Twitter (6.x-3.0-beta9) - en to pt translation catalogue (93 entries)

en: Delete
pt: Apagar

en: Private
pt: Privada

en: Description
pt: Descrição

en: error
pt: erro

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Message
pt: Mensagem

en: Name
pt: Nome

en: Import
pt: Importar

en: User ID
pt: ID do usuário

en: Node types
pt: Tipos de conteúdo

en: Never
pt: Nunca

en: Location
pt: Localização

en: Message text
pt: Texto de mensagem

en: Save changes
pt: Salvar alterações

en: Full name
pt: Nome completo

en: Last refresh
pt: Último refresh

en: Source
pt: Fonte

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: Created time
pt: Data de criação

en: Prefer raw-text replacements for text to avoid problems with HTML entities!
pt: Preferir substituições de raw-text para evitar problemas com entidades HTML!

en: Account
pt: Conta

en: Login name
pt: Login

en: Twitter settings
pt: Configurações do Twitter

en: Default format string
pt: Formato padrão

en: Followers
pt: Seguidores

en: Enabled by default
pt: Habilitado por padrão

en: Status ID
pt: ID do status

en: Cannot use %author token in this context.
pt: Não é possível usar o elemento %author nesse contexto.

en: Twitter user name
pt: Usuário do Twitter

en: Twitter import
pt: Importação do Twitter

en: Import and display the Twitter statuses of site users who have entered their Twitter account information.
pt: Importar e exibir o status dos usuários do Twitter que entraram as informações de sua conta no Twitter.

en: Import Twitter statuses
pt: Importar status do Twitter

en: Delete old statuses
pt: Apagar status antigos

en: Import statuses from this account
pt: Importar status para esta conta

en: Add account
pt: Adicionar conta

en: Twitter message
pt: Mensagem do Twitter

en: Twitter status messages.
pt: Mensagens de status do Twitter.

en: The login account of the Twitter user.
pt: O login da conta do usuário no Twitter.

en: The ID of the Twitter status message.
pt: O ID da mensagem no Twitter.

en: The time the Twitter message was posted.
pt: O horário que a mensagem foi postada no Twitter.

en: The text of the Twitter message.
pt: O texto da mensagem do Twitter.

en: The name of the application that posted the Twitter message.
pt: O nome da aplicação que postou a mensagem no Twitter.

en: Reply ID
pt: ID da resposta

en: The ID of the Twitter status this message is replying to.
pt: O ID da mensagem para a qual essa mensagem está respondendo.

en: Reply name
pt: Nome do remetente

en: The login account of the Twitter user this message is replying to.
pt: A conta do Twitter para a qual essa mensagem é uma resposta.

en: The full name Twitter account user.
pt: O nome completo do usuário no Twitter.

en: The description of the Twitter account.
pt: A descrição da conta no Twitter.

en: The location of the Twitter account.
pt: A localização da conta no Twitter.

en: The number of users following this Twitter account.
pt: O número de usuários seguindo essa conta no Twitter.

en: Profile image
pt: Imagem do Perfil

en: The image used by the Twitter account.
pt: A imagem usada pela conta no Twitter.

en: The URL given by the Twitter account user.
pt: A URL informada pela conta do usuário no Twitter.

en: Protected status
pt: Status protegido

en: Whether posts from this Twitter account should be visible to the general public.
pt: Se os posts dessa conta do Twitter devem ser exibidos para o público em geral.

en: The time the Twitter account statuses were retrieved.
pt: O tempo no qual os status da conta do Twitter são atualizados.

en: The UID of the Twitter account.
pt: O UID da conta no Twitter.

en: Import status
pt: Importar status

en: Whether posts from this Twitter account should be imported automatically.
pt: Se os posts dessa conta no Twitter devem ser importados automaticamente.

en: Link urls to their destinations
pt: Linkar urls aos seus destinos

en: Link Twitter @usernames to their Twitter.com urls
pt: Linkar @usuarios do Twitter às suas urls no Twitter.com

en: Link Twitter #hashtags to another url
pt: Linkar #hashtags do Twitter a outras urls

en: Post to twitter.com
pt: Postar no twitter.com

en: Announce this post on Twitter
pt: Publicar este post no Twitter

en: An error occurred when posting to twitter: %code %error
pt: Ocorreu um erro ao postar no Twitter: %code %error

en: Successfully posted to Twitter
pt: Postado com sucesso no Twitter

en: Twitter @username converter
pt: Conversor de @usuarios do Twitter

en: Twitter #hashtag converter
pt: Conversor de #hashtags do Twitter

en: Converts Twitter-style @usernames into links to Twitter account pages.
pt: Converte nomes de @usuarios no estilo do Twitter em links para as páginas das contas no Twitter.

en: Converts Twitter-style #hashtags into links to hashtags.org.
pt: Converte #hastags no estilo do Twitter em links para hastags.org

en: Twitter-style #hashtags are linked to !url.
pt: Hashtags com o estilo do #twitter tem links criados para !url.

en: add twitter accounts
pt: Adicionar contas do Twitter

en: use global twitter account
pt: Usar conta global do Twitter

en: Twitter setup
pt: Configuração do Twitter

en: Twitter module settings
pt: Configurações do módulo Twitter

en: Twitter accounts
pt: Contas do Twitter

en: Stores individual Twitter posts.
pt: Armazena posts individuais do Twitter.

en: Unique identifier for each {twitter} post.
pt: Identificador único para cada postagem do {twitter}.

en: Date and time the {twitter} post was created.
pt: Data e hora que a postagem do {twitter} foi criada.

en: Adds integration with the Twitter microblogging service.
pt: Adiciona integração com o Twitter.

en: OAuth Settings
pt: Configurações de OAuth

en: To enable OAuth based access for twitter, you must <a href="@url">register your application</a> with twitter and add the provided keys here.
pt: Para permitir acesso baseado no OAuth para o Twitter, você deve <a href="@url">registrar sua aplicação</a> com o Twitter e adicionar as chaves fornecidas aqui.

en: Enables posting to twitter
pt: Habilita publicar no Twitter.

en: Select sign-in button
pt: Selecione botões de "Entrar com o Twitter"

en: Automatically register new users
pt: Registrar novos usuários automaticamente.

en: Warning, if you enable this, new user accounts will be created without email addresses.
pt: Aviso, caso habilite este item, novas contas de usuários serão criadas sem endereço de email.

en: Sign in with Twitter
pt: Acessar usando sua conta do Twitter

en: Adds support for "Sign in with Twitter"
pt: Adiciona suporte para "Entrar com o Twitter"

en: The Twitter account settings were updated.
pt: As configurações da conta do Twitter foram atualizadas.

en: The Twitter account was deleted.
pt: A conta do Twitter foi removida.

en: Extra replacement tokens
pt: Tokens de substituição adicionais

en: post to twitter
pt: postar para twitter
