Token (6.x-1.18) - en to hr translation catalogue (54 entries)

en: Subject
hr: Naziv

en: Description
hr: Opis

en: error
hr: greška

en: Message
hr: Poruka

en: action
hr: akcija

en: Sent email to %recipient
hr: Pošalji e-poštu korisniku %recipient.

en: Unable to send email to %recipient
hr: Nije bilo moguće poslati e-poštu korisniku %recipient.

en: The subject of the message.
hr: Naziv poruke.

en: Recipient
hr: Primatelj

en: The name of the menu the node belongs to.
hr: Naziv izbornika kojemu node pripada

en: Anonymous
hr: Anoniman

en: Tokens
hr: Tokeni

en: Token actions
hr: Akcije tokena

en: Replacement value
hr: Zamjenska vrijednost

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
hr: URL na kog treba preusmjeriti korisnika. Ovo može biti unutarnja veza kao npr. node/1234 ili vanjski URL kao npr. http://drupal.org.

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
hr: Putanja izbornika (kao što će se prikazati unutar breadrcrumb), ne uključuje Početnu ili [menu]. Razdvojeno s /.

en: Name of top taxonomy term
hr: Ime glavnog termina taksonomije

en: ID of top taxonomy term
hr: ID glavnog termina taksonomije.

en: Name of top term's vocabulary
hr: Ime glavnog termina u riječniku

en: ID of top term's vocabulary
hr: ID glavnog vocabulary termina

en: The text used in the menu as link text for this item.
hr: Tekst korišten u izborniku kao tekstualna poveznica na ovu stavku.

en: The name of the currently logged in user.
hr: Ime trenutačno prijavljenog korisnika.

en: The user ID of the currently logged in user.
hr: Korinički ID trenutačno prijavljenog korisnika.

en: The email address of the currently logged in user.
hr: Email adresa trenutačno prijavljenog korisnika.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
hr: Omogućava proširenu inačicu izvornih Drupal akcija putem Token modula.

en: The title of the comment.
hr: Naziv komentara

en: The title of the node.
hr: Naziv unosa

en: The name of the site.
hr: Naziv lokacije.

en: The unique ID of the comment.
hr: Jedinstveni ID komentara.

en: The name left by the comment author.
hr: Ime koje je ostavio autor komentara.

en: The email address left by the comment author.
hr: Adresa e-pošte koju je ostavio autor komentara.

en: The home page URL left by the comment author.
hr: Mrežna lokacija koju je ostavio autor komentara.

en: The formatted content of the comment itself.
hr: Oblikovani sadržaj komentara.

en: The number of comments posted on a node.
hr: Broj komentara na određeni unos.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
hr: Broj komentara dodanih na unos od posljednjeg korisničkog pregleda.

en: The type of the node.
hr: Vrsta unosa.

en: The human-readable name of the node type.
hr: Ljudima čitljiv naziv vrste unosa.

en: The language the node is written in.
hr: Jezik na kojem je unos napisan.

en: The URL of the node.
hr: URL unosa.

en: The slogan of the site.
hr: Slogan lokacije.

en: The administrative email address for the site.
hr: Administracijska adresa e-pošte za lokaciju.

en: The URL of the site's front page.
hr: URL naslovnice.

en: The unique ID of the taxonomy term.
hr: Jedinstveni ID pojma taksonomije.

en: The name of the taxonomy term.
hr: Naziv pojma taksonomije.

en: The optional description of the taxonomy term.
hr: Proizvoljni opis pojma taksonomije.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
hr: Jedinstveni ID rječnika taksonomije.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
hr: Naziv rječnika taksonomije.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
hr: Proizvoljan opis rječnika taksonomije.

en: The unique ID of the user account.
hr: Jedinstveni ID korisničkog računa.

en: The login name of the user account.
hr: Korisničko ime za račun.

en: The email address of the user account.
hr: Adresa e-pošte korisničkog računa.

en: The URL of the account profile page.
hr: URL stranice profila.

en: The unique ID of the content item, or "node".
hr: Jedinstveni ID stavke sadržaja, ili "unosa".

en: The URL of the account edit page.
hr: URL stranice uređivanja računa.
