Token (6.x-1.17) - en to id translation catalogue (53 entries)

en: Subject
id: Judul

en: Description
id: Deskripsi

en: Message
id: Pesan

en: Placeholder tokens
id: Token pengganti

en: action
id: aksi

en: Sent email to %recipient
id: Email sudah dikirim ke %recipient

en: Unable to send email to %recipient
id: Tidak bisa mengirim email ke %recipient

en: The subject of the message.
id: Subyek pesan email.

en: Recipient
id: Penerima

en: The name of the menu the node belongs to.
id: Nama menu node ditujukan untuk.

en: Anonymous
id: Anonim

en: Tokens
id: Token

en: Replacement patterns for @name
id: Pola pengganti untuk @name

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
id: URL kemana pengunjung akan dialihkan. Ini bisa berupa URL internal seperti node/124 atau URL eksternal seperti http;//drupal.web.id.

en: The title of the comment.
id: Judul komentar.

en: The title of the node.
id: Judul node.

en: The name of the site.
id: Nama situs.

en: The unique ID of the comment.
id: ID unik dari komentar.

en: The name left by the comment author.
id: Nama yang ditinggalkan oleh penulis komentar.

en: The email address left by the comment author.
id: Alamat email yang ditinggalkan oleh penulis komentar.

en: The home page URL left by the comment author.
id: URL situs yang ditinggalkan oleh penulis komentar.

en: The formatted content of the comment itself.
id: Isi berformat dari komentar itu sendiri.

en: The number of comments posted on a node.
id: Jumlah komentar yang dikirim pada sebuah node.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
id: Jumlah komentar yang diposting pada node sejak dilihat pembaca terakhir.

en: The type of the node.
id: Tipe node.

en: The human-readable name of the node type.
id: Nama tipe node terbaca-manusia.

en: The language the node is written in.
id: Bahasa penulisan node.

en: The URL of the node.
id: URL node.

en: The slogan of the site.
id: Slogan situs.

en: The administrative email address for the site.
id: Alamat email administrasi untuk situs ini.

en: The URL of the site's front page.
id: URL halaman depan situs ini.

en: The unique ID of the taxonomy term.
id: ID unik dari istilah taksonomi.

en: The name of the taxonomy term.
id: Nama istilah taksonomi.

en: The optional description of the taxonomy term.
id: Uraian opsional dari istilah taksonomi.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
id: ID unik dari kosakata taksonomi.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
id: Nama dari kosakata taksonomi.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
id: Uraian opsional dari kosakata taksonomi.

en: The unique ID of the user account.
id: ID unik dari akun pengguna.

en: The login name of the user account.
id: Nama login akun pengguna.

en: The email address of the user account.
id: Alamat email dari akun pengguna.

en: The URL of the account profile page.
id: URL dari halaman profil akun.

en: The unique ID of the content item, or "node".
id: ID unik dari item konten atau  "node".

en: No tokens available.
id: Tidak ada token yang tersedia.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
id: Klik token untuk memasukkannya ke bidang isian terakhir yang Anda klik.

en: List of the currently available tokens on this site
id: Daftar token yang tersedia saat ini di situs

en: Insert this token into your form
id: Masukkan token ini ke formulir Anda

en: First click a text field to insert your tokens into.
id: Pertama klik bidang isian teks untuk memasukkan token Anda.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
id: Penjelasan dari perubahan terbaru dilakukan terhadap node.

en: The URL of the account edit page.
id: Alamat URL dari halaman sunting akun.

en: The title of the current page.
id: Judul dari halaman saat ini.

en: The URL of the current page.
id: URL dari halaman saat ini.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
id: Nomor halaman dari halaman saat ini saat melihat daftar berhalaman.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
id: %element-title menggunakan token yang tidak sah berikut ini: @invalid-tokens.
