Token (6.x-1.15) - en to uk translation catalogue (143 entries)

en: Value
uk: Значення

en: Subject
uk: Тема

en: Description
uk: Опис

en: error
uk: помилка

en: Message
uk: Повідомлення

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: URL
uk: URL-адреса

en: Placeholder tokens
uk: Замінники заповнювача

en: action
uk: дія

en: Sent email to %recipient
uk: Відправлено електронну пошту до %recipient

en: Unable to send email to %recipient
uk: Неможливо відправити електронну пошту до %recipient

en: The subject of the message.
uk: Тема повідомлення.

en: Recipient
uk: Отримувач

en: The name of the menu the node belongs to.
uk: Ім'я меню, пов'язаного з матеріалом.

en: The vocabulary that the page's first category belongs to.
uk: Словник, до якого відноситься перша категорія сторінки.

en: The name of the category.
uk: Ім'я категорії

en: The id number of the category.
uk: Ідентифікаційний номер категорії

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Tokens
uk: Замінники

en: Token
uk: Замінник

en: Token actions
uk: Події Token

en: Replacement value
uk: Значення заміни

en: tokens
uk: замінники

en: Replacement patterns for @name
uk: Шаблони заміни для @name

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
uk: URL, на який має бути переспрямований користувач. Це може бути внутрішній URL на кшталт <em>node/1234</em> або зовнішній URL у вигляді http://drupal.org

en: The URL alias of the node.
uk: URL-синонім матеріалу.

en: Node creation
uk: Створення матеріалу

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
uk: Шлях меню (відображений в breadcrumb), не включаючі "Головна" або [menu]. Розділено /.

en: Name of top taxonomy term
uk: Назва головного терміна таксономії

en: ID of top taxonomy term
uk: ID головного терміна таксономії

en: The id number of the category's parent vocabulary.
uk: ID батьківського словника категорії

en: Token replacement patterns
uk: Шаблони маркерів заміщення

en: Name of top term's vocabulary
uk: Назва словника головного терміна таксономії

en: ID of top term's vocabulary
uk: ID словника головного терміна таксономії

en: The text used in the menu as link text for this item.
uk: Текст, використаний в меню, як текст посилання для цього елемента.

en: The title of the node's book parent.
uk: Тема батьківського елемента в ієрархії книги матеріалу

en: The id of the node's book parent.
uk: ID батьківського елемента в ієрархії книги матеріалу

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
uk: Назви всіх батьківстких елементів в ієрархії книги матеріалу

en: The name of the currently logged in user.
uk: Ім'я активного залогованого користувача

en: The user ID of the currently logged in user.
uk: ID активного залогованого користувача

en: The email address of the currently logged in user.
uk: Електронна адреса активного залогованого користувача

en: A randomly generated SHA1 hash.
uk: Випадковий SHA1 хеш

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
uk: Поточний штамп часу в секундах з 1 Січня 1970.

en: A randomly generated single-digit number.
uk: Випадкове однорозрядне число

en: A randomly generated three-digit number.
uk: Випадкове число з трьох цифр

en: A randomly generated ten-digit number.
uk: Випадкове число з десяти цифр

en: Randomly generated single-digit letter.
uk: Випадкова однорозрядна буква

en: Randomly generated three-digit letters.
uk: Випадкові три букви

en: Randomly generated ten-digit letters.
uk: Випадкові десять букв

en: Display a tokenized message to the user
uk: Відображення повідомлення token користувачу

en: Send tokenized e-mail
uk: Відправка token електронне повідомлення

en: Redirect to a tokenized URL
uk: Перенаправляти на розмічений URL

en: The email address to which the message should be sent.
uk: Електронна адреса, на яку повідомлення буде надіслано

en: The message that should be sent.
uk: Повідомлення, що буде надіслано

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
uk: Дані змінні Token можуть бути використані в шляху URL. Деякі token-и можуть бути недоступними, в залежності від матеріалу, в яких вони викликаються

en: The message to be displayed to the current user.
uk: Повідомлення, що буде відображено активному користувачу

