Drupal Tutorial Server (6.x-1.0-alpha2) - en to tr translation catalogue (38 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Suffix
tr: Son ek

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: List
tr: Liste

en: view
tr: görüntüle

en: Edit
tr: Düzenle

en: edit
tr: düzenle

en: Add
tr: Ekle

en: Teaser
tr: Özet

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Case
tr: Büyük/Küçük harf

en: Duration
tr: Süre

en: Selector
tr: Seçici

en: Precision
tr: Kesinlik

en: Contexts
tr: Bağlamlar

en: Decimal point
tr: Ondalık nokta

en: Capitalize first letter
tr: İlk harfi büyült

en: Do not display items with no value in summary
tr: Özette değeri olmayan öğeleri görüntüleme

en: Glossary mode
tr: Sözlük kipi

en: Character limit
tr: Karakter sınırı

en: No transform
tr: Dönüştürme yok

en: Upper case
tr: Büyük harf

en: Lower case
tr: Küçük harf

en: Capitalize each word
tr: Bütün ilk harfler büyük

en: Case in path
tr: Yol: Büyük/Küçük harf

en: Transform spaces to dashes in URL
tr: URL'deki boşlukları tirelere dönüştür

en: Round
tr: Yuvarlama

en: If checked, the number will be rounded.
tr: İşaretliyse, sayı yuvarlanacaktır.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
tr: Ondalık ayırıcıdan sonra kaç basamak yazdırılacağını belirtin.

en: What single character to use as a decimal point.
tr: Ondalık ayırıcı olarak hangi tek karakterin kullanılacağı.

en: What single character to use as the thousands separator.
tr: Bindelik ayırıcı olarak hangi tek karakterin kullanılacağı.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
tr: Sayıdan önce eklenecek, para birimi simgesi gibi bir metin.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
tr: Sayıdan sonra konulacak, para birimi simgesi gibi, bir metin.

en: Dependencies
tr: Bağımlılıklar
