Ubercart (6.x-2.0-rc7) - en to sv translation catalogue (3188 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Images
sv: Bilder

en: Next
sv: Nästa

en: Save configuration
sv: Spara inställningar

en: Reset to defaults
sv: Återställ till standardvärden

en: enabled
sv: aktiverad

en: enable
sv: aktivera

en: delete
sv: radera

en: Administer
sv: Administrera

en: E-mail
sv: E-post

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Transaction ID
sv: Transaktions-ID

en: Attribute
sv: Egenskap

en: Username
sv: Användarnamn

en: Gross
sv: Brutto

en: Type
sv: Typ

en: yes
sv: ja

en: Subject
sv: Ämne

en: Actions
sv: Åtgärder

en: disabled
sv: ej aktiverad

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Age
sv: Ålder

en: Description
sv: Beskrivning

en: Log
sv: Logg

en: Enable
sv: Aktivera

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Default currency
sv: Förvald valuta

en: Action
sv: Åtgärd

en: Cost
sv: Kostnad

en: Quantity
sv: Antal

en: On
sv: På

en: Purchased
sv: Köpt

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: view
sv: visa

en: Overview
sv: Översikt

en: File
sv: Fil

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Search
sv: Sök

en: None
sv: Ingen

en: Display settings
sv: Inställningar för visning

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Message
sv: Meddelande

en: Password
sv: Lösenord

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Country
sv: Land

en: Weight
sv: Vikt

en: The configuration options have been saved.
sv: Inställningarna har sparats.

en: Variable
sv: Variabel

en: Quote
sv: Citera

en: Image
sv: Bild

en: Help text
sv: Hjälptext

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Import
sv: Importera

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: Back
sv: Tillbaka

en: Node ID
sv: Nod-ID

en: Field
sv: Fält

en: Label
sv: Etikett

en: Changes
sv: Ändringar

en: Save
sv: Spara

en: Help
sv: Hjälp

en: Default
sv: Förvald

en: Update
sv: Uppdatera

en: Small
sv: Liten

en: Large
sv: Stor

en: Catalog
sv: Katalog

en: view catalog
sv: Visa katalogen

en: administer catalog
sv: Administrera katalogen

en: Time
sv: Tid

en: week
sv: vecka

en: Add
sv: Lägg till

en: remove
sv: ta bort

en: View
sv: Visa

en: Length
sv: Längd

en: The configuration options have been reset to their default values.
sv: Inställningarna har återställts till sina standardvärden.

en: hidden
sv: dold

en: Dimensions
sv: Mått

en: Filename
sv: Filnamn

en: link
sv: länk

en: Display
sv: Visa

en: Node type
sv: Typ av nod

en: never
sv: aldrig

en: Total
sv: Totalt

en: Statistics
sv: Statistik

en: Advanced search
sv: Avancerad sökning

en: Unknown
sv: Okänd

en: n/a
sv: inte tillgänglig

en: Before
sv: Före

en: After
sv: Efter

en: User
sv: Användare

en: Files
sv: Filer

en: Error
sv: Fel

en: Options
sv: Alternativ

en: Contact
sv: Kontakt

en: no
sv: nej

en: Node
sv: Nod

en: Create
sv: Skapa

en: hours
sv: timmar

en: days
sv: dagar

en: Active
sv: Aktiv

en: Year
sv: År

en: Date format
sv: Datumformat

en: Not found
sv: Hittades ej

en: Off
sv: Av

en: Never
sv: Aldrig

en: Submit changes
sv: Skicka ändringar

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Recipients
sv: Mottagare

en: You must enter a valid e-mail address.
sv: Du måste ange en giltig e-postadress.

en: Sender
sv: Avsändare

en: Roles
sv: Roller

en: Comment
sv: Kommentar

en: Signature
sv: Signatur

en: Node revision ID
sv: Versions-ID för nod

en: E-mail address
sv: E-postadress

en: Message type
sv: Meddelandetyp

en: Message text
sv: Meddelandetext

en: Average
sv: Genomsnitt

en: Click here
sv: Klicka här

en: Add condition
sv: Lägg till villkor

en: Add action
sv: Lägg till åtgärd

en: Conditions
sv: Villkor

en: Mode
sv: Läge

en: Items
sv: Poster

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Medium
sv: Mellan

en: Button background color
sv: Bakgrundsfärg för knapp

en: Sale
sv: Utförsäljning

en: Card Type
sv: Korttyp

en: Card Number
sv: Kortnummer

en: Start Date
sv: Startdatum

en: Month
sv: Månad

en: Add line
sv: Lägg till rad

en: Qty
sv: Antal

en: Price
sv: Pris

en: Customers
sv: Kunder

en: Customer
sv: Kund

en: Amount
sv: Summa

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Add to cart
sv: Lägg till i varukorg

en: Phone
sv: Telefon

en: Address
sv: Adress

en: State
sv: Läge

en: Invoice
sv: Faktura

en: Code
sv: Kod

en: Stock
sv: Lager

en: RRP
sv: Rekommenderat försäljningspris

en: Payment
sv: Betalning

en: Payment settings
sv: Betalningsinställningar

en: Payments
sv: Betalningar

en: quote
sv: citera

en: Store
sv: Butik

en: Company
sv: Företag

en: directory
sv: mapp

en: Directory
sv: Katalog

en: Method
sv: Metod

en: Day
sv: Dag

en: End
sv: Till

en: Start date
sv: Startdatum

en: End date
sv: Slutdatum

en: Downloads
sv: Nedladdningar

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Other
sv: Övriga

en: SKU
sv: Artikelnummer

en: Attributes
sv: Attributer

en: Role
sv: Roll

en: First name
sv: Förnamn

en: Last name
sv: Efternamn

en: Destination
sv: Mål

en: reset
sv: återställ

en: Class
sv: Klass

en: Button
sv: Knapp

en: Clicks
sv: Klick

en: Save changes
sv: Spara ändringar

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Checkout
sv: Kassan

en: Arguments
sv: Argument

en: Order
sv: Ordning

en: Class name
sv: Klassens namn

en: Credit Card
sv: Kontokort

en: Do not display
sv: Visa ej

en: Process
sv: Behandla

en: Close
sv: Stäng

en: Expiration
sv: Utgångsdatum

en: Duration
sv: Varaktighet

en: Expiration date
sv: Utgångsdatum

en: Threshold
sv: Tröskelvärde

en: City
sv: Stad

en: Postal code
sv: Postnummer

en: State/Province
sv: Län/landskap

en: Fax number
sv: Faxnummer

en: Phone number
sv: Telefonnummer

en: Labels
sv: Etiketter

en: Formatting guidelines
sv: Formateringshjälp

en: Leave blank for %anonymous.
sv: Lämna detta tomt för %anonymous.

en: Pending
sv: Väntar på

en: minute
sv: minut

en: minutes
sv: minuter

en: Upload file
sv: Ladda upp fil

en: Product title
sv: Titel på vara

en: List price
sv: Listpris

en: English
sv: Engelska

en: Spanish
sv: Spanska

en: update
sv: uppdatera

en: The changes have been saved.
sv: Ändringarna har sparats.

en: unlimited
sv: obegränsad

en: Replacement patterns
sv: Ersättningsmönster

en: Features
sv: Funktioner

en: Add file
sv: Lägg till fil

en: (disabled)
sv: (inaktiverad)

en: day
sv: dag

en: year
sv: år

en: hour
sv: timme

en: Text field
sv: Textfält

en: is equal to
sv: är lika med

en: is not equal to
sv: är inte lika med

en: None.
sv: Ingen.

en: Execute custom PHP code
sv: Kör anpassad PHP-kod

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Select one...
sv: Välj en...

en: Production
sv: Produktion

en: White
sv: Vit

en: Shipping method:
sv: Leveransmetod:

en: Taxes
sv: Skatter

en: Tax rate
sv: Skattesats

en: Product count
sv: Antal varor

en: Delete package
sv: Ta bort paket

en: Search options
sv: Sökalternativ

en: options
sv: alternativ

en: Shopping cart
sv: Varukorg

en: Your item(s) have been updated.
sv: Dina artiklar har uppdaterats.

en: Qty.
sv: Antal

en: Cart
sv: Varukorg

en: Transaction key
sv: Transaktionsnyckel

en: Credit card details
sv: Detaljer för kontokort

en: Discount
sv: Rabatt

en: Shipping
sv: Leverans

en: Day(s)
sv: Dag(ar)

en: Week(s)
sv: Vecka(or)

en: Year(s)
sv: År

en: Order history
sv: Beställningshistorik

en: Product
sv: Vara

en: Subtotal
sv: Delsumma

en: administer store
sv: administrera butik

en: Billing address
sv: Faktureringsadress

en: Shipping address
sv: Leveransadress

en: Ship to:
sv: Skicka till:

en: Payment method
sv: Betalningsmetod

en: Balance
sv: Saldo

en: Received
sv: Mottagen

en: Completed
sv: Slutförd

en: Payment details
sv: Betalningsdetaljer

en: Refund
sv: Återbetalning

en: Products
sv: Varor

en: administer products
sv: administrera varor

en: Product settings
sv: Varuinställningar

en: Street address
sv: Gatuadress

en: Testing
sv: Test

en: Total:
sv: Totalt:

en: Transaction ID:
sv: Transaktions-ID:

en: Pounds
sv: Pund

en: Grams
sv: Gram

en: Kilograms
sv: Kilogram

en: Ounces
sv: Uns

en: Inches
sv: Tum

en: Feet
sv: Fot

en: Orders
sv: Beställningar

en: Print invoice
sv: Skriv ut faktura

en: User name
sv: Användarnamn

en: Authentication
sv: Verifiering

en: Credit
sv: Kredit

en: Default weight
sv: Förvald vikt

en: hour(s)
sv: timmar

en: day(s)
sv: dag(ar)

en: week(s)
sv: veckor

en: month(s)
sv: månad(er)

en: Contact settings
sv: Kontaktinställningar

en: cancel
sv: avbryt

en: Processing
sv: Bearbetar

en: disable
sv: inaktivera

en: Percentage (%)
sv: Procent (%)

en: Apply
sv: Verkställ

en: Select
sv: Välj

en: collapsed
sv: hopfälld

en:  for
sv:  för

en: Uploaded file is not a valid image
sv: Den uppladade filen är inte en giltig bild

en: Contact phone number
sv: Kontaktpersonens mobilnummer

en: Canceled
sv: Avbruten

en: years
sv: år

en: weeks
sv: veckor

en: Default gateway
sv: Förvald gateway

en: Ubercart - payment
sv: Ubercart - betalning

en: Order ID
sv: ID för beställning

en: Search returned the following results:
sv: Sökningen gav dessa resultat:

en: Transparent
sv: Genomskinlig

en: Button settings
sv: Inställningar för knapp

en: View user details.
sv: Visa användarens information.

en: Rate
sv: Betygsätt

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
sv: Ett fel har inträffat under betalning. Vänligen kontakta oss för att säkerställa att din order har lagts in.

en: A payment has been accepted.
sv: En betalning har godkänts.

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Ubercart - core (optional)
sv: Ubercart - kärna (valfritt)

en: Service
sv: Tjänst

en: Unavailable
sv: Ej tillgänglig

en: Purchase date
sv: Inköpsdatum

en: year(s)
sv: år

en: This !type does not have any attributes.
sv: Denna !type har inga egenskaper.

en: product
sv: vara

en: product class
sv: varuklass

en: Addresses
sv: Adresser

en: Saved addresses
sv: Sparade adresser

en: Packages
sv: Paket

en: Package
sv: Paket

en: Attribute settings
sv: Inställningar för egenskaper

en: Add role
sv: Lägg till roll

en: Country code
sv: Landskod

en: Order #
sv: Beställning #

en: Custom PHP
sv: Anpassad PHP

en: Close window
sv: Stäng fönster

en: begins with
sv: börjar med

en: contains
sv: innehåller

en: Account
sv: Konto

en: daily
sv: dagligen

en: weekly
sv: veckovis

en: Stock settings
sv: Lagerinställningar

en: deleted
sv: raderad

en: Containing any of the words
sv: Innehåller något av orden

en: Containing the phrase
sv: Innehåller frasen

en: Containing none of the words
sv: Innehåller inget av orden

en: Only in the category(s)
sv: Endast i kategorin/kategorierna

en: Only of the type(s)
sv: Endast av typen/typerna

en: Billing information
sv: Betalningsinformation

en: Company name
sv: Företagsnamn

en: Transaction mode
sv: Transaktionsläge

en: Sandbox
sv: Sandlåda

en: Authorization
sv: Tillåtelse

en: Credit card charged: !amount
sv: Kontokort debiterat: !amount

en: Search returned no results.
sv: Sökningen gav inget resultat.

en: Reports
sv: Rapporter

en: Report settings
sv: Inställningar för rapport

en: Display a message to the user
sv: Visa ett meddelande för användaren

en: Revenue
sv: Inkomst

en: Payment method title
sv: Titel på betalningsmetod

en: Order review submit button text
sv: Text på knappen som godkänner beställningen

en: Submit Order
sv: Skicka beställning

en: Checkout review instructions
sv: Instruktioner för att granska kassan

en: Provide instructions for customers at the top of the checkout review screen.
sv: Tillhandahåll information till kunder längst upp på sidan för att granska kassa.

en: Order created through website.
sv: Beställning skapad på hemsidan.

en: Receiving new order notification for order !order_id.
sv: Får nytt meddelande för beställning: !order_id.

en: Product information
sv: Information om vara

en: Sell price
sv: Säljpris

en: Customer purchase price.
sv: Kundens inköpspris.

en: Notification
sv: Avisering

en: clone
sv: klona

en: Metric
sv: Metriskt

en: Not checked
sv: Ej kontrollerad

en: Remove this action
sv: Ta bort denna åtgärd

en: View cart
sv: Visa varukorg

en: Invalid e-mail address.
sv: Ogiltig e-postadress.

en: Click to view.
sv: Klicka för att visa.

en: Shipping Address:
sv: Leveransadress:

en: Order #:
sv: Beställning #:

en: Shipping Method:
sv: Leveransmetod:

en: Ship order !order_id packages.
sv: Ordernumret för denna leverans är !order_id .

en: Ship
sv: Leverera

en: This order has no comments associated with it.
sv: Denna beställning har inga kommentarer kopplade till den.

en: Product reports
sv: Varurapporter

en: Sales per year
sv: Försäljningar per år

en: Products sold
sv: Sålda varor

en: Total revenue
sv: Total inkomst

en: Update report
sv: Uppdatera rapport

en: Sold
sv: Såld

en: No products found
sv: Inga varor hittades

en: Number of orders
sv: Antalet beställningar

en: Average order
sv: Medelbeställning

en: Total @year
sv: Totalt @year

en: Sales year
sv: Försäljningsår

en: Sales summary
sv: Försäljningssumma

en: Sales data
sv: Försäljningsdata

en: Today, !date
sv: Idag, !date

en: Yesterday, !date
sv: Igår, !date

en: Daily average for @month
sv: Dagligt snitt för @month

en: Projected totals for @date
sv: Förväntade totalbelopp för @date

en: Grand total sales
sv: Hela totalförsäljningen

en: The CSV data could not be retreived. It's possible the data might have expired. Refresh the report page and try to retrieve the CSV file again.
sv: CSV-datan kunde inte hämtas. Det är möjligt att datan har gått ut. Ladda om rapportsidan och försök att hämta CSV-filen igen.

