Token (6.x-1.18) - en to sv translation catalogue (143 entries)

en: Subject
sv: Ämne

en: Description
sv: Beskrivning

en: error
sv: fel

en: Message
sv: Meddelande

en: Placeholder tokens
sv: Ersättningstecken

en: action
sv: åtgärd

en: Sent email to %recipient
sv: Skickade e-post till %recipient

en: Unable to send email to %recipient
sv: Kunde inte skicka e-post till %recipient

en: The subject of the message.
sv: Meddelandets ämnesrad.

en: Recipient
sv: Mottagare

en: The name of the menu the node belongs to.
sv: Namnet på den meny som noden hör till.

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Tokens
sv: Ersättningstecken

en: Token
sv: Ersättningstecken

en: Token actions
sv: Åtgärder för Token

en: Replacement value
sv: Ersättningsvärde

en: Replacement patterns for @name
sv: Ersättningsmönster för @name

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
sv: Den URL som användaren skall omdirigeras till. Detta kan vara en intern URL som node/1234 eller en extern URL som http://drupal.org.

en: The URL alias of the node.
sv: URL:aliaset för noden.

en: Node creation
sv: Nod skapad

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
sv: Menysökvägen (som i länkstigen), omfattar ej Hem eller [menu]. Avdelad med /.

en: Name of top taxonomy term
sv: Namnet på nodens översta taxonomiterm

en: ID of top taxonomy term
sv: ID för nodens översta taxonomiterm

en: Token replacement patterns
sv: Mönster för ersättningstecken

en: Name of top term's vocabulary
sv: Vokabulärnamn för nodens översta taxonomiterm

en: ID of top term's vocabulary
sv: ID för översta taxonomitermen

en: The text used in the menu as link text for this item.
sv: Texten som används som länktext för detta menyalternativ i menyn.

en: The title of the node's book parent.
sv: Nodens bokförälders titel.

en: The id of the node's book parent.
sv: Nodens bokförälders ID.

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
sv: Alla ovanliggande titlar i nodens bokhierarki.

en: The name of the currently logged in user.
sv: Namnet på aktuell inloggad användare.

en: The user ID of the currently logged in user.
sv: Användar-ID för aktuell inloggad användare.

en: The email address of the currently logged in user.
sv: E-postadress för aktuell inloggad användare.

en: A randomly generated SHA1 hash.
sv: Slumpvis genererad SHA1 hashsumma.

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
sv: Den aktuella tidsstämpeln i sekunder sedan första januari 1970.

en: A randomly generated single-digit number.
sv: Ett slumpvis genererat ensiffrigt tal.

en: A randomly generated three-digit number.
sv: Ett slumpvis genererat tresiffrigt tal.

en: A randomly generated ten-digit number.
sv: Ett slumpvis genererat tiosiffrigt tal.

en: Randomly generated single-digit letter.
sv: Ett slumpvis genererat tecken.

en: Randomly generated three-digit letters.
sv: Tre slumpvis genererade tecken.

en: Randomly generated ten-digit letters.
sv: Tio slumpvis genererade tecken.

en: Display a tokenized message to the user
sv: Visa ett teckenersatt meddelande för användaren

en: Send tokenized e-mail
sv: Skicka ett teckenersatt e-postmeddelande

en: Redirect to a tokenized URL
sv: Peka om till en teckenersatt URL

en: The email address to which the message should be sent.
sv: Den e-postadress som meddelandet skall skickas till.

en: The message that should be sent.
sv: Meddelandet som skall skickas.

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
sv: Följande ersättningstecken kan användas för att generera sökvägen i URL:en. Vissa ersättningstecken är inte alltid tillgängliga beroende på det sammanhang i vilken åtgärden utlöses i.

en: The message to be displayed to the current user.
sv: Meddelandet som skall visas för aktuell användare.

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
sv: Följande ersättningstecken kan användas i den anpassade meddelandetexten. Vissa ersättningstecken är inte alltid tillgängliga beroende på det sammanhang i vilken åtgärden utlöses i.

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
sv: Följande ersättningstecken kan användas i URL:en. Vissa ersättningstecken är inte alltid tillgängliga beroende på det sammanhang i vilken åtgärden utlöses i.

