Twitter (6.x-2.6) - en to uk translation catalogue (125 entries)

en: Delete
uk: Видалити

en: Private
uk: Приватне

en: Description
uk: Опис

en: error
uk: помилка

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Message
uk: Повідомлення

en: Password
uk: Пароль

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Import
uk: Імпортувати

en: URL
uk: URL-адреса

en: User ID
uk: ID користувача

en: Node types
uk: Типи матеріалів

en: Never
uk: Ніколи

en: Location
uk: Місце розташування

en: Message text
uk: Текст повідомлення

en: Save changes
uk: Зберегти зміни

en: Full name
uk: Повна назва

en: Last refresh
uk: Останнє оновлення

en: Source
uk: Джерело

en: Created time
uk: Час створення

en: Account
uk: Обліковий запис

en: Login name
uk: Ім’я користувача

en: Twitter
uk: Твітер

en: Twitter password
uk: Twitter пароль

en: The unique login name for the Twitter account.
uk: Унікальний логін користувача для облікового запису Twitter.

en: Default format string
uk: Базовий формат рядка

en: Followers
uk: Відстежувачі

en: Status ID
uk: ID статусу

en: The message that should be sent. You may include the following variables: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Not all variables will be available in all contexts.
uk: Повідомлення для відправлення. Ви можете використовувати наступні змінні: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Не всі змінні можуть бути доступні в будь-яких контекстах.

en: Cannot use %author token in this context.
uk: Не можу використовувати лексему %author у цьому контексті.

en: Twitter user name
uk: Користувач твітера

en: twitter
uk: твітер

en: Global account
uk: Глобальний профіль

en: A site-wide Twitter account to use as the default when tweets are posted. This is useful for single-user blogs or sites where many users post to a single shared Twitter account.
uk: Акаунт Twitter для сайту, яка буде використовуватися за замовчуванням, коли відправляються твіти. Це зручно для однокористувацьких блогів або сайтів, де багато користувачів відправляють в одну загальну обліковий запис Twitter.

en: If your Twitter account is protected, or you wish to post to Twitter from Drupal, you must enter the Twitter account's password.
uk: Якщо ваша обліковий запис у Twitter захищена, або ви хочете відправляти у Twitter з Drupal, вам слід ввести пароль облікового запису Twitter.

en: Twitter import
uk: Імпорт твітера

en: Import and display the Twitter statuses of site users who have entered their Twitter account information.
uk: Імпорт і відображення Twitter статусів користувачів сайту, у яких введена інформація їх облікових записів в Twitter.

en: Import Twitter statuses
uk: Імпорт Twitter статусів

en: Delete old statuses
uk: Стерти старі статуси

en: Twitter posting
uk: Дописи в твітер

en: Users with proper permissions will be given the option to post announcements to their Twitter accounts when they create new content.
uk: Користувачам з відповідними дозволами буде надана можливість відправляти у їх облікові записи в Twitter, коли вони створюють новий вміст.

en: The given text will be posted to twitter.com. You can use !url, !url-alias, !tinyurl, !title, and !user as replacement text.
uk: Цей текст буде розміщений на twitter.com. Ви можете використовувати !url, !url-alias, !tinyutl, !title і !user текст для заміни.

en: Alternate API URL
uk: Альтернативний API URL

en: A Twitter-compatible microblogging services like !identica can be used insted of Twitter.com by entering the service's API URL here.
uk: Twitter-сумісні сервіси мікроблогів зразок! Identica можуть бути використані замість Twitter.com будучи зазначеними тут в API URL сервісу.

en: Set source to Drupal when updating Twitter status
uk: Вкажіть джерело Drupal при оновленні статусу Twitter

en: Import statuses from this account
uk: Іморт дописів з цього профіля

en: Add account
uk: Додати профіль

en: Twitter authentication failed. Please check your account name and try again.
uk: Twitter аутентифікація помилкова. Перевірте ваш аккаунт і спробуйте ще раз.

