Tribune (6.x-1.13) - en to da translation catalogue (157 entries)

en: enabled
da: aktiveret

en: Delete
da: Slet

en: Description
da: Beskrivelse

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Search
da: Søg

en: None
da: Ingen

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: Save
da: Gem

en: History
da: Historik

en: Post
da: Indlæg

en: Anonymous
da: Anonym

en: Acronyms
da: Akronymer

en: text
da: tekst

en: Key
da: Nøgle

en: Display name
da: Display

en: Shortcut
da: Genvej

en: Anonymous user
da: Anonym bruger

en: Active users
da: Aktive brugere

en: Reload
da: Genindlæs

en: Modifier
da: Modifiers

en: Filter settings
da: Filterindstillinger

en: Filters run before the <em>slip</em>
da: Filtrer kører før <em>slip</em>'et

en: Filters run after the <em>slip</em>
da: Filtre kører efter <em>slip</em>'et

en: These filters can only use limited HTML, and can post new messages.
da: Disse filtre kan kun bruge begrænset HTML og kan sende nye beskeder.

en: These filters can use full HTML, but can not post new messages.
da: Disse filtre kan bruge fuld HTML, men kan ikke sende beskeder.

en: The '@filter_name' filter has been enabled.
da: Filtret '@filter_name' er blevet aktiveret.

en: The '@filter_name' filter has been disabled.
da: Filtret '@filter_name' er blevet deaktiveret.

en: Parse visible messages again
da: Behandl synlige beskeder igen

en: Tribune settings
da: Tribune indstillinger

en: Maximum length of a comment
da: Maksimal kommentarlængde

en: The maximum length of a comment.
da: Den maksimale længde af en kommentar.

en: Number of comments displayed
da: Antal kommentarer som vises

en: The number of comments to display.
da: Antallet af kommentarer som skal vises.

en: Number of comments displayed in the block
da: Antal kommenterer i blokken

en: The number of comments to display in the block.
da: Antallet af kommentarer som skal vises i blokken.

en: Number of comments displayed in the XML backend
da: Antal kommentarer som vises i XML-backenden

en: The number of comments to display in the XML backend.
da: Antallet af kommentarer som skal vises i XML-backenden

en: Number of comments displayed in the RSS feed
da: Antal kommentarer som vises i RSS-feed

en: The number of comments to display in the RSS feed.
da: Antallet af kommentarer som skal vises i RSS-feed

en: Reload delay
da: Forsinkelse på genindlæsning

en: The delay between automatic reloading of the tribune, in seconds (0 to disable Ajax reloading).
da: Forsinkelsen mellem automatisk genindlæsning af tribune i sekunder (0 for at deaktivere Ajax genindlæsning).

en: Idle delay
da: Idle forsinkelse

en: The delay before the tribune stop automatically reloading when an user is inactive, in seconds (0 to disable idle mode).
da: Forsinkelsen før tribune stopper automatisk genindlæsning når en bruger er inaktiv i sekunder (0 for at deaktive idle modus).

en: Tribune name
da: Tribune navn

en: The name of your tribune, needed for people who use Coincoins.
da: Navnet på din tribune til brug for brugere der benytter Coincoins.

en: Tribune message
da: Tribune besked

en: Warning or information to display at the top of the tribune. You can use any HTML code you want, but you have to insert linebreaks yourself.
da: Advarsel eller information som vises øverst i tribune. Du kan bruge enhver HTML kode du ønsker, men du skal selv indsætte linjeskift.

en: Flood protection
da: Flood-beskyttelse

en: Minimum time before someone can post again, in seconds.
da: Den minimale tid før nogen kan sende en besked igen i sekunder.

en: Message order
da: Rækkefølge af beskeder

en: Last messages at the bottom
da: Seneste beskeder nederst

en: Last messages at the top
da: Seneste beskeder øverst

en: How the messages are displayed. Displaying the messages top-to-bottom makes it easier to follow real discussions, but displaying the latest one at the top is sometimes less confusing.
da: Hvordan beskeder vises. Ved visning af de seneste beskeder nederst er det lettere af følge egentlige diskussioner, men det er somme tider mindre forvirrende at vise de seneste beskeder øverst

en: Show pager
da: Vis pager

en: Show a pager on the main page.
da: Vis en pager på hovedsiden

en: Discreet notification of new posts
da: Diskrete notifikationer ved nye beskeder

en: Show a discreet notification for new posts. In any case when a new post arrives, a "*" is prepended to the tab title, or a "#" when the new post is an answer. If left unchecked, the favicon will also be changed for more visibility.
da: Vis en diskret notifikation ved nye beskeder. Når en besked ankommer foranstilles tab titlen med et "*" hvis beskeder er ny og "#" hvis beskeden er et svar. Hvis der ikke afkrydses, vil favicon også blive ændret for øget synlighed.

