Drupal Tutorial Server (6.x-1.0-alpha1) - en to sv translation catalogue (42 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: List
sv: Lista

en: view
sv: visa

en: Edit
sv: Redigera

en: edit
sv: redigera

en: Add
sv: Lägg till

en: Teaser
sv: Ingress

en: Details
sv: Detaljer

en: Case
sv: Skiftläge

en: Duration
sv: Varaktighet

en: Selector
sv: Väljare

en: Thousands separator
sv: Avskiljare för tusental

en: Contexts
sv: Sammanhang

en: Decimal point
sv: Decimalkomma

en: Capitalize first letter
sv: Omvandla första bokstaven till stor

en: Allow multiple arguments to work together.
sv: Tillåt flera argument att samarbeta.

en: If selected, multiple instances of this argument can work together, as though multiple terms were supplied to the same argument. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
sv: Om valt, kan flera instanser av detta argumentet samarbeta, som om flera termer var tillförda till samma argument. Denna inställningen är inte kompatibel med inställningen "Reducera dubletter".

en: Do not display items with no value in summary
sv: Visa inte alternativ utan innehåll i sammanfattningen

en: Glossary mode
sv: Läge för ordlista

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the argument, which allows the summary view to act as a glossary.
sv: Tillståndet som ordlista anger en gräns för antalet tecken att använda i argumentet, vilket möjliggör att en sammanfattningsvy kan agera som en ordlista.

en: Character limit
sv: Teckenbegränsning

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
sv: Hur många tecken av argumentet att filtrera mot. Om satt till 1 skulle alla fält som börjar med bokstaven i argumentet matchas.

en: When printing the argument result, how to transform the case.
sv: Hur bokstävers skiftläge skall ändras när argumentets resultat skrivs ut.

en: No transform
sv: Ingen förändring

en: Upper case
sv: Stora bokstäver

en: Lower case
sv: Små bokstäver

en: Capitalize each word
sv: Omvandla varje ord till stora bokstäver

en: Case in path
sv: Skiftläge i sökväg

en: Transform spaces to dashes in URL
sv: Ändra mellanslag till bindestreck i URL:er

en: Round
sv: Avrundning

en: If checked, the number will be rounded.
sv: Om ikryssad, kommer talet att avrundas.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
sv: Ange hur många siffror som skall skrivas ut efter decimalkommat.

en: What single character to use as a decimal point.
sv: Vilket enskilt tecken att använda som decimalkomma.

en: What single character to use as the thousands separator.
sv: Vilket enskilt tecken att använda som avskiljare för tusental.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
sv: Text att sätta framför numret, såsom en valutasymbol.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
sv: Text att sätta efter numret, såsom en valutasymbol.

en: When printing url paths, how to transform the case of the argument. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
sv: Hur argumentets skiftläge skall omvandlas vid utskrift av URL:er. Använd inte det här förutom tillsammans med Postgres som använder skiftlägeskänsliga jämförelser.

en: Dependencies
sv: Beroenden
