Translation Management (6.x-1.24) - en to pt translation catalogue (80 entries)

en: Title
pt: Título

en: Image !current of !total
pt: Imagem !current de !total

en: Next
pt: Seguinte

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Content
pt: Conteúdos

en: Email address
pt: Endereço de email

en: Type
pt: Tipo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Language
pt: Idioma

en: Enabled
pt: Ativo

en: Action
pt: Acção

en: Password
pt: Senha

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Back
pt: Para trás

en: Save
pt: Guardar

en: Summary
pt: Resumo

en: Core
pt: Núcleo

en: View
pt: Mostrar

en: Refresh
pt: Actualizar

en: Node type
pt: Tipo de nó

en: Number of items
pt: Número de itens

en: mail
pt: email

en: Content Types
pt: Tipos de Conteúdo

en: Continue
pt: Continuar

en: All
pt: Todos

en: Configuration saved.
pt: Configuração guardada.

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Published
pt: Publicado

en: Code
pt: Código

en: First name
pt: Primeiro nome

en: Last name
pt: Último nome

en: String
pt: Expressão

en: Filters
pt: Filtros

en: Close
pt: Fechar

en: Word count
pt: Contar palavras

en: Show
pt: Mostrar

en: No items selected.
pt: Nenhum item seleccionado.

en: published
pt: publicado

en: Languages
pt: Idiomas

en: %name-from sent an e-mail regarding %category.
pt: %name-from enviou um email acerca de: %category.

en: Your message has been sent.
pt: A sua mensagem foi enviada.

en: Failed
pt: Falhou

en: Unpublished
pt: Não Publicado

en: not published
pt: não publicado

en: not sticky
pt: não destacado

en: sticky
pt: destacado

en: not promoted
pt: não promovidos

en: promoted
pt: promovidos

en: Not translated
pt: Não traduzido

en: English name
pt: Nome em inglês

en: Native name
pt: Nome nativo

en: Translated
pt: Traduzido

en: Blocks
pt: Blocos

en: Next >
pt: Seguinte >

en: or Esc Key
pt: ou Tecla Esc

en: Save content type
pt: Guardar tipo de conteúdo

en: Language neutral
pt: Neutro em relação ao idioma

en: Add role
pt: Adicionar grupo

en: Any
pt: Qualquer

en: Translate
pt: Traduzir

en: No content available.
pt: Conteúdo não disponível

en: All languages
pt: Todos os idiomas

en: Save translation
pt: Guardar tradução

en: Add language
pt: Adicionar idioma

en: Multilingual support
pt: Suporte de múltiplo idioma

en: Contact form
pt: Formulário de contacto

en: Text group
pt: Grupo de texto

en: Content translation
pt: Tradução de conteúdos

en: Synchronize menu order.
pt: Sincronize a ordem do menu.

en: Synchronize menu hierarchy
pt: Sincronize a hierarquia do menu.

en: Synchronize expanded state
pt: Sincronize o estado expandido.

en: Select how you want the translated menu/s to be constructed
pt: Seleccione como quer seja(m) construído(s) o(s) menu(s) traduzido(s)

en: Save translations in the same menu as original
pt: Grave as traduções no menu original

en: * Your changes have not been applied to the translated content yet.
pt: * As suas modificações ainda não foram aplicadas ao conteúdo traduzido.

en: Apply image replacement to translated content
pt: Aplicar substituição de imagem ao conteúdo traduzido

en: Learn more
pt: Saber mais