en: Insert a hidden antispam field
da: Indsæt et skjult anti-spam-felt

en: An antispam field (called "email" and hidden through CSS) will be added to the post form. If it is not empty, the post will be ignored, this usually works very well against spammers.
da: Et anti-spam-felt (som hedder "email" og som skjules vha. CSS) vil blive føjet til beskedformularen. Hvis dette felt ikke er tomt, vil beskeder blive ignoreret. Dette virker ofte ret godt mod spammere

en: The maximum comment length must be an integer
da: Den maksimale kommentarlængde skal være et heltal

en: The number of comments displayed must be an integer
da: Antallet af kommentar skal være et heltal

en: The number of comments displayed in the block must be an integer
da: Antal kommentarer i en blok skal være et heltal

en: The number of comments in the XML backend must be an integer
da: Antal kommentarer i XML-backenden skal være et heltal

en: The reload delay must be a time in seconds
da: Genindlæsningsforsinkelsen skal være et tidsrum i sekunder

en: The flood protection delay must be a time in seconds
da: Oversvømmelsesbeskyttelsesforsinkelse skal være et tidsrum i sekunder

en: Text inserted
da: Tekst indsat

en: Add a simple text shortcut
da: Tilføj en simpel tekstgenvej

en: This text will be inserted when the key combination is pressed. If there is a selection, it will be replaced.
da: Denne tekst vil blive indsat, når der trykkes på tastekombinationen. Evt. valgt tekst vil blive erstattet.

en: Add a shortcut to insert a tag
da: Tilføj en tag-genvej

en: These shortcuts will add text before and after the curent selection. If there is no selection, both parts are added and the cursor is set between the two parts.
da: Disse genveje vil tilføje tekst før og efter den valgte tekst. Hvis der ikke er valgt tekst, vil begge dele blive indsat ved markøren.

en: This text will be inserted before the current selection.
da: Denne tekst vil blive indsat før den valgte tekst.

en: This text will be inserted after the current selection.
da: Denne tekst vil blive indsat efter den valgte tekst

en: Messages by date
da: Beskeder sorteret efter dato

en: See all the messages posted at a specific date.
da: Vis alle beskeder sendt på en specifik dato.

en: By date
da: Efter dato

en: Messages by user
da: Beskeder efter bruger

en: See all the messages posted by an user.
da: Vis alle bekseder sendt af en given bruger.

en: Registered user
da: Registreret bruger

en: Search messages
da: Søg i beskeder

en: Search messages containing a string.
da: Søg efter beskeder der indeholder en given streng

en: Post number !id was moderated
da: Besked nummer !id blev modereret

en: Post number !id was restored
da: Besked nummer !id blev gendannet

en: All these boxes can contain any number of regular expressions (parsed with <code>!php_url</code>), one pattern per line. Posts which match any of these patterns will be silently dropped (the patterns are not case-sensitive).<br />For example, <code>Mozilla/4</code> in the 'Banned useragents' box will ban all Internet Explorer users.
da: Alle disse felter kan hver indeholde et ubegrænset antal regulære udtryk (som parses med <code>!php_url</code>) - der er et udtryk per linje. Beskeder som matcher disse udtryk vil blive slettet i stilhed (udtrykkene er ikke case-sensitive).<br/>Eksempel: <code>Mozilla/4</code> i feltet 'Uønskede useragents' vil forhindre beskeder fra Internet Explorer brugere.

en: Banned useragents
da: Uønskede useragents

en: Banned usernames
da: Uønskede brugernavne

en: Banned expressions
da: Uønskede udtryk

en: Delete all moderated messages
da: Slet alle modererede beskeder

en: All currently moderated messages will be definitively deleted from the database. They will not disappear from the moderators's opened tribunes however, this is a limitation of Ajax reloading, but trying to restore them will not do anything. There are currently <strong>!nb</strong> moderated messages.
da: Alle pt. modererede beskeder vil blive endeligt slettet fra databasen. De vil dog ikke forsvinde fra moderatorens åbne tribuner grundet en begrænsning i Ajax genindlæsning. Forsøg på at gensjkabe beskederne vil dog ikke have nogen effekt. Det er pt. <string>!nb</string> modererede beskeder.