en: Twitter message
uk: Twitter повідомлення

en: Twitter status messages.
uk: Twitter повідомлення статусу.

en: The login account of the Twitter user.
uk: Акаунт для Twitter користувача.

en: The ID of the Twitter status message.
uk: ID статусу повідомлення Twitter.

en: The time the Twitter message was posted.
uk: Час публікації Twitter повідомлення.

en: The text of the Twitter message.
uk: Текст Twitter повідомлення.

en: The name of the application that posted the Twitter message.
uk: Ім'я програми, яке відправило Twitter повідомлення.

en: Reply ID
uk: ID відповіді

en: The ID of the Twitter status this message is replying to.
uk: ID статусу Twitter, на який відповідає це повідомлення.

en: Reply name
uk: Ім'я відповіді

en: The login account of the Twitter user this message is replying to.
uk: Логін облікового запису користувача Twitter, якому відповідає це повідомлення.

en: Twitter account
uk: Обліковий запис Twitter

en: The full name Twitter account user.
uk: Повне ім'я Twitter користувача в обліковому записі.

en: The description of the Twitter account.
uk: Опис до Twitter облікового запису.

en: The location of the Twitter account.
uk: Розташування Twitter облікового запису.

en: The number of users following this Twitter account.
uk: Кількість користувачів підписалися на Twitter аккаунт.

en: Profile image
uk: Зображення профіля

en: The image used by the Twitter account.
uk: Зображення, що використовується в Twitter облікового запису.

en: The URL given by the Twitter account user.
uk: URL, який визначається як користувач Twitter.

en: Protected status
uk: Захищений статус

en: Whether posts from this Twitter account should be visible to the general public.
uk: Чи повинні повідомлення цього облікового запису Twitter бути видно широкої аудиторії.

en: The time the Twitter account statuses were retrieved.
uk: Час коли статуси облікового запису Twitter були отримані.

en: The UID of the Twitter account.
uk: UID Twitter облікового запису.

en: Screen name
uk: Екранне ім'я

en: The screen name of the Twitter account.
uk: Екранне ім'я Twitter облікового запису.

en: Import status
uk: Стан імпортування

en: Whether posts from this Twitter account should be imported automatically.
uk: Чи будуть повідомлення цього облікового запису Twitter імпортуватися автоматично.

en: Link urls to their destinations
uk: URL-и посилань на їх місце призначення

en: Link Twitter @usernames to their Twitter.com urls
uk: Посилання @usernames Twitter на їх адреси Twitter.com

en: Link Twitter #hashtags to another url
uk: Посилання #hashtags Twitter на другий url

en: Post to twitter.com
uk: Відправити в twitter.com

en: Announce this post on Twitter
uk: Сповістити про цей допис в Твітер

en: The given text will be posted to twitter.com. You can use !url, !url-alias, !tinyurl, !title and !user as replacement text.
uk: Цей текст буде розміщений на twitter.com. Ви можете використовувати !url, !url-alias, !tinyutl, !title і !user текст для заміни.

en: An error occurred when posting to twitter: %code %error
uk: Сталася помилка при відправленні повідомлень в Twitter: %code %error

en: Successfully posted to Twitter
uk: Успішно опубліковані на Twitter

en: Twitter @username converter
uk: Конвертер Twitter @username

en: Twitter #hashtag converter
uk: Конвертер Twitter #hashtag

en: Converts Twitter-style @usernames into links to Twitter account pages.
uk: Перетворити Twitter-style @usernames у заслання на сторінку Twitter аккаунта.

en: Converts Twitter-style #hashtags into links to hashtags.org.
uk: Перетворити Twitter-style #hashtags у заслання на hashtags.org.

en: Twitter-style @usersnames are linked to their Twitter account pages.
uk: Twitter-style @usersnames пов'язані з їх сторінками облікових записів Twitter.

en: Twitter-style #hashtags are linked to !url.
uk: Twitter-style #hashtags в посиланнях для !url.

