Drupal Tutorial Server (6.x-1.0-alpha1) - en to ja translation catalogue (45 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: List
ja: リスト

en: view
ja: ビュー

en: Edit
ja: 編集

en: edit
ja: 編集

en: Add
ja: 追加

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Details
ja: 詳細

en: Case
ja: 大文字小文字

en: Duration
ja: 期間

en: Selector
ja: セレクター

en: Thousands separator
ja: 桁区切り

en: Precision
ja: 精度

en: Contexts
ja: コンテクスト

en: Nid
ja: ノードID

en: Decimal point
ja: 小数点

en: Capitalize first letter
ja: 頭文字を大文字に変更

en: Allow multiple arguments to work together.
ja: 引数で複数の指定を許可

en: If selected, multiple instances of this argument can work together, as though multiple terms were supplied to the same argument. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
ja: このオプションを有効にすると、同じ引数に複数のタームを指定した場合にそれらが一緒に動作します。この設定は「重複を減らす」設定と組み合わせることができません。

en: Do not display items with no value in summary
ja: 値がない項目を概要に表示しない

en: Glossary mode
ja: 辞典モード

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the argument, which allows the summary view to act as a glossary.
ja: 辞典モードは引数の文字数に制限を設け、それによってサマリーが辞典のような働きをするようになります。

en: Character limit
ja: 文字数制限

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
ja: 絞り込みに使用する引数の文字数。1 と設定すると、引数の文字で始まるすべてのフィールドが一致します。

en: When printing the argument result, how to transform the case.
ja: 引数の結果を出力する際に、大文字小文字を変換するかどうか。

en: No transform
ja: 変換なし

en: Upper case
ja: 大文字

en: Lower case
ja: 小文字

en: Capitalize each word
ja: 単語の頭文字を大文字にする

en: Case in path
ja: パスでの大文字小文字

en: Transform spaces to dashes in URL
ja: URLに含まれている空白をダッシュに変換

en: Round
ja: 端数切り捨て

en: If checked, the number will be rounded.
ja: チェックがあれば、端数を切り捨てます。

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
ja: 小数点第何位まで表示するか指定してください。

en: What single character to use as a decimal point.
ja: 小数点として使用する文字を指定してください。

en: What single character to use as the thousands separator.
ja: 千単位の区切り文字として使用する文字を指定してください。

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
ja: 通貨記号等の、数字の前に置く文字列。

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
ja: 通貨記号等の、数字の後に置く文字列

en: Dependencies
ja: 依存関係
