Translation Overview (6.x-2.3) - en to hu translation catalogue (62 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Status
hu: Állapot

en: Submit
hu: Beküldés

en: Type
hu: Típus

en: Language
hu: Nyelv

en: Priority
hu: Fontosság

en: unpublished
hu: rejtett

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: category
hu: kategória

en: High
hu: Magas

en: n/a
hu: n. a.

en: type
hu: típus

en: Promoted
hu: Címlapon

en: Created
hu: Létrehozva

en: Ignored
hu: Mellőzve

en: Published
hu: Közzétéve

en: Filter
hu: Szűrő

en: Normal
hu: Általános

en: Ignore
hu: Mellőz

en: Original
hu: Eredeti

en: Refine
hu: Finomítás

en: Undo
hu: Visszavonás

en: Not published
hu: Rejtett

en: Sticky
hu: Kiemelt

en: Complete
hu: Kész

en: Show only items where
hu: Csak azon elemek mutatása, ahol

en: Not promoted
hu: Nincs a címlapon

en: Not sticky
hu: Nem kiemelt

en: Outdated translation
hu: Elavult fordítás

en: <em>and</em> where <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
hu: <em>és</em> ahol <strong>%a</strong> = <strong>%b</strong>

en: <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
hu: <strong>%a</strong> = <strong>%b</strong>

en: Out-of-date
hu: Elavult

en: Untranslated
hu: Fordítatlan

en: Translation overview
hu: Fordítások áttekintése

en: View the translation status of the site's content.
hu: A webhely tartalom fordítási állapotának megtekintése.

en: Provides an overview of the translation status of the site's content.
hu: Egy áttekintést nyújt a webhely tartalmának fordítási állapotáról.

en: Multilanguage
hu: Többnyelvűség

en: original
hu: eredeti

en: Translations of %title
hu: %title fordításai

en: The identifier for a node or set of node translations.
hu: Egy tartalom azonosítója, vagy a tartalom fordításainak beállítása.

en: The translation priorities have been saved.
hu: A fordítási prioritások el lettek mentve.

en: There was a problem saving the translation priorities.
hu: A fordítási prioritások mentésénél probléma volt.

en: Up-to-date translation
hu: Aktuális fordítás

en: There are no translatable node types on this site.
hu: Nincsenek fordítható tartalomtípusok ezen a webhelyen.

en: Source language
hu: Forrás nyelve

en: The table uses the following symbols to indicate the translation status: !original, !current, !outofdate, !missing.
hu: A táblázat az alábbi szimbólumokat használja a fordítási állapot jelzésére: !original, !current, !outofdate, !missing.

en: High priority
hu: Magas prioritású

en: completed translation
hu: kész fordítás

en: out-of-date translation
hu: elavult fordítás

en: untranslated content
hu: fordítatlan tartalom

en: with a note
hu: megjegyzéssel

en: Click to edit it.
hu: Szerkeszt

en: Click to add it.
hu: Hozzáad

en: Click to view it.
hu: Megtekint

en: Added a column for %langcode to the translation_overview_priority table.
hu: %langcode számára a translation_overview_priority táblához hozzá lett adva egy új oszlop.

en: Dropped the %langcode column from the translation_overview_priority table.
hu: %langcode oszlop törölve a <code>translation_overview_priority</code> táblából.

en: view translation overview assigments
hu: fordítási áttekintő hozzárendelések megtekintése

en: manage
hu: kezel

en:  translation overview priorities
hu:  fordítási áttekintő feladatsorrendek

en: Translator assigments
hu: Fordító kijelölések

en: View the translations assignments.
hu: Fordítási hozzárendelések megtekintése.

en: Track the priority in which nodes should be translated into various languages.
hu: A fontosság követése azokban a tartalmakban, melyek lefordíthatók a különböző nyelvekre.
