Drupal Tutorial Server (6.x-1.0-alpha1) - en to bs translation catalogue (38 entries)

en: Title
bs: Naslov

en: Body
bs: Tijelo

en: Prefix
bs: Prefiks

en: Suffix
bs: Sufiks

en: Delete
bs: Briši

en: Operations
bs: Operacije

en: List
bs: Izlistaj

en: Edit
bs: Izmjeni

en: edit
bs: izmijeni

en: Add
bs: Dodaj

en: Teaser
bs: Sažetak

en: Details
bs: Detalji

en: Case
bs: Tip slova

en: Thousands separator
bs: Separator za hiljade

en: Precision
bs: Preciznost

en: Decimal point
bs: Decimalna tačka

en: Capitalize first letter
bs: Prvo slovo je veliko

en: Allow multiple arguments to work together.
bs: Dozvoli višestrukim argumentima da rade zajedno

en: If selected, multiple instances of this argument can work together, as though multiple terms were supplied to the same argument. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
bs: Ako je odabrano, više instanci ovog argumenta može raditi zajedno, kao da su dobili više pojmova na isti argument. Ova postavka nije kompatibilna sa  "Smanjite duplikata " postavkom.

en: Do not display items with no value in summary
bs: Ne prikazuj stavke bez vrijednosti u pregledu.

en: Glossary mode
bs: Mod riječnika

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the argument, which allows the summary view to act as a glossary.
bs: Mod riječnika primjenjuje ograničenje na broj karaktera koji se mogu koristiti u argumentu, koje dozvoljava sažetku view-a da se ponaša kao riječnik.

en: Character limit
bs: Ograničenja broja karaktera

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
bs: Na koliko karaktera da se filtrira argument. Ako je stavljeno na 1, sva polja koja počinju sa slovom iz argumenta će biti usklađena.

en: When printing the argument result, how to transform the case.
bs: Pri prikazu rezultata argumenta, kako da se oblikuju slova.

en: No transform
bs: Bez promjena

en: Upper case
bs: Velika slova

en: Lower case
bs: Mala slova

en: Capitalize each word
bs: Prvo slovo svake riječi je veliko

en: Case in path
bs: Oblik slova u putanji

en: Transform spaces to dashes in URL
bs: Pretvori prazna mjesta (space) u crtice u URL-u

en: Round
bs: Zaokruži

en: If checked, the number will be rounded.
bs: Ako je označeno, broj će biti zaokružen.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
bs: Odredi koliko brojeva će se prikazati iza decimalnog zareza.

en: What single character to use as a decimal point.
bs: Koji znak će se koristiti kao decimalni zarez.

en: What single character to use as the thousands separator.
bs: Koji znak će se koristiti kao separator za hiljade.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
bs: Tekst koji će se staviti prije znaka, koristeći ga kao simbol za valute.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
bs: Tekst koji će se staviti poslije znaka, koristeći ga kao simbol za valute.