en: Delete all messages
da: Slet alle beskeder

en: <strong>All</strong> the tribune messages will be <strong>definitively</strong> deleted, use with caution.
da: <string>all</strong> tribune beskeder vil blive endeligt slettet - brug denne funktion varsomt.

en: The banned patterns have been updated.
da: De uønskede udtryk er blevet opdaterede.

en: All moderated messages have been deleted.
da: Alle modererede beskeder er blevet slettet.

en: ALL the messages have been deleted.
da: Alle beskeder er blevet slettet.

en: <p><strong>Your cookie</strong>: @cookie</p>
da: <p><strong>Din cookie</strong>: @cookie</p>

en: <div>For <strong><a href='http://hules.free.fr/wmcoincoin'>wmcoincoin</a> users, wmc&sup2; configuration</strong> (place it in <code>~/.wmcoincoin/options</code>):
da: <div>Til <strong><a href='http://hules.free.fr/wmcoincoin'>wmcoincoin</a> brugere er wmc&sup2; indstillingerne</strong> (placer dem i <code>~/.wmcoincoin/options</code>):

en: <div>For <strong><a href='http://seeschloss.org/coin.html'>C#oinC#oin</a> users, c#&sup2; configuration</strong> (place it in <code>coin.ini</code>):
da: <div>For <strong><a href='http://seeschloss.org/coin.html'>C#oinC#oin</a> brugere er c#&sup2; indstillingerne</strong> (placer dem i <code>coin.ini</code>):

en: Provides a 'tribune'
da: Tilbyder en 'tribune'

en: Tribune users
da: Tribune brugere

en: Active tribune users
da: Aktive Tribune brugere

en: Undelete this post
da: Genskab denne besked

en: Undelete
da: Fortryd slet

en: Delete this post
da: Slet denne besked

en: Please leave this field empty (it is only here to confuse spambots, and you should not even see it)
da: Lad dette felt være tomt (formålet med feltet er at forvirre spambots og du burde ikke kunne se det)

en: The maximum length for a message is @max_length characters
da: Den maksimale beskedlængde er @max_length tegn

en: Please leave this field empty (it is only here to confuse spambots)
da: Lad venligst dette felt være tomt (det har til formål at forvirre spambots)

en: You do not have the permission to post a comment, sorry.
da: Du har desværre ikke tilladelse til at sende beskeder.

en: access tribune
da: tilgå tribune

en: access tribune history
da: tilgå tribune historik

en: access tribune backend
da: tilgå tribune backend

en: access tribune rss feed
da: tilgå tribune rss feed

en: post tribune
da: send en tribune besked

en: see tribune info
da: se tribune info

en: moderate tribune
da: moderér tribune

en: delete own tribune posts
da: slet egne tribune beskeder

en: delete moderated tribune posts
da: slet modererede tribune beskeder

en: delete all tribune posts
da: slet alle tribune beskeder

en: Filters settings
da: Filterindstillinger

en: JS shortcuts
da: JS genveje

en: b2b config
da: b2b indstillinger

en: Post a message
da: Send en besked

en: Filter page
da: Filter side

en: The table for storing which post answers which other posts
da: Tabellen som lagrer data om hvilke beskeder der besvarer hvilke beskeder

en: The table for storing tribune posts
da: Tabel som lagrer tribune beskeder

en: Provides a 'tribune', or 'board' with advanced features like clickable clocks and highlighting
da: Tilbyder en 'tribune' eller en 'opslagstavle' med avanceret funktionalitet som f.eks. klikbare ure og markeringer

en: Show active users (with the <code>/users</code>) command.
da: Vis aktive brugere (med <code>/user</code>-kommandoen).

en: Active users:
da: Aktive brugere:

en: Appear to be authentified
da: Ser ud til at være godkendt

en: Whether this filter will appear to be 'anonymous' or 'authentified'. Since the filter does not correspond to a real user, posting as authentified may result in 'nickname collisions'.
da: Hvorvidt dette filter vil fremstå som 'annonymt' eller 'godkendt'. Eftersom filtret ikke relaterer til en egentlig bruger, kar der når beskeder sendes som godkendt bruger opstå 'nickname' kollisioner.

