Drupal Tutorial Server (6.x-1.0-alpha2) - en to cs translation catalogue (33 entries)

en: Title
cs: Nadpis

en: Body
cs: Text

en: Delete
cs: Smazat

en: Submit
cs: Odeslat

en: Operations
cs: Operace

en: List
cs: Seznam

en: view
cs: zobrazit

en: Edit
cs: Upravit

en: edit
cs: upravit

en: Add
cs: Přidat

en: Teaser
cs: Úvodník

en: Details
cs: Detaily

en: Duration
cs: Trvání

en: Thousands separator
cs: Oddělovač tisíců

en: Precision
cs: Přesnost

en: Decimal point
cs: Desetinná tečka

en: Capitalize first letter
cs: První písmeno kapitálkami

en: Allow multiple arguments to work together.
cs: Povolit vliv více argumentů najednou.

en: Do not display items with no value in summary
cs: Nezobrazovat v souhrnu položky, které nemají žádnou hodnotu

en: Glossary mode
cs: Mód rejstříku

en: Character limit
cs: Omezení počtu znaků

en: No transform
cs: Bez převodu

en: Upper case
cs: Velká písmena

en: Lower case
cs: Malá písmena

en: Capitalize each word
cs: Každé slovo začínat velkým písmenem

en: Transform spaces to dashes in URL
cs: Převést mezery na pomlčky v URL

en: If checked, the number will be rounded.
cs: Pokud je zaškrtnuto, číslo bude zaokrouhleno.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
cs: Určete počet číslic vypsaných za desetinnou čárkou.

en: What single character to use as a decimal point.
cs: Jaký znak použít jako desetinnou čárku.

en: What single character to use as the thousands separator.
cs: Jaký znak použít jako oddělovač tisíců.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
cs: Text vložený před číslo, například symbol měny.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
cs: Text vložený za číslo, například symbol měny.

en: Dependencies
cs: Závislosti
