Drupal Tutorial Server (6.x-1.0-alpha1) - en to uk translation catalogue (44 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Prefix
uk: Префікс

en: Suffix
uk: Суфікс

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: List
uk: Список

en: view
uk: переглянути

en: Edit
uk: Редагувати

en: edit
uk: редагувати

en: Add
uk: Додати

en: Teaser
uk: Анонс

en: Details
uk: Подробиці

en: Case
uk: Регістр

en: Duration
uk: Тривалість

en: Selector
uk: Вибір

en: Thousands separator
uk: Розділювач тисяч

en: Precision
uk: Точність

en: Contexts
uk: Контексти

en: Decimal point
uk: Крапка

en: Capitalize first letter
uk: Перша літера велика

en: Allow multiple arguments to work together.
uk: Дозволити багато аргументів в спільній роботі

en: Do not display items with no value in summary
uk: Не відображати елементи з відсутніми у підсумку значеннями

en: Glossary mode
uk: Режим глосарію

en: Character limit
uk: Символьне обмеження

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
uk: Скільки символів аргументу буде використовуватися у фільтрі. Якщо встановити 1, усі поля, що починаються з першої букви агумента будуть допущені.

en: When printing the argument result, how to transform the case.
uk: При відображенні результату аргументу, як змінювати регістр.

en: No transform
uk: Без перетворення

en: Upper case
uk: Верхній регістр

en: Lower case
uk: Нижній регістр

en: Capitalize each word
uk: Кожне слово з великої

en: Case in path
uk: Регістр в шляху

en: Transform spaces to dashes in URL
uk: Замінити в URL пробіли на дефіси

en: Round
uk: Округлення

en: If checked, the number will be rounded.
uk: Якщо позначено, число заокруглюється.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
uk: Вкажіть кількість цифр, що виводяться після десяткової коми.

en: What single character to use as a decimal point.
uk: Який символ використовувати як десяткову кому.

en: What single character to use as the thousands separator.
uk: Який символ використовувати як роздільник тисяч.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
uk: Текст для виводу перед числом, наприклад, символ валюти.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
uk: Текст для виводу після числа, наприклад, символ валюти.

en: When printing url paths, how to transform the case of the argument. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
uk: Як змінювати регістр аргументу, коли виводяться шляху URL. Не використовуйте з Postgres, який порівнює з урахуванням регістру.

en: Dependencies
uk: Залежності

en: Tutorials
uk: Підручники
