Twitter (6.x-3.0-beta9) - en to ja translation catalogue (105 entries)

en: Delete
ja: 削除

en: Private
ja: プライベート

en: Description
ja: 説明

en: error
ja: エラー

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Message
ja: メッセージ

en: Name
ja: 名前

en: Import
ja: インポート

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Post
ja: 投稿

en: Node types
ja: ノードタイプ

en: Never
ja: なし

en: Location
ja: 場所

en: Message text
ja: メッセージテキスト

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Full name
ja: フルネーム

en: Last refresh
ja: 最終更新

en: Source
ja: ソース

en: Replacement patterns
ja: 置換パターン

en: Created time
ja: 作成日

en: Prefer raw-text replacements for text to avoid problems with HTML entities!
ja: HTML 要素での問題を回避するため、プレーンテキストで置き換えてください！

en: Account
ja: アカウント

en: Login name
ja: ログイン名

en: Default format string
ja: デフォルトの書式文字列

en: Followers
ja: フォロワー

en: Status ID
ja: ステータスID

en: Cannot use %author token in this context.
ja: このコンテキストで %author トークンは使用できません

en: Twitter user name
ja: Twitterユーザー名

en: Twitter import
ja: Twitterインポート

en: Import and display the Twitter statuses of site users who have entered their Twitter account information.
ja: Twitterアカウント情報を入力されたサイトユーザーのTwitterステータスをインポートし表示します。

en: Import Twitter statuses
ja: Twitterステータスのインポート

en: Delete old statuses
ja: 古い情報を削除

en: Import statuses from this account
ja: このアカウントからステータスをインポート

en: Add account
ja: アカウントを追加

en: Twitter message
ja: Twitterメッセージ

en: Twitter status messages.
ja: Twitterステータスメッセージ

en: The login account of the Twitter user.
ja: Twitterユーザーのログインアカウントです。

en: The ID of the Twitter status message.
ja: TwitterステータスメッセージのIDです。

en: The time the Twitter message was posted.
ja: Twitterメッセージが投稿された時間です。

en: The text of the Twitter message.
ja: Twitterメッセージの本文です。

en: The name of the application that posted the Twitter message.
ja: Twitterメッセージが投稿されたアプリケーション名です。

en: Reply ID
ja: リプライID

en: The ID of the Twitter status this message is replying to.
ja: このメッセージがリプライをしているTwitterステータスのIDです。

en: Reply name
ja: リプライ名

en: The login account of the Twitter user this message is replying to.
ja: このメッセージがリプライをしているTwitterユーザーのログインアカウントです。

en: The full name Twitter account user.
ja: Twitterアカウントユーザーのフルネームです。

en: The description of the Twitter account.
ja: Twitterアカウントの説明です。

en: The location of the Twitter account.
ja: Twitterアカウントの場所です。

en: The number of users following this Twitter account.
ja: このTwitterアカウントをフォローしているユーザー数です。

en: Profile image
ja: プロフィール画像

en: The image used by the Twitter account.
ja: Twitterアカウントで使用される画像です。

en: The URL given by the Twitter account user.
ja: Twitterアカウントユーザーにより与えられたURLです。

en: Protected status
ja: 保護状態

en: Whether posts from this Twitter account should be visible to the general public.
ja: このTwitterアカウントからの投稿が全体的に公開されて表示されるべきかどうか。

en: The time the Twitter account statuses were retrieved.
ja: Twitterアカウントステータスが取得された時間です。

en: The UID of the Twitter account.
ja: TwitterアカウントのUIDです。

en: Import status
ja: ステータスをインポート

en: Whether posts from this Twitter account should be imported automatically.
ja: このTwitterアカウントからの投稿が自動的にインポートされるべきかどうか。

en: Link urls to their destinations
ja: リンク先へのURLへリンク

en: Link Twitter @usernames to their Twitter.com urls
ja: Twitter.comのURLへTwitter @usernameをリンク

en: Link Twitter #hashtags to another url
ja: 別のURLへTwitterハッシュタグをリンク

en: Post to twitter.com
ja: twitter.comへ投稿

en: Announce this post on Twitter
ja: Twitter上でこの投稿をアナウンス

en: An error occurred when posting to twitter: %code %error
ja: twitterへ投稿中にエラーが発生しました: %code %error

