Translation Management (6.x-1.27) - en to ja translation catalogue (95 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Image !current of !total
ja: イメージ  !current / !total

en: Next
ja: 次へ

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Content
ja: コンテンツ

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Type
ja: タイプ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Language
ja: 言語

en: Enabled
ja: 有効

en: Action
ja: アクション

en: Password
ja: パスワード

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Back
ja: 戻る

en: Save
ja: 保存

en: Summary
ja: 概要

en: Core
ja: コア

en: View
ja: ビュー

en: Refresh
ja: リフレッシュ

en: Node type
ja: ノードタイプ

en: Number of items
ja: 項目数

en: mail
ja: メール

en: Continue
ja: 継続

en: All
ja: すべて

en: Configuration saved.
ja: 設定が保存されました。

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Published
ja: 掲載

en: Code
ja: コード

en: Filter by
ja: フィルター

en: Getting started
ja: はじめに

en: Ignore
ja: 無視

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: String
ja: 文字列

en: Filters
ja: フィルター

en: Close
ja: 閉じる

en: Queued
ja: 待機

en: Show
ja: 表示

en: Secret key
ja: シークレットキー

en: No items selected.
ja: 項目が選択されていません。

en: published
ja: 掲載

en: Languages
ja: 言語

en: %name-from sent an e-mail regarding %category.
ja: %name-from さんから %category についてのメールが送信されました。

en: Your message has been sent.
ja: メッセージは送信されました

en: Failed
ja: 失敗

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: not published
ja: 非掲載

en: not sticky
ja: リスト上部に固定されていない

en: sticky
ja: リスト上部に固定されている

en: not promoted
ja: フロントページに掲載されていない

en: promoted
ja: フロントページに掲載されている

en: Complete
ja: 完了

en: Not translated
ja: 未翻訳

en: English name
ja: 英語表記

en: Native name
ja: 母国語表記

en: Translated
ja: 翻訳済

en: Blocks
ja: ブロック

en: Next >
ja: 次 >

en: < Prev
ja: < 前

en: or Esc Key
ja: またはEscキー

en: Next / Close on last
ja: 次 / 最後に閉じる

en: Save content type
ja: コンテンツタイプの保存

en: Once an hour
ja: 1時間に1回

en: Once a day
ja: 1日に1回

en: Language neutral
ja: ニュートラル言語

en: Add role
ja: 役割の追加

en: Any
ja: いずれか

en: Translate
ja: 翻訳

en: Choose
ja: 選択

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: Words
ja: 単語

en: In progress
ja: 処理中

en: All languages
ja: すべての言語

en: Save translation
ja: 翻訳を保存

en: Add language
ja: 言語を追加

en: Multilingual support
ja: 多言語サポート

en: In Progress
ja: 解答中

en: Account ID
ja: アカウント ID

en: Menu translation
ja: メニュー翻訳

en: Contact form
ja: コンタクトフォーム

en: Text group
ja: テキストグループ

en: Content translation
ja: コンテンツ翻訳

en: Access settings
ja: アクセスの設定

en: Contact Form
ja: お問い合わせフォーム

en: Content Translation
ja: コンテンツの翻訳

en: Translation needs update
ja: 翻訳の更新が必要

en: The content type %type has been updated.
ja: コンテンツタイプ %type を更新しました。

en: Created new vocabulary
ja: 新しいボキャブラリーを作成しました

en: Once a week
ja: 週に1回

en: 30 days
ja: 30日

en: 90 days
ja: 90日
