Tribune (6.x-1.12) - en to fr translation catalogue (145 entries)

en: enabled
fr: activé

en: Delete
fr: Supprimer

en: Enabled
fr: Activé

en: Search
fr: Rechercher

en: None
fr: Aucun(e)

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Save
fr: Enregistrer

en: History
fr: Historique

en: tag
fr: balise

en: Post
fr: Publier

en: Smiley
fr: Emoticone (Smiley)

en: Acronyms
fr: Acronymes

en: text
fr: texte

en: Key
fr: Clef

en: Display name
fr: Nom de l'affichage

en: Moderation
fr: Modération

en: Shortcut
fr: Raccourci

en: Anonymous user
fr: Utilisateur anonyme

en: Information
fr: Informations

en: Reload
fr: Recharger

en: Modifier
fr: Modifieur

en: Filter settings
fr: Paramètres de filtrage

en: Filters run before the <em>slip</em>
fr: Filtres appliqués avant le <em>slip</em>

en: Filters run after the <em>slip</em>
fr: Filtres appliqués après le <em>slip</em>

en: These filters can only use limited HTML, and can post new messages.
fr: Ces filtres peuvent seulement utiliser du HTML limité, et peuvent poster de nouveaux messages.

en: These filters can use full HTML, but can not post new messages.
fr: Ces filtres peuvent utiliser du HTML complet, mais ne peuvent pas poster de nouveaux messages.

en: The '@filter_name' filter has been enabled.
fr: Le filtre '@filter_name' a été activé.

en: The '@filter_name' filter has been disabled.
fr: Le filtre '@filter_name' a été désactivé.

en: Parse visible messages again
fr: Analyser (parse) à nouveau les derniers messages

en: Tribune settings
fr: Paramètres de la tribune

en: Maximum length of a comment
fr: Longueur maximale d'un commentaire

en: The maximum length of a comment.
fr: La longueur maximale d'un commentaire.

en: Number of comments displayed
fr: Nombre de commentaires affichés

en: The number of comments to display.
fr: Le nombre de commentaires à afficher.

en: Number of comments displayed in the block
fr: Nombre de commentaires affichés dans le bloc

en: The number of comments to display in the block.
fr: Le nombre de commentaires affichés dans le bloc.

en: Number of comments displayed in the XML backend
fr: Nombre de commentaires affichés dans le flux XML

en: The number of comments to display in the XML backend.
fr: Le nombre de commentaires à afficher dans le flux XML.

en: Number of comments displayed in the RSS feed
fr: Nombre de commentaires affichés dans le flux RSS

en: The number of comments to display in the RSS feed.
fr: Le nombre de commentaires affichés dans le flux RSS.

en: Reload delay
fr: Fréquence de rechargement

en: The delay between automatic reloading of the tribune, in seconds (0 to disable Ajax reloading).
fr: Le délai en secondes entre deux chargements des nouveaux messages (0 pour désactiver le rechargement automatique en AJAX).

en: Idle delay
fr: Délai de mise en veille

en: The delay before the tribune stop automatically reloading when an user is inactive, in seconds (0 to disable idle mode).
fr: Le délai avant que le rechargement automatique soit désactivé quand l'utilisateur est inactif, en secondes (0 pour désactiver la mise en veille).

en: Tribune name
fr: Nom de la tribune

en: The name of your tribune, needed for people who use Coincoins.
fr: Le nom de la tribune, nécessaire aux utilisateurs de Coincoins.

en: Tribune message
fr: Message de tribune

en: Warning or information to display at the top of the tribune. You can use any HTML code you want, but you have to insert linebreaks yourself.
fr: Avertissement ou information à afficher en haut de la tribune. Vous pouvez utiliser n'importe quel code HTML, mais vous devrez insérer vous même les saut de ligne.

en: Flood protection
fr: Protection contre le flood

en: Minimum time before someone can post again, in seconds.
fr: Durée minimale en seconde avant que quelqu'un puisse poster à nouveau, en secondes.