en: Successfully posted to Twitter
ja: Twitterへの投稿が成功しました

en: Twitter @username converter
ja: Twitter @usernameコンバーター

en: Twitter #hashtag converter
ja: Twitterハッシュタグコンバーター

en: Converts Twitter-style @usernames into links to Twitter account pages.
ja: Twitterスタイル @username をTwitterアカウントページへのリンクに変換します。

en: Converts Twitter-style #hashtags into links to hashtags.org.
ja: Twitterスタイルハッシュタグをhashtags.orgへのリンクに変換します。

en: Twitter-style @usersnames are linked to their Twitter account pages.
ja: Twitterスタイル @username はTwitterアカウントページへリンクされます。

en: Twitter-style #hashtags are linked to !url.
ja: Twitterスタイルハッシュタグは!urlへリンクされます。

en: add twitter accounts
ja: twitterアカウントを追加

en: use global twitter account
ja: 全体的なtwitterアカウントを使用

en: Twitter setup
ja: Twitterの設定

en: Twitter module settings
ja: Twitterモジュールの設定

en: Twitter accounts
ja: Twitterアカウント

en: Stores individual Twitter posts.
ja: 個々のTwitter投稿を保存します。

en: Unique identifier for each {twitter} post.
ja: {twitter}投稿毎のユニークなIDです。

en: Date and time the {twitter} post was created.
ja: {twitter}に投稿された日時です。

en: A duplicate of {twitter}.created_at in UNIX timestamp format.
ja: UNIXタイムスタンプ書式の{twitter}.created_atの重複です。

en: The text of the {twitter} post.
ja: {twitter}投稿の本文です。

en: The application that created the {twitter} post.
ja: {twitter}投稿が生成されたアプリケーションです。

en: Unique identifier of a status this {twitter} post was replying to.
ja: この{twitter}投稿が返信しているステータスのユニークなIDです。

en: Unique identifier for the {twitter_account} this post was replying to.
ja: この投稿が返信している{twitter_account}のユニークなIDです。

en: Screen name of the {twitter} user this post was replying to.
ja: この投稿が返信している{twitter}ユーザーのスクリーンネームです。

en: Boolean flag indicating whether the {twitter} status was cut off to fit in the 140 character limit.
ja: {twitter}ステータスが140文字の限界でカットオフされるかどうかを示す真偽値です。

en: Stores information on specific Twitter user accounts.
ja: 特定のTwitterユーザーアカウント上の情報を保存します。

en: The unique identifier of the {twitter_account}.
ja: {twitter_account}のユニークなIDです。

en: The unique login name of the {twitter_account} user.
ja: {twitter_account}ユーザーのユニークなログイン名です。

en: The full name of the {twitter_account} user.
ja: {twitter_account}ユーザーのフルネームです。

en: The description/biography associated with the {twitter_account}.
ja: 説明/バイオグラフィーは{twitter_account}と関連付けられます。

en: The location of the {twitter_account}'s owner.
ja: {twitter_account}のオーナーの場所です。

en: The number of users following this {twitter_account}.
ja: この{twitter_account}をフォローしているユーザー数です。

en: The url of the {twitter_account}'s profile image.
ja: {twitter_account}のプロフィール画像のURLです。

en: The url of the {twitter_account}'s home page.
ja: {twitter_account}のホームページのURLです。

en: Boolean flag indicating whether the {twitter_account}'s posts are publicly accessible.
ja: {twitter_account}の投稿が公開されているかどうかを示す真偽値です。

en: A UNIX timestamp marking the date Twitter statuses were last fetched on.
ja: Twitterステータスが最新フェッチされた日付をマーキングしているUNIXタイムスタンプです。

en: The password for the Twitter account.
ja: Twitterアカウントのパスワードです。

en: Boolean flag indicating whether the {twitter_user}'s posts should be pulled in by the site.
ja: {twitter_user}の投稿がサイトにより引きつけられるかどうかを示す真偽値です。

en: Adds integration with the Twitter microblogging service.
ja: Twitterマイクロブログサービスの拡張を追加

en: Post a message to Twitter
ja: Twitterにメッセージを送信

en: Twitter account name
ja: Twitterアカウント名

en: Twitter actions
ja: Twitterアクション

en: Exposes Drupal actions to send Twitter messages.
ja: Twitterメッセージを送信するDrupalアクションを公開します。
