Token (6.x-1.18) - en to fi translation catalogue (131 entries)

en: Subject
fi: Aihe

en: Description
fi: Kuvaus

en: error
fi: virhe

en: Message
fi: Viesti

en: Placeholder tokens
fi: Kirjanmerkit

en: action
fi: toiminto

en: Sent email to %recipient
fi: Sähköposti lähetettiin (vastaanottajana %recipient)

en: Unable to send email to %recipient
fi: Sähköpostia ei voitu lähettää (vastaanottajana %recipient)

en: The subject of the message.
fi: Viestin aihe.

en: Recipient
fi: Vastaanottaja

en: The name of the menu the node belongs to.
fi: Solmun valikon nimi.

en: Anonymous
fi: Anonyymi

en: Tokens
fi: Merkit

en: Token
fi: Muuttuja

en: Token actions
fi: Merkkien toimet

en: Replacement value
fi: Korvattava muuttuja

en: Replacement patterns for @name
fi: Korvauskuvio merkeille @name

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
fi: Osoite, johon käyttäjä ohjataan. Tämä voi olla sisäinen osoite kuten node/1234 tai ulkoinen osoite kuten http://drupal.org.

en: The URL alias of the node.
fi: Solmun osoitealias.

en: Node creation
fi: Solmun luonti

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
fi: Suodattamatonta valikkopolku (kuten kuvattuna muropolussa) poislukien Etusivu tai [menu]. Eroteltuina "/" merkeillä.

en: Name of top taxonomy term
fi: Ylätason luokittelutermin nimi

en: ID of top taxonomy term
fi: Ylätason luokittelutermin ID

en: Token replacement patterns
fi: Merkkien korvauskuviot

en: Name of top term's vocabulary
fi: Ylätason luokittelutermin nimi

en: ID of top term's vocabulary
fi: Termin sanaston ID

en: The text used in the menu as link text for this item.
fi: Tämän elementin valikon linkkinä käytettävä teksti.

en: The title of the node's book parent.
fi: Kirjasivun solmun isäntäsivun otsikko.

en: The id of the node's book parent.
fi: Kirjasivun solmun isäntäsivun ID.

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
fi: Kirjasivun hierarkian kaikkien isäntäsivujen otsikot.

en: The name of the currently logged in user.
fi: Tällä hetkellä sisäänkirjautuneen käyttäjän nimi.

en: The user ID of the currently logged in user.
fi: Tällä hetkellä sisäänkirjautuneen käyttäjän ID.

en: The email address of the currently logged in user.
fi: Tällä hetkellä sisäänkirjautuneen käyttäjän sähköpostiosoite.

en: A randomly generated SHA1 hash.
fi: Satunnaisesti luotu SHA1 koodi.

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
fi: Tämänhetkinen aikaleima sekunteina tammikuun 01.01.1970 lähtien.

en: A randomly generated single-digit number.
fi: Satunnaisesti luotu yksinumeroinen luku.

en: A randomly generated three-digit number.
fi: Satunnaisesti luotu kolminumeroinen luku.

en: A randomly generated ten-digit number.
fi: Satunnaisesti luotu kymmennumeroinen luku.

en: Randomly generated single-digit letter.
fi: Satunnaisesti luotuja yksimerkkinen kirjain.

en: Randomly generated three-digit letters.
fi: Satunnaisesti luotu kolmimerkkinen kirjainyhdistelmä.

en: Randomly generated ten-digit letters.
fi: Satunnaisesti luotu kymmenmerkkinen kirjainyhdistelmä.

en: Display a tokenized message to the user
fi: Näytä merkitetty viesti käyttäjälle

en: Send tokenized e-mail
fi: Lähetä merkitetty sähköposti

en: Redirect to a tokenized URL
fi: Uudelleenohjaa merkitettyyn osoitteeseen.

en: The email address to which the message should be sent.
fi: Sähköpostiosoitteet joihin viestit lähetetään.

en: The message that should be sent.
fi: Lähetettävä viesti.