en: Message order
fr: Ordre des messages

en: Last messages at the bottom
fr: Messages les plus récents en bas

en: Last messages at the top
fr: Messages les plus récents en haut

en: Show pager
fr: Afficher la pagination

en: Show a pager on the main page.
fr: Afficher la pagination sur la page principale.

en: Discreet notification of new posts
fr: Notification discrète de nouveaux messages

en: Show a discreet notification for new posts. In any case when a new post arrives, a "*" is prepended to the tab title, or a "#" when the new post is an answer. If left unchecked, the favicon will also be changed for more visibility.
fr: Montrer une notification discrète pour les nouveaux messages. Lorsqu'un nouveau message arrive, une étoile (*) est ajoutée dans le titre de l'onglet, et une dièse (#) lorsque le nouveau message est une réponse. Si cette case n'est pas cochée, l'icône de la page est aussi modifié pour être plus visible.

en: Insert a hidden antispam field
fr: Insérer un champ anti-pourriels (antispam) caché

en: An antispam field (called "email" and hidden through CSS) will be added to the post form. If it is not empty, the post will be ignored, this usually works very well against spammers.
fr: Un champ caché (appelé "courriel" et masqué en CSS) sera ajouté au formulaire d'envoi d'un message. S'il est rempli, le message sera ignoré, c'est une méthode efficace contre les spammeurs.

en: The maximum comment length must be an integer
fr: La longueur maximale d'un commentaire doit être un nombre entier.

en: The number of comments displayed must be an integer
fr: Le nombre de commentaires affichés doit être un nombre entier.

en: The number of comments displayed in the block must be an integer
fr: Le nombre de commentaires affichés dans le bloc doit être un nombre entier.

en: The number of comments in the XML backend must be an integer
fr: Le nombre de commentaires affichés dans le flux XML doit être un nombre entier.

en: The reload delay must be a time in seconds
fr: La fréquence de rechargement doit être une durée en secondes.

en: The flood protection delay must be a time in seconds
fr: Le délai de protection contre le flood doit être une durée en secondes.

en: Text inserted
fr: Texte inséré

en: Add a simple text shortcut
fr: Ajouter un raccourci pour insérer un texte

en: This text will be inserted when the key combination is pressed. If there is a selection, it will be replaced.
fr: Ce texte sera inséré quand la combinaison de touches est pressée. Si il y a une sélection, elle sera remplacée.

en: Add a shortcut to insert a tag
fr: Ajouter un raccourci pour insérer une balise

en: These shortcuts will add text before and after the curent selection. If there is no selection, both parts are added and the cursor is set between the two parts.
fr: Ces raccourcis ajoutent du texte de part et d'autre de la sélection. S'il n'y a pas de sélection, les deux parties sont ajoutées et le curseur est placé entre les deux.

en: This text will be inserted before the current selection.
fr: Ce texte sera ajouté avant la sélection courante.

en: This text will be inserted after the current selection.
fr: Ce texte sera ajouter après la sélection courante.

en: Messages by date
fr: Messages par date

en: See all the messages posted at a specific date.
fr: Voir tous les messages postés à une date précise.

en: By date
fr: Par date

en: Messages by user
fr: Messages par utilisateur

en: See all the messages posted by an user.
fr: Voir tous les messages postés par un utilisateur.

en: Registered user
fr: Utilisateur inscrit

en: Search messages
fr: Rechercher dans les messages

en: Search messages containing a string.
fr: Rechercher les messages contenant une chaîne.

en: Post number !id was moderated
fr: Le message numéro !id a été modéré.

en: Post number !id was restored
fr: Le message numéro !id a été restauré.

