Translation Management (6.x-1.26) - en to it translation catalogue (80 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Image !current of !total
it: Immagine !current di !total

en: Next
it: Successivo

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Content
it: Contenuto

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: Type
it: Tipo

en: Cancel
it: Annulla

en: Language
it: Lingua

en: Enabled
it: Attivato

en: Action
it: Azione

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Back
it: Indietro

en: Save
it: Salva

en: Summary
it: Sommario

en: View
it: Visualizza

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Node type
it: Tipo di contenuto

en: Number of items
it: Numero di elementi

en: mail
it: e-mail

en: Content Types
it: Tipi di contenuto

en: add
it: aggiungi

en: Continue
it: Continua

en: All
it: Tutti

en: Configuration saved.
it: Configurazione salvata.

en: To
it: A

en: From
it: Da

en: Published
it: Pubblicato

en: Code
it: Codice

en: Filter by
it: Filtra per

en: Ignore
it: Ignora

en: First name
it: Nome

en: Last name
it: Cognome

en: String
it: Testo

en: Filters
it: Filtri

en: Close
it: Chiudi

en: Word count
it: Conteggio parole

en: Queued
it: Accodato

en: Show
it: Mostra

en: No items selected.
it: Nessun elemento selezionato.

en: published
it: pubblicato

en: Languages
it: Lingue

en: %name-from sent an e-mail regarding %category.
it: %name-from ha inviato una e-mail riguardo la categoria %category.

en: Your message has been sent.
it: Il messaggio è stato inviato.

en: Failed
it: Non riuscito

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: not published
it: non pubblicato

en: not sticky
it: non sempre in cima

en: sticky
it: sempre in cima

en: not promoted
it: non promosso

en: promoted
it: promosso

en: Complete
it: Completo

en: Not translated
it: Non tradotto

en: English name
it: Nome in inglese

en: Native name
it: Nome originale

en: Translated
it: Tradotto

en: Blocks
it: Blocchi

en: Save content type
it: Salva tipo di contenuto

en: Language neutral
it: Indipendente dalla lingua

en: Add role
it: Aggiungi ruolo

en: Any
it: Qualunque

en: Translate
it: Traduci

en: Choose
it: Scegli

en: No content available.
it: Nessun contenuto disponibile.

en: Words
it: Parole

en: All languages
it: Tutte le lingue

en: Save translation
it: Salva traduzione

en: Add language
it: Aggiungi lingua

en: Multilingual support
it: Supporto multilingue

en: Menu translation
it: Traduzione dei menu

en: Contact form
it: Form contatti

en: Text group
it: Gruppo di testo

en: Content translation
it: Traduzione dei contenuti

en: Content Translation
it: Traduzione contenuti

en: Translation needs update
it: La traduzione deve essere aggiornata

en: The content type %type has been updated.
it: Il tipo di contenuto %type è stato aggiornato.

en: Learn more
it: Approfondisci