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
sv: Tillhandahåller ett gemensamt API för ersättning av textuella platshållare med riktig data.

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
sv: Tillhandahåller ytterligare ersättningstecken och en grund att bygga egna teckenersättningar på.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
sv: Tillhandahåller förbättrade versioner av åtgärder i Drupals kärna med hjälp av modulen Token.

en: The title of the comment.
sv: Kommentarens titel.

en: The title of the node.
sv: Nodens titel.

en: The name of the site.
sv: Namnet på webbplatsen.

en: The unique ID of the comment.
sv: Det unika ID-numret för kommentaren.

en: The unique ID of the node the comment was posted to.
sv: Det unika ID-numret för noden som kommentaren postades till.

en: The name left by the comment author.
sv: Det namn som kommentarens författare angav.

en: The email address left by the comment author.
sv: Den e-postadress som kommentarens författare lämnade.

en: The home page URL left by the comment author.
sv: Hemside-URL som kommentarens författare angav.

en: The formatted content of the comment itself.
sv: Det formatterade innehållet för själva kommentaren.

en: The number of comments posted on a node.
sv: Antal kommentar som lagts till en nod.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
sv: Antalet kommentarer inlagda till en nod sedan besökaren senast visade den.

en: The unique ID of the author of the node.
sv: Det unika ID-numret till författaren av noden.

en: The type of the node.
sv: Typen för noden.

en: The human-readable name of the node type.
sv: Det synliga namnet för nodtypen.

en: The language the node is written in.
sv: Språket för noden som den skrevs in i.

en: The URL of the node.
sv: URL:en för noden.

en: The slogan of the site.
sv: Slogan för webbplatsen.

en: The optional 'mission' of the site.
sv: Det valfria "syftet" för webbplatsen.

en: The administrative email address for the site.
sv: Den administrativa e-postadressen för webbplatsen.

en: The URL of the site's front page.
sv: URL:en för webbplatsens startsida.

en: The unique ID of the taxonomy term.
sv: Det unika ID-numret för taxonomitermen.

en: The name of the taxonomy term.
sv: Namnet på taxonomintermen.

en: The optional description of the taxonomy term.
sv: Den valfria beskrivningen för taxonomitermen.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
sv: Det unika ID-numret för taxonomivokabulären.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
sv: Namnet på taxonomivokabulären.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
sv: Den valfria beskrivningen av taxonomins vokabulär.

en: The unique ID of the user account.
sv: Det unika ID-numret för användarkontot.

en: The login name of the user account.
sv: Inloggningsnamnet för användarkontot.

en: The email address of the user account.
sv: E-postadressen för användarkontot.

en: The URL of the account profile page.
sv: URL för kontots profilsida.

en: The unique ID of the content item, or "node".
sv: Det unika ID-numret för innehållsposten, eller "noden".

en: No tokens available.
sv: Inga ersättningstecken tillgängliga.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
sv: Klicka på ett ersättningstecken för att infoga det i det fält du senaste klickade på.

en: List of the currently available tokens on this site
sv: Lista på de nuvarande tillgängliga ersättningstecknen på denna webbplats

en: Insert this token into your form
sv: Infoga detta ersättningstecken i ditt formulär

en: First click a text field to insert your tokens into.
sv: Klicka först på ett textfält att infoga dina ersättningstecken i.

en: Comment creation
sv: Kommentar skapad

en: Unfiltered name of top taxonomy term.
sv: Ofiltrerat namn på översta taxonomitermen.

en: Unfiltered name of top term's vocabulary.
sv: Ofiltrerat namn på översta termens vokabulär.

en: The unfiltered menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
sv: Den ofiltrerade menysökvägen (vilket avspeglas i länkstigen), ej innehållande "Hem" eller [menu]. Åtskilda med /.

en: The current
sv: Den nuvarande

en: raw user input
sv: obearbetad inmatning från användare

en: Warning: Token value contains raw user input.
sv: Varning: Värde för ersättningstecken innehåller obearbetad inmatning från användare.