en: Censors messages.
da: Censurerer beskeder.

en: Alert when a post is censored
da: Giv besked når en besked censureres

en: Whether this filter will post an explanation message when it censors a post.
da: Hvorvidt dette filter vil sende en forklarende besked når det censurerer en besked.

en: censored expressions
da: censurerede udtryk

en: One regular expression per line. If any message matches any of these expressions (according to <code>!preg_match_url</code>), it will be censored.
da: Én regular expression pr. linje. Enhver besked som matcher én af disse expressions (ifølge <code>!preg_match_url</code>) censureres.

en: Echoes every message.
da: Echo'er alle meddelelser.

en: Allows anonymous users to change their userinfo.
da: Tillader annonyme brugere at ændre deres brugerinformation.

en: Type "/nick" to reset your display name (which is <em>@nickname</em>), or "/nick <em>aragua</em>" to change it.
da: Skriv "/nick" for at nulstille dit viste navn (der pt. er <em>@nickname</em>) eller "/nick <em>aragua</em>" for at ændre det (til <em>aragua</em> i dette tilfælde).

en: Type "/nick <em>otine</em>" to change your display name to "otine" (or register/login).
da: Skriv  '/nick <em>otine</em>' for at ændre dit viste navn til 'otine' (eller registrerer dig/logge ind).

en: Adds "plop !" at the end of every message.
da: Tilføjer "plop !" til slutningen af alle beskeder.

en: <strong>not</strong> enabled
da: <strong>ikke</strong> aktiveret

en: Uses smileys from the smileys module (which is !status).
da: Brug smileys fra Smileys-modulet (som har status !status).

en: Textual smileys will be replaced with graphical ones (<em>see list</em>).
da: Tekst-smileys erstattes med grafiske smileys (<em>se liste</em>).

en: Allows users to post [:totoz]s
da: Tillader brugere at sende [:totoz]er

en: You can insert smileys in your post this way: [:smiley]. See all the available smileys or add a new one at <a href="@list">this address</a>
da: Du kan indsætte smileys ved at gøre følgende: [:smiley]. Se de tilgængelige smileys eller tilføj nye smileys <a href="@list" alt="smileyliste">her</a>

en: Search totoz
da: Søg totoz

en: safe
da: sikkert

en: not safe for all audiences
da: ikke sikkert for alle målgrupper

en: The server from which to retrieve the smileys. Known servers are:!list
da: Serveren hvorfra der hentes smileys. Kendte servere er: !list

en: Totoz server
da: Totoz-server

en: Turns 'http://...' into clickable links.
da: Laver 'http://...' om til klikbare links.

en: URL replacement expressions
da: URL-erstatningsmakroer

en: Use this format: <code>/regexp/ replacement string</code><br />You can escape /'s in the regexp with a .<br />If any url matches an expression (according to <code>!preg_match_url</code>), it will be replaced with <em>[replacement string]</em> instead of the default <em>[url]</em>. You can use backreferences: '$1' will be replaced with the first expression between parenthesis.
da: Brug følgende format: <code>/regexp/ erstatningsudtryk</code><br/>Du kan escape /'er i udtrykkene med et .<br/>Hvis en URL matcher et udtryk (ifølge <code>!preg_match_url</code>), erstattes det med <em>[replacement string]</em> i stedet for standarden <em>[url]</em>. Du kan bruge returreferencer: '$1' erstattes af det første udtryk mellem paranteser.

en: You must wait !seconds seconds before posting a new comment, come back later.
da: Du skal vente !seconds sekunder før du kan sende en ny kommentar, kom tilbage senere.

en: Cannot retrieve list of totoz (!code).
da: Kunne ikke hente totoz-liste (!code).

en: Filter settings &mdash; @filter_name
da: Filterindstillinger &mdash; @filter_name

en: You can format your message using some HTML tags. The allowed tags are &lt;i&gt;, &lt;b&gt;, &lt;u&gt;, &lt;s&gt; and &lt;tt&gt;
da: Du kan formatere dine beskeder vha. enkelte HTML-tags. De understøttede tags er: &lt;i&gt;, &lt;b&gt;, &lt;u&gt;, &lt;s&gt; and &lt;tt&gt;

en: URLs will be converted to links, but make sure you start them with "http://"
da: URLer konverteres til links, husk dog at inkludere "http://"