en: All these boxes can contain any number of regular expressions (parsed with <code>!php_url</code>), one pattern per line. Posts which match any of these patterns will be silently dropped (the patterns are not case-sensitive).<br />For example, <code>Mozilla/4</code> in the 'Banned useragents' box will ban all Internet Explorer users.
fr: Ces champs texte peuvent contenir une liste d'expressions rationnelles (interpretées par <code>!php_url</code>, insensibles à la casse), une par ligne. Les messages qui correspondent à au moins une de ces expressions seront ignorés silencieusement. Par exemple, <code>Mozilla/4</code> dans la liste des "agents utilisateur" bloquerait tous les utilisateurs d'Internet Explorer.

en: Banned useragents
fr: Agents utilisateurs bannis

en: Banned usernames
fr: Noms d'utilisateurs bannis

en: Banned expressions
fr: Expressions bannies

en: Delete all moderated messages
fr: Supprimer tous les messages modérés

en: All currently moderated messages will be definitively deleted from the database. They will not disappear from the moderators's opened tribunes however, this is a limitation of Ajax reloading, but trying to restore them will not do anything. There are currently <strong>!nb</strong> moderated messages.
fr: Tous les messages modérés seront définitivement supprimés de la base de données. Ils ne disparaîtront pas immédiatement de la vue des modérateurs, mais ne pourront plus être restaurés. Il y a en ce moment <strong>!nb</strong> messages modérés.

en: Delete all messages
fr: Supprimer tous les messages.

en: <strong>All</strong> the tribune messages will be <strong>definitively</strong> deleted, use with caution.
fr: <strong>Tous</strong> les messages de la tribune seront <strong>définitivement</strong> supprimés. À utiliser avec précaution.

en: The banned patterns have been updated.
fr: Les motifs bannis ont été mis à jour.

en: All moderated messages have been deleted.
fr: Tous les messages modérés ont été supprimés.

en: ALL the messages have been deleted.
fr: TOUS les messages ont été supprimés.

en: <p><strong>Your cookie</strong>: @cookie</p>
fr: <p><strong>Votre cookie</strong> : @cookie</p>

en: YOUR_LOGIN
fr: VOTRE_IDENTIFIANT

en: <div>For <strong><a href='http://hules.free.fr/wmcoincoin'>wmcoincoin</a> users, wmc&sup2; configuration</strong> (place it in <code>~/.wmcoincoin/options</code>):
fr: <div>Configuration wmc&sup2; : pour les utilisateurs de <strong><a href='http://hules.free.fr/wmcoincoin'>wmcoincoin</a></strong> (à mettre dans <code>~/.wmcoincoin/options</code>) :

en: <div>For <strong><a href='http://seeschloss.org/coin.html'>C#oinC#oin</a> users, c#&sup2; configuration</strong> (place it in <code>coin.ini</code>):
fr: <div>Configuration c#&sup2; : pour les utilisateurs de <strong><a href='http://seeschloss.org/coin.html'>C#oinC#oin</a></strong> (à mettre dans <code>coin.ini</code>) :

en: Provides a 'tribune'
fr: Fournit une « tribune ».

en: Tribune users
fr: Utilisateurs de la tribune

en: Active tribune users
fr: Utilisateurs de la tribune actifs

en: Undelete this post
fr: Restaurer ce message

en: Undelete
fr: Restaurer

en: Delete this post
fr: Supprimer cette contribution

en: Please leave this field empty (it is only here to confuse spambots, and you should not even see it)
fr: Merci de Laisser ce champ vide, il ne sert qu'à détecter les robots de pourriel (spam) (il ne devrait d'ailleurs pas être visible)

en: The maximum length for a message is @max_length characters
fr: La longueur maximale d'un message est de @max_length caractères

en: Please leave this field empty (it is only here to confuse spambots)
fr: Veuillez laisser ce champ vide (il ne sert qu'à détecter les robots de spam)

en: You do not have the permission to post a comment, sorry.
fr: Vous n'avez pas le droit de poster un commentaire, désolé.

en: Filters settings
fr: Paramètres des filtres

en: JS shortcuts
fr: Raccourcis JS

en: b2b config
fr: configuration b2b

en: Post a message
fr: Poster un message

en: Tribune RSS feed
fr: Tribune Flux RSS

en: Filter page
fr: Filtrer les pages

en: The table for storing which post answers which other posts
fr: Table enregistrant la correspondances message/réponses des messages de la tribune.