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
fi: Kirjanmerkkejä voidaan käyttää luotaessa osoitetta. Jotkut merkeistä eivät ehkä ole käytössä riippuen siitä missä kontekstissa niiden toiminta laukaistaan.

en: The message to be displayed to the current user.
fi: Tämänhetkiselle käyttäjälle näytettävä viesti.

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
fi: Seuraavia kirjanmerkkejä voidan käyttää yksilöidyssä viestissä. Jotkut merkeistä eivät mahdollisesti ole käytettävisä riippuen siitä missä kontekstissa ne laukaistaan.

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
fi: Seuraavia kirjanmerkkejä voidan käyttää osoitteessa. Jotkut merkeistä eivät mahdollisesti ole käytettävisä riippuen siitä missä kontekstissa ne laukaistaan.

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
fi: Tarjoaa jaetun APIn jonka avulla voidaan korvata tekstuaaliset kirjanmerkit itse tiedolla.

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
fi: Tarjoaa pohjan joiden päälle voit rakentaa omat merkkisi.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
fi: Tarjoaa muokattuja versioita Drupalin ytimen toimista käyttäen Merkit moduulia.

en: The title of the comment.
fi: Kommentin otsikko.

en: The title of the node.
fi: Solmun otsikko.

en: The name of the site.
fi: Sivuston nimi.

en: The unique ID of the comment.
fi: Kommentin yksilöllinen ID.

en: The unique ID of the node the comment was posted to.
fi: Kommenttiin liittyvän solmun yksilöllinen ID.

en: The name left by the comment author.
fi: Kommentin jättäjän lähetyksen yhteydessä antama nimi.

en: The email address left by the comment author.
fi: Kommentin jättäjän lähetyksen yhteydessä antama sähköpostiosoite.

en: The home page URL left by the comment author.
fi: Kommentin jättäjän lähetyksen yhteydessä antama kotisivun URL.

en: The formatted content of the comment itself.
fi: Itse kommentin formatoitu sisältö.

en: The number of comments posted on a node.
fi: Solmuun liittyvien kommenttien määrä.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
fi: Solmuun liittyvien uusien kommenttien määrä käyttäjän viimeisimmän katselukerran jälkeen.

en: The unique ID of the author of the node.
fi: Solmun luojan yksilöllinen ID.

en: The type of the node.
fi: Solmun tyyppi.

en: The human-readable name of the node type.
fi: Sisältötyypin selkokielinen nimi.

en: The language the node is written in.
fi: Solmun kieli.

en: The URL of the node.
fi: Solmun osoite.

en: The slogan of the site.
fi: Sivuston iskulause.

en: The optional 'mission' of the site.
fi: Sivuston vaihtoehtoinen missio-lauseke.

en: The administrative email address for the site.
fi: Sivun ylläpidollinen sähköpostiosoite.

en: The URL of the site's front page.
fi: Sivuston etusivun URL.

en: The unique ID of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin yksilöllinen ID.

en: The name of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin nimi.

en: The optional description of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin valinnainen kuvaus.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
fi: Sanaston yksilöllinen ID.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
fi: Sanaston nimi.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
fi: Sanaston vaihtoehtoinen kuvaus.

en: The unique ID of the user account.
fi: Käyttäjätilin yksilöllinen ID.

en: The login name of the user account.
fi: Käyttäjänimi.

en: The email address of the user account.
fi: Käyttäjätilin sähköpostiosoite.

en: The URL of the account profile page.
fi: Käyttäjätilin profiilin sivun osoite.

en: The unique ID of the content item, or "node".
fi: Sisällön elementin tai solmun yksilöllinen ID.

en: No tokens available.
fi: Ei käytettävissä olevia merkkejä.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
fi: Valitse valitsemaasi tekstiin syötettävä merkki.

en: List of the currently available tokens on this site
fi: Sivustolla tällä hetkellä käytettävissä olevat merkit

en: Insert this token into your form
fi: Lisää merkkejä kaavakkeeseesi

en: First click a text field to insert your tokens into.
fi: Valitse ensin teksti johon merkit syötetään.

en: Comment creation
fi: Kommentin luonti

en: Unfiltered name of top taxonomy term.
fi: Ylätason termi suodattamattomana.

