual.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
pt: O número da página atual ao exibir listas paginadas.

en: !description date in 'small' format. <em>(06/07/2010 - 23:28)</em>
pt: !description data em formato 'curto'. <em>(06/07/2010 - 23:28)</em>

en: !description in 'time-since' format. (40 years 3 months)
pt: !description no formato 'desde quando'. (40 anos e 3 meses)

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
pt: O %element-título está usando os seguintes tokens inválidos: @invalid-tokens.

en: The unique ID of the node's menu link.
pt: O ID único do link de menu do node.

en: The unique ID of the node's menu link parent.
pt: O ID exclusivo do pai do link de menu do node.

en: @token (defined by modules: @modules)
pt: @token (definido pelos módulos: @modules)

en: Duplicate tokens
pt: Tokens duplicados

en: The following tokens are defined by multiple modules and may cause problems when performing token replacement.
pt: Os seguintes tokens são definidos por vários módulos e podem causar problemas durante a execução de substituição de token.
