Toolbar (6.x-2.1-alpha3) - en to pt translation catalogue (51 entries)

en: Title
pt: Título

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: delete
pt: eliminar

en: Register
pt: Registar

en: Operations
pt: Operações

en: Overview
pt: Vista global

en: Login
pt: Entrar

en: default
pt: predefinido

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Import
pt: Importar

en: Save
pt: Guardar

en: Path
pt: Caminho

en: Logout
pt: Encerrar sessão

en: Shortcuts
pt: Atalhos

en: export
pt: exportar

en: List links
pt: Listar ligações

en: Toolbar
pt: Barra de Ferramentas

en: list links
pt: listar ligações

en: Hello <strong>!username</strong>
pt: Olá <strong>!username</strong>

en: Choose a set of shortcuts to use
pt: Escolha um conjunto de atalhos para usar

en: Choose a set of shortcuts for this user
pt: Escolha um conjunto de atalhos para este utilizador

en: Change set
pt: Altera a

en: Are you sure you want to delete the shortcut %title?
pt: Tem a certeza que quer apagar o atalho %title?

en: Edit shortcut
pt: Editar atalho

en: Delete shortcut
pt: Eliminar atalho

en: edit set name
pt: edite o nome do conjunto

en: Add shortcut set
pt: Adicione um conjunto de atalhos

en: Control shortcuts to show on the Toolbar
pt: Controle de atalhos para mostrar na barra de ferramentas

en: Shortcut name
pt: Nome de atalho

en: Specify a name for this shortcut.
pt: Especifique um nome para esse atalho.

en: Specify a path by which this shortcut can be accessed.
pt: Especifique um caminho pelo qual este atalho pode ser acedido.

en: Update shortcut
pt: Actualização de atalho

en: Create new shortcut
pt: Criar um novo atalho

en: Edit shortcut "!shortcut"
pt: Editar atalho "!shortcut"

en: The shortcut has been deleted.
pt: O atalho foi eliminado.

en: administer shortcuts
pt: administrar atalhos

en: Toolbar Shortcuts
pt: Barra de Atalhos

en: Creates shortcuts to be used by the Toolbar.
pt: Cria atalhos para usar na Barra de Ferramentas.

en: Edit shortcut set "!shortcut"
pt: Editar conjunto de atalhos "!shortcut"

en: The shortcut !link_title has been deleted.
pt: O atalho !link_title foi eliminado.

en: The shortcut set has been deleted.
pt: O conjunto de atalhos foi eliminado.

en: The %link shortcut has been created.
pt: O %link atalho foi criado.

en: Default shortcuts set
pt: Conjunto de atalhos predefinido

en: New shortcut
pt: Novo atalho

en: Configure settings for the Toolbar Shortcuts module
pt: Defina as definições para o módulo de Atalhos da Barra de Ferramentas

en: The %title shortcut set has been imported.
pt: O %title conjunto de atalhos foi importado.

en: The shortcut ordering has been saved.
pt: A ordenação de atalhos foi salva.

en: There are no shortcut items yet. !create
pt: Não há itens de atalho ainda. !create

en: Import shortcut set
pt: Importação de conjunto de atalhos

en: Export shortcuts
pt: Exportar atalhos