en: New packages
sv: Nya paket

en: Edit package
sv: Redigera paket

en: Cancel package shipment
sv: Avbryt fraktförsändelse

en: Shipments
sv: Försändelser

en: New shipment
sv: Ny leverans

en: Shipment !id
sv: Försändelse !id

en: Cancel shipment
sv: Avbryt försändelse

en: Delete shipment
sv: Ta bort leverans

en: Ship packages
sv: Leverera paket

en: Package ID
sv: ID för paket

en: Shipping type
sv: Typ av frakt

en: Package type
sv: Typ av paket

en: Shipment ID
sv: Försändelsens ID

en: Tracking number
sv: Spårningsnummer

en: cancel shipment
sv: avbryt försändelse

en: This order's products have not been organized into packages.
sv: Denna beställnings varor har inte sorterats upp i paket.

en: Create packages.
sv: Skapa paket.

en: Order @order_id does not exist.
sv: Beställning @order_id existerar inte.

en: Are you sure you want to delete this package?
sv: Är du säker på att du vill ta bort det här paketet?

en: The products it contains will be available for repackaging.
sv: Varorna den innehåller kommer att kunna packas om.

en: Ship date
sv: Leveransdatum

en: Estimated delivery
sv: Preliminär leverans

en: No shipments have been made for this order.
sv: Inga försändelser har gjorts för denna beställning.

en: Make a new shipment
sv: Skapa en ny leverans

en: Put products into packages to make shipments.
sv: Sätt varorna i paket för att göra försändelser.

en: Ship Manually
sv: Skicka manuellt

en: Shipping method
sv: Fraktmetod

en: There is no sense in making a shipment with no packages on it, right?
sv: Det finns ingen mening med att göra en försändelse utan paket i den, eller hur?

en: Are you sure you want to delete this shipment?
sv: Är du säker på att du vill ta radera denna sändning?

en: The shipment will be canceled and the packages it contains will be available for reshipment.
sv: Denna försändelse kommer avbrytas och paketen den innehåller kommer att kunna skickas igen.

en: The shipment %tracking could not be canceled with %carrier. To delete it anyway, remove the tracking number and try again.
sv: Försändelsen %tracking kunde inte avbrytas med %carrier. För att radera den ändå, ta bort spårningsnumret och försök igen.

en: Are you sure you want to cancel the shipment of this package?
sv: Är du säker att du vill avbryta sändningen av detta paket?

en: It will be available for reshipment.
sv: Kommer att vara tillgänglig för återsändning.

en: Nevermind
sv: Strunta i det

en: Payment received
sv: Betalning mottagen

en: Merchant ID
sv: Säljarens ID

en: Currency code
sv: Valutakod

en: Shippable product
sv: Transportbar vara

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Enter
sv: Ange

en: No response
sv: Svarar inte

en: Order complete
sv: Beställningen slutförd

en: Payment methods
sv: Betalningsmetoder

en: User account
sv: Användarkonto

en: A file directory needs to be configured in <a href="!url">product feature settings</a> before a file can be selected.
sv: En filkatalog måste konfigureras i <a href="!url">inställningar för varuegenskaper</a> innan en fil kan väljas.

en: File download
sv: Nedladdning av fil

en: The file that can be downloaded when product is purchased (enter a path relative to the %dir directory).
sv: Filen som kan laddas ned när varan köps (mata in en sökväg relativ till katalogen %dir).

en: %file is not a valid file or directory inside file download directory.
sv: %file är inte en giltig fil eller katalog inom nedladdningskatalogen.

en: Credit card
sv: Kontokort

en: Order total:
sv: Total beställning:

en: Current balance:
sv: Nuvarande saldo:

en: Customer used a different e-mail address during payment: !email
sv: Kunden använde en annan e-postadress vid betalning: !email

en: Click to complete checkout.
sv: Klicka för att slutföra kassa.

en: Vendor account number
sv: Försäljarens kontonummer

en: Unknown status
sv: Okänd status

en: None available.
sv: Ingen tillgänglig.

en: Editable
sv: Redigerbar

en: Invoice template
sv: Fakturamall

en: If the balance is less than or equal to $0.00.
sv: sOm saldot är mindre eller samma som 0 kr.

en: If the order status is not already Payment Received.
sv: Om beställningsstatusen inte redan är Betalningen mottagen.

en: Subtotal:
sv: Delsumma

en: COD
sv: Kontant vid leverans

en: Address book
sv: Adressbok

en: Base price
sv: Baspris

en: Edit attribute
sv: Redigera egenskap

en: Are you sure you want to delete the attribute %name?
sv: Är du säker på att du vill radera egenskapen %name?

en: Tax
sv: Skatt

en: In the <a href="!checkout_url/sell">Google Checkout Merchant Center</a>, enter %url as the callback URL for this site. This will allow Ubercart to communicate with Google Checkout.
sv: I <a href="!checkout_url/sell"> Google Checkout handelscenter < a>, ange %url som URL i reserv för denna webbplats. Detta kommer låta Ubercart att kommunicera med Google Checkout.

en: Google Checkout settings
sv: Inställningar för Google Checkout

en: Set merchant ID and key for Google Checkout.
sv: Ange säljar-ID och nyckel för Google Checkout.

en: Calculate shipping charges for orders through Google Checkout.
sv: Beräkna fraktkostnader för beställningar via Google Checkout.

en: Calculate taxes for orders through Google Checkout.
sv: Beräkna skatter för beställningar via Google Checkout.

en: Google Checkout terminal: Order @order_id
sv: Googles kassaterminal: beställning @order_id

en: Conforms to Google Checkout content policies.
sv: Uppfyller Google Checkouts riktlinjer för innehåll.

en: To be a Google Checkout approved merchant, your items must conform to the Google Checkout content policies found <a href="!url">here</a>.
sv: För att vara en godkänd handlare för Google Checkout måste dina objekt överensstämma med Google Checkouts riktlinjer för innehåll som finns <a href="!url">här</a>.

en: Google Checkout only accepts the following currencies: @list
sv: Google Checkout tillåter bara följande valutor: @list

en: Marketing preferences
sv: Preferenser för marknadsföring

en: Display the customer's preferences about mass-marketing.
sv: Visa kundens önskemål om massmarknadsföring.

en: Google Checkout Coupon
sv: Kupong Google Checkout

en: Google Checkout Gift Certificate
sv: Googles presentkort

en: Cancel order request sent to Google Checkout. The order will be updated momentarily.
sv: Avbryt beställningsbegäran som har skickats till Google Checkout. Beställningen kommer uppdateras snarast.

en: Order is not canceled in Google Checkout.
sv: Beställning är inte avbruten i Google Checkout.

en: Express payment with Google Checkout.
sv: Snabb betalning med Google Checkout.

en: Merchant key
sv: Återförsäljarens nyckel

en: Used to sign cart information. Keep it secret, keep it safe.
sv: Används för att signera varukorgsinformation. Håll den hemlig och säker.

en: Test Environment settings
sv: Inställningar för testmiljö

en: Test Mode
sv: Testläge

en: Test Merchant ID
sv: Handels-ID för test

en: Only needed for test mode. Click <a href="http://code.google.com/apis/checkout/developer/index.html#integration_overview" target="_blank">here</a> for more info.
sv: Behövs endast för testläge. Klicka <a href="http://code.google.com/apis/checkout/developer/index.html#integration_overview" target="_blank">här</a> för mer information.

en: Test Merchant Key
sv: Återförsäljarens testnyckel

en: Customer messages
sv: Kundmeddelanden

en: Reason for canceling order
sv: Anledning till att avbryta beställning

en: This message will be sent with the cancelation notice through Google Checkout. Any comment given when the order is canceled will be sent as a separate message. This message uses <a href="!url">global and order tokens</a>.
sv: Detta meddelande kommer att skickas med meddelandet för avbrytande via Google Checkout. Alla givna kommentarer när beställningen avbrutits kommer att skickas som ett separat meddelande. Detta meddelande använder <a href="!url">globala och beställningsspecifika ersättningstecknen</a>.

en: Order canceled. See order comments at [order-url] for more information.
sv: Beställning avbruten. Se beställningskommentarer på [order-url] för mer information.

en: Button size
sv: Storlek på knapp

en: Button alignment
sv: Knappens placering

en: Regular pickup
sv: Vanlig upphämtning

en: Special pickup
sv: Särskild upphämtning

en: Drop off
sv: Bortfall

en: Default price
sv: Förvalt pris

en: Pickup type
sv: Typ av upphämtning

en: Handling charge
sv: Expeditionsavgift

en: Percentage markup/discount
sv: Procentuellt pålägg/rabatt

en: A default shipping cost is required.
sv: En förvald fraktkostnad krävs.

en: The default shipping cost should be a positive number.
sv: Den förvalda fraktkostnaden skall vara ett positivt tal.

en: The fixed charge should be a number.
sv: Den fasta avgiften skall vara ett tal.

en: The percent adjustment should be a number.
sv: Den procentuella justeringen skall vara ett tal.

en: Save taxes
sv: Spara skatter

en: Tax shipping?
sv: Skatt på frakt?

en: Google Checkout is enabled, but no Merchant ID found.
sv: Google Checkout är aktiverad, men inget Merchant-ID hittades.

en: Fast checkout through Google.
sv: Snabb betalning med Google.

en: What is Google Checkout?
sv: Vad är Google Checkout?

en: You do not have any items in your shopping cart.
sv: Det finns inga artiklar i din varukorg.

en: Customer will accept marketing emails.
sv: Kunden kommer att acceptera e-postreklam.

en: Customer does not want marketing emails.
sv: Kunden vill inte ha e-postreklam.

en: Google Checkout terminal
sv: Googles kassaterminal

en: Click here to go to Google Checkout settings.
sv: Klicka här för att gå till inställningar för Google Checkout.

en: Return to order view screen.
sv: Gå tillbaka till beställningsidan.

en: Use this terminal to process credit card payments:
sv: Använd den här terminalen för att behandla kontokortsbetalningar:

en: Balance:
sv: Saldo:

en: Google Checkout total:
sv: Totalbelopp i googles kassa:

en: Google Checkout balance:
sv: Goggles kassasaldo:

en: Charge
sv: Debitering

en: Reason for refund
sv: Anledning till återbetalning

en: Refund Comment
sv: Kommentar för återbetalning

en: You must enter a number for the amount.
sv: Du måste mata in ett nummer för beloppet.

en: Google does not allow charges greater than the balance.
sv: Google tillåter inte debiteringar större än saldot.

en: Google does not allow refunds greater than the amount already charged.
sv: Google tillåter inte återbetalningar större än det belopp som redan debiterats.

en: A reason for refunding the customer is required.
sv: En orsak för återbetalning till kunden krävs.

en: Invalid order ID.  Unable to process payment.
sv: Ogiltigt beställnings-ID. Kan inte behandla betalning.

en: HTTP Authorization User does not match settings.
sv: Användarautentisering i HTTP stämmer överens med inställningarna.

en: HTTP Authorization Password does not match settings.
sv: Lösenord för autentisering i HTTP stämmer inte överens med inställningarna.

en: Unknown notification document: @xml
sv: Okänt dokument för meddelande: @xml

en: Total tax
sv: Total skatt

en: Order created through Google Checkout (#@gco_order).
sv: Beställning skapad genom Google Checkout (#@gco_order).

en: Risk information notification:
sv: Meddelande om riskinformation:

en: - Full AVS match (address and postal code)
sv: - Fullständig överensstämmelse med AVS (adress och postnummer)

en: - Partial AVS match (postal code only)
sv: - Delvis överensstämmelse med AVS (endast postnummer)

en: - Partial AVS match (address only)
sv: - Delvis överensstämmelse med AVS (endast adress)

en: - No AVS match
sv: - Ingen överensstämelse med AVS

en: - AVS not supported by issuer
sv: - AVS stöds inte av utgivaren

en: <b>Error:</b> No AVS response.
sv: <strong>Fel:</strong> AVS svarar inte.

en: - CVN match
sv: - CVN stämmer överens

en: - No CVN match
sv: - CVN stämmer inte överens.

en: - CVN not available
sv: - CVN är ej tillgängligt

en: - CVN error
sv: - CVN fel

en: <b>Error:</b> No CVN response.
sv: <strong Fel:</strong> CVN svarar inte.

en: Partial CC number: %s
sv: Delvist kreditkortsnummer: %s

en: Order %order canceled by Google: %reason
sv: Beställning %order avbruten av Google: %reason

en: Order canceled.
sv: Beställning avbröts.

en: Payment received by Google Checkout
sv: Betalning togs emot av Googles kassa

en: Payment of %amount received by Google Checkout.
sv: Betalningsbelopp %amount mottaget av Google Checkout.

en: Refund received by Google Checkout
sv: Återbetalning togs emot av Googles kassa

en: Refund of %amount received by Google Checkout.
sv: Återbetalning på %amount togs emot av Googles kassa.

en: Unknown order id or malformed XML.
sv: Okänt beställnings-ID eller missbildad XML.

en: Google Checkout member for @count month. | Google Checkout member for @count months.
sv[0]: Medlem i Google Checkout i @count månad.
sv[1]: Medlem i Google Checkout i @count månader.

en: In Google Checkout
sv: I Google Checkout

en: Chargeable
sv: Debiteringsbar

en: Integrates Google's Checkout, Merchant Calculated Shipping, and Order Processing APIs.
sv: Integrerar Googles Checkout, beräknad frakt för handlare, och beställnings-API för beställning.

en: yearly
sv: årsvis

en: monthly
sv: månadsvis

en: Sorry, you can only add one of those at a time.
sv: Tyvärr, du kan endast lägga till en av dessa åt gången.

en: Default cart form
sv: Förvald typ av varukorg

en: Cart Contents
sv: Varukorgens innehåll

en: Display the contents of a customer's shopping cart.
sv: Visa innehållet i kundens varukorg.

en: This account has been banned and can't download files anymore.
sv: Detta konto har blivit avstängt och kan inte ladda ner filer längre.

en: Watermark Text
sv: Text för vattenmärke

en: Add Watermark
sv: Lägg till vattenmärke

en: Uploaded file is not a valid JPEG
sv: Filen du försöker ladda upp är inte en giltig JPEG

en: Must fill in text
sv: Måste fylla i text

en: Empty Line
sv: Tom rad

en: Package order !order_id products.
sv: Ordernumret för dessa varor är !order_id .

en: Specify and collect payment for an order.
sv: Specificera och ta betalt för en beställning.

en: Test Gateway
sv: Test gateway

en: Process credit card payments through the Test Gateway.
sv: Behandla kreditkortsbetalningar genom en vald test gateway

en: Check or Money Order
sv: Check eller penningöverföring

en: Pay by mailing a check or money order.
sv: Betala med check eller penningöverföring.

en: UPS Letter
sv: UPS brev

en: Customer Supplied Package
sv: Paket för kundleverans

en: Tube
sv: Tunnelbana

en: UPS Express Box
sv: UPS Expressbox

en: Pallet
sv: Pall

en: Small Packages
sv: Små paket

en: Credit card encryption
sv: Kryptering av kontokort

en: Credit card data in the database is currently being encrypted.
sv: Kontokortsinformation i databasen krypteras för närvarande.

en: This block of text represents a configurable message such as a set of instructions or an e-mail template.  Using hook_uc_message to handle the default values for these is so easy even your grandma can do it!
sv: Detta textblock är ett konfigurerbart meddelande såsom en uppsättning instruktioner eller en e-postmall. Att använda hook_uc_message för att hantera standardvärdena är så lätt att till och med din mormor kan göra det!

en: Credit card on a secure server:
sv: Kontokort på en säker server:

en: Credit card/eCheck
sv: Kontokort/eCheck

en: Redirect to 2Checkout to pay by credit card or eCheck.
sv: Dirigera om till 2Checkout för att betala med betalkort eller eCheck.

en: Select your payment type:
sv: Välj din betalningstyp:

en: Online check
sv: Kontroll online

en: Your 2Checkout vendor account number.
sv: Ditt kontonummer hos 2Checkout.

