Token (6.x-1.16) - en to cs translation catalogue (128 entries)

en: Subject
cs: Předmět

en: Description
cs: Popis

en: error
cs: chyba

en: Message
cs: Zpráva

en: Placeholder tokens
cs: Nahrazující tokeny

en: action
cs: akce

en: Sent email to %recipient
cs: Poslán e-mail na adresu %recipient

en: Unable to send email to %recipient
cs: Nebylo možné poslat e-mail na adresu %recipient

en: The subject of the message.
cs: Předmět zprávy.

en: Recipient
cs: Příjemce

en: The name of the menu the node belongs to.
cs: Název menu, do kterého uzel patří.

en: Anonymous
cs: Anonym

en: Tokens
cs: Tokeny

en: Token actions
cs: Token akce

en: Replacement value
cs: Nahrazovací hodnota

en: Replacement patterns for @name
cs: Nahrazovací vzorky pro @name

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
cs: URL na které má být uživatel přesměrován. Může to být vnitřní URL, např. node/1234, nebo externí URL, např. http://drupal.org.

en: The URL alias of the node.
cs: URL alias uzlu.

en: Node creation
cs: Vytvoření uzlu

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
cs: Cesta menu (jak je zobrazena v drobečkové navigaci), neobsahující položku Domů nebo [menu]. Oddělená znakem /.

en: Name of top taxonomy term
cs: Název termínu taxonomie na nejvyšší úrovni

en: ID of top taxonomy term
cs: ID termínu taxonomie na nejvyšší úrovni

en: Token replacement patterns
cs: Nahrazovací vzorky pro tokeny

en: Name of top term's vocabulary
cs: Název slovníku termínu na nejvyšší úrovni

en: ID of top term's vocabulary
cs: ID slovníku termínu na nejvyšší úrovni

en: The text used in the menu as link text for this item.
cs: Text, použitý v menu jako textový odkaz této položky.

en: The title of the node's book parent.
cs: Nadpis uzlu nadřazené knihy.

en: The id of the node's book parent.
cs: ID uzlu nadřazené knihy.

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
cs: Nadpisy všech předchůdců v hierarchii knihy.

en: A randomly generated SHA1 hash.
cs: Náhodně vygenerovaný SHA1 hash.

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
cs: Aktuální časové razítko v sekundách uplynulých od 1. ledna 1970.

en: A randomly generated single-digit number.
cs: Náhodně vygenerované číslo s jednou číslicí.

en: A randomly generated three-digit number.
cs: Náhodně vygenerované číslo se třemi číslicemi.

en: A randomly generated ten-digit number.
cs: Náhodně vygenerované číslo s deseti číslicemi.

en: Randomly generated single-digit letter.
cs: Náhodně vygenerované písmeno.

en: Randomly generated three-digit letters.
cs: Tři náhodně vygenerovaná písmena.

en: Randomly generated ten-digit letters.
cs: Deset náhodně vygenerovaných písmen.

en: Display a tokenized message to the user
cs: Zobrazit uživateli tokenizovanou zprávu

en: Send tokenized e-mail
cs: Odeslat tokenizovaný e-mail

en: Redirect to a tokenized URL
cs: Přesměrovat na tokenizovanou URL

en: The email address to which the message should be sent.
cs: E-mailová adresa, na kterou by měla být zpráva odeslána.

en: The message that should be sent.
cs: Zpráva, která by měla být odeslána.

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
cs: Následující nahrazující tokeny mohou být použity pro generování cesty URL. Nemusí být dostupné některé tokeny v závislosti na kontextu spouštěné akce.

en: The message to be displayed to the current user.
cs: Zpráva, která se má zobrazit aktuálnímu uživateli.

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
cs: Následující nahrazující tokeny mohou být použity ve vlastním textu zprávy.  Nemusí být dostupné některé tokeny v závislosti na kontextu spouštěné akce.

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
cs: Následující nahrazující tokeny mohou být použity v cestě URL. Nemusí být dostupné některé tokeny v závislosti na kontextu spouštěné akce.

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
cs: Poskytuje sdílené API pro nahrazení textových zástupných symbolů aktuálními daty.

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
cs: Poskytuje další tokeny a základ pro tvorbu vlastních tokenů.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
cs: Poskytuje rozšířené verze akcí jádra Drupalu pomocí modulu Token.

en: The title of the comment.
cs: Název komentáře.

en: The title of the node.
cs: Nadpis uzlu.

en: The name of the site.
cs: Název webu.

en: The unique ID of the comment.
cs: Unikátní ID komentáře.

en: The unique ID of the node the comment was posted to.
cs: Unikátní ID uzlu, ke kterému byl komentář vložen.

en: The name left by the comment author.
cs: Jméno zadané autorem komentáře.

en: The email address left by the comment author.
cs: E-mailová adresa zadaná autorem komentáře.

en: The home page URL left by the comment author.
cs: URL adresa stránky zadaná autorem komentáře.

en: The formatted content of the comment itself.
cs: Formátovaný obsah samotného komentáře.

en: The number of comments posted on a node.
cs: Počet komentářů vložených k uzlu.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
cs: Počet komentářů vložených k uzlu od posledního zobrazení uživatelem.

en: The unique ID of the author of the node.
cs: Unikátní ID autora uzlu.

en: The type of the node.
cs: Typ uzlu.

en: The human-readable name of the node type.
cs: Název typu obsahu.

en: The language the node is written in.
cs: Jazyk, ve kterém je uzel vytvořen.

en: The URL of the node.
cs: URL uzlu.

en: The slogan of the site.
cs: Slogan webu.

en: The optional 'mission' of the site.
cs: Volitelné cíle webu.