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
uk: Дані змінні Token можуть бути використані в власному тексті повідомлення. Деякі token-и можуть бути недоступними, в залежності від матеріалу, в яких вони викликаються

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
uk: Дані змінні Token можуть бути використані в шляху URL. Деякі token-и можуть бути недоступними, в залежності від матеріалу, в яких вони викликаються

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
uk: Надає API для заміщення текстових змінних популярними даними

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
uk: Надає додаткові замінники й базу, на якій будувати власні замінники.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
uk: Надає розширені версії вбудованих в Drupal дій з використанням модуля Token.

en: The title of the comment.
uk: Заголовок коментаря.

en: The title of the node.
uk: Заголовок матеріалу.

en: The name of the site.
uk: Назва сайту.

en: The unique ID of the comment.
uk: Унікальний ідентифікатор коментаря.

en: The unique ID of the node the comment was posted to.
uk: Унікальний ідентифікатор матеріалу, для якого був написаний коментар.

en: The name left by the comment author.
uk: Назву, що залишив автор коментаря.

en: The email address left by the comment author.
uk: Адреса електронної пошти, яку залишив автор коментаря.

en: The home page URL left by the comment author.
uk: URL-адреса домашньої сторінки, яку залишив автор коментаря.

en: The formatted content of the comment itself.
uk: Форматований текст коментаря.

en: The number of comments posted on a node.
uk: Кількість коментарів до цього матеріалу.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
uk: Кількість коментарів до цього матеріалу з часу останнього відвідання сторінки.

en: The unique ID of the author of the node.
uk: Унікальний ідентифікатор автора матеріалу.

en: The type of the node.
uk: Тип елементарної одиниці матеріалу

en: The human-readable name of the node type.
uk: Легка для читання назва цього типу матеріалу.

en: The language the node is written in.
uk: Мова, на якій написаний матеріал.

en: The URL of the node.
uk: URL-адреса матеріалу.

en: The slogan of the site.
uk: Девіз сайту.

en: The optional 'mission' of the site.
uk: Необов'язкова "місія" цього сайту.

en: The administrative email address for the site.
uk: Адміністративна електронна адреса сайту.

en: The URL of the site's front page.
uk: URL-адреса головної сторінки сайту.

en: The optional description of the taxonomy term.
uk: Необов'язковий опис терміна таксономії.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
uk: Необов'язковий опис словника таксономії.

en: The unique ID of the user account.
uk: Унікальний ідентифікатор облікового запису користувача.

en: The login name of the user account.
uk: Ім'я для входу в обліковий запис користувача.

en: The email address of the user account.
uk: Адреса електронної пошти облікового запису користувача.

en: The URL of the account profile page.
uk: URL-адреса сторінки профілю облікового запису.

en: The unique ID of the content item, or "node".
uk: Унікальний ідентифікаційний код цього матеріалу.

en: No tokens available.
uk: Доступні замінники відсутні

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
uk: Клацніть замінник, щоб вставити його в поле, в якому ви раніше знаходились

en: List of the currently available tokens on this site
uk: Список доступних на цьому сайті замінників.

en: Token help is not yet available.
uk: Довідка про замінники ще недоступна.

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
uk: Додає інтерфейс користувача для Token API та кілька замінників з ядра, що їх бракувало.

en: Insert this token into your form
uk: Вставити цей замінник у вашу форму

en: First click a text field to insert your tokens into.
uk: Щоб вставити замінник клацніть спочатку в текстовому полі.

en: Comment creation
uk: Створення коментаря.

en: Unfiltered name of top taxonomy term.
uk: Невідфільтрована назва найпопулярнішого терміна таксономії.

en: Unfiltered name of top term's vocabulary.
uk: Невідфільтрована назва словника найпопулярнішого терміна.

en: The unfiltered menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
uk: Нефільтрований шлях меню (як відображено у навігації), не враховуючи Головна або [меню]. Відокремлено /.

