Text Review (6.x-1.0) - en to nl translation catalogue (96 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Save configuration
nl: Instellingen opslaan

en: enabled
nl: ingeschakeld

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: List
nl: Lijst

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Description
nl: Beschrijving

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: view
nl: weergeven

en: Edit
nl: Bewerken

en: Weight
nl: Gewicht

en: edit
nl: bewerken

en: Import
nl: Importeren

en: Export
nl: Exporteren

en: Save
nl: Opslaan

en: View
nl: Weergeven

en: Override title
nl: Titel overschrijven

en: Comment
nl: Reactie

en: configure
nl: instellen

en: Blacklists
nl: Zwarte lijsten

en: Ignore
nl: Negeren

en: Word count
nl: Aantal woorden

en: duplicate
nl: duplicaat

en: Languages
nl: Talen

en: Match type
nl: Matchtype

en: !date by !username
nl: !date door !username

en: revert
nl: terugzetten

en: Revision
nl: Revisie

en: current revision
nl: huidige revisie

en: Metadata
nl: Metagegevens

en: Duplicate
nl: Dupliceren

en: %title has been deleted.
nl: %title is verwijderd.

en: Miscellaneous
nl: Diversen

en: Keyword
nl: Trefwoord

en: Case insensitive
nl: Hoofdletterongevoelig

en: Case sensitive
nl: Hoofdlettergevoelig

en: Compare revisions
nl: Vergelijk revisies

en: export
nl: exporteer

en: Word Count
nl: Aantal woorden

en: Punctuation
nl: Interpunctie

en: Compare
nl: Vergelijken

en: Input filter
nl: Invoerfilter

en: User interface text
nl: Gebruikersinterfacetekst

en: Undetermined
nl: Onbepaald

en: Difference
nl: Verschil

en: Similarity
nl: Overeenkomsten

en: Whitespace
nl: Witruimte

en: Language independent
nl: Taalonafhankelijk

en: administer trevi
nl: trevi beheren

en: After you have enabled modules that allow you to reviews texts, configure them at the <a href="@uri_trevi">Text Review configuration page</a>.
nl: Nadat u modules heeft ingeschakeld waarmee u teksten kunt reviewen, stelt u ze in op de <a href="@uri_trevi">Text Review-instellingenpagina</a>

en: Allows other modules to review texts from various sources using various methods.
nl: Stelt andere modules in staat om teksten van diverse bronnen op diverse manieren te reviewen.

en: Text review
nl: Tekstreview

en: There are no text sources yet. Enable or configure modules that provide them.
nl: Er zijn nog geen tekstbronnen. Schakel modules in die ze aanbieden of stel deze modules in.

en: Text source
nl: Tekstbron

en: Configure %title for @group
nl: Stel %title in voor @group

en: There are no metadata reviews yet. Enable or configure modules that provide them.
nl: Er zijn nog geen metadatareviews. Schakel modules in die ze aanbieden, of stel deze modules in.

en: The configuration for %title for @group has been saved.
nl: De instellingen voor %title voor @group zijn opgeslagen.

en: There are no blacklists available for this text source. Enable or configure modules that provide them.
nl: Er zijn geen zwarte lijsten beschikbaar voor deze tekstbron. Schakel modules in die ze aanbieden of stel deze modules in.

en: Review method
nl: Reviewmethode

en: User interface texts
nl: User interfaceteksten

en: If <a href="http://drupal.org/project/comment_revisions">Comment Revisions</a> is enabled, the previous revision will be used as a reference.
nl: Als <a href="http://drupal.org/project/comment_revisions">Comment Revisions</a> is ingeschakeld, dan wordt de vorige revisie als referentie gebruikt.

en: Comment body (@content_type)
nl: Berichttekst van reactie (@content_type)

en: Submission form preview
nl: Voorbeeldweergave in het inzendingsformulier

en: Configure reviews for comments at the <a href="@uri_trevi">Text Review configuration page</a>.
nl: Stel reviews voor reacties in op de <a href="@uri_trevi">Text Review-instellingenpagina</a>.

en: Reviews the comment body during preview.
nl: Reviewt de berichttekst van reacties tijdens de voorbeeldweergave.

en: Differences
nl: Verschillen

en: Difference percentage
nl: Verschilpercentage

en: Shows the difference between two texts and/or calculates how similar they are.
nl: Laat de verschillen tussen twee teksten zien of berekent hoeveel ze overeenkomen.

en: Reviews texts and displays the results according to the <a href="@uri_trevi">Text Review configuration</a>.
nl: Reviewt teksten en geeft de resultaten weer volgens de <a href="@uri_trevi">Text Review-instellingen</a>

en: All texts that use the <em>Text Review</em> input filter will be displayed with the review results.
nl: Alle teksten die de <em>Text Review</em>-invoerfilter gebruiken, worden weergegeven met de reviewresultaten.

en: Configure reviews for input filters at the <a href="@uri_trevi">Text Review configuration page</a>.
nl: Stel reviews voor invoerfilters in op de <a href="@uri_trevi">Text Review-instellingenpagina</a>.

en: Use text reviews as an input filter.
nl: Gebruik tekstreviews als invoerfilter.

en: administer trevilist
nl: trevilist beheren

en: Add blacklist
nl: Zwarte lijst toevoegen

en: Add whitelist
nl: Whitelist toevoegen

en: There are no blacklists yet. <a href="!add_form">Add a new blacklist</a>.
nl: Er zijn nog geen zwarte lijsten. <a href="!add_form">Voeg een nieuwe zwarte lijst toe</a>.

en: There are no whitelists yet. <a href="!add_form">Add a new whitelist</a>.
nl: Er zijn nog geen whitelists. <a href="!add_form">Voeg een nieuwe whitelist toe</a>.

en: Leave empty if this list is language independent.
nl: Leeglaten als de lijst taalonafhankelijk is.

en: At least one keyword is required.
nl: Er moet minimaal één keyword ingevuld worden.

en: %title has been saved.
nl: %title is opgeslagen.

en: Are you sure you want to delete blacklist %title?
nl: Weet u zeker dat u de zwarte lijst %title wil verwijderen?

en: Are you sure you want to delete whitelist %title?
nl: Weet u zeker dat u de whitelist %title wil verwijderen?

en: Optionally use a different title.
nl: Gebruik eventueel een andere titel.

en: %title has been imported.
nl: %title is geïmporteerd.

en: Any words or phrases that should not exist in texts, with additional comments, such as possible improvements.
nl: Woorden of tekenreeksen die niet in teksten mogen voorkomen met extra opmerkingen, zoals mogelijke verbeteringen.

en: Any words or phrases that are always allowed in texts.
nl: Woorden of tekenreeksen die altijd in teksten mogen voorkomen.

en: The previous revision will be used as a reference.
nl: De vorige revisie wordt als referentie gebruikt.

en: Content body (@content_type)
nl: Berichttekst van inhoud (@content_type)

en: CCK text field (@field_name)
nl: CCK-tekstveld (@field_name)

en: Compare latest revisions
nl: Vergelijk nieuwste revisies

en: Language | Languages
nl[0]: Taal
nl[1]: Talen

en: Paste review method code
nl: Plak code van reviewmethode

en: The code contains no valid review method.
nl: De code bevat geen geldige reviewmethode.

en: Compare two revisions, of which the oldest is the reference text.
nl: Vergelijk twee revisies, waarvan de oudste de referentie is.