en: The administrative email address for the site.
cs: E-mailová adresa pro hlavní administraci tohoto webu.

en: The URL of the site's front page.
cs: URL titulní stránky.

en: The unique ID of the taxonomy term.
cs: Unikátní ID termínu taxonomie.

en: The name of the taxonomy term.
cs: Název termínu taxonomie.

en: The optional description of the taxonomy term.
cs: Volitelný popis termínu taxonomie.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
cs: Unikátní ID slovníku taxonomie.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
cs: Jméno slovníku taxonomie.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
cs: Volitelný popis slovníku taxonomie.

en: The unique ID of the user account.
cs: Jedinečné ID uživatelského účtu.

en: The login name of the user account.
cs: Přihlašovací jméno uživatelského účtu

en: The email address of the user account.
cs: Emailové adresy uživatelského účtu.

en: The URL of the account profile page.
cs: Odkaz na stránku profilu.

en: The unique ID of the content item, or "node".
cs: Unikátní ID položky obsahu neboli uzlu.

en: No tokens available.
cs: Nejsou dostupné žádné tokeny.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
cs: Klikněte na token pro jeho vložení do pole, do kterého jste klikli naposledy.

en: List of the currently available tokens on this site
cs: Seznam aktuálně dostupných tokenů na tomto webu

en: Insert this token into your form
cs: Vložit token do formuláře

en: First click a text field to insert your tokens into.
cs: Nejprve klikněte do textového pole, do kterého chcete tokeny vložit.

en: Comment creation
cs: Vytvoření komentáře

en: Unfiltered name of top taxonomy term.
cs: Nefiltrovaný název termínu taxonomie na nejvyšší úrovni.

en: Unfiltered name of top term's vocabulary.
cs: Nefiltrovaný název slovníku termínu na nejvyšší úrovni.

en: The unfiltered menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
cs: Nefiltrovaná cesta menu (jak je zobrazena v drobečkové navigaci), neobsahující položku Domů nebo [menu]. Oddělená znakem /.

en: The current
cs: Aktuální

en: raw user input
cs: nezpracovaný uživatelský vstup

en: Warning: Token value contains raw user input.
cs: Varování: Hodnota tokenu obsahuje nezpracovaný uživatelský vstup.

en: !description year (four digit)
cs: Rok !description (čtyři číslice)

en: !description year (two digit)
cs: Rok !description (dvě číslice)

en: !description month (full word)
cs: Měsíc !description (celé slovo)

en: !description month (abbreviated)
cs: Měsíc !description (zkrácený)

en: !description month (two digits with leading zeros)
cs: Měsíc !description (dvě číslice s počátečními nulami)

en: !description month (one or two digits without leading zeros)
cs: Měsíc !description (jedna nebo dvě číslice bez počátečních nul)

en: !description week (two digits with leading zeros)
cs: Týden !description (dvě číslice s počátečními nulami)

en: !description date (numeric representation of the day of the week)
cs: Datum !description (číselná reprezentace dne v týdnu)

en: !description day (full word)
cs: Den !description (celé slovo)

en: !description day (abbreviation)
cs: Den !description (zkratka)

en: !description day (two digits with leading zeros)
cs: Den !description (dvě číslice s počátečními nulami)

en: !description day (one or two digits without leading zeros)
cs: Den !description (jedna nebo dvě číslice bez počátečních nul)

en: The unfiltered text used in the menu as link text for this item.
cs: Nefiltrovaný text, použitý v menu jako textový odkaz této položky.

en: The unique ID of the author of the comment.
cs: Unikátní ID autora komentáře.

en: The title of the node the comment was posted to.
cs: Nadpis uzlu, ke kterému byl komentář vložen.

en: The login name of the author of the node.
cs: Přihlašovací jméno autora uzlu.

en: The email address of the author of the node.
cs: E-mailová adresa autora uzlu.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
cs: Vysvětlení nejnovějších změn provedených v uzlu.

en: Node modification
cs: Změna uzlu

en: User's registration
cs: Registrace uživatele

en: User's last login
cs: Poslední přihlášení uživatele

en: The current date in the user's timezone.
cs: Aktuální datum v uživatelově časovém pásmu.

en: The URL of the account edit page.
cs: Odkaz na stránku s nastavením účtu.

en: The title of the current page.
cs: Nadpis aktuální stránky.

en: The URL alias of the current page.
cs: URL alias aktuální stránky.

en: The URL of the current page.
cs: URL aktuální stránky.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
cs: Číslo aktuální stránky při prohlížení stránkovaných seznamů.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
cs: Element %element-title používá následující neplatné tokeny: @invalid-tokens.

en: The unique ID of the node's menu link.
cs: Unikátní ID odkazu uzlu v menu.

en: The unique ID of the node's menu link parent.
cs: Unikátní ID odkazu uzlu v nadřazeném menu.

en: @token (defined by modules: @modules)
cs: @token (definovaný moduly: @modules)

en: Duplicate tokens
cs: Duplicitní tokeny

en: The following tokens are defined by multiple modules and may cause problems when performing token replacement.
cs: Následující tokeny jsou definované více moduly a mohou způsobit problémy při nahrazování tokenu.

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
cs[0]: Element %element-title nesmí obsahovat méně než jeden token.
cs[1]: Element %element-title musí obsahovat alespoň @count tokeny.
cs[2]: Element %element-title musí obsahovat alespoň @count tokenů.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
cs[0]: Element %element-title může obsahovat nejvýše jeden token.
cs[1]: Element %element-title může obsahovat nejvýše @count tokeny.
cs[2]: Element %element-title může obsahovat nejvýše @count tokenů.

en: UNIX timestamp format
cs: Formát časového razítka UNIX