en: The unfiltered title of the node's book parent.
uk: Нефільтрований заголовок батька книги матеріалу.

en: The unfiltered titles of all parents in the node's book hierarchy.
uk: Нефільтровані назви всіх батьків у книжковій ієрархії.

en: The unfiltered name of the category.
uk: Нефільтрована назва категорії.

en: The unfiltered vocabulary that the page's first category belongs to.
uk: Нефільтрований словник, до якого належить перша категорія сторінки.

en: The current
uk: Поточний.

en: raw user input
uk: прямий ввід користувача.

en: Warning: Token value contains raw user input.
uk: Попередження: Замінник містить нефільтрований ввід користувача.

en: !description year (four digit)
uk: !description рік (чотири цифри)

en: !description year (two digit)
uk: !description рік (дві цифри)

en: !description month (full word)
uk: !description місяць (ціле слово)

en: !description month (abbreviated)
uk: !description місяць (абревіатура)

en: !description month (two digits with leading zeros)
uk: !description місяць (два знаки з початковими нулями)

en: !description month (one or two digits without leading zeros)
uk: !description місяць (один чи два знаки без початкових нулів)

en: !description week (two digits with leading zeros)
uk: !description тиждень (два знаки з початковими нулями)

en: !description date (numeric representation of the day of the week)
uk: !description дата (цифрове відображення дня тижня)

en: !description day (full word)
uk: !description день (ціле слово)

en: !description day (abbreviation)
uk: !description день (абревіатура)

en: !description day (two digits with leading zeros)
uk: !description день (два знаки з початковими нулями)

en: !description day (one or two digits without leading zeros)
uk: !description день (один чи два знаки без початкових нулів)

en: !description in UNIX timestamp format (1269441371)
uk: !description у форматі мітки часу UNIX (1269441371)

en: The unfiltered text used in the menu as link text for this item.
uk: Необроблений текст, який використовується в меню як текст посилання для цього елемента.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
uk: Доступні змінні: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: The unique ID of the author of the comment.
uk: Унікальний ID автора коментаря.

en: The title of the node the comment was posted to.
uk: Заголовок матеріалу, до якого був доданий коментар.

en: The login name of the author of the node.
uk: Логін автора матеріалу.

en: The email address of the author of the node.
uk: Електронна скринька автора матеріалу.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
uk: Пояснення останніх змін, що відбулися в матеріалі.

en: Node modification
uk: Зміна матеріалу

en: User's registration
uk: Остання реєстрація користувача

en: User's last login
uk: Останній вхід користувача

en: The current date in the user's timezone.
uk: Поточна дата у часовому поясі користувача.

en: The URL of the account edit page.
uk: URL-адреса сторінки редагування облікового запису.

en: The title of the current page.
uk: Заголовок поточної сторінки

en: The URL alias of the current page.
uk: Синонім URL поточної сторінки.

en: The URL of the current page.
uk: URL поточної сторінки.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
uk: Номер поточної сторінки при посторінковому перегляді списків.

en: !description date in 'small' format. <em>(06/07/2010 - 23:28)</em>
uk: !description дата у 'малому' форматі. <em>(06/07/2010 - 23:28)</em>

en: !description in 'time-since' format. (40 years 3 months)
uk: !description у форматі 'час-відколи' (40 років 3 місяці)

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
uk: %element-title використовує такі неприпустимі замінники: @invalid-tokens.

en: The unique ID of the node's menu link.
uk: Унікальний ідентифікатор посилання меню матеріалу.

en: The unique ID of the node's menu link parent.
uk: Унікальний ідентифікатор меню посилання батьківського матеріалу.

en: @token (defined by modules: @modules)
uk: @token (визначено модулями: @modules)

en: Duplicate tokens
uk: Дублювати замінники

en: The following tokens are defined by multiple modules and may cause problems when performing token replacement.
uk: Зазначені токени визначені безліччю модулів, що може призвести до проблем при їх заміні.