en: add twitter accounts
uk: додавати облікові записи twitter

en: use global twitter account
uk: Використовувати загальну обліковий запис twitter

en: Twitter setup
uk: Налагодження Твітера

en: Twitter module settings
uk: Параметри модуля Твітер

en: Twitter accounts
uk: Облікові записи Твітер

en: Stores individual Twitter posts.
uk: Зберегти індивідуальне Twitter повідомлення.

en: Unique identifier for each {twitter} post.
uk: Унікальний ідентифікатор для кожного {twitter} повідомлення.

en: Screen name of the {twitter} user.
uk: Коротке ім'я користувача {twitter}

en: Date and time the {twitter} post was created.
uk: Дата та час створення {twitter} повідомлення.

en: A duplicate of {twitter}.created_at in UNIX timestamp format.
uk: Дублікат {twitter}.created_at з форматі часу UNIX.

en: The text of the {twitter} post.
uk: Текст {twitter} повідомлення.

en: The application that created the {twitter} post.
uk: Програма, яка створила {twitter} повідомлення.

en: Unique identifier of a status this {twitter} post was replying to.
uk: Унікальний ідентифікатор статусу, відповідь на це {twitter} повідомлення.

en: Unique identifier for the {twitter_account} this post was replying to.
uk: Унікальний ідентифікатор для {twitter_account}, відповісти на це повідомлення.

en: Screen name of the {twitter} user this post was replying to.
uk: Екранне ім'я користувача {twitter}, відповісти на це повідомлення.

en: Boolean flag indicating whether the {twitter} status was cut off to fit in the 140 character limit.
uk: Прапор, який показує, чи буде статус {twitter} обрізатися до довжини 140 символів.

en: Stores information on specific Twitter user accounts.
uk: Зберігає інформацію про конкретні облікові записи користувачів Twitter.

en: The unique identifier of the {twitter_account}.
uk: Унікальний ідентифікатор {twitter_account}.

en: The unique login name of the {twitter_account} user.
uk: Унікальний ім'я логіна {twitter_account} користувача.

en: The full name of the {twitter_account} user.
uk: Повне ім'я для {twitter_account} користувача.

en: The description/biography associated with the {twitter_account}.
uk: Опис/біографія, асоційована з {twitter_account}.

en: The location of the {twitter_account}'s owner.
uk: Розташування власника {twitter_account}.

en: The number of users following this {twitter_account}.
uk: Кількість користувачів, що послідували за цим {twitter_account}.

en: The url of the {twitter_account}'s profile image.
uk: Адреса зображення в профілі {twitter_account}.

en: The url of the {twitter_account}'s home page.
uk: Адреса {twitter_account} домашньої сторінки.

en: Boolean flag indicating whether the {twitter_account}'s posts are publicly accessible.
uk: Прапор, що показує загальнодоступні чи повідомлення цього {twitter_account}.

en: A UNIX timestamp marking the date Twitter statuses were last fetched on.
uk: Мітка часу UNIX коли статус Twitter відправлений останній раз.

en: The Drupal ID of the user account associated with the Twitter account.
uk: Drupal ID облікового запису користувача, співвіднесеного з обліковим записом Twitter.

en: The password for the Twitter account.
uk: Пароль для Twitter облікового запису.

en: Boolean flag indicating whether the {twitter_user}'s posts should be pulled in by the site.
uk: Булеві прапор, який вказує пості {twitter_user} посади повинні на сайті.

en: Adds integration with the Twitter microblogging service.
uk: Додати інтеграція з системою мікроблогів Twitter.

en: Post a message to Twitter
uk: Відправити повідомлення в Twitter

en: Twitter account name
uk: Twitter ім'я облікового запису

en: Twitter actions
uk: Twitter дія

en: Exposes Drupal actions to send Twitter messages.
uk: Надає Drupal Дії для відправки Twitter повідомлень.
