Tribune (6.x-2.0-beta2) - en to id translation catalogue (19 entries)

en: Reset to defaults
id: Kembalikan ke standar

en: enabled
id: diaktifkan

en: Delete
id: Hapus

en: Type
id: Jenis

en: Description
id: Keterangan

en: Enabled
id: Aktif

en: Size
id: Ukuran

en: Search
id: Cari

en: None
id: Nihil

en: The configuration options have been saved.
id: Opsi konfigurasi sudah disimpan.

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: History
id: Riwayat

en: The configuration options have been reset to their default values.
id: Opsi konfigurasi sudah dikembalikan ke nilai standarnya.

en: Post
id: Entri

en: Filters
id: Saringan

en: Read only
id: Baca saja

en: Anonymous user
id: Pengguna anonim