en: Secret word for order verification
sv: Hemligt ord för orderbekräftelse

en: The secret word entered in your 2Checkout account Look and Feel settings.
sv: Det hemliga ordet inskrivet i ditt konto för 2Checkout under "Look and Feel settings".

en: Enable demo mode, allowing you to process fake orders for testing purposes.
sv: Aktivera demoläge så att du kan behandla falska beställningar i testsyfte.

en: Language preference
sv: Språkinställning

en: Adjust language on 2Checkout pages.
sv: Ställ in språk på sidor för 2Checkout.

en: Allow customers to choose to pay by credit card or online check.
sv: Tillåt kunder att välja mellan att betala med kontokort eller internetbank.

en: Show credit card icons beside the payment method title.
sv: Visa kontokortsikoner bredvid titeln för betalningsmetod.

en: Provide 2Checkout specific text for the submit button on the order review page.
sv: Tillhandahåll en särskild text för 2Checkout på knappen som godkänner beställningen på beställningssidan.

en: 2Checkout.com checkout type
sv: Typ av kassa för 2Checkout.com

en: Single page checkout only works for stores selling intangible products using credit card payments.
sv: Kassan med en sida fungerar bara för butiker som säljer immateriella varor med hjälp av kontokortsbetalningar.

en: Multi-page checkout
sv: Flersidig kassa

en: Single page checkout
sv: Kassa med en sida

en: Attempted unverified 2Checkout completion for this order.
sv: Försökte slutföra ej bekräftad 2Checkout för denna beställning.

en: Paid by !type, 2Checkout.com order #!order.
sv: Betalas av !type 2Checkout.com beställning #!order.

en: credit card
sv: kontokort

en: Your order will be processed as soon as your payment clears at 2Checkout.com.
sv: Din beställning kommer att behandlas så snart din betalning går igenom på 2Checkout.com.

en: !type payment is pending approval at 2Checkout.com.
sv: !type betalning i avvaktan på godkännande vid 2Checkout.com.

en: Enable to process payments using 2Checkout.com.
sv: Aktivera för att hantera betalningar med 2Checkout.com.

en: Update your payment details
sv: Uppdatera din betalningsinformation

en: Update the payment details for a recurring fee.
sv: Uppdatera betalningsuppgifter för en återkommande avgift.

en: Cancel the recurring fee?
sv: Avbryt den återkommande avgiften?

en: Cancel a recurring fee.
sv: Avbryt en återkommande avgift.

en: Update ARB subscription
sv: Uppdatera ARB prenumeration

en: Cancel ARB subscription
sv: Avbryt ARB prenumeration

en: Process credit card payments using the AIM service of Authorize.net.
sv: Hantera kontokortsbetalningar genom att använda tjänsten Authorize.Net AIM.

en: API Login ID and Transaction Key
sv: API för inloggnings-ID och transaktionsnyckel

en: This information is required for Ubercart to interact with your payment gateway account.  It is different from your login ID and password and may be found through your account settings page.
sv: Denna information krävs för att Ubercart ska kunna interagera med din betalningsgateway. Den skiljer sig från ditt användarnamn och lösenord och kan hittas via sidans kontoinställningar.

en: API Login ID
sv: API för inloggnings-ID

en: Transaction Key
sv: Transaktionsnyckel

en: AIM settings
sv: Inställningar för AIM

en: These settings pertain to the Authorize.Net AIM payment method for card not present transactions.
sv: Dessa inställningar ändrar på tjänsten Authorize.Net AIM för att inte visa transaktionerna för betalning med kort.

en: Only specify a developer test account if you login to your account through https://test.authorize.net.<br/>Adjust to live transactions when you are ready to start processing real payments.
sv: Ange endast ett utvecklarkonto om du loggar in på ditt konto via https://test.authorize.net.<br />Ställ om till publika transaktioner när du är redo att börja behandla faktiska betalningar.

en: Live transactions in a live account
sv: Publika transaktioner på ett publikt konto

en: Test transactions in a live account
sv: Testa transaktioner på ett publikt konto

en: Developer test account transactions
sv: Transaktioner för utvecklarens teskonto

en: Tell Authorize.net to e-mail the customer a receipt based on your account settings.
sv: Ställ in Authorize.net att maila kunden ett kvitto baserat på dina kontoinställningar.

en: ARB settings
sv: Inställningar för ARB

en: These settings pertain to the Authorize.Net Automated Recurring Billing service.
sv: Dessa inställningar ändrar på den automatiska tjänsten för återkommande avgifter på Authorize.Net.

en: Only specify developer mode if you login to your account through https://test.authorize.net.<br />Adjust to production mode when you are ready to start processing real recurring fees.
sv: Ange endast ett utvecklarkonto om du loggar in på ditt konto via https://test.authorize.net .<br />Ställ om till produktionsläge när du är redo att börja bearbeta verkliga återkommande avgifter.

en: Developer test
sv: Utvecklartest

en: <b>Note:</b> You must first configure credit card encryption before setting this.<br />Enter the value here you entered in your Auth.Net account settings.
sv: <strong>Observera:</strong> Du måste först konfigurera kryptering av kontokort innan du ställer in detta.<br />Ange samma värde här som du angett i ditt konto för Auth.Net.

en: Log reported ARB payments in watchdog.
sv: Logga rapporterade betalningar med ARB till övervakning.

en: Make sure you have set your Silent POST URL in Authorize.Net to @url.
sv: Försäkra dig om att du har satt din Silent POST URL på Authorize.Net till  @url.

en: CIM settings
sv: Inställningar för CIM

en: These settings pertain to the Authorize.Net Customer Information Management service.
sv: Dessa inställningar gäller för tjänsten Authorize.Net Customer Information Management.

en: Always create a CIM profile for securely storing CC info for later use.
sv: Skapa alltid en CIM-profil för att säkert spara CC-information för senare användning.

en: New customer profile created successfully at Authorize.Net.
sv: Nytt konto skapat på Authorize.Net.

en: Authorize.Net: Creating CIM profile failed.<br />@error - @text
sv: Authorize.Net: Skapa CIM-profil misslyckades. <br />@error - @text

en: Authorize.Net: CIM profile created - @id
sv: Authorize.Net: CIM profil skapad- @id

en: Order @order taking place at @date
sv: Beställning @order levereras den @date

en: <b>@type:</b> @amount
sv: <strong>@type:</strong> @amount

en: cURL error: @error
sv: cURL fel: @error

en: Credit card payment declined: @message
sv: Kontokortsbetalning nekad: @message

en: Type: @type<br />ID: @id
sv: Typ: @type<br />ID: @id

en: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Amount: @amount<br />AVS response: @avs
sv: <strong>@type</strong><br /><strong>@status:</strong> @message<br />Mängd: @amount<br />AVS svar: @avs

en: ACCEPTED
sv: ACCEPTERAD

en: REJECTED
sv: NEKAD

en: CVV match: @cvv
sv: CVV-matchning: @cvv

en: !arbSilent POST received: <pre>@post</pre>
sv: !arbSilent POST mottagen: <pre>@post</pre>

en: Invalid ARB payment notification received.
sv: Ogiltig betalningsmeddelande om ARB mottagen.

en: ARB payment reported for order @order_id: <pre>@post</pre>
sv: Betalning för ARB rapporterad för beställningen @order_id: <pre>@post</pre>

en: Product @sku has invalid interval settings for Authorize.Net - @length @unit
sv: Vara @sku har ogiltiga intervallinställningar för Authorize.Net - @length @unit

en: Order @order_id
sv: Beställning @order_id

en: Order @order_id - @sku
sv: Beställning @order_id - @sku

en: Authorize.Net: Recurring fee for @model failed.<br />@error - @text
sv: Authorize.Net: Återkommande avgift för  @model misslyckades.<br />@error - @text

en: Authorize.Net: Recurring fee setup for @model.<br />Subscription ID: @subscription_id
sv: Authorize.Net: Ställ in återkommande avgift  för @model.<br />Prenumerations-ID: @subscription_id

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id updated failed.<br />@error - @text
sv: Authorize.Net: Prenumeration @subscription_id uppdatering misslyckades.<br />@error - @text

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id updated.
sv: Authorize.Net: Prenumeration @subscription_id uppdaterad.

en: Subscription ID: @subscription_id
sv: Prenumerations-ID: @subscription_id

en: Subscription data updated at Authorize.Net.
sv: Prenumerationsdata uppdaterad vid Authorize.Net.

en: Subscription update failed. See order admin comments for more details.
sv: Prenumerationsuppdatering misslyckades. Se kommentarer från beställningens administratörer för mer information.

en: Recurring fee order ID: @order_id
sv: Beställnings-ID för återkommande avgift: @order_id

en: The payment details for that recurring fee have been updated.
sv: Betalningsinformationen för den återkommande avgiften har uppdaterats.

en: An error has occurred while updating your payment details. Please try again and contact us if you are unable to perform the update.
sv: Ett fel uppstod när du uppdaterade din betalningsinformation. Försök igen och kontakta oss om du inte kan utföra uppdateringen.

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id cancellation failed.<br />@error - @text
sv: Authorize.Net: Prenumeration @subscription_id annulleringen misslyckades. <br />@error - @text

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id cancelled.
sv: Authorize.Net: Prenumeration @subscription_id avbruten.

en: Are you sure you wish to cancel this subscription?
sv: Är du säker på att du vill avbryta prenumerationen?

en: Subscription cancelled through Authorize.Net.
sv: Prenumerationen avbruten genom Authorize.Net.

en: Subscription cancellation failed. See order admin comments for more details.
sv: Avbrytande av prenumeration misslyckades. Se kommentarer från beställningens administratörer för mer information.

en: Are you sure you wish to cancel this fee?
sv: Är du säker på att du vill avbryta denna avgift?

en: This action cannot be undone and may result in the termination of subscription services.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras och kan resultera i uppsägning av prenumerationstjänster.

en: The recurring fee has been canceled.
sv: Den återkommande avgiften har avbrutits.

en: An error has occurred. Please try again and contact us if the problem persists.
sv: Ett fel har uppstått. Försök igen och kontakta oss om problemet kvarstår.

en: Address (Street) matches, ZIP does not
sv: Adressen matchar, inte postnumret

en: Address information not provided for AVS check
sv: Adressuppgifter har inte angetts för kontroll av AVS

en: AVS error
sv: AVS-fel

en: Non-U.S. Card Issuing Bank
sv: Kortet är utgivet av en icke amerikansk bank

en: No Match on Address (Street) or ZIP
sv: Ingen träff på adressen (gata) eller postnumret

en: AVS not applicable for this transaction
sv: AVS är inte tillgängligt för denna transaktion

en: Retry – System unavailable or timed out
sv: Försök igen - Systemet är inte tillgängligt eller gjorde ett avbrott

en: Service not supported by issuer
sv: Tjänsten stöds inte av utgivaren

en: Address information is unavailable
sv: Adressinformation är inte tillgänglig

en: Nine digit ZIP matches, Address (Street) does not
sv: Niosiffrigt postnummer överensstämmer, adress (gata) gör inte det

en: Address (Street) and nine digit ZIP match
sv: Adress (gata) och niosiffrigt postnummer överensstämmer

en: Address (Street) and five digit ZIP match
sv: Adress (gata) och femsiffrigt postnummer matchar

en: Five digit ZIP matches, Address (Street) does not
sv: Femsiffrigt postnummer matchar, adressen (gata) matchar inte

en: No Match
sv: Ingen träff

en: Not Processed
sv: Ej bearbetad

en: Should have been present
sv: Borde ha funnits tillgänglig

en: Issuer unable to process request
sv: Utgivaren kan inte behandla förfrågan

en: Authorization and capture
sv: Auktorisering och låsning

en: Authorization only
sv: Enbart auktorisering

en: Prior authorization capture
sv: Före låsning av auktorisering

en: Capture only
sv: Lås enbart

en: Void
sv: Förfallen

en: Process payments using Authorize.net. Supports AIM and ARB.
sv: Behandla betalningar genom Authorize.Net. Stödjer AIM och ARB.

en: CVV information
sv: CVV-information

en: Credit card terminal: Order @order_id
sv: Kreditkortsterminal: Beställning @order_id

en: Credit card encryption must be configured to accept credit card payments.
sv: Kontokortskryptering måste konfigureras för att acceptera kortbetalningar.

en: To protect our customers from identity theft, credit card details are erased when a browser refreshes on the checkout review page.  Please enter your card details again and re-submit the form.
sv: För att skydda våra kunder från identitetsstöld raderas kortdetaljer när kassagranskningssidan uppdateras. Var vänlig uppdatera din information och skicka uppgifterna igen.

en: Authorize and capture immediately
sv: Auktorisera och lås omedelbart

en: Default credit transaction type
sv: Förvald typ av överföring

en: Only available transaction types are listed. The default will be used unless an administrator chooses otherwise through the terminal.
sv: Endast tillgängliga transaktionstyper visas.  Standardvalet kommer att användas om inte en administratör väljer ett annat val genom terminalen.

en: Credit card data is encrypted during checkout for maximum security.
sv: Kortuppgifter är krypterade under betalningen för största säkerhet.

en: You must review your <a href="!url">credit card security settings</a> and enable encryption before you can accept credit card payments.
sv: Du måste granska ditt <a href="!url">säkerhetsinställningar för kontokort</a> och aktivera kryptering innan du kan ta emot kortbetalningar.

en: Credit card debug mode
sv: Felsökningsläge för kontokort

en: Because you are using debug mode, credit card details may be stored in violation of PCI security standards. Debug mode is only recommended for testing transactions with fake credit card details.
sv: Eftersom du använder felsökningsläge, kan kontokortsuppgifter lagras i strid med PCI Security Standards. Felsökningsläge rekommenderas endast för testtransaktioner med påhittade kontokortsuppgifter.

en: We were unable to process your credit card payment. Please verify your card details and try again.  If the problem persists, contact us to complete your order.
sv: Vi kunde inte behandla din kortbetalning. Var vänlig kontrollera dina kortdetaljer och försök igen. Om problemet kvarstår, kontakta oss för att slutföra din beställning.

en: Credit card:
sv: Kontokort:

en: Pay by credit card.
sv: Betala med kontokort.

en: (Last 4)
sv: (Sista 4)

en: Enter the owner name as it appears on the card.
sv: Ange ägarens namn precis som det står på kortet.

en: You have entered an invalid credit card number.
sv: Du har angivit ett ogiltigt kontokortsnummer.

en: The start date you entered is invalid.
sv: Det startdatum du angav är ogiltigt.

en: The credit card you entered has expired.
sv: Det kontokort du angivit har gått ut.

en: The issue number you entered is invalid.
sv: Frågenumret du angivit är ogiltig.

en: You have entered an invalid CVV number.
sv: Du har angett ett ogiltigt CVV-nummer.

en: You must enter the issuing bank for that card.
sv: Du måste ange utfärdande bank för kortet.

en: Card Owner
sv: Kortets ägare

en: Issue Number
sv: Ärendenummer

en: Issuing Bank
sv: Utfärdande bank

en: View card details.
sv: Visa kortuppgifter.

en: Card Type:
sv: Korttyp:

en: Card Owner:
sv: Kortets ägare:

en: Card Number:
sv: Kortnummer:

en: Start Date:
sv: Startdatum:

en: Expiration:
sv: Utgångsdatum:

en: Issue Number:
sv: Ärendenummer:

en: Issuing Bank:
sv: Utfärdande bank:

en: You must have access to <b>administer credit cards</b> to adjust these settings.
sv: Du måste ha tillgång till <strong>administrera kontokort</strong> för att anpassa dessa inställningar.

