Drupal Tutorial Server (6.x-1.0-alpha1) - en to id translation catalogue (36 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: List
id: Daftar

en: view
id: tampilan

en: Edit
id: Sunting

en: Add
id: Tambah

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Details
id: Rincian

en: Case
id: Kasus

en: Duration
id: Durasi

en: Selector
id: Pemilih

en: Precision
id: Ketelitian

en: Decimal point
id: Poin desimal

en: Capitalize first letter
id: Kapitalkan huruf pertama

en: Do not display items with no value in summary
id: Jangan tampilkan item tanpa ringkasan

en: Glossary mode
id: Mode glossarium

en: Character limit
id: Batas jumlah karakter

en: No transform
id: Tidak ada transformasi

en: Upper case
id: Huruf Kapital

en: Lower case
id: Huruf kecil

en: Capitalize each word
id: Kapitalkan setiap kata

en: Case in path
id: Huruf besar dan kecil pada jalur

en: Transform spaces to dashes in URL
id: Ubah spasi menjadi tanda hubung di URL

en: Round
id: Pembulatan

en: If checked, the number will be rounded.
id: Jika dicentang, angka akan dibulatkan.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
id: Tentukan berap digit yang akan dicetak setelah titk desimal.

en: What single character to use as a decimal point.
id: Karakter tunggal apa yang akan digunakan sebagai titik desimal.

en: What single character to use as the thousands separator.
id: Karakter tunggal apa yang akan digunakan sebagai pemisah ribuan

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
id: Teks yang diletakkan sebelum angka, seperti simbol mata uang.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
id: Teks yang diletakkan setelah angka, seperti simbol mata uang.

en: Dependencies
id: Dependensi
