Token (6.x-1.18) - en to tr translation catalogue (63 entries)

en: Subject
tr: Konu

en: Description
tr: Açıklama

en: error
tr: hata

en: Message
tr: İleti

en: action
tr: eylem

en: Sent email to %recipient
tr: E-posta gönderildi: %recipient.

en: Unable to send email to %recipient
tr: E-posta gönderilemedi: %recipient.

en: The subject of the message.
tr: İletinin konusu.

en: Recipient
tr: Alıcı

en: The name of the menu the node belongs to.
tr: Düğümün ait olduğu menünün adı.

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Tokens
tr: tokens

en: Token
tr: Simge

en: Replacement patterns for @name
tr: @name için değiştirme şablonları

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
tr: Kullanıcının yönlendirileceği URL. Bu node/1234 gibi bir dahili URL olacağı gibi  http://drupal.org gibi harici bir URL de olabilir.

en: Token replacement patterns
tr: Token değiştirme şablonları

en: The user ID of the currently logged in user.
tr: Güncel giriş yapmış kullanıcının kullanıcı ID'si.

en: The email address of the currently logged in user.
tr: Güncel giriş yapmış kullanıcının e-posta adresi.

en: A randomly generated SHA1 hash.
tr: Rastgele oluşturulmuş SHA1

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
tr: Güncel zaman damgası, 1 Ocak 1970'den bugüne geçen saniye.

en: A randomly generated single-digit number.
tr: Rastgele oluşturulmuş tek-basamaklı sayı

en: A randomly generated three-digit number.
tr: Rastgele oluşturulmuş üç-basamaklı sayı

en: A randomly generated ten-digit number.
tr: Rastgele oluşturulmuş on-basamaklı sayı.

en: Randomly generated single-digit letter.
tr: Rastgele oluşturulmuş tek-basamaklı harf.

en: Randomly generated three-digit letters.
tr: Rastgele oluşturulmuş üç-basamaklı harf.

en: Randomly generated ten-digit letters.
tr: Rastgele oluşturulmuş on-basamaklı harf.

en: The email address to which the message should be sent.
tr: Mesajın gönderileceği e-posta adresi.

en: The message that should be sent.
tr: Gönderilecek mesaj.

en: The title of the comment.
tr: Yorumun başlığı

en: The title of the node.
tr: Bu düğümün başlığı

en: The name of the site.
tr: Sitenin adı.

en: The unique ID of the comment.
tr: Yorumun özgün (ünik) ID'si.

en: The unique ID of the node the comment was posted to.
tr: Yorumun gönderildiği düğümün özgün ID'si.

en: The name left by the comment author.
tr: Yorum yazarının bıraktığı ad.

en: The email address left by the comment author.
tr: Yorum yazarının bıraktığı e-posta adresi.

en: The home page URL left by the comment author.
tr: Yorum yazarının bıraktığı anasayfa URL'si.

en: The formatted content of the comment itself.
tr: Yorumun biçimlendirilmiş durumda kendi içeriği.

en: The number of comments posted on a node.
tr: Bir düğüme gönderilen yorum sayısı.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
tr: Bir düğüme kullanıcı son görüntüledikten sonra gönderilen yorum sayısı.

en: The type of the node.
tr: Düğümün türü.

en: The human-readable name of the node type.
tr: Düğüm türünün kullanıcıya gösterilen adı.

en: The language the node is written in.
tr: Düğümün yazıldığı dil.

en: The URL of the node.
tr: Düğümün URL'si.

en: The slogan of the site.
tr: Sitenin sloganı.

en: The optional 'mission' of the site.
tr: Sitenin isteğe bağlı 'misyonu'.

en: The administrative email address for the site.
tr: Site için yönetimsel e-posta adresi.

en: The URL of the site's front page.
tr: Sitenin ön sayfa URL'si.

en: The unique ID of the taxonomy term.
tr: Sınıflandırma teriminin eşsiz kimliği.

en: The name of the taxonomy term.
tr: Sınıflandırma teriminin ismi.

en: The optional description of the taxonomy term.
tr: Sınıflandırma teriminin isteğe bağlı tanımı.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
tr: Sınıflandırma sözlüğünün eşsiz kimliği.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
tr: Sınıflandırma sözlüğünün ismi.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
tr: Sınıflandırma sözlüğünün isteğe bağlı tanımı.

en: The unique ID of the user account.
tr: Kullanıcı hesabının benzersiz kimliği.

en: The login name of the user account.
tr: Kullanıcı hesabının giriş adı.

en: The email address of the user account.
tr: Kullanıcı hesabının e-posta adresi.

en: The URL of the account profile page.
tr: Hesap profil sayfasına ait URL.

en: The unique ID of the content item, or "node".
tr: İçerik nesnesi ya da "düğüm"ün özgün kimlik numarası (ID).

en: Insert this token into your form
tr: Bu değişkeni formunuza ekleyin

en: !description day (full word)
tr: !description günü (tüm kelime)

en: The URL of the account edit page.
tr: Hesap düzenleme sayfasına ait URL.

en: The title of the current page.
tr: Bu sayfanın başlığı.

en: The URL of the current page.
tr: Geçerli sayfanın URL'si