en: Credit card data security
sv: Datasäkerhet för kontokort

en: You are responsible for the security of your website, including the protection of credit card numbers.  Please be aware that choosing some settings in this section may decrease the security of credit card data on your website and increase your liability for damages in the case of fraud.
sv: Du ansvarar för säkerheten på din webbplats, inklusive skydd av kontokortsnummer. Tänk på att vissa inställningar i detta avsnitt kan minska säkerheten av kontokortsuppgifter på din webbplats och öka ditt ansvar för skador i händelse av bedrägeri.

en: Card number encryption key filepath
sv: Sökväg till Kortnumrets krypteringsnyckel

en: <b>You must enable encryption</b> by following the <a href="!url">encryption instructions</a> in order to accept credit card payments.<br />In short, you must specify a path outside of your document root where the encryption key may be stored.<br />Relative paths will be resolved relative to the Drupal installation directory.<br />Once this is set, you should not change it.
sv: <strong>Du måste aktivera kryptering</strong> genom att följa <a href="!url">krypteringsanvisningar</a> för att ta emot kontokortsbetalningar.<br />I korthet måste du ange en sökväg utanför dokumentets rot där krypteringsnyckeln kan lagras.<br />Relativa sökvägar kommer att lösas i förhållande till Drupals installationskatalog.<br />När detta är inställt ska du inte ändra det.

en: Not configured, see below.
sv: Ej konfigurerad, se nedan.

en: Operate in credit card debug mode.
sv: Jobba i felsökningsläge för kontokort.

en: In debug mode, credit card details may be stored in violation of PCI security standards.<br />Debug mode is only recommended for testing transactions with fake credit card details.
sv: I felsökningsläge kan kortuppgifter lagras i strid med PCI Security Standards.<br />Felsökningsläge rekommenderas endast för testtransaktioner med påhittade kontokortsuppgifter.

en: Checkout workflow
sv: Arbetsflöde för kassa

en: These settings alter the way credit card data is collected and used during checkout.
sv: Dessa inställningar bestämmer hur kortuppgifter samlas in och används i kassan.

en: Validate credit card numbers at checkout.
sv: Bekräfta kortnummer i kassan.

en: Invalid card numbers will show an error message to the user so they can correct it.<br />This feature is recommended unless you are in debug mode.
sv: Ogiltiga kortnummer kommer att visa ett felmeddelande för användaren så att de kan rätta till det.<br />Denna funktion rekommenderas såvida du inte är i felsökningsläge.

en: Attempt to process credit card payments at checkout.
sv: Försök att genomföra betalkortsöverföring vid kassa.

en: Failed attempts will prevent checkout completion and display the error message from above.<br />This box must be checked to process customer credit cards if you are not in debug mode.
sv: Misslyckade försök kommer att hindra utcheckning och visa felmeddelandet ovan.<br />Detta alternativ måste vara ikryssat för att kunna behandla kunders betalkort om du inte är i felsökningsläge.

en: Debug mode data clearing
sv: Datarensning i felsökningsläge

en: Specify below the status and age of orders whose credit card details will be removed.  This setting only applies when operating in debug mode.  When not in debug mode, no credit card information except the last 4 digits of the card number will be stored.
sv: Ange nedan status och ålder för beställningen vars betalkortsuppgifter kommer att tas bort. Denna inställning gäller bara när man verkar i felsökningsläge. Om inte i felsökningsläge, kommer ingen information om betalkort utom de 4 sista siffrorna i kortnumret att lagras.

en: Order status
sv: Status för beställning

en: Unit of time
sv: Tidsenhet

en: Credit card fields
sv: Betalkortsfält

en: Specify what information to collect from customers in addition to the card number.
sv: Ange vilken information som skall samlas in från kunder förutom kortnumret.

en: Enable CVV text field on checkout form.
sv: Aktivera textfältet för CVV i kassan.

en: The CVV is an added security measure on credit cards. On Visa, Mastercard, and Discover cards it is a three digit number, and on AmEx cards it is a four digit number. If your credit card processor or payment gateway requires this information, you should enable this feature here.
sv: CVV är en extra säkerhetsåtgärd på kreditkort. På korten Visa, Mastercard och Discover är det ett tresiffrigt nummer, och på AmEx är det ett fyrsiffrigt nummer. Om din kreditkortsbehandlare eller betalningsgateway kräver denna information, bör du aktivera denna funktion här.

en: Enable card owner text field on checkout form.
sv: Aktivera textfält för kortägare i kassan.

en: Enable card start date on checkout form.
sv: Aktivera fält för startdatum i kassan.

en: Enable card issue number text field on checkout form.
sv: Aktivera fältet för utfärdandenummer i kassan.

en: Enable issuing bank text field on checkout form.
sv: Aktivera fält för utgivande bank i kassan.

en: Enable card type selection on checkout form.
sv: Aktivera val av korttyp i kassan.

en: If enabled, specify in the textarea below which card options to populate the select box with.
sv: Om aktiverad, angej i textfältet nedan vilka kortval som skall fylla valrutan.

en: Card type select box options
sv: Alternativ för valruta av korttyp

en: Enter one card type per line. These fields will populate the card type select box if it is enabled.
sv: Fyll i ett kort per rad. Dessa fält kommer att fylla valrutan för kort om den är aktiverad.

en: Accepted card types (for validation)
sv: Godkända korttyper (för validering)

en: Use the checkboxes to specify which card types you accept for payment. Selected card types will show their icons in the payment method selection list and be used for card number validation.
sv: Använd kryssrutorna  för att ange vilken typ av kort du godkänner för betalning. Valda korttyper kommer att visa dess ikon i valrutan för betalningsmetod och användas för validering av kortnummer.

en: Here you can alter messages displayed to customers using credit cards.
sv: Här kan du skriva i meddelanden som visas för kunder som betalar med kreditkort.

en: Credit card payment policy
sv: Betalningspolicy för kontokort

en: Instructions for customers on the checkout page above the credit card fields.
sv: Instruktioner för kunden på kassasidan över kontokortsfälten.

en: Your billing information must match the billing address for the credit card entered below or we will be unable to process your payment.
sv: Din faktureringsinformation måste matcha faktureringsadressen för kontokortet nedan annars kommer vi inte att kunna behandla din betalning.

en: Card processing failure message
sv: Felmeddelande vid korthantering

en: Error message displayed to customers when an attempted payment fails at checkout.
sv: Felmeddelande som visas för kunden när en försökt betalning inte går igenom i kassan.

en: You have specified a non-existent directory.
sv: Du har valt en katalog som inte existerar.

en: Cannot write to directory, please verify the directory permissions.
sv: Kan inte skriva till katalogen, kontrollera katalogsbehörigheter.

en: Cannot read from directory, please verify the directory permissions.
sv: Kan inte läsa från vald katalog, kontrollera katalogsbehörigheter.

en: Credit card encryption key file creation failed. Check your filepath settings and directory permissions.
sv: Skapandet av nyckelfilen för kortkryptering misslyckades. Kontrollera sökvägsinställningar och katalogsbehörigheter.

en: Credit card encryption key file generated. Card data will now be encrypted.
sv: Nyckelfil för kortkryptering skapad. Kortuppgifter kommer nu att krypteras.

en: You have chosen to not process credit card payments during checkout, but customer credit card data is not being stored once checkout is completed. This configuration is not recommended for a live site, as you will not be able to collect payment for your orders.
sv: Du har valt att inte bearbeta kreditkortsbetalningar i kassan, men kundens kortuppgifter sparas inte när kunden betalat. Denna konfiguration rekommenderas inte för en publik webbplats, eftersom du inte kommer att kunna ta betalt för dina beställningar.

en: Card type
sv: Korttyp

en: Card owner
sv: Kortägare

en: Card number
sv: Kortnummer

en: Start Month
sv: Startmånad

en: Start Year
sv: Startår

en: Expiration Month
sv: Utgångsmånad

en: Expiration Year
sv: Utgångsår

en: Issuing bank
sv: Utgivande bank

en: (if present)
sv: (om tidigare)

en: Expiration Date:
sv: Utgångsdatum:

en: What's the CVV?
sv: Vad är CVV?

en: Process card
sv: Behandla kort

en: What is the CVV?
sv: Vad är CVV?

en: CVV stands for Card Verification Value. This number is used as a security feature to protect you from credit card fraud.  Finding the number on your card is a very simple process.  Just follow the directions below.
sv: CVV står för "Card Verification Value" (verifiering av kort). Detta nummer används som ett säkerhetstillägg för att skydda dig från betalkortsbedrägeri. Att hitta detta nummer är väldigt enkelt. Följ nedanstående anvisningar.

en: The CVV for these cards is found on the back side of the card.  It is only the last three digits on the far right of the signature panel box.
sv: CVV-numret för dessa kort finns på baksidan av kortet. Det är bara de tre sista siffrorna längst till höger om signatursrutan.

en: The CVV on American Express cards is found on the front of the card.  It is a four digit number printed in smaller text on the right side above the credit card number.
sv: CVV-numret på American Express hittas på framsidan av kortet. Det är ett fyrsiffrigt nummer i mindre format uppe till höger om kortnumret.

en: Close this window
sv: Stäng fönstret

en: Use this terminal to process credit card payments through your default gateway.
sv: Använd denna terminal för att behandla kontokortsbetalningar genom din standardgateway.

en: Be warned that credit card data will automatically be converted to the last 4 digits of the card once a transaction has occurred.  As such, subsequent charges after a partial payment will not have any stored credit card information to use.
sv: Efter en transaktion  kommer kortnumret automatiskt att konverteras till de 4 sista siffrorna av numret. Därför kommer följande betalningar inte ha någon information att använda.

en: Order total: @total
sv: Total beställning: @total

en: Balance: @balance
sv: Saldo: @balance

en: Charge Amount
sv: Kostnad

en: Use the available buttons in this fieldset to process with the specified card details.
sv: Använd de tillgängliga knapparna i dessa fält för att bearbeta med de angivna kortuppgifterna.

en: Charge amount
sv: Kostnad

en: Authorize amount only
sv: Godkänn endast belopp

en: Set a reference only
sv: Ange endast en referens

en: Credit amount to this card
sv: Kreditbeloppet för detta kort

en: @auth_id - @date - @amount authorized
sv: @auth_id - @date - @amount godkänt

en: Prior authorizations
sv: Förhandstillstånd

en: Use the available buttons in this fieldset to select and act on a prior authorization. The charge amount specified above will be captured against the authorization listed below.  Only one capture is possible per authorization, and a capture for more than the amount of the authorization may result in additional fees to you.
sv: Använd de tillgängliga knapparna i denna fältgrupp för att välja och agera på ett förhandstillstånd. Avgiften som anges ovan kommer att avskiljas emot tillstånd som anges nedan. Endast en avskiljning är möjligt per tillstånd, samt en avskiljning för mer än summan av de tillstånd kan resultera i extra avgifter för dig.

en: Select authorization
sv: Välj tillstånd

en: Capture amount to this authorization
sv: Spara belopp för denna tillåtelse

en: Void authorization
sv: Ogiltligt tillstånd

en: @ref_id - @date - (Last 4) @card
sv: @ref_id - @date - (Sista 4) @card

en: Customer references
sv: Kundreferenser

en: Use the available buttons in this fieldset to select and act on a customer reference.
sv: Använd de tillgängliga knapparna i dessa fält för att välj och agera på en kunds referens.

en: Select references
sv: Välj referenser

en: Charge amount to this reference
sv: Beloppet för denna referens

en: Remove reference
sv: Ta bort referens

en: Credit amount to this reference
sv: Kreditbelopp för denna referens

en: You must enter a positive number for the amount.
sv: Du måste ange ett positivt tal för beloppet.

en: The credit card was processed successfully. See the admin comments for more details.
sv: Behandlingen av kontokortet lyckades. Kolla administratörens kommentar för mer detaljer.

en: There was an error processing the credit card.  See the admin comments for details.
sv: Det inträffade ett fel när ditt kontokort skulle behandlas. Kolla administratörens kommentar för mer detaljer.

en: Reference transaction
sv: Referenstransaktion

en: administer credit cards
sv: administrera kontokort

en: view cc details
sv: visa kontokortsdetaljer

en: view cc numbers
sv: visa kontokortsnummer

en: process credit cards
sv: behandla kontokort

en: Receive credit card payments through checkout.
sv: Ta emot kontokortsbetalningar genom kassan.

en: Process credit card payments using the Silent Order POST service of CyberSource.
sv: Behandla kontokortsbetalningar genom att använda tjänsten Silent Order POST hos CyberSource.

en: Payment server
sv: Betalningsserver

en: CyberSource server used when processing payments.
sv: Cybersourceserver använd för att behandla betalningar.

en: You must ensure your CyberSource account and web server are able to use the service you select.<br />Silent Order POST requires cURL support and a modified <a href="!url">HOP.php</a>.<br />The SOAP Toolkit API requires the SOAP and DOM extensions for PHP.
sv: Du måste försäkra dig om att ditt CyberSourcekonto och din webbserver stödjer de tjänster du väljer.<br />Silent Order POST kräver cURL support och en modifierad <a href="!url">HOP.php</a>.<br /> SOAP Toolkit API kräver SOAP och DOM tillägg för PHP.

en: SOAP Toolkit API
sv: Verktyg för SOAP:s API

en: Ensure address verification
sv: Säkra att adresser verifieras

en: Process transaction only if address passes verification.
sv: Behandla en betalning endast om adressen verifieras.

en: Process transaction regardless of the result of address verification.
sv: Behandla betalningen oavsett resultat vid adressverifiering.

en: SOAP Toolkit API settings
sv: Inställningar för SOAP API:s verktygslåda

en: Create a CyberSource Basic Profile for every new credit card order processed.
sv: Skapa ett grundkonto på CyberSource för varje ny kortbeställning som utförs.

en: Enable calculation of taxes through the CyberSource tax service.
sv: Aktivera beräkning av skatt genom CyberSource tjänst för detta.

en: Tax calculation "Ship from" address
sv: Beräkning av skatt för avsändaradress

en: This address will be used when calculating taxes with CyberSource tax service.
sv: Denna adress kommer att användas när skatten beräknas genom CyberSource.

en: Enter the 2 letter abbreviation of your state or province.
sv: Amge två tecken som motsvarar ditt län eller landskap.

en: ZIP/Postal code
sv: ZIP/Postnummer

en: Enter the 2 letter ISO 3166-1 code; consult Wikipedia if you don't know yours.
sv: Ange den tvåsiffriga koden för ISO 3166-1. Använd Wikipedia om du inte vet vad den är.

en: The credit card type did not pass validation.
sv: Kontokortstypen gick inte igenom valideringen.

en: Could not figure out cc type: @number / @type
sv: Kunde inte finna ut typ av kredidkort: @number / @type

en: Silent Order POST requires the HOP.php provided by CyberSource.
sv: Silent Order POST kräver HOP.php given av CyberSource.

en: <b>Credit card !type:</b> !amount<br /><b>Decision: @decision</b><br /><b>Reason:</b> !reason
sv: <strong>Kontkort !type:</strong> !amount<br /><strong>Beslut: @decision</strong><br /><strong>Orsak:</strong> !reason

en: !id<br />!decision, Reason: !reason
sv: !id<br />!decision, orsak: !reason

en: <br /><b>AVS:</b> !avs
sv: <br /><strong>AVS:</strong> !avs

en: <br /><b>CVV:</b> !cvv
sv: <br /><strong>CVV:</strong> !cvv

en: No response returned from CyberSource.
sv: CyberSource svarar inte.

en: Unable to connect to CyberSource via SOAP.
sv: Kunde inte ansluta till CyberSource via SOAP.

