Token (6.x-1.18) - en to pt translation catalogue (65 entries)

en: Subject
pt: Assunto

en: Description
pt: Descrição

en: error
pt: erro

en: Message
pt: Mensagem

en: Placeholder tokens
pt: Tokens de espaço reservado

en: action
pt: ação

en: Sent email to %recipient
pt: Email enviado para %recipient

en: Unable to send email to %recipient
pt: Não foi possível enviar email para %recipient

en: The subject of the message.
pt: O assunto da mensagem.

en: Recipient
pt: Destinatário

en: The name of the menu the node belongs to.
pt: O nome do menu ao qual o nó pertence.

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Replacement value
pt: Valor de substituição

en: Replacement patterns for @name
pt: Padrões de substituição para @name

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
pt: O URL para o qual o utilizador deverá ser redireccionado. Pode ser um URL interno como node/1234 ou um URL externo como http://drupal.org.

en: Node creation
pt: Criação de nó

en: Name of top taxonomy term
pt: Nome do termo da taxonomia no topo.

en: ID of top taxonomy term
pt: ID do termo de taxonomia superior

en: The name of the currently logged in user.
pt: O nome do utilizador com a sessão aberta

en: Display a tokenized message to the user
pt: Mostrar mensagem com token ao utilizador

en: Send tokenized e-mail
pt: Enviar email com token

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
pt: Os objectos a seguir podem ser usados para gerar o URL. Alguns sinais podem não estar disponíveis, dependendo do contexto em que a acção é disparada.

en: The title of the comment.
pt: O título do comentário.

en: The title of the node.
pt: O titulo do nó.

en: The name of the site.
pt: O nome do site.

en: The unique ID of the comment.
pt: O ID exclusivo do comentário.

en: The unique ID of the node the comment was posted to.
pt: O ID exclusivo do nó no qual o comentário foi enviado.

en: The name left by the comment author.
pt: O nome indicado pelo autor do comentário.

en: The email address left by the comment author.
pt: O endereço de e-mail deixado pelo autor do comentário.

en: The home page URL left by the comment author.
pt: O URL da página inicial deixado pelo autor do comentário.

en: The formatted content of the comment itself.
pt: O conteúdo formatado do próprio comentário.

en: The number of comments posted on a node.
pt: O número de comentários colocados num nó.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
pt: O número de comentários colocados num nó desde a última vez que o leitor o visitou.

en: The unique ID of the author of the node.
pt: O ID exclusivo do autor do nó.

en: The type of the node.
pt: O tipo do nó.

en: The human-readable name of the node type.
pt: O nome legível por humanos do tipo de nó.

en: The language the node is written in.
pt: O idioma em que o nó está escrito.

en: The URL of the node.
pt: O endereço do nó.

en: The slogan of the site.
pt: O slogan do sítio.

en: The optional 'mission' of the site.
pt: A missão (informação opcional) do site.

en: The administrative email address for the site.
pt: O endereço de email administrativo para o sítio.

en: The URL of the site's front page.
pt: O URL da página principal do sítio.

en: The unique ID of the taxonomy term.
pt: O ID exclusivo do termo de taxonomia.

en: The name of the taxonomy term.
pt: O nome do termo de taxonomia.

en: The optional description of the taxonomy term.
pt: A descrição opcional do termo de taxonomia.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
pt: O ID único do vocabulário da taxonomia.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
pt: O nome do vocabulário da taxonomia.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
pt: A descrição opcional do vocabulário da taxonomia.

en: The unique ID of the user account.
pt: O ID exclusivo da conta do utilizador.

en: The login name of the user account.
pt: O nome da conta de utilizador.

en: The email address of the user account.
pt: O endereço de email da conta do utilizador.

en: The URL of the account profile page.
pt: O URL da página do perfil de conta.

en: The unique ID of the content item, or "node".
pt: O ID único do item de conteúdo ou "nó ".

en: No tokens available.
pt: Nenhum token disponível

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
pt: Clique em um token para inseri-lo no campo que você clicou por último.

en: Insert this token into your form
pt: Inserir este token no seu formulário

en: First click a text field to insert your tokens into.
pt: Primeiro carregue num campo de texto para inserir os seus tokens.

en: The current
pt: O atual

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
pt: A explicação das alterações mais recentes feitas neste nó.

en: User's registration
pt: Registo de utilizador

en: User's last login
pt: Último início de sessão do utilizador

en: The URL of the account edit page.
pt: O URL da página de edição da conta.

en: The title of the current page.
pt: O título da página atual.

en: The URL of the current page.
pt: O URL da página actual.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
pt: O número da página atual na visualização de listas paginadas.
