Drupal Tutorial Server (6.x-1.0-alpha2) - en to pl translation catalogue (46 entries)

en: Title
pl: Tytuł

en: Body
pl: Treść

en: Prefix
pl: Przedrostek

en: Suffix
pl: Przyrostek

en: Delete
pl: Usuń

en: Submit
pl: Zachowaj

en: Operations
pl: Operacje

en: List
pl: Lista

en: view
pl: przeglądaj

en: Edit
pl: Edytuj

en: edit
pl: edytuj

en: Add
pl: Dodaj

en: Teaser
pl: Skrót

en: Details
pl: Szczegóły

en: Case
pl: Wielkość liter

en: Duration
pl: Czas trwania

en: Selector
pl: Selektor

en: Thousands separator
pl: Separator tysięcy

en: Precision
pl: Dokładność

en: Contexts
pl: Kontekst

en: Nid
pl: ID węzła

en: Decimal point
pl: Separator dziesiętny

en: Capitalize first letter
pl: Każda pierwsza litera wyrazu wielką

en: Allow multiple arguments to work together.
pl: Pozwól na pracę wielu argumentów razem.

en: If selected, multiple instances of this argument can work together, as though multiple terms were supplied to the same argument. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
pl: Zezwala na jednoczesne działanie wielu egzemplarzy tego argumentu, tak jakby dla jednego argumentu wprowadzono wiele wartości. Niekompatybilne z ustawieniem "Redukuj duplikaty".

en: Do not display items with no value in summary
pl: Nie wyświetlaj pozycji bez wartości w podsumowaniu

en: Glossary mode
pl: Tryb słownikowy

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the argument, which allows the summary view to act as a glossary.
pl: Tryb słownikowy polega na ograniczaniu liczby znaków używanych w argumencie, co powoduje, że widok zbiorczy może służyć za słownik.

en: Character limit
pl: Limit znaków

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
pl: Ile znaków w argumencie ma być filtrowanych. Jeśli będzie ustawione na 1, wszystkie pola zaczynające się na literę w argumencie będą pasować.

en: When printing the argument result, how to transform the case.
pl: Jak przekształcić wielkość liter w przypadku wyświetlania wyniku  argumentu.

en: No transform
pl: Nie przekształcaj

en: Upper case
pl: Duże litery

en: Lower case
pl: Małe litery

en: Capitalize each word
pl: Każde słowo zaczynaj dużą literą

en: Case in path
pl: Wielkość liter w adresach

en: Transform spaces to dashes in URL
pl: Zamieniaj spacje na myślniki w adresach URL

en: Round
pl: Zaokrąglaj

en: If checked, the number will be rounded.
pl: Jesli pole jest zaznaczone, liczby będą zaokrąglane.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
pl: Ile cyfr ma być wyświetlanych po przecinku.

en: What single character to use as a decimal point.
pl: Znak używany jako separator dziesiętny.

en: What single character to use as the thousands separator.
pl: Znak używany jako separator tysięcy.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
pl: Tekst poprzedzający liczbę, taki jak symbol waluty.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
pl: Tekst wyświetlany za liczbą, taki jak symbol waluty.

en: When printing url paths, how to transform the case of the argument. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
pl: Wielkość liter w adresach. Nie należy korzystać z tej opcji, jeśli baza danych nie jest oparta na Postgres, ponieważ wykorzystuje ona sprawdzanie z uwzględnieniem wielkości liter.

en: Dependencies
pl: Zależności