en: The table for storing tribune posts
fr: La table de stockage des messages de la tribune.

en: Provides a 'tribune', or 'board' with advanced features like clickable clocks and highlighting
fr: Fournit une tribune, un espace de discussion sous forme de « chat » avec une gestion des fils de discussions basée sur les horloges des messages.

en: Show active users (with the <code>/users</code>) command.
fr: Afficher les utilisateurs actifs (commande <code>/users</code>).

en: Active users:
fr: Utilisateurs actifs :

en: Appear to be authentified
fr: Apparaître en tant qu'utilisateur authentifié

en: Censors messages.
fr: Censure de messages.

en: Alert when a post is censored
fr: Alerter lorsqu'une contribution est censurée

en: censored expressions
fr: Phrases censurées

en: One regular expression per line. If any message matches any of these expressions (according to <code>!preg_match_url</code>), it will be censored.
fr: Une expression rationnelle par ligne. Si un message correspond à au moins une de ces lignes (d'après <code>!preg_match_url</code>), il sera censuré.

en: Echoes every message.
fr: Écho après chaque message.

en: Allows anonymous users to change their userinfo.
fr: Permet aux utilisateurs anonymes de modifier leurs informations utilisateur.

en: Type "/nick" to reset your display name (which is <em>@nickname</em>), or "/nick <em>aragua</em>" to change it.
fr: Tapez "/nick" pour ne plus utiliser le nom que vous avez choisi (<em>@nickname</em>), ou "/nick <em>aragua</em>" pour le modifier.

en: Type "/nick <em>otine</em>" to change your display name to "otine" (or register/login).
fr: Tapez "/nick <em>otine</em>" pour utiliser "otine" comme nom d'affichage (ou s'inscrire/se connecter).

en: Adds "plop !" at the end of every message.
fr: Ajoute "plop !" à la fin de chaque message.

en: <strong>not</strong> enabled
fr: <strong>non</strong> activé

en: Uses smileys from the smileys module (which is !status).
fr: Utiliser les smileys du module smileys (qui est !status).

en: Textual smileys will be replaced with graphical ones (<em>see list</em>).
fr: Les smileys seront remplacés par des images (<em>voir la liste</em>)

en: Allows users to post [:totoz]s
fr: Autoriser aux utilisateurs de contribuer des [:totoz]s

en: Search totoz
fr: Rechercher une image

en: safe
fr: inoffensif

en: not safe for all audiences
fr: non adapté à toutes les audiences

en: The server from which to retrieve the smileys. Known servers are:!list
fr: Le serveur à utiliser pour récupérer les émoticônes. Les serveurs disponibles sont : !list

en: Totoz server
fr: Serveur d'images

en: Turns 'http://...' into clickable links.
fr: Transforme les 'http://...' en liens cliquables.

en: URL replacement expressions
fr: expressions de remplacement URL

en: You must wait !seconds seconds before posting a new comment, come back later.
fr: Vous devez attendre !seconds secondes avant de poster un nouveau commentaires, revenez plus tard.

en: Cannot retrieve list of totoz (!code).
fr: Impossible de récupérer la liste de totoz (!code).

en: Filter settings &mdash; @filter_name
fr: Paramètres de filtre &mdash; @filter_name

en: You can format your message using some HTML tags. The allowed tags are &lt;i&gt;, &lt;b&gt;, &lt;u&gt;, &lt;s&gt; and &lt;tt&gt;
fr: Vous pouvez mettre en forme votre message en utlisant quelques balises HTML. Les balises autorisées sont &lt;i&gt;, &lt;b&gt;, &lt;u&gt;, &lt;s&gt; et &lt;tt&gt;.

en: URLs will be converted to links, but make sure you start them with "http://"
fr: Les URLs seront convertis en liens, mais assurez-vous de les commencer avec "http://..."