en: Unfiltered name of top term's vocabulary.
fi: Ylätason termin sanasto suodattamattomana.

en: The unfiltered menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
fi: Suodattamaton valikon polku samaan tapaan kuin muropolussa ilmenee, poislukien Etusivu tai [menu]. Eroteltuina "/" merkeillä.

en: The current
fi: Nykyinen

en: raw user input
fi: käyttäjän syöttämä raakatieto

en: Warning: Token value contains raw user input.
fi: Varoitus - Merkki sisältää käyttäjän syöttämää raakatietoa.

en: !description year (four digit)
fi: !description vuosi (neljän numeron näyttötapa)

en: !description year (two digit)
fi: !description vuosi (kahden numeron näyttötapa)

en: !description month (full word)
fi: !description kuukausi (koko sana)

en: !description month (abbreviated)
fi: !description kuukausi (lyhennettynä)

en: !description month (two digits with leading zeros)
fi: !description kuukausi (kahden numeron näyttötapa etunollilla)

en: !description month (one or two digits without leading zeros)
fi: !description kuukausi (yhden tai kahden numeron näyttötapa ilman etunollia)

en: !description week (two digits with leading zeros)
fi: !description viikko (kahden numeron näyttötapa etunollilla)

en: !description date (numeric representation of the day of the week)
fi: !description päivämäärä (viikonpäivän numeerinen näyttötapa)

en: !description day (full word)
fi: !description päivä (koko sana)

en: !description day (abbreviation)
fi: !description päivä (lyhennelmä)

en: !description day (two digits with leading zeros)
fi: !description päivä (kahden numeron näyttötapa etunollilla)

en: !description day (one or two digits without leading zeros)
fi: !description päivä (yhden tai kahden numeron näyttötapa ilman etunollia)

en: The unfiltered text used in the menu as link text for this item.
fi: Solmun valikkolinkin teksti suodattamattomana.

en: The unique ID of the author of the comment.
fi: Kommentin kirjoittajan yksilöllinen ID.

en: The title of the node the comment was posted to.
fi: Kommenttiin liittyvän solmun otsikko.

en: The login name of the author of the node.
fi: Solmun luojan käyttäjänimi.

en: The email address of the author of the node.
fi: Solmun luojan sähköpostiosoite.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
fi: Selitys  solmuun tehdyistä viimeisimmistä muutoksista.

en: Node modification
fi: Solmun muokkaus

en: User's registration
fi: Käyttääjän rekisteröitymispäivämäärä.

en: User's last login
fi: Käyttäjän viimeisin kirjautuminen

en: The current date in the user's timezone.
fi: Tämänhetkinen päivämäärä käyttäjän aikavyöhykkeessä.

en: The URL of the account edit page.
fi: Käyttäjätilin muokkaussivun osoite.

en: The title of the current page.
fi: Muokattavan sivun otsikko

en: The URL alias of the current page.
fi: Tämänhetkisen sivun osoitealias.

en: The URL of the current page.
fi: Tämänhetkisen sivun osoite.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
fi: Tämänhetkisen sivun numero näytettäessä sivutettuja listoja.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
fi: %element-title käyttää seuraavia virheellisiä tunnisteita: @invalid-tokens.

en: The unique ID of the node's menu link.
fi: Solmun valikkolinkin yksilöllinen ID.

en: The unique ID of the node's menu link parent.
fi: Solmun valikkolinkin ylätason yksilöllinen ID.

en: @token (defined by modules: @modules)
fi: @token (määritelty moduuleissa: @modules)

en: Duplicate tokens
fi: Samannimisiä merkkejä

en: The following tokens are defined by multiple modules and may cause problems when performing token replacement.
fi: Usemapi kuin yksi moduuli määrittelee seuraavat merkit ja tämä voi tuottaa ongelmia merkkien korvaamisessa.

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
fi[0]: %element otsikko ei voi sisältää vähempää kuin yhden korvauskuvion.
fi[1]: %element otsikon on sisällettävä vähintään @count korvauskuviota.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
fi[0]: %element otsikko voi sisältää enintään yhden korvauskuvion.
fi[1]: %element otsikko voi sisältää enintään @count korvauskuviota.