en: We apologize for the delay, but we are unable to process your credit card at this time. Please <a href="!url">contact sales</a> to complete your order.
sv: Vi ber om ursäkt för förseningen, men vi kan inte behandla ditt kontokort för tillfället. Var god <a href="!url">kontakta ekonomiavdelningen</a> för att slutföra din beställning.

en: <b>@type:</b> @amount<br /><b>Decision: @decision</b><br /><b>Reason:</b> !reason
sv: <strong>@type:</strong> @amount<br /><strong>Beslut: @decision</strong><br /><strongAnledning:</strong> !reason

en: <b>@type:</b><br />@id<br />@decision, Reason: !reason
sv: <strong>@type:</strong><br />@id<br />@decision, Orsak: !reason

en: <b>AVS:</b> @avs
sv: <strong>AVS:</strong> @avs

en: <b>CVV:</b> @cvv
sv: <strong>CVV:</strong> @cvv

en: <b>CyberSource profile created.</b><br /><b>Subscription ID:</b> @id
sv: <strong>Profil för CyberSource skapad.</strong><br /><strong>Prenumerations-ID:</strong> @id

en: <b>Attempt to create CyberSource profile failed.</b><br /><b>Reason:</b> @code
sv: <strong>Försök att skapa profil för CyberSource misslyckades.</strong><br /><strong>Anledning:</strong> @code

en: No taxes returned for this order.
sv: Inga skatter för denna beställning.

en: @city city tax
sv: Kommunalskatt för @city

en: County tax
sv: Landstingsskatt

en: District tax
sv: Landstingsskatt

en: @state state tax
sv: @state statlig skatt

en: Attempted to calculate taxes failed for order @order_id - reason @code
sv: Misslyckades med att räkna ut skatt för beställning @order_id - orsak @code

en: Attempted to calculate taxes failed for order @order_id. No response returned from CyberSource.
sv: Försök att räkna ut skatt misslyckades för beställning @order_id. inget svar returnerades  av CyberSource.

en: Successful transaction.
sv: Lyckad transaktion.

en: One or more fields in the request are missing or invalid.<br /><b>Possible action:</b> Resend the request with the correct information.
sv: Ett eller fler fällt i begäran saknas eller är ogiltig. <br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Skicka begäran igen med rätt information.

en: <b>Error:</b> General system failure.<br /><b>Possible action:</b> Wait a few minutes and resend the request.
sv: <strong>Fel:</strong> Allmänt systemfel.<br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Vänta några minuter och skicka din förfrågan igen.

en: <b>Error:</b> The request was received, but a server time-out occurred. This error does not include time-outs between the client and the server.<br /><b>Possible action:</b> To avoid duplicating the order, do not resend the request until you have reviewed the order status in the Business Center.
sv: <strong>Fel:</strong> Begäran togs emot, men ett avbrott för servern uppstod. Detta fel omfattar inte avbrottet mellan klient och server.<br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> För att undvika att beställningen dubblera, skicka inte begäran förrän du har granskat beställningens status i Business Center.

en: <b>Error:</b> The request was received, but a service did not finish running in time.<br /><b>Possible action:</b> To avoid duplicating the order, do not resend the request until you have reviewed the order status in the Business Center.
sv: <strong>Fel:</strong>Efterfrågan togs emot, men en tjänst avslutades inte i tid. <br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> För att undvika en dubbelbeställning, skicka inte förfrågan innan du kontrollerat beställningsstatusen i affärscentret.

en: The authorization request was approved by the issuing bank but declined by CyberSource because it did not pass the Address Verification Service (AVS) check.<br /><b>Possible action:</b> You can capture the authorization, but consider reviewing the order for the possibility of fraud.
sv: Behörighetstillståndet godkändes av den utfärdande banken, men nekades av CyberSource eftersom den inte klarade Adressverifikation (AVS).<br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Du kan godkänna tillståndet, men överväg att ompröva beslutet för möjligheten till bedrägeri.

en: Expired card.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
sv: Kortet har gått ut. <br /><strongMöjlig åtgärd:</strong> Efterfråga ett annat kort eller välj en annan form av betalning.

en: General decline of the card. No other information provided by the issuing bank.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
sv: Allmän nekning av kortet. Ingen ytterligare information finns av utgivande bank. <br /><strong> Möjlig åtgärd</strong> Efterfråga ett annat kort eller en annan form av betalning.

en: Insufficient funds in the account.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
sv: Inte tillräckligt med pengar på kontot.<br /><strong>Möjlig åtgärd:<//strong> Efterfråga ett annat kort eller en annan form av betalning.

en: Stolen or lost card.<br /><b>Possible action:</b> Review the customer's information and determine if you want to request a different card from the customer.
sv: Borttappat eller stulet kort. <br /><strongMöjlig åtgärd:</strong> Granska kundens information och bestäm om du vill efterfråga ett annat kort från kunden.

en: Issuing bank unavailable.<br /><b>Possible action:</b> Wait a few minutes and resend the request.
sv: Utgivande bank otillgänglig. <br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Vänta några minuter och skicka din förfrågan igen.

en: Inactive card or card not authorized for card-not-present transactions.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
sv: Inaktiverat kort eller så är kortet inte godkänt för betalningar som ej är kopplade direkt till kortet. <br /><strong> Möjlig åtgärd:</strong> Efterfråga ett annat kort eller en annan form av betalning.

en: The card has reached the credit limit.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
sv: Kortet har passerat sin kreditgräns.<br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Efterfråga ett annat kort eller en annan form av betalning.

en: The card verification number is invalid.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
sv: Kortets verifikationsnummer är ogiltigt. <br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Efterfråga ett annat kort eller en annan form av betalning.

en: The processor declined the request based on a general issue with the customer's account.<br /><b>Possible action:</b> Request a different form of payment.
sv: Kortbehandlaren nekade förfrågan baserat på ett generellt fel med kundens konto.<br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Begär en annan typ av betalning.

en: The customer matched an entry on the processor’s negative file.<br /><b>Possible action:</b> Review the order and contact the payment processor.
sv: Kunden stämde överens med en post i behandlarens negativa fil.<br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Granska beställningen och kontakta betalningsbehandlaren.

en: The customer's bank account is frozen.<br /><b>Possible action:</b> Review the order or request a different form of payment.
sv: Kundens bankonto är fryst. <br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Granska beställningen eller efterfråga en annan form av betalning.

en: The authorization request was approved by the issuing bank but declined by CyberSource because it did not pass the card verification number check.<br /><b>Possible action:</b> You can capture the authorization, but consider reviewing the order for the possibility of fraud.
sv: Förfrågan om behörighet godkändes av utlåtande bank men nekades av CyberSource eftersom den inte gick igenom kortnummerverifikation.<br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Du kan ta betalt, men granska beställningen igen för möjligheten av bedrägeri.

en: Invalid account number.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
sv: Ogiltigt kontonummer. <br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Efterfråga ett annat kort eller en annan form av betalning.

en: The card type is not accepted by the payment processor.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment. Also, check with CyberSource Customer Support to make sure that your account is configured correctly.
sv: Kortets typ nekas av kortbehandlaren. <br /><strong> Möjlig åtgärd:</strong> Efterfråga ett annat kort eller en annan form av betalning. Kontrollera också med CyberSource kundtjänst för att vara säker på att ditt konto är korrekt konfigurerat.

en: The processor declined the request based on an issue with the request itself.<br /><b>Possible action:</b> Request a different form of payment.
sv: Kortbehandlaren nekade förfrågan eftersom den innehåller fel. <br /><strong> Möjlig åtgärd:</strong> Efterfråga en annan form av betalning.

en: There is a problem with your CyberSource merchant configuration.<br /><b>Possible action:</b> Do not resend the request. Contact Customer Support to correct the configuration problem.
sv: Det finns ett problem med din handelskonfiguration för CyberSource.<br /><strong>Möjlig åtgärd</strong> Skicka inte begäran igen. Kontakta kundsupporten för att rätta till konfigurationsproblemet.

en: Processor failure.<br /><b>Possible action:</b> Possible action: Wait a few minutes and resend the request.
sv: Processen misslyckades.<br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Möjlig åtgärd: Vänta några minuter och skicka din förfrågan igen.

en: The card type sent is invalid or does not correlate with the credit card number.<br /><b>Possible action:</b> Ask your customer to verify that the card is really the type indicated in your Web store, then resend the request.
sv: Korttypen som skickats in är ogiltig eller motsvarar inte kortnumret.<br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Be din kund verifiera att kortet verkligen är kortet som visas i din webbutik, skicka sen förfrågan igen.

en: <b>Error:</b> The request was received, but a time-out occurred with the payment processor.<br /><b>Possible action:</b> To avoid duplicating the transaction, do not resend the request until you have reviewed the transaction status in the Business Center.
sv: <strong>Fel:</strong> Förfrågan togs emot men en timeout inträffade med betalningsbehandlaren.<br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> För att undvika att få dubbla transaktioner, skicka inte förfrågan igen innan du granskat transaktionens status i butikscentret.

en: The customer is enrolled in payer authentication.<br /><b>Possible action:</b> Authenticate the cardholder before continuing with the transaction.
sv: Kunden är inskriven i betalarens verifiering<br/><strong> möjlig åtgärd: </strong> Verifiera kortinnehavaren innan du fortsätter med transaktionen.

en: The customer cannot be authenticated.<br /><b>Possible action:</b> Review the customer's order.
sv: Kunden kan inte bestyrkas.<br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Granska kundens beställning.

en: The authorization request was approved by the issuing bank but declined by CyberSource based on your Smart Authorization settings.<br /><b>Possible action:</b> Do not capture the authorization without further review. Review the avsCode, cvResult, and factorCode fields to determine why CyberSource rejected the request.
sv: Förfrågan godkändes av utlåtande bank men nekades av CyberSource enligt dina behörighetsinställningar.<br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Godkänn inte behörigheten utan vidare granskning. Granska fälten för avsCode, cvResult och factorCode för att fastställa varför CyberSource nekade förfrågan.

en: Street address matches, but 5- and 9-digit postal codes do not match.
sv: Gatuadress överensstämmer, men inte 5- och 9-siffriga postnumer.

en: Street address matches, but postal code not verified. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
sv: Gatuadress stämde överens, men postnumret bekräftades inte. Skickas endast tillbaka för Visakort ej utgivna i Amerika.

en: Street address and postal code do not match. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
sv: Gatuadress och postnummer stämmer inte överens. Skickas endast tillbaka för Visakort ej utgivna i Amerika.

en: Street address and postal code match. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
sv: Gatuadress och postnummer stämmer överens. Skickas endast tillbaka för Visakort ej utgivna i Amerika.

en: AVS data is invalid, or AVS is not allowed for this card type.
sv: AVS data är ogiltig, eller så är AVS inte tillåtet för denna korttyp.

en: Card member's name does not match, but postal code matches. Returned only for the American Express card type.
sv: Namnet på kortägaren stämmer inte överens, postnumret stämmer överens. Skickas endast tillbaka för korttypen American Express.

en: Non-U.S. issuing bank does not support AVS.
sv: Den icke amerikanska banken stödjer inte AVS.

en: Card member's name does not match. Street address and postal code match. Returned only for the American Express card type.
sv: Namnet på kortägaren stämmer inte överens. Gatuadressen och postnumret stämmer överens. Skickas endast tillbaka för korttypen American Express.

en: Address not verified. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
sv: Adressen ej verifierad. Skickas endast tillbaka för Visakort ej utgivna i Amerika.

en: Card member's name matches but billing address and billing postal code do not match. Returned only for the American Express card type.
sv: Kortmedlemmens namn stämmer inte överens med fakturaadressen och med fakturapostnumret. Skickas endast tillbaka för korttypen American Express.

en: Card member's name and billing postal code match, but billing address does not match. Returned only for the American Express card type
sv: Kortmedlemmens namn stämmer överens med fakturapostnumret, men inte med fakturaadressen. Skickas endast tillbaka för korttypen American Express.

en: Street address and postal code do not match. - or - Card member's name, street address and postal code do not match. Returned only for the American Express card type.
sv: Gatuadressen och postnumret stämmer inte överens. - eller - kortmedlemmens namn. gatuadress och postnummer stämmer inte överens. Skickas endast tillbaka för korttypen American Express.

en: Card member's name and billing address match, but billing postal code does not match. Returned only for the American Express card type.
sv: Kortmedlemmens namn och fakturaadressen stämmer överens, men fakturapostnumret gör det inte. Skickas endast tillbaka för korttypen American Express.

en: Postal code matches, but street address not verified. Returned only for non-U.S.-issued Visa cards.
sv: Postnummer stämmer överens men gatuadressen verifierades inte. Skickas endast tillbaka för Visakort ej utgivna i Amerika.

en: System unavailable.
sv: Systemet otillgängligt.

en: U.S.-issuing bank does not support AVS.
sv: Den amerikanska banken stödjer inte AVS.

en: Card member's name does not match, but street address matches. Returned only for the American Express card type.
sv: Kortmedlemmens namn stämmer inte överens, men gatuadressen gör det. Skickas endast tillbaka för korttypen American Express.

en: Address information unavailable. Returned if non-U.S. AVS is not available or if the AVS in a U.S. bank is not functioning properly.
sv: Information om adressen är otillgänglig. Skickas endast tillbaka om adressverifiering utanför U.S. inte är tillgänglig eller om adressverifikationen i en U.S. bank inte fungerar korrekt.

en: Street address does not match, but 9-digit postal code matches.
sv: Gatuadressen överensstämmer inte, men det niosiffriga postnumret gör det.

en: Exact match. Street address and 9-digit postal code match.
sv: Perfekt träff. Gatuadressen och det niosiffriga postnumret stämmer överens.

en: Exact match. Street address and 5-digit postal code match.
sv: Perfekt träff. Gatuadressen och det femsiffriga postnumret stämmer överens.

en: Street address does not match, but 5-digit postal code matches.
sv: Gatuadresserna stämmer inte överens, men det gör det femsiffriga postnumren.

en: AVS is not supported for this processor or card type.
sv: Detta kort eller kortbehandlaren stödjer inte AVS.

en: The processor returned an unrecognized value for the AVS response.
sv: Behandlaren skickade tillbaka ett okänt värde för AVS.

en: Transaction determined suspicious by issuing bank.
sv: Transaktionen bedömdes suspekt av den utlåtande banken.

en: Card verification number failed processor's data validation check.
sv: Kortets verifikationsnummer misslyckades i behandlarens kontroll för datavalidering.

en: Card verification number matched.
sv: Kortets verifikationsnummer stämmer.

en: Card verification number not matched.
sv: Kortets verifikationsnummer stämmer inte.

en: Card verification number not processed by processor for unspecified reason.
sv: Kortets verifikationsnummer behandlades inte, okänd orsak.

en: Card verification number is on the card but was not included in the request.
sv: Kortets verifikationsnummer finns på kortet men var inte inkluderat i efterfrågan.

en: Card verification is not supported by the issuing bank.
sv: Kortverifikation stöds inte av den utlåtande banken.

en: Card verification is not supported by the card association.
sv: Kortverifikation stöds inte av kortorganisationen.

en: Card verification is not supported for this processor or card type.
sv: Kortverifikation stöds inte av denna behandlare eller korttyp.

en: Unrecognized result code returned by processor for card verification response.
sv: Okänd kod för resultat returnerad från behandlaren för kortverifikation.

en: No result code returned by processor.
sv: Ingen resultatkod från behandlaren.

en: Enable to process payments using CyberSource Silent Order POST.
sv: Aktivera för att behandla betalningar genom att använda tjänsten Silent Order POST vid CyberSOurce.

en: Continue with checkout to complete payment.
sv: Gå vidare med beställningen för att slutföra betalningen.

