Token (6.x-1.16) - en to it translation catalogue (72 entries)

en: Subject
it: Oggetto

en: Description
it: Descrizione

en: error
it: errore

en: Message
it: Messaggio

en: Placeholder tokens
it: Simboli segnaposto

en: action
it: azione

en: Sent email to %recipient
it: E-mail inviata a %recipient

en: Unable to send email to %recipient
it: Impossibile inviare e-mail a %recipient

en: The subject of the message.
it: L'oggetto del messaggio.

en: Recipient
it: Destinatario

en: The name of the menu the node belongs to.
it: Il nome del menu a cui il nodo appartiene

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Tokens
it: Token

en: Token actions
it: Azioni simboli

en: Replacement value
it: Valori di sostituzione

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
it: L'URL a cui l'utente deve essere reindirizzato. Può essere un indirizzo URL interno come node/1234 oppure uno esterno come http://drupal.org.

en: The name of the currently logged in user.
it: Il nome dell'utente collegato al sito attualmente.

en: The user ID of the currently logged in user.
it: L'ID dell'utente collegato al sito attualmente.

en: The email address of the currently logged in user.
it: L'indirizzo email dell'utente registrato al sito attualmente.

en: Display a tokenized message to the user
it: Visualizza un message simbollizzato al'utente

en: Send tokenized e-mail
it: Manda un Email simbollizzato

en: Redirect to a tokenized URL
it: Devia a un URL simbolizzato

en: The email address to which the message should be sent.
it: L'indirizzo e-mail al quale il messaggio sarebbe spedito.

en: The message that should be sent.
it: Il messaggio che sarebbe spedito.

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
it: I token segnaposto seguenti possono essere usati per generare il percorso dell'URL. Alcuni tiken possono non essere disponibili, dipende dal contesto in cui l'azione viene innescata.

en: The message to be displayed to the current user.
it: Il messaggio da visualizzare all'utente attuale.

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
it: I simboli segnaposto sequenti possono venir usati in un messaggio. Alcuni simboli potrebbero essere non disponibili, a dipendenza del contesto nel quale l'azione è innescata.

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
it: I simboli segnaposto sequenti possono venir usati in un percorso URL. Alcuni simboli potrebbero essere non disponibili, a dipendenza del contesto nel quale l'azione è innescata.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
it: Fornisce un versione rafforzata al core Drupal actions usando il modulo Token.

en: The title of the comment.
it: Il titolo del commento.

en: The title of the node.
it: Il titolo del nodo.

en: The name of the site.
it: Il nome del sito.

en: The unique ID of the comment.
it: L'ID univoco del commento.

en: The unique ID of the node the comment was posted to.
it: L'ID univoco del nodo dove il commento è stato inserito.

en: The name left by the comment author.
it: Il nome lasciato dall'autore del commento.

en: The email address left by the comment author.
it: L'indirizzo e-mail lasciato dall'autore del commento.

en: The home page URL left by the comment author.
it: L'URL della home page lasciato dall'autore del commento.

en: The formatted content of the comment itself.
it: Il contenuto formattato del commento stesso.

en: The number of comments posted on a node.
it: Il numero di commenti inseriti in un nodo.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
it: Il numero di commenti inseriti in un nodo dall'ultima visita di chi sta leggendo.

en: The type of the node.
it: Il tipo del contenuto.

en: The human-readable name of the node type.
it: Il nome leggibile del tipo di contenuto.

en: The language the node is written in.
it: La lingua nella quale è scritto il contenuto.

en: The URL of the node.
it: L'URL del contenuto.

en: The slogan of the site.
it: Lo slogan del sito.

en: The optional 'mission' of the site.
it: La "mission" del sito (opzionale).

en: The administrative email address for the site.
it: L'indirizzo e-mail amministrativo per il sito.

en: The URL of the site's front page.
it: L'URL della prima pagina del sito.

en: The unique ID of the taxonomy term.
it: L'identificativo univoco del termine della tassonomia.

en: The name of the taxonomy term.
it: Il nome del termine della tassonomia.

en: The optional description of the taxonomy term.
it: La descrizione opzionale dei termini della tassonomia.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
it: L'identificativo univoco del vocabolario della tassonomia.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
it: Il nome del vocabolario della tassonomia.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
it: La descrizione opzionale del vocabolario della tassonomia.

en: The unique ID of the user account.
it: L'ID univoco del profilo utente.

en: The login name of the user account.
it: Il nome di accesso per il profilo utente.

en: The email address of the user account.
it: L'indirizzo email abbinato al profilo utente.

en: The URL of the account profile page.
it: L'URL della pagina del profilo utente.

en: The unique ID of the content item, or "node".
it: L'ID univoco del contenuto, o "nodo".

en: No tokens available.
it: Nessun token disponibile.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
it: Clicca un token per inserirlo nel campo che hai cliccato come ultimo.

en: List of the currently available tokens on this site
it: Elenco dei token attualmente disponibili sul sito

en: Insert this token into your form
it: Inserisci questo token nel form

en: First click a text field to insert your tokens into.
it: Prima occorre cliccare sul campo di testo dove inserire i token.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
it: La descrizione delle più recenti modifiche apportate al contenuto.

en: The URL of the account edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del profilo.

en: The title of the current page.
it: Il titolo della pagina attuale.

en: The URL of the current page.
it: L' URL della pagina corrente.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
it: Il numero della pagina corrente quando si visualizza una lista paginata.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
it: %element-title sta utilizzando i seguenti token non validi: @invalid-tokens.

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
it[0]: %element-title deve contenere almeno un token.
it[1]: %element-title deve contenere almeno @count token.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
it[0]: %element-title può contenere al massimo un token.
it[1]: %element-title può contenere al massimo @count token.
