Drupal Tutorial Server (6.x-1.0-alpha2) - en to oc translation catalogue (35 entries)

en: Title
oc: Títol

en: Body
oc: Còs

en: Suffix
oc: Sufix

en: Delete
oc: Suprimir

en: Submit
oc: Sometre

en: Operations
oc: Accions

en: List
oc: Listar

en: view
oc: veire

en: Edit
oc: Modificar

en: edit
oc: modificar

en: Add
oc: Apondre

en: Teaser
oc: Acròcha

en: Details
oc: Detalhs

en: Case
oc: Cassa

en: Duration
oc: Durada

en: Contexts
oc: Contèxtes

en: Nid
oc: Nis

en: Decimal point
oc: Marcador decimal

en: Capitalize first letter
oc: Metre la primièra letra en majuscula

en: Do not display items with no value in summary
oc: Afichar pas los elements sens valor dins lo resumit

en: Glossary mode
oc: Mòde glossari

en: Character limit
oc: Limite de caractèrs

en: No transform
oc: Aucune transformation

en: Upper case
oc: Majusculas

en: Lower case
oc: Minusculas

en: Capitalize each word
oc: Metre cada mot en majusculas

en: Case in path
oc: Casse dins los camins

en: Transform spaces to dashes in URL
oc: Transformer los espacis en tirets dins las URL

en: Round
oc: Arrondi

en: If checked, the number will be rounded.
oc: Se aquesta opcion es marcada, lo nombre serà arrondi.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
oc: Précisez lo nombre de chifras a afichar aprèp lo marcador decimal.

en: What single character to use as a decimal point.
oc: Caractèr a utilizar coma marcador decimal

en: What single character to use as the thousands separator.
oc: Caractèr a utilizar coma separador de milierats.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
oc: Tèxte de far figurer abans lo nombre, per exemple una unitat monétaire.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
oc: Tèxte de far figurer aprèp lo nombre, per exemple una unitat monétaire.