en: Javascript must be enabled to view the order total preview.
sv: Javascript måste vara aktiverat för att se den totala beställningen.

en: Select a payment method from the following options.
sv: Välj en betalningsmetod nedan.

en: Paying by
sv: Betalar med

en: Show the order total preview on the payment pane.
sv: Förhandsvisa totalbeloppet på beställningen i betalningsrutan.

en: Checkout cannot be completed without any payment methods enabled. Please contact an administrator to resolve the issue.
sv: Beställningen kan inte slutföras eftersom inga betalningsalternativ är aktiverade. Var vänlig kontakta en administratör för att lösa denna fråga.

en: Method: @payment_method
sv: Metod: @payment_method

en: Modify 'Payment info'
sv: Ändra "Betalningsinformation"

en: None available
sv: Ingen tillgänglig

en: Update order status on full payment
sv: Uppdatera beställningens status vid fullständig betalning

en: Update order status upon checkout completion with full payment
sv: Uppdatera beställningsstatus när hela beställningen betalas i kassan

en: A payment gets entered for an order
sv: En betalning skrivs in för en beställning

en: Check the order balance
sv: Kolla ditt beställningssaldo

en: Balance is less than !zero.
sv: Saldot är lägre än !zero.

en: Balance is less than or equal to !zero.
sv: Saldot är lägre än eller lika med !zero.

en: Balance is equal to !zero.
sv: Saldot är lika med !zero.

en: Balance is greater than !zero.
sv: Saldot är större än !zero.

en: Balance comparison type
sv: Jämförelsetyp för saldo

en: Credit card charge failed.
sv: Debiteringen av kontokortet misslyckades.

en: Card charged, resolution code: 0022548315
sv: Kortet debiterat, svarskod: 0022548315

en: Credit card payment processed successfully.
sv: Kontokortsbetalningen behandlades utan problem.

en: Configure the payment settings.
sv: Konfigurera betalningsinställningarna.

en: View the payment settings.
sv: Visa betalningsinställningarna.

en: Edit the payment settings.
sv: Redigera betalningsinställningar.

en: Edit the basic payment settings.
sv: Redigera de grundläggande inställningarna för betalningar.

en: Edit the payment method settings.
sv: Redigera inställningarna för betalmetoder.

en: Payment gateways
sv: Gateways för betalningar

en: Edit the payment gateway settings.
sv: Redigera inställningarna för din betalningsgateway.

en: Return order totals
sv: Skicka tillbaka totalbeloppet på beställningen

en: Add the payment details to the checkout pane.
sv: Lägg till betalningsdetaljerna i kassarutan.

en: Add the payment details to the order pane.
sv: Lägg till betalningsdetaljerna i beställningsrutan.

en: Select payment gateway
sv: Välj betalningsgateway

en: Delete payment?
sv: Ta bort betalning?

en: The payment method of the order.
sv: Betalningsmetoden för en beställning.

en: The payment balance of the order
sv: Betalningssaldo för beställningen

en: Select a payment method from the enabled payment modules.
sv: Välj en betalningsmetod från de aktiverade betalningsmodulerna.

en: Enable payment tracking.
sv: Aktivera betalningsspårning.

en: Allow payments to be deleted by users with permission.
sv: Tillåt användare med behörighet att ta bort betalningar.

en: Log payments entered and deleted to order log.
sv: Spara betalningar som skrivs in och tas bort från beställningsloggen.

en: Default payment details message
sv: Standardmeddelande för betalningsdetaljer

en: Message displayed when a payment method does not display any further details.
sv: Meddelande som visas när en betalningsmetod inte visar fler detaljer.

en: !method settings
sv: Inställningar för !method

en: No payment methods founds.
sv: Inga betalningsmetoder hittade.

en: Payment gateways are web services that allow you to process various types of payments remotely.  The settings forms below are for the payment gateways you have installed.  Click a name to expand its options and adjust the settings accordingly.
sv: Betalningsgateways är internettjänster som tillåter dig att behandla olika typer av betalningar på distans. Inställningsformuläret är för de betalningsgateways du har installerat. Klicka på ett namn för att fälla ut dess alternativ och justera de tillhörande inställningarna.

en: @gateway_name settings
sv: Inställningar för @gateway_name

en: This gateway supports the following payment methods:
sv: Denna gateway stödjer följande betalningsmetoder:

en: Enable this payment gateway for use.
sv: Aktivera denna betalningsgateway för användning.

en: Order total preview:
sv: Total beställning, förhandstitt:

en: Payment entered.
sv: Betalning inmatad.

en: An error loading the payment information occurred.
sv: Ett fel inträffade när betalningsinformationen skulle laddas.

en: Payment information:
sv: Betalningsinformation:

en: @method payment of @amount received on @date.
sv: Betalning @method på @amount togs emot den @date.

en: Are you sure you want to delete this payment?
sv: Är du säker på att du vill radera denna betalning?

en: Payment deleted.
sv: Betalning raderad.

en: Please choose a payment gateway to use for that payment.
sv: Välj en betalningsgateway för att behandla den betalningen.

en: Use gateway
sv: Använd gateway

en: You are not able to process %type payments.
sv: Du kan inte behandla %type betalningar.

en: Attempted to process a %type payment but the gateway's function was not found.
sv: Försökte att behandla en %type betalning men kunde inte hitta funktionen för gateway:n.

en: An error has occurred with your payment gateway.  The charge function could not be found.
sv: Ett fel har inträffat med din betalningsgateway. Debiteringsfunktionen kunde inte hittas.

en: @method payment for @amount entered by @user.
sv: @method betalning på !amount inmatad av @user.

en: view payments
sv: visa betalningar

en: manual payments
sv: manuella betalningar

en: delete payments
sv: ta bort betalningar

en: Adds a credit card gateway that simulates a successful payment for testing checkout.
sv: Lägger till en kontokortsgateway som simulerar en lyckad betalning för att testa kassan.

en: Defines an API to let payment modules interact with the cart.
sv: Anger ett API som låter betalningsmoduler interagera med varukorgen.

en: Receive Check
sv: Ta emot check

en: Check or money order
sv: Check eller betalorder

en: Cash on delivery
sv: Pengar vid leverans

en: Pay cash on delivery on pick-up.
sv: Betala kontant vid leverans eller upphämtning.

en: A generic payment method type.
sv: En allmän typ av betalningsmetod.

en: Full payment is expected upon delivery or prior to pick-up.
sv: Hela betalningen förväntas vid leverans eller vid upphämtning.

en: Orders totalling more than !number are <b>not eligible</b> for COD.
sv: Beställningar på totalt mer än !number är <strong>inte lämpligt</strong> för COD.

en: Delivery Date
sv: Leveransdatum

en: Desired delivery date:
sv: Önskat leveransdatum:

en: Your final order total exceeds the maximum for COD payment.  Please go back and select a different method of payment.
sv: Ditt totalbelopp för beställningen överstiger det maximala för COD betalning. Gå tillbaka och välj en annan betalningsmetod.

en: Maximum order total eligible for COD
sv: Högsta beställningssumman berättigad för pengar vid leverans

en: Set to 0 for no maximum order limit.
sv: Sätt till 0 för ingen största beställningsgräns.

en: Let customers enter a desired delivery date.
sv: Låt kunderna mata in ett önskat leveransdatum.

en: Enter a desired delivery date:
sv: Mata in ett önskat leveransdatum:

en: Checks should be made out to:
sv: Kontroller bör göras för att:

en: Mail to
sv: Skicka till

en: Clear Date:
sv: Datum för överföring:

en: Check received
sv: Check mottagen

en: Expected clear date:
sv: Förväntat datum för överföring:

en: Set the mailing address to display to customers who choose this payment method during checkout.
sv: Ange e-postadressen att visa för kunder som väljer denna betalningsmetod i kassan.

en: Direct checks to a person or department.
sv: Direkta checkar till en person eller avdelning.

en: Check payment policy
sv: Betalningspolicy för checkar

en: Instructions for customers on the checkout page.
sv: Instruktioner för kunder på kassasidan.

en: Personal and business checks will be held for up to 10 business days to ensure payment clears before an order is shipped.
sv: Personliga och företagscheckar hålls kvar i 10 arbetsdagar för att säkra att en betalning går igenom innan en beställning skickas.

en: Any notes about the check, like type or check number.
sv: Några anteckningar om checken, som typ eller checknummer.

en: Expected clear date
sv: Förväntat datum för överföring

en: Receive check
sv: Ta emot check

en: Use the form to enter the check into the payments system and set the expected clear date.
sv: Använd formuläret för att skriva in checken i betalningssystemet och sätt det förväntade datumet då checken går igenom.

en: Order balance:
sv: Beställningssaldo:

en: The amount must be a number.
sv: Summan måste vara ett tal.

en: Check received, expected clear date of @date.
sv: Check mottagen, förväntat datum för betalning @date.

en: Payment Method Pack
sv: Paket av betalningsmetoder

en: Provides the check/money order, COD, and 'other' payment methods.
sv: Tillhandahåller check/kontantbeställning, pengar vid leverans och "andra" betalningsmetoder.

en: Review order
sv: Granska beställning

en: Review payment
sv: Granska betalning

en: Submit order
sv: Skicka beställning

en: PayPal payment complete
sv: Betalning färdig för PayPal.

en: PayPal payment cancelled
sv: Betalning hos PayPal avbruten

en: PayPal Express Checkout
sv: Expresskassa för PayPal

en: Process credit card payments using Website Payments Pro.
sv: Behandla kontokortsbetalningar genom att använda Website Payments Pro.

en: PayPal - pay without sharing your financial information.
sv: PayPal - betala utan att dela med dig av din finansiella information.

en: Redirect users to submit payments through PayPal.
sv: Dirigera användare till att skicka sina betalningar genom Paypal.

en: Complete orders through PayPal Express Checkout.
sv: Slutför beställningar genom expresskassa för PayPal.

en: Transactions can only be processed in one of the listed currencies.
sv: Transaktionen kan endast behandlas i en av de listade valutorna.

en: Sign up for and use a Sandbox account for testing.
sv: Registrera dig för ett sandlådekonto gjort för testning.

en: Express Checkout
sv: Expresskassa

en: Require Express Checkout users to use a PayPal confirmed shipping address.
sv: Kräv användare som använder snabbkassa att använda en av PayPal godkänd leveransadress.

en: Enable the shipping select form on the Review payment page.
sv: Aktivera leveransformuläret på sidan för beställningsgranskning.

en: Enable the company name box on the Review payment page.
sv: Aktivera rutan för företagsnamn på sidan för betalningsgranskning.

en: Enable the contact phone number box on the Review payment page.
sv: Aktivera rutan för kontaktens telefonnummer på sidan för betalningsgranskanskning.

en: Enable the comment text box on the Review payment page.
sv: Aktivera rutan för kommentarens textfält på sidan för betalningsgranskning.

en: API credentials
sv: API referenser

en: !link for information on obtaining credentials.  You need to acquire an API Signature.  If you have already requested API credentials, you can review your settings under the API Access section of your PayPal profile.
sv: !link för informationen om referenser. Du behöver skaffa en API Signatur. Om du redan efterfrågat API referenser, kan du granska dina inställningar i åtkomstdelen för API på din profil i PayPal.

en: API username
sv: API användarnamn

en: API password
sv: API lösenord

en: <b>Address:</b> @avscode
sv: <strong>Adress:</strong> @avscode

en: <b>CVV2:</b> @cvvmatch
sv: <strong>CVV2:</strong> @cvvmatch

en: <b>@type</b><br /><b>Success: </b>@amount @currency
sv: <strong>@type</strong><br /><strong>Lyckad: </strong>@amount @currency

en: PayPal transaction ID: @transactionid
sv: Transaktions-ID från PayPal: @transactionid

en: PayPal e-mail address
sv: E-postadress för PayPal

en: The e-mail address you use for the PayPal account you want to receive payments.
sv: E-postadressen du använder för PayPal-kontot du vill ta emot betalningar på.

en: PayPal login page language
sv: Språk på inloggningssida till PayPal

en: PayPal server
sv: Server för PayPal

en: Payment action
sv: Betalningsåtgärd

en: Complete sale
sv: Slutför försäljning

en: Provide PayPal WPS specific text for the submit button on the order review page.
sv: Tillhandahåll specifik text för PayPal WPS på inläggningsknappen på sidan för beställningsgranskning.

en: PayPal cart submission method
sv: Paypals inläggningsmetod för varukorgen.

en: You must use a single line item on your site if you have any fees or discounts besides shipping and tax.
sv: Du måste använda en enskild varuartikel på din sida om du har några avgifter eller rabatter förutom frakt och skatt.

en: Submit the whole order as a single line item.
sv: Skicka hela beställningen som en enskild varuartikel.

en: Submit an itemized order showing each product and description.
sv: Skicka en beställning där varje vara och dess beskrivning visas.

en: Shipping address prompt in PayPal
sv: Förmå leveransadress i PayPal

en: Do not show shipping address prompt at PayPal.
sv: Visa inte anmodan om leveransadressen i PayPal.

en: Prompt customer to include a shipping address.
sv: Förmå kunden att inkludera en leveransadress.

en: Require customer to provide a shipping address.
sv: Kräv att kunden tillhandahåller en leveransadress.

en: Submit address information to PayPal to override PayPal stored addresses.
sv: Skicka adressinformation till PayPal som ska åsidosätta PayPals lagrade adresser.

en: Works best with the first option above.
sv: Fungerar bäst med det första alternativet ovan.

en: Sent address selection
sv: Val av leveransadress

en: Send billing address to PayPal.
sv: Skicka fakturaadress till PayPal.

en: Send shipping address to PayPal.
sv: Skicka försändelseadress till PayPal.

en: Show debug info in the logs for Instant Payment Notifications.
sv: Visa avsökningsinformation i loggen för Direkta meddelanden om betalningar.

en: For Express Checkout, you need to <a href="!cp_link">enable the cart pane</a> and <a href="!wpp_link">configure the Website Payments Pro settings</a>.
sv: För Snabbkassa, behöver du <a href="!cp_link">aktivera varukorgens ruta</a> och <a href="!wpp_link"> Ställa in Website Payments Pro </a>

en: Receiving IPN at URL for order @order_id. <pre>@debug</pre>
sv: Tar emot IPN hos URL för beställning @order_id. <pre>@debug</pre>

en: IPN attempted with invalid order ID.
sv: Försök med IPN med ogiltigt beställnings-ID.

en: IPN attempted for non-existent order.
sv: Försökt med IPN för icke existerande beställning.

en: IPN transaction verified.
sv: IPN-transaktion bekräftades.

en: IPN transaction ID has been processed before.
sv: IPN-transaktionens ID har behandlats förut.

en: PayPal has cancelled the reversal and returned !amount !currency to your account.
sv: PayPal har avbrutit vändningen och skickat tillbaka !amount !currency till ditt konto.

en: PayPal transaction ID: @txn_id
sv: Transaktions-ID från PayPal: @txn_id

en: You have denied the customer's payment.
sv: Du har nekat kundens betalning.

en: The authorization has failed and cannot be captured.
sv: Tillståndet har misslyckats och kan inte sparas.

en: The customer's attempted payment from a bank account failed.
sv: Kundens försök att betala från ett bankkonto misslyckades.

en: Payment is pending at PayPal: @reason
sv: Betalningen avvaktar hos PayPal: @reason

en: PayPal has reversed a payment!
sv: PayPal har vänt en betalning!

en: Payment has been reversed by PayPal: @reason
sv: PayPal har vänt en betalning: @reason

en: The authorization has been voided.
sv: Behörigheten har nollställts.

en: IPN transaction failed verification.
sv: IPN transaktion gick inte igenom verifikation.

en: An IPN transaction failed verification for this order.
sv: En IPN transaktion verifierades inte för denna beställning.

