Drupal Tutorial Server (6.x-1.0-alpha2) - en to da translation catalogue (45 entries)

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Prefix
da: Præfiks

en: Suffix
da: Endelse

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: List
da: Vis

en: view
da: vis

en: Edit
da: Redigér

en: edit
da: redigér

en: Add
da: Tilføj

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: Details
da: Detaljer

en: Case
da: Store/små bogstaver

en: Duration
da: Varighed

en: Selector
da: Vælger

en: Thousands separator
da: Tusindadskiller

en: Precision
da: Præcision

en: Contexts
da: Kontekster

en: Decimal point
da: Decimaltegn

en: Capitalize first letter
da: Stort begyndelsesbogstav

en: Allow multiple arguments to work together.
da: Tillad flere argumenter at samarbejde.

en: If selected, multiple instances of this argument can work together, as though multiple terms were supplied to the same argument. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
da: Flere instanser af dette argument kan arbejde sammen, som hvis flere ord blev givet til det samme argument. Denne indstilling er ikke kompatibel med indstillingen "Mindsk dubletter".

en: Do not display items with no value in summary
da: Vis ikke elementer som ikke har et resumé

en: Glossary mode
da: Ordlistetilstand

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the argument, which allows the summary view to act as a glossary.
da: Ordliste-tilstand indfører en grænse for antallet af anvendte tegn i argumentet, hvilket lader resumé-visningen fungere som en ordbog.

en: Character limit
da: Tegn-grænse

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
da: Hvor mange tegn fra argumentet der skal bruges til filtrering. Vælg 1 for at matche alle felter som starter med tegnet i argumentet.

en: When printing the argument result, how to transform the case.
da: Hvordan store/små bogstaver håndteres når argumentresultatet udskrives.

en: No transform
da: Ingen transformering

en: Upper case
da: Store bogstaver

en: Lower case
da: Små bogstaver

en: Capitalize each word
da: Stort begyndelsesbogstav i hvert ord

en: Case in path
da: Som i sti

en: Transform spaces to dashes in URL
da: Omdan mellemrum til bindestreger i URL

en: Round
da: Afrund

en: If checked, the number will be rounded.
da: Hvis dette markeres afrundes tallet.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
da: Angive hvor mange decimaler der skal udskrives efter decimaltegnet.

en: What single character to use as a decimal point.
da: Hvilket tegn der bruges som decimaltegn.

en: What single character to use as the thousands separator.
da: Hvilket tegn der bruges som tusindadskiller.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
da: Tekst der vises før tallet, som f.eks. et valutasymbol.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
da: Tekst der vises efter tallet, som f.eks. et valutasymbol.

en: When printing url paths, how to transform the case of the argument. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
da: Hvordan store og små bogstaver skal håndteres ved udskrivning af URLer. Bør kun bruges med Postgres, da den skelner mellem store og små bogstaver.

en: Dependencies
da: Afhængigheder
