Table Wizard (6.x-1.1) - en to ru translation catalogue (69 entries)

en: Type
ru: Тип

en: Comments
ru: Комментарии

en: Yes
ru: Да

en: Help
ru: Справка

en: Add
ru: Добавить

en: table
ru: таблица

en: Database
ru: База данных

en: Submit changes
ru: Сохранить изменения

en: Field name
ru: Имя поля

en: N/A
ru: Н/Д

en: Range
ru: Диапазон

en: Ignore
ru: Игнорировать

en: Your changes have been saved
ru: Ваши изменения были сохранены

en: Upload file
ru: Загрузить файл

en: Manual
ru: Вручную

en: Empty
ru: Пусто

en: Relationships
ru: Связи

en: Automatic
ru: Автоматически

en: tables
ru: таблицы

en: File containing the data to be imported.
ru: Файл содержащий импортируемые данные.

en: analyze
ru: анализировать

en: Text length
ru: Длина текста

en: All fields
ru: Все поля

en: Connection
ru: Соединение

en: Contents of !tablename
ru: Содержание !tablename

en: Table name
ru: Название таблицы

en: Row count
ru: Количество рядов

en: Table Analysis
ru: Анализ таблицы

en: Remove selected tables
ru: Удалить выбранные таблицы

en: Export views definitions for selected tables
ru: Экспорт представления выбранной таблицы

en: No tables have been added..
ru: Нет добавленных таблиц.

en: Removed @tables: !list
ru: Удалено @tables: !list

en: Add existing tables
ru: Добавить существующие таблицы

en: Add tables to the Table Wizard.
ru: Добавить таблицы в Table Wizard.

en: Available tables in %connection connection
ru: Таблицы доступные в %connection подключении

en: Skip full analysis
ru: Пропустить полный анализ

en: Add tables
ru: Добавить таблицы

en: Added table %tablename to the Table Wizard.
ru: В Table Wizard добавлена таблица %tablename.

en: %tablename analyzed
ru: %tablename проанализирована

en: Analysis of %table
ru: Анализ %table

en: PK
ru: ОК

en: Available key
ru: Доступный ключ

en: %emptycount of %colcount fields have no data for any row.
ru: %emptycount из %colcount полей не имеют данных ни в одном ряде.

en: Reanalyze
ru: Анализировать повторно

en: View table contents
ru: Просмотр содержания таблицы

en: Show all fields
ru: Показать все поля

en: Show only ignored fields
ru: Показать только игнорируемые поля

en: Show only fields which are not being ignored
ru: Показать поля которые небыли проигнорированы

en: There are no fields to display.
ru: Нет полей для отображения.

en: Base table field
ru: Поле базовой таблицы

en: Related table field
ru: Поле связанной таблицы

en: Automation
ru: Автоматизация

en: Delete selected relationships
ru: Удалить выбранные взаимосвязи

en: Change automation for selected relationships
ru: Изменить автоматизацию выбранной взаимосвязи

en: Add a relationship
ru: Добавление отношений

en: Field from the base table of the relationship
ru: Поле базовой таблицы взаимосвязи

en: Corresponding field from a table to be joined to the base table
ru: Соответствующее поле таблицы присоединенной к главной

en: Incorporate related table into views automatically
ru: Автоматическое объединение связанных таблиц в представление

en: No relationships have been defined.
ru: Нет сохраненных связей

en: Table Wizard generated code for hook_views_data() implementation
ru: Table Wizard создал код для реализации hook_views_data()

en: Database table @tablename
ru: Таблица базы данных @tablename

en: Processing tables
ru: Обработка таблиц

en: Starting analysis of tables.
ru: Начат процесс анализирования таблиц

en: Starting removal of tables.
ru: Начат процесс удаления таблиц

en: Manage raw data from arbitrary tables: import, analyze, and view it
ru: Управление данными из произвольных таблиц данных: импорт, анализ и просмотр

en: Table analysis
ru: Анализ таблицы

en: Upload delimited files
ru: Загрузка файла с разделителями

en: Import new file
ru: Импортировать новый файл

en: Importing records from %filename into %tablename
ru: Импортирование записей из %filename в %tablename