en: An error has occurred in your PayPal payment. Please review your cart and try again.
sv: Ett fel har uppstått i din betalning genom PayPal. Granska din varukorg och försök igen.

en: Your order is almost complete!  Please fill in the following details and click 'Continue checkout' to finalize the purchase.
sv: Din beställning är nästan klar! Fyll i följande uppgifter och klicka på "Fortsätt till kassan" för att slutföra köpet.

en: Your order is not complete until you click the 'Submit order' button below. Your PayPal account will be charged for the amount shown above once your order is placed. You will receive confirmation once your payment is complete.
sv: Din beställning är inte klar förrän du klickar på knappen "Skicka beställning" nedan. Ditt PayPal-konto kommer att debiteras för det belopp som anges ovan på din beställning. Du får en bekräftelse när din betalning är klar.

en: Checkout with PayPal.
sv: Kassa via PayPal.

en: Calculate shipping
sv: Beräkna fraktkostnad

en: Click to refresh shipping options
sv: Tryck för att uppdatera fraktalternativ

en: Leave blank if shipping to a residence.
sv: Lämna tomt om försändelsen skickas till hemmet.

en: Order comments
sv: Kommentar för beställning

en: Special instructions or notes regarding your order.
sv: Speciella instruktioner eller anteckningar om din beställning.

en: Continue checkout
sv: Fortsätt till kassan

en: You must calculate and select a shipping option.
sv: Du måste beräkna och välja ett fraktalternativ.

en: Error calculating shipping
sv: Fel vid beräkning av leverans

en: All the address information matched.
sv: All adressinformation stämde överens.

en: None of the address information matched; transaction declined.
sv: Ingen adressinformation stämde överens. Transaktion nekad.

en: Part of the address information matched.
sv: Delar av adressinformationen stämde överens.

en: The merchant did not provide AVS information. Not processed.
sv: Försäljaren gav inte AVS information. Behandlades inte.

en: Address not checked, or acquirer had no response. Service not available.
sv: Adressen är inte kontrollerad, eller så fick förvärvaren inget svar. Tjänsten ej tillgänglig.

en: No AVS response was obtained.
sv: Inget svar från AVS.

en: Address matched; postal code did not
sv: Adress stämde överens, postnumret gjorde det inte

en: Nothing matched; transaction declined
sv: Inget stämde överens. Transaktionen nekades

en: Address and postal code matched
sv: Adress och postnummer stämde överens

en: Not allowed for MOTO transactions; transaction declined
sv: Inte tillåtet för transaktioner med MOTO. Transaktion nekad

en: Global unavailable
sv: Ej tillgänglig globalt

en: International unavailable
sv: Ej tillgänglig internationellt

en: Postal code matched; address did not
sv: Postnummer stämde överens. Adress gjorde inte det

en: Retry for validation
sv: Försök igen för validering

en: Service not supported
sv: Tjänsten stöds inte

en: An unknown error occurred.
sv: Ett okänt fel inträffade.

en: Matched
sv: Stämde överens

en: No match
sv: Stämmer inte överens

en: The merchant has not implemented CVV2 code handling.
sv: Återförsäljaren har inte genomfört CVV2 kodhantering.

en: Merchant has indicated that CVV2 is not present on card.
sv: Handlaren har påpekat att CVV2 inte finns på kortet.

en: Service not available
sv: Tjänsten ej tillgänglig

en: Unkown error
sv: Okänt fel

en: Not processed
sv: Ej behandlad

en: Customer did not include a confirmed shipping address per your address settings.
sv: Kunden gav inte en bekräftad leveransadress enligt dina inställningar.

en: Waiting on you to capture the funds per your authorization settings.
sv: Väntar på dig att debitera summan enligt dina betalningsinställningar.

en: eCheck has not yet cleared.
sv: eCheck har inte gått igenom ännu.

en: You must manually accept or deny this international payment from your Account Overview.
sv: Du måste manuellt acceptera eller neka denna internationella betalning från din kontoöversikt.

en: You must manually accept or deny a payment of this currency from your Account Overview.
sv: Du måste manuellt acceptera eller neka betalningar av denna valuta från din kontoöversikt.

en: Your e-mail address is not yet registered or confirmed.
sv: Din e-postadress är inte registrerad eller bekräftad ännu.

en: You must upgrade your account to Business or Premier status to receive credit card payments.
sv: Du måste uppgradera ditt konto till företags- eller premiumstatus för att kunna ta emot kontokortsbetalningar.

en: You must verify your account before you can accept this payment.
sv: Du måste bekräfta ditt konto innan du kan acceptera denna betalning.

en: Reason unknown; contact PayPal Customer Service for more information.
sv: Okänd orsak. Tag kontakt med PayPals kundtjänst för mer information.

en: The customer has initiated a chargeback.
sv: Kunden har inlett ett krav på återbetalning.

en: The customer triggered a money-back guarantee.
sv: Kunden har utlöst en pengarna-tillbaka garanti.

en: The customer filed a complaint about the transaction.
sv: Kunded skickade in ett klagomål om transaktionen.

en: You gave the customer a refund.
sv: Du gav kunden pengarna tillbaka.

en: administer paypal
sv: administrera paypal

en: PayPal pending
sv: PayPal avvaktar

en: Integrates various PayPal payment services and IPN feedback.
sv: Integrerar flera av PayPals betalningstjänster och IPN feedback.

en: Flat rate
sv: Enhetsporto

en: Edit flat rate method
sv: Redigera metod för enhetsporto

en: Delete flat rate method
sv: Radera metod för enhetsporto

en: Flat shipping rates
sv: Enhetsporto för frakt

en: Override the default shipping rate per product for each flat rate shipping method here. Enter -1 to revert to the default value.
sv: Åsidosätt den förvalda fraktkostnaden per vara för varje enhetsporto för fraktmetod som finns här. Skriv -1 för att återställa till det förvalda värdet.

en: Default rate: %price
sv: Förvalt porto: %price

en: Fetch a shipping quote
sv: Hämta en fraktoffert

en: Shipping quote via @method
sv: Fraktoffert med @method

en: Base rate
sv: Grundporto

en: Default product rate
sv: Förvalt porto för vara

en: Add a new flat rate shipping method.
sv: Lägg till en ny fraktmetod med enhetsporto.

en: Shipping method title
sv: Titel på fraktmetod

en: The name shown to distinguish it from other flatrate methods.
sv: Namnet som visas för att skilja det ifrån andra metoder för enhetsporton.

en: Line item label
sv: Etikett på varuartikel

en: The name shown to the customer when they choose a shipping method at checkout.
sv: Namnet som visas för kunden när de väljer en fraktmetod i kassan.

en: The starting price for shipping costs.
sv: Grundpriset för fraktkostnad.

en: Default product shipping rate
sv: Förvalt fraktporto för vara

en: The base rate must be a numeric amount.
sv: Grundportot måste vara ett numeriskt belopp.

en: The product rate must be a numeric amount.
sv: Porto för vara måste vara ett numeriskt belopp.

en: Do you want to delete this shipping method?
sv: Vill du radera denna fraktmetod?

en: Flat rate per product
sv: Enhetsporto per vara.

en: Shipping rate
sv: Porto för frakt

en: Flat rate per order
sv: Porto för frakt per beställning

en: Flatrate
sv: Enhetlig avgift

en: Assigns a flat shipping rate to products.
sv: Tilldelar en enhetlig leveransavgift till varor.

en: Ubercart - fulfillment
sv: Ubercart - genomförande

en: Shipping quote settings
sv: Inställninigar för fraktoffert

en: Configure the shipping quote settings.
sv: Konfigurera inställningarna för fraktoffert.

en: View general shipping quote settings.
sv: Visa allmänna inställningar för fraktkoffert.

en: Quote methods
sv: Metoder för fraktoffert

en: Shipping settings
sv: Leveransinställningar

en: Default product pickup address
sv: Förvald upphämtningsadress för vara

en: Default product shipping type
sv: Förvald leveranstyp för vara

en: Getting shipping quote via !method
sv: Hämtar fraktoffert via !method

en: Quote method
sv: Metod för offert

en: Order has a product of a particular shipping type
sv: Beställningen har en vara med en speciell frakttyp

en: Order: Product
sv: Beställning: Vara

en: Order has a shipping quote from a particular method
sv: Beställning har en fraktoffert från en speciell metod

en: Order: Shipping Quote
sv: Beställning: Fraktoffert

en: Shipping quote method
sv: Metod för fraktoffert

en: Shipping quotes
sv: Fraktofferter

en: Calculate shipping cost
sv: Beräkna leveranskostnad

en: Extra information necessary to ship.
sv: Extra information nödvändig för att skicka.

en: Shipping quote
sv: Fraktoffert

en: Get a shipping quote for the order from a quoting module.
sv: Hämta en fraktoffert för beställningen från en offertmodul.

en: Small package
sv: Litet paket

en: Quote settings
sv: Inställningar för fraktoffert

en: Quote errors are submitted to watchdog.
sv: Offertfel skickas till övervakaren.

en: Quote errors are not submitted to watchdog.
sv: Offertfel skickas inte till övervakaren.

en: Debugging information is displayed to administrators when quotes are generated.
sv: Avsökningsinformation visas för administratörer när offerter skapas.

en: Debugging information is not displayed to administrators when quotes are generated.
sv: Avsökningsinformation visas inte för administratörer när offerter skapas.

en: @method is enabled.
sv: @method är aktiverad.

en: Log errors during checkout to watchdog
sv: Logga fel i kassan till övervakaren

en: Display debug information to administrators.
sv: Visa avsökningsinformation för administratörer.

en: Prevent the customer from completing an order if a shipping quote is not selected.
sv: Förhindra kunden från att slutföra en beställning om ingen fraktoffert är vald.

en: Shipping quote pane description
sv: Beskrivning för ruta åt fraktoffert

en: Shipping quotes are generated automatically when you enter your address and may be updated manually with the button below.
sv: Fraktoffert genereras automatiskt när du anger din adress och kan uppdateras manuellt med knappen nedan.

en: Shipping quote error message
sv: Felmeddelande för fraktoffert

en: There were problems getting a shipping quote. Please verify the delivery and product information and try again.
    If this does not resolve the issue, please call in to complete your order.
sv: Det uppstod ett problem med att hämta en fraktoffert. Bekräfta leverans- och varuinformationen och försök igen. Om detta inte löser problemet, ring oss för att slutföra din beställning.

en: Default pickup address
sv: Förvald upphämtningsadress

en: Default order fulfillment type for products
sv: Förvalt beställningsfullgörande för varor

en: At least one shipping quote method must be enabled.
sv: Åtminstone en metod för fraktoffert måste aktiveras.

en: Calculate
sv: Beräkna

en: Receiving quotes:
sv: Tar emot fraktoffert:

en: Estimated shipping cost:
sv: Upskattad fraktkostnad:

en: Click to calculate shipping
sv: Klicka för att beräkna leveranskostnad

en: There were problems getting a shipping quote. Please verify the delivery address and product information and try again.
    If this does not resolve the issue, please call @phone to complete your order.
sv: Det uppstod problem med att hämta en fraktoffert. Bekräfta leveransadressen och varuinformationen och försök igen. Om detta inte löser problemet, ring @phone för att slutföra din beställning.

en: You must select a shipping option before continuing.
sv: Du måste välja en fraktmetod innan du fortsätter.

en: Invalid option selected. Recalculate shipping quotes to continue.
sv: Alternativet du valt är ogiltigt. Räkna om fraktoffert för att fortsätta.

en: Get shipping quotes
sv: Hämta fraktoffert

en: Apply to order
sv: Bifoga till beställning

en: configure quotes
sv: konfigurera fraktoffert

en: Shipping Quotes
sv: Fraktofferter

en: Retrieve and display quotes for shipping products.
sv: Hämta och visa fraktoffert för varuleveranser.

en: Tracking numbers
sv: Spårningsnummer

en: Display tracking numbers of shipped packages.
sv: Visa spårningsnummer av skickade paket.

en: Shipping Label
sv: Fraktetikett

en: Organize products into packages.
     Package numbers in multiple shipping types are of the first shipping type they appear in. All
     packages are given a unique ID when they are saved. Choose the default package "Sep." to
     automatically create a package for each of the selected quantity of products in that row.
sv: Organisera varor i paket. Paketnummer i flera frakttyper är av den första frakttypen de visas i. Alla paket ges ett unikt ID när de sparas. Välj standardpaketet "Sep". För att automatiskt skapa ett paket för varje vald kvantitet av varor i den raden.

en: Make packages
sv: Skapa paket

en: Create one package
sv: Skapa ett paket

en: Packages should have at least one product in them.
sv: Paket skall innehålla minst en vara.

en: Package %id:
sv: Paket %id:

en: Contents:
sv: Innehåll:

en: Package type:
sv: Typ av paket:

en: Dimensions:
sv: Dimensioner:

en: Insured value:
sv: Försäkrat värde:

en: Tracking number:
sv: Spårningsnummer:

en: Label:
sv: Etikett:

en: Pickup Address:
sv: Upphämtningsadress:

en: Delivery Address:
sv: Leveransadress:

en: Schedule:
sv: Schemalägg:

en: Ship date:
sv: Sändningsdatum:

en: Expected delivery:
sv: Preliminär leverans:

en: Shipment Details:
sv: Fraktdetaljer:

en: Carrier:
sv: Bud:

en: Tracking Number:
sv: Spårningsnummer:

en: Services:
sv: Tjänster:

en: Cost:
sv: Kostnad:

en: Package @id
sv: Paket @id

en: E.g.: Box, pallet, tube, treasure chest, cocoon, etc.
sv: Till exemepl: Låda, pall, rör, skattkista, kokong etc.

en: Physical dimensions of the packaged product.
sv: Den paketerade varans fysiska mått.

en: Units of measurement
sv: Måttenheter

en: Centimeters
sv: Centimeter

en: Millimeters
sv: Millimeter

en: Declared value
sv: Deklarerat värde

en: Shipment data
sv: Information för sändning

en: Carrier
sv: Bud

en: Shipment options
sv: Fraktalternativ

en: Short notes about the shipment, e.g. residential, overnight, etc.
sv: Korta anteckningar om försändelsen, till exempel hemleverans, över natten, etc.

en: Expected delivery
sv: Preliminär leverans

en: Shipping cost
sv: Fraktkostnad

en: Save shipment
sv: Spara transport

en: Package @id has been deleted.
sv: Paket @id har raderats.

en: Origin address
sv: Ursprunglig adress

en: Saved Addresses
sv: Sparade adresser

en: Destination Address
sv: Måladress

en: fulfill orders
sv: slutför beställningar

en: Gets products ready for physical shipment.
sv: Gör varorna färdiga för fysisk leverans.

en: UPS shipment
sv: Frakt genom UPS

en: UPS product description
sv: UPS varubeskrivning

en: Dimensions are required for custom packaging.
sv: Mått krävs för anpassad paketering.

en: Shipping quote from UPS
sv: Fraktoffert från UPS

en: Small packages
sv: Små paket

en: UPS Online Tools
sv: UPS onlineverktyg

en: Information needed to access UPS Online Tools has been entered.
sv: Information som krävs för att ha tillgång till UPS onlineverktyg har angivits.

en: More information is needed to access UPS Online Tools. Please enter it <a href="!url">here</a>.
sv: Mer information krävs för att komma åt UPS onlineverktyg. Skriv in det <a href="!url">här</a>.

en: UPS OnLine Tools XML Access Key
sv: UPS OnLineverktyg XML åtkomstnyckel

en: UPS Shipper #
sv: UPS fraktnummer

en: The 6-character string identifying your UPS account as a shipper.
sv: Den sexteckens sträng som identifierar ditt UPS konto som befraktare.