en: !description year (four digit)
sv: !description år (fyra siffror)

en: !description year (two digit)
sv: !description år (två siffror)

en: !description month (full word)
sv: !description månad (hela namnet)

en: !description month (abbreviated)
sv: !description månad (förkortat)

en: !description month (two digits with leading zeros)
sv: !description månad (två siffror med inledande nollor)

en: !description month (one or two digits without leading zeros)
sv: !description månad (en eller två siffror utan inledande nollor)

en: !description week (two digits with leading zeros)
sv: !description vecka (två siffror med inledande nollor)

en: !description date (numeric representation of the day of the week)
sv: !description datum (numerisk representation av veckodagen)

en: !description day (full word)
sv: !description dag (hela namnet)

en: !description day (abbreviation)
sv: !description dag (förkortning)

en: !description day (two digits with leading zeros)
sv: !description dag (två siffror med inledande nollor)

en: !description day (one or two digits without leading zeros)
sv: !description dag (en eller två siffror utan inledande nollor)

en: The unfiltered text used in the menu as link text for this item.
sv: Den ofiltrerade text som används i menyn som länktext för denna post.

en: The unique ID of the author of the comment.
sv: Det unika ID-numret till författaren av kommentaren.

en: The title of the node the comment was posted to.
sv: Titeln på noden som kommentaren lades in på.

en: The login name of the author of the node.
sv: Inloggningsnamnet till författaren av noden.

en: The email address of the author of the node.
sv: E-postadressen till författaren av noden.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
sv: Förklaringen av den senaste ändringen gjord på noden.

en: Node modification
sv: Nod ändrad

en: User's registration
sv: Användarens registrering

en: User's last login
sv: Användarens senaste inloggning

en: The current date in the user's timezone.
sv: Det nuvarande datumet i användarens tidszon.

en: The URL of the account edit page.
sv: URL-en för kontots redigeringssidan.

en: The title of the current page.
sv: Titeln för aktuell sida.

en: The URL alias of the current page.
sv: URL-aliaset för aktuell sida.

en: The URL of the current page.
sv: URL:en för aktuell sida.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
sv: Sidnumret för aktuell sida vid visning av paginerad lista.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
sv: %element-title använder följande ogiltiga ersättningstecken: @invalid-tokens.

en: The unique ID of the node's menu link.
sv: Det unika ID-numret för nodens menylänk.

en: The unique ID of the node's menu link parent.
sv: Det unika ID-numret för noden översta menylänk.

en: @token (defined by modules: @modules)
sv: @token (angivna av modulerna: @modules)

en: Duplicate tokens
sv: Dubletter av ersättningstecken

en: The following tokens are defined by multiple modules and may cause problems when performing token replacement.
sv: Följande ersättningstecken är definierade av flera moduler och kan orsaka problem vid utförande av ersättningstecken.

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
sv[0]: %element-title får inte innehålla mindre än ett ersättningstecken.
sv[1]: %element-title måste innehålla åtminstone @count ersättningstecken.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
sv[0]: %element-title måste innehålla som mest ett ersättningstecken.
sv[1]: %element-title måste innehålla som mest @count ersättningstecken.

en: @type tokens
sv: Ersättningstecken för @type

en: global token
sv: globala ersättningstecken

en: The URL alias of the parent menu link of the node.
sv: URL-aliaset för den ovanliggande menylänken till noden.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary the taxonomy term belongs to.
sv: Det unika ID-numret för taxonomivokabulären som taxonomitermen hör till.

en: The name of the taxonomy vocabulary the taxonomy term belongs to.
sv: Namnet på taxonomivokabulären som taxonomitermen hör till.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary the taxonomy term belongs to.
sv: Den valfria beskrivningen på taxonomivokabulären som taxonomitermen hör till.

en: UNIX timestamp format
sv: I format UNIX tidsstämpel

en: !description date in 'small' format. (%date)
sv: !description datum i "kort" format. (%date)

en: !description in UNIX timestamp format (%date)
sv: !description i format UNIX tidsstämpel (%date)

en: !description in 'time-since' format. (%date)
sv: !description i format "tid sedan". (%date)

en: Enter a valid email address or use a token e-mail address such as %mail.
sv: Ange en giltig e-postadress eller använd en med ersättningstecken såsom %mail.

en: The @function() function called token replacement with an array rather than a string for $text
sv: Funktionen @function() anropade ersättningstecken med en array istället för en sträng för $text
