Tweet (6.x-1.7) - en to ja translation catalogue (21 entries)

en: Suffix
ja: 接尾語

en: None
ja: なし

en: The configuration options have been saved.
ja: 設定オプションが保存されました。

en: Image
ja: 画像

en: Method
ja: メソッド

en: Service
ja: サービス

en: Post to Twitter
ja: Twitterに投稿

en: Type of link to show on nodes
ja: ノードに表示するリンクタイプ

en: Type of link to show on teasers
ja: ティーザーに表示するリンクタイプ

en: Open Twitter
ja: Twitterを開く

en: In same window
ja: 同じウィンドウに

en: In new window with target="_blank" (not XHTML 1.0 Strict compliant)
ja: target="_blank"で新しいウィンドウに(XHTML1.0 Strict非互換)

en: In new window with JavaScript
ja: JavaScriptで新しいウィンドウに

en: Node types on which to display link
ja: リンクを表示するノードタイプ

en: If no types are selected, the link will appear on all types.  To stop links from appearing on all nodes, choose "none" in the teaser and node display options above.
ja: タイプが何も選択されない場合、リンクはすべてのノードタイプで表示されます。すべてのノードで表示されるリンクを止めるには、ティーザーと上のノード表示オプションの"なし"を選びます。

en: Enter the URL for the image you want to show up if you allow images to appear in your links, relative to your Drupal installation.  Ex.: sites/all/modules/tweet/icon.png
ja: あなたのリンクに画像の表示を許可したい場合、表示させたい画像のURLをDrupalインストールとの相対パスで入力します。例: sites/all/modules/tweet/icon.png

en: Exclude nodes
ja: 除外するノード

en: Enter the NIDs of nodes which should not have Tweet links, separated by commas.
ja: ツイートリンクを持たないノードのNIDを入力します。

en: Tweet
ja: ツイート

en: Builds links to post pages to twitter.
ja: Twitter投稿ページへのリンクを生成します。

en: Adjust certain display settings for Tweet.
ja: ツイートの特定の表示設定を調整します。
