Tribune (6.x-1.10) - en to uk translation catalogue (92 entries)

en: enabled
uk: увімкнено

en: Delete
uk: Видалити

en: Type
uk: Тип

en: Description
uk: Опис

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Search
uk: Пошук

en: None
uk: Немає

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Save
uk: Зберегти

en: History
uk: Історія

en: tag
uk: тег

en: Post
uk: Допис

en: Smiley
uk: Смайлик

en: Acronyms
uk: Абревіатури

en: text
uk: текст

en: Key
uk: Ключ

en: Display name
uk: Назва

en: Moderation
uk: Модерація

en: Shortcut
uk: Швидка кнопка

en: Anonymous user
uk: Анонімний користувач

en: Information
uk: Відомості

en: Reload
uk: Перезавантажити

en: Modifier
uk: Клавіша-модифікатор

en: Filter settings
uk: Налаштування фільтру

en: These filters can only use limited HTML, and can post new messages.
uk: Ці фільтри можуть використовувати тільки обмежений HTML і додавати нові повідомлення.

en: These filters can use full HTML, but can not post new messages.
uk: Ці фільтри можуть використовувати повний HTML, але не можуть додавати нові повідомлення.

en: The '@filter_name' filter has been enabled.
uk: Фільтр '@filter_name' включений.

en: The '@filter_name' filter has been disabled.
uk: Фільтр '@filter_name' відключений.

en: Parse visible messages again
uk: Ще раз проаналізувати видимі повідомлення

en: Maximum length of a comment
uk: Максимальна довжина повідомлення

en: The maximum length of a comment.
uk: Максимальна довжина повідомлення.

en: Number of comments displayed
uk: Кількість відображуваних повідомлень

en: The number of comments to display.
uk: Кількість відображуваних повідомлень.

en: Number of comments displayed in the block
uk: Кількість повідомлень, відображуваних у блоці

en: The number of comments to display in the block.
uk: Кількість повідомлень, відображуваних у блоці.

en: Number of comments displayed in the RSS feed
uk: Кількість повідомлень, відображуваних у стрічці RSS

en: The number of comments to display in the RSS feed.
uk: Кількість повідомлень, відображуваних у стрічці RSS.

en: Idle delay
uk: Затримка очікування

en: Tribune name
uk: Ім'я трибуни

en: The name of your tribune, needed for people who use Coincoins.
uk: Ім'я вашої трибуни (необхідно людям, які використовують Coincoins).

en: Tribune message
uk: Повідомлення трибуни

en: Flood protection
uk: Захист від флуда

en: Minimum time before someone can post again, in seconds.
uk: Мінімальний час між повідомленнями одного учасника (у секундах).

en: Message order
uk: Порядок повідомлень

en: Last messages at the bottom
uk: Останнє повідомлення внизу

en: Last messages at the top
uk: Останні повідомлення зверху

en: How the messages are displayed. Displaying the messages top-to-bottom makes it easier to follow real discussions, but displaying the latest one at the top is sometimes less confusing.
uk: У якому порядку відображаються повідомлення. Відображення більш старих повідомлень угорі, а більш нових унизу спрощує спостереження за дискусіями, але відображення нагорі більш нових іноді представляється більш логічним.

en: The maximum comment length must be an integer
uk: Максимальна довжина повідомлення повинна бути цілим числом

en: The number of comments displayed must be an integer
uk: Кількість відображуваних повідомлень повинне бути цілим числом

en: The number of comments displayed in the block must be an integer
uk: Кількість відображуваних у блоці повідомлень повинне бути цілим числом

en: The flood protection delay must be a time in seconds
uk: Пауза для захисту від флуда повинна бути визначена в секундах

en: Messages by date
uk: Повідомлення по даті

en: See all the messages posted at a specific date.
uk: Подивитися всі повідомлення, відправлені в певний день.

en: By date
uk: По даті

en: Messages by user
uk: Повідомлень по авторі

en: See all the messages posted by an user.
uk: Подивитися всі повідомлення, відправлені певним користувачем.

en: Registered user
uk: Зареєстрований користувач

en: Search messages
uk: Пошук повідомлень

en: Search messages containing a string.
uk: Шукати повідомлення, що містять рядок.

en: Post number !id was moderated
uk: Повідомлення з номером !id було знято модератором

en: Post number !id was restored
uk: Повідомлення з номером !id було відновлено

en: Banned useragents
uk: Заборонені браузери

en: Banned usernames
uk: Заборонені імена користувачів

en: Banned expressions
uk: Заборонені вираження

en: Delete all messages
uk: Вилучити всі повідомлення

en: The banned patterns have been updated.
uk: Список заборонених шаблонів був оновлений.

en: ALL the messages have been deleted.
uk: УСІ повідомлення були вилучені.

en: <p><strong>Your cookie</strong>: @cookie</p>
uk: <p><strong>Ваші куки</strong>: @cookie</p>

en: Tribune
uk: Трибуна

en: Undelete this post
uk: Скасувати видалення цього повідомлення

en: Undelete
uk: Скасувати видалення

en: Delete this post
uk: Видалити цю статтю

en: The maximum length for a message is @max_length characters
uk: Максимальна довжина повідомлення в символах: @max_length

en: You do not have the permission to post a comment, sorry.
uk: У вас немає прав на розміщення повідомлень, вибачте.

en: Filters settings
uk: Настроювання фільтрів

en: Post a message
uk: Розмістити повідомлення

en: Filter page
uk: Сторінка фільтра

en: The table for storing which post answers which other posts
uk: Таблиця, де зберігається інформації про те, яке повідомлення на що відповідає.

en: Alert when a post is censored
uk: Попереджати, коли повідомлення піддане цензурі

en: One regular expression per line. If any message matches any of these expressions (according to <code>!preg_match_url</code>), it will be censored.
uk: Одне регулярний вираз на рядок. Якщо повідомлення відповідає кожному із цих виразів (згідно <code>!preg_match_url</code>), воно буде піддано цензурі.

en: Echoes every message.
uk: Повторює кожне повідомлення.

en: Allows anonymous users to change their userinfo.
uk: Дозволяє анонімним користувачам змінювати свою користувацьку інформацію.

en: <strong>not</strong> enabled
uk: <strong>не</strong> включене

en: Allows users to post [:totoz]s
uk: Дозволяє користувачеві додавати [:totoz]

en: Search totoz
uk: Шукати totoz

en: safe
uk: безпечно

en: not safe for all audiences
uk: безпечно не для кожної аудиторії

en: The server from which to retrieve the smileys. Known servers are:!list
uk: Сервер, до якого звертатися за смайлами. Список відомих серверів:!list

en: Totoz server
uk: Сервер totoz

en: Turns 'http://...' into clickable links.
uk: Заміняє 'http://...' посиланнями

en: URL replacement expressions
uk: Вираження для заміни адрес URL
