Translation Management (6.x-1.0-beta7) - en to hi translation catalogue (49 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Image !current of !total
hi: चित्र !total मे से !current

en: Next
hi: अगला

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Email address
hi: ई-मेल पता

en: Type
hi: प्रकार

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Language
hi: भाषा

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Password
hi: पासवर्ड

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: View
hi: देखें

en: mail
hi: मेल

en: All
hi: सभी

en: Configuration saved.
hi: विन्यास सहेजा गया !

en: To
hi: को

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Code
hi: कोड

en: Show
hi: दिखाये

en: No items selected.
hi: कुछ भी चुना हुआ नहीं है।

en: published
hi: प्रकाशित

en: Languages
hi: भाषायें

en: Your message has been sent.
hi: आपका संदेश भेज दिया गया

en: not published
hi: अप्रकाशित

en: not sticky
hi: अग्रसर नहीं

en: sticky
hi: अग्रसर

en: not promoted
hi: मुखपृष्ठ से हटाया हुआ

en: promoted
hi: मुखपृष्ठ पर भेजा हुआ

en: English name
hi: अंग्रेजी नाम

en: Native name
hi: मूल नाम

en: Language neutral
hi: भाषा निष्पक्ष

en: All languages
hi: सभी भाषाये

en: Add language
hi: भाषा सम्मिलित करें।

en: Contact form
hi: संपर्क फारम

en: Text group
hi: पाठ समूह

en: Content translation
hi: अंतर्वस्तु अनुवाद

en: No alternative links were used in any translated nodes.
hi: किसी भी अनुवादित नोड में कोई वैकल्पिक लिंक प्रयोग नहीं हुए |

en: Alternative links were used in !count translated blocks.
hi: !count अनुवादित खण्डों में वैकल्पिक लिंक का प्रयोग हुआ

en: No alternative links were used in any translated blocks.
hi: किसी भी अनुवादित खण्डों  में कोई वैकल्पिक लिंक प्रयोग नहीं हुए

en: <a href="@url">More info</a>
hi: <a href="@url">ज्यादा जानकारी</a>

en: &lt;a href="<b>Local url</b>"&gt;
hi: &lt;a href="<b>स्थानीय यू आर एल </b>"&gt;

en: &lt;a href="<b>External url</b>"&gt;
hi: &lt;a href="<b>बाहरी यू आर एल</b>"&gt;

en: <b>Information about your website</b>
hi: <b>आपकी वेबसाइट की जानकारी</b>

en: Describe your website
hi: अपनी वेबसाइट का विवरण दें
