Translation Overview (6.x-1.4) - en to fr translation catalogue (39 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Language
fr: Langue

en: View original
fr: Voir l'original

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: category
fr: la catégorie

en: Promoted
fr: Promu

en: status
fr: statut

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Refine
fr: Affiner

en: Undo
fr: Annuler

en: Not published
fr: Non publié

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Sticky
fr: Épinglé (en haut des listes)

en: Complete
fr: Terminé

en: Translated
fr: Traduit

en: Show only items where
fr: Montrer seulement les éléments pour lesquels

en: Not promoted
fr: Non promu

en: Not sticky
fr: Non épinglé

en: Up to date translation
fr: Traduction à jour

en: Outdated translation
fr: Traduction non à jour

en: <em>and</em> where <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
fr: <em>et</em> où <strong>%a</strong> est <strong>%b</strong>

en: <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
fr: <strong>%a</strong> est <strong>%b</strong>

en: There are no translateable node types on this site.
fr: Il n'existe aucun type de nœud traduisible sur ce site.

en: The table uses the following symbols to indicate the translation status: !original Original language, !current Current translation, !outofdate Out-of-date translation, !missing Untranslated.
fr: Le tableau utilise les symboles suivants pour indiquer le statut de la traduction : !original Langue d'origine, !current Traduction actuelle, !outofdate Traduction obsolète, !missing Non-traduit.

en: Translation is up-to-date, edit it
fr: La traduction est à jour, la modifier

en: Translation is up-to-date, view it
fr: La traduction est à jour, la visualiser

en: Out-of-date
fr: Obsolète

en: Translation is out-of-date, edit it
fr: La traduction est obsolète, la modifier

en: Translation is out-of-date, view it
fr: La traduction est obsolète, la visualiser

en: Untranslated
fr: Non traduit

en: Translation does not exist, create it
fr: La traduction n'existe pas, la créer

en: Translation overview
fr: Vue d'ensemble de la traduction

en: View the translation status of the site's content.
fr: Voir le statut de traduction du contenu du site.

en: All translations
fr: Toutes les traductions

en: Provides an overview of the translation status of the site's content.
fr: Fournit une vue d'ensemble du statut de traduction des contenus du site.