en: UPS.com user ID
sv: Användar-ID för UPS.com

en: Quotes and shipments requested in Testing mode will not be picked up or charged to your account.
sv: Fraktoffert och försändelser efterfråga i testläge kommer inte hämtas eller debiteras på ditt konto.

en: UPS services
sv: UPS tjänster

en: Select the UPS services that are available to customers.
sv: Välj vilka UPS tjänster som skall vara tillgängliga för kunder.

en: UPS Customer classification
sv: UPS kundklassificering

en: Wholesale
sv: Grossist

en: Occasional
sv: Tillfällig

en: Retail
sv: Detaljhandel

en: The kind of customer you are to UPS. For daily pickups the default is wholesale; for customer counter pickups the default is retail; for other pickups the default is occasional.
sv: Den sorts kund du är för UPS. För dagliga hämtningar är standarden partihandel; För anpassade hämtningar är standarden detaljhandel; För andra hämtningar är standarden enstaka hämtningar.

en: Negotiated rates
sv: Överenskomna skatter

en: Is your UPS account receiving negotiated rates on shipments?
sv: Får ditt UPS konto överenskomna porton på försändelser?

en: Assume UPS shipping quotes will be delivered to
sv: Antag att fraktofferter från UPS levereras till

en: Business locations
sv: Affärsplatser

en: Residential locations (extra fees)
sv: Hemleveransplatser (extra avgifter)

en: Markup type
sv: Typ av pålägg

en: Multiplier (×)
sv: Multiplikator (x)

en: Addition (!currency)
sv: Tillägg (!currency)

en: Shipping rate markup
sv: Pålägg på fraktporto

en: Markup shipping rate quote by currency amount, percentage, or multiplier.
sv: Pålägg på fraktkostnaden av valutabelopp, procent eller multiplikator.

en: Product packages
sv: Varupaket

en: Each in its own package
sv: Varje i sitt eget paket

en: All in one
sv: Allt i ett

en: System of measurement
sv: Måttsystem

en: British
sv: Brittiskt

en: Choose the standard system of measurement for your country.
sv: Välj vilket måttsystem som används i ditt land.

en: Password field is required.
sv: Lösenordsfältet är obligatoriskt.

en: Package !id
sv: Paket !id

en: Physical dimensions of the package.
sv: Fysiskt mått för paketet.

en: UPS service
sv: UPS tjänst

en: Review shipment
sv: Överblicka sändningen

en: Total Charges
sv: Totala debiteringar

en: Negotiated Rates
sv: Överenskomna skatter

en: Request Pickup
sv: Efterfråga upphämtning

en: Ship from:
sv: Skicka ifrån:

en: (@severity error @code) @description
sv: (@severity fel @code) @description

en: Could not open a file to save the label image.
sv: Kunde inte öppna filen för att spara etikettbilden.

en: Could not find or create the directory "ups_labels" in the file system path.
sv: Kunde inte hitta eller skapa katalogen "ups_labels" i filsystemets sökväg.

en: Void shipment @ship_number and tracking numbers @track_list
sv: Nollställ försändelse @ship_number och spårningsnummer @track_list

en: Integration of UPS Rates and Services Selection and Shipping Online Tools with Drupal. See www.ups.com for details.
sv: Integrering av UPS kostnader, tjänstval och onlineverktyg för frakt med Drupal. Se www.ups.com för mer information.

en: USPS product description
sv: USPS varubeskrivning

en: Shipping quote from USPS
sv: Fraktoffert från USPS

en: Shipping quote from USPS Intl.
sv: Fraktoffert från USPS International.

en: Is in domestic US areas (US, AS, GU, PR, VI)
sv: Är i inhemska amerikanska områden (US, AS, GU, PR, VI)

en: Is not in domestic US areas (US, AS, GU, PR, VI)
sv: Är inte i inhemska amerikanska områden (US, AS, GU, PR, VI)

en: USPS user ID
sv: USPS användar-ID

en: To acquire or locate your user ID, refer to the <a href="!url">USPS documentation</a>.
sv: För att hämta eller lokalisera ditt användar-ID, hänvisa till <a href="!url">USPS dokumentation</a>.

en: Select the USPS services that are available to customers. Be sure to include the services that the Postal Service agrees are available to you.
sv: Välj de USPS-tjänster som är tillgängliga för kunder. Var säker på att du inkluderar de tjänster som Posttjänsten accepterar att du använder.

en: Markup shipping rate quote by dollar amount, percentage, or multiplier.
sv: Pålägg på fraktofferten med dollar, procent eller multiplikator.

en: Flat rate box
sv: Låda med enhetligt porto

en: Flat rate envelope
sv: Kuvert med enhetligt porto

en: Rectangular
sv: Rektangulär

en: Non-rectangular
sv: Icke rektangulär

en: U.S.P.S. First-Class Mail
sv: U.S.P.S Förstaklass Post

en: U.S.P.S. First-Class Flat
sv: U.S.P.S Första klass gods

en: U.S.P.S. First-Class Parcel
sv: U.S.P.S Första klass paket

en: Express Mail International (EMS)
sv: Expressbrev internationellt

en: Priority Mail International
sv: Prioriterad post internationellt

en: Global Express Guaranteed
sv: Garanterad Global Express

en: Global Express Guaranteed Non-Document Rectangular
sv: Garanterad Global Express rektangulärt icke-dokument

en: Global Express Guaranteed Non-Document Non-Rectangular
sv: Garanterad Global Express icke-rektangulärt icke-dokument

en: Priority Mail International Flat Rate Envelope
sv: Prioriterat brev internationellt enhetstaxakuvert

en: Express Mail International (EMS) Flat Rate Envelope
sv: Expresssbrev internationellt kuvert med enhetsporto

en: First Class Mail International Letter
sv: Första klass brev Internationellt

en: First Class Mail International Flat
sv: Första klass brev internationellt gods

en: Integration of USPS Rate Calculator and Mail Service Standards Web Tools with Ubercart.
sv: Integrering av USPS enhetstaxa räknare och standard mailtjänst webverktyg med Ubercart.

en: Weight quote
sv: Vikt för fraktoffert

en: The amount per weight unit to add to the shipping cost for an item.<br />Example: to add $5 per pound, put 5 in here.
sv: Summan per viktenhet att lägga till leveranskostnaden för en artikel.<br />Exempel: för att lägga till 5 kr per kilo, skriv 5 här.

en: Weight rate per product
sv: Portovikt per vara

en: Default cost adjustment per !unit
sv: Förvald justering i pris per !unit

en: Assigns a shipping rate to products based on weight.
sv: Tilldelar en fraktkostnad till varor baserad på vikt.

en: Add attributes to this product using the <a href="!url">add attributes form</a>. You may then adjust the settings for these attributes on this page and go on to configure their options in the <em>Options</em> tab.
sv: Lägg till egenskaper till denna vara genom att använda formuläret <a href="!url">lägg till egenskaper</a>. Du kan sedan justera inställningarna för dessa egenskaper på denna sida och ställa in deras alternativ i fliken <em>Alternativ</em>.

en: Add attributes to the product class using the <a href="!url">add attributes form</a>. You may then adjust the settings for these attributes on this page and go on to configure their options in the <em>Options</em> tab.
sv: Lägg till egenskaper till varuklassen genom att använda formuläret <a href="!url">lägg till egenskaper</a>. Du kan sedan justera inställningarna för dessa egenskaper på denna sida och ställa in deras alternativ i fliken <em>Alternativ</em>.

en: Select the attributes you want to add and submit the form.
sv: Välj egenskaperna du vill lägga till och skicka formuläret.

en: Use the checkboxes to enable options for attributes and the radio buttons to specify defaults for the enabled options. Use the other fields to override the default settings for each option. Attributes with no enabled options will be displayed as text fields.
sv: Använd kryssrutorna för att aktivera alternativ för egenskaper och envalsknapparna för att ange standardvärden för de aktiverade alternativen. Använd de andra fälten för att åsidosätta standardvärdena för varje alternativ. Egenskaper utan några alternativ kommer visas som textfält.

en: Enter an alternate SKU to be used when the specified set of options are chosen and the product is added to the cart. <b>Warning:</b> Adding or removing attributes from this product will reset all the SKUs on this page to the default product SKU.
sv: Ange ett alternativt artikelnummer som skall användas när en speciell uppsättning av alternativ väljs och varan läggs i varukorgen. <strong>Varning:</strong> Tillägg eller borttagning av egenskaper från denna vara kommer att nollställa alla varunummer på denna sida till det förvalda artikelnumret.

en: Create and edit attributes and options.
sv: Skapa och redigera egenskaper och alternativ.

en: Add an attribute
sv: Lägg till en egenskap

en: Configure the attribute settings
sv: Konfigurera egenskapsinställningar

en: Add an option
sv: Lägg till ett alternativ

en: Edit option
sv: Redigera alternativ

en: Delete option
sv: Radera alternativ

en: Adjustments
sv: Justeringar

en: Option price format
sv: Val av prisformat

en: Display price adjustment
sv: Visa prisjusteringar

en: Display total price
sv: Visa totalkostnad

en: Formats the price in the attribute selection form when the customer adds a product to their cart. The total price will only be displayed on products with only one price affecting attribute.
sv: Formaterar priset enligt valet av egenskaper när kunden lägger till varan till sin varukorg. Totalbeloppet kommer endast att visas på varor med enbart en prispåverkande egenskap.

en: Number of options
sv: Antal alternativ

en: Display type
sv: Typ av visning

en: No product attributes have been added yet.
sv: Inga egenskaper för vara har lagts till än.

en: Edit attribute: %name
sv: Redigera egenskap %name

en: This name will appear to customers on product add to cart forms.
sv: Detta namn kommer att visas för kunder vid "lägg till i varukorg".

en: <b>Optional.</b> Enter the help text that will display beneath the attribute on product add to cart forms.
sv: <strong>Valfritt.</strong> Ange hjälptexten som visas under en egenskap vid "lägg till i varukorg".

en: Make this attribute required, forcing the customer to choose an option.
sv: Gör denna egenskap obligatorisk, vilket tvingar kunden att välja ett alternativ.

en: Selecting this for an attribute will disregard any default option you specify.<br />May be overridden at the product level.
sv: Val av detta för en egenskap kommer bortse från alla standardvärden du satt.<br />Kan åsidosättas på varunivån.

en: This specifies how the options for this attribute will be presented.<br />May be overridden at the product level.
sv: Detta anger hur alternativen för denna egenskap presenteras.<br />Kan åsidosättas på varunivån.

en: Multiple attributes on an add to cart form are sorted by this value and then by their name.<br />May be overridden at the product level.
sv: Flera alternativ på formulär för att lägga till i varukorg sorteras efter deras värde och namn.<br />Kan åsidosättas på varunivån.

en: There is no attribute with that ID.
sv: Det finns ingen egenskap med detta ID.

en: Product attribute deleted.
sv: Egenskap för vara raderad.

en: Options for %name
sv: Alternativ för %name

en: Default cost
sv: Förvald kostnad

en: No options for this attribute have been added yet.
sv: Inga alternativ har lagts till för denna egenskap än.

en: Edit option: %name
sv: Redigera alternativ: %name

en: Options will be listed sorted by this value and then by their name.<br />May be overridden at the product level.
sv: Alternativ kommer att sorteras efter detta värde och sedan av sitt namn.<br />Kan åsidosättas på varunivån.

en: Default adjustments
sv: Förvalda justeringar

en: Enter a positive or negative value for each adjustment applied when this option is selected.<br />Any of these may be overriden at the product level.
sv: Ange ett positivt eller negativt värde för varje justering tillagd när detta alternativ väljs.<br />Alla dessa kan åsidosättas på varunivån.

en: This must be in a valid number format. No commas and only one decimal point.
sv: Detta måste vara ett giltigt nummerformat, bara en decimalavskiljare.

en: There is no option with that ID.
sv: Det finns inget alternativ med detta ID.

en: Are you sure you want to delete the option %name?
sv: Är du säker på att du vill radera alternativet %name?

en: Hold Ctrl + click to select multiple attributes.
sv: Håll ned Ctrl och klicka för att välja flera egenskaper.

en: No attributes left to add.
sv: Inga egenskaper kvar att lägga till.

en: Add attributes
sv: Lägg till egenskaper

en: You must first <a href="!url">add attributes to this !type</a>.
sv: Du måste först <a href="!url">lägga till egenskaper till !type</a>.

en: This attribute does not have any options.
sv: Denna egenskap har inga alternativ.

en: All attributes with enabled options must specify an enabled option as default.
sv: Alla egenskaper med aktiverade alternativ måste ange ett aktiverad alternativ som standard.

en: The !type options have been saved.
sv: Alternativet !type har sparats.

en: Default product SKU: @sku
sv: Förvalt artikelnummer: @sku

en: This product does not have any attributes.
sv: Denna vara har inga egenskaper.

en: Product adjustments have been saved.
sv: Justeringar för vara har sparats.

en: Please select
sv: Vänligen välj

en: Select box
sv: Kryssruta

en: Radio buttons
sv: Envalsknappar

en: There is @count product with this attribute. | There are @count products with this attribute.
sv[0]: Det finns @count vara med denna egenskap.
sv[1]: Det finns @count varor med denna egenskap.

en: @count attribute has been removed. | @count attributes have been removed.
sv[0]: @count egenskap har raderats.
sv[1]: @egenskaper har raderats.

en: @count attribute has been added. | @count attributes have been added.
sv[0]: @count egenskap har lagts till.
sv[1]: @count egenskaper har lagts till.

en: Allow the customer to choose attributes for a product at checkout.
sv: Tillåt kunden att välja egenskaper för en vara i kassan.

en: Order information will be sent to your account e-mail listed below.
sv: Beställningsinformation kommer skickas till din registrerade e-postadress angiven nedan.

en: <b>E-mail address:</b> @email (<a href="!url">edit</a>)
sv: <strong>E-postadress:</strong> @email (<a href="!url">redigera</a>)

en: Enter a valid email address for this order or <a href="!url">click here</a> to login with an existing account and return to checkout.
sv: Ange en giltig e-postadress för beställningen eller <a href="!url">klicka här</a> för att logga in med ett befintligt konto och återvänd till kassan.

en: Confirm e-mail address
sv: Bekräfta e-postadress

en: Confirm password
sv: Bekräfta lösenord

en: Passwords must match to proceed.
sv: Lösenorden måste stämma överens för att kunna fortsätta.

en: New account details
sv: Nya kontodetaljer

en: <b>Optional.</b> New customers may supply custom account details.<br />We will create these for you if no values are entered.
sv: <strong>Valfritt.</strong> Nya kunder kan skriva in anpassade kontodetaljer.<br />Vi kommer skapa dessa för dig om inga värden skrivs in.

en: The e-mail address did not match.
sv: E-postadressen stämde inte överens.

en: An account already exists for your e-mail address. The new account details you entered will be disregarded.
sv: Ett konto finns redan med din e-postadress. De nya kontodetaljerna du skrivit in kommer ignoreras.

en: The username %name is already taken. Please enter a different name or leave the field blank for your username to be your e-mail address.
sv: Användarnamnet %name används redan. Mata in ett nytt eller lämna fältet blank för att använda din e-postadress som användarnamn.

en: The passwords you entered did not match. Please try again.
sv: Lösenordet du matade in stämde inte. Försök igen.

en: Allow anonymous customers to specify a new user account name.
sv: Tillåt anonyma kunder att skapa ett nytt kontonamn.

en: Allow anonymous customers to specify a new user account password.
sv: Tillåt anonyma kunder att välja ett nytt kontolösenord.

en: New account details help message
sv: Hjälpmeddelande för nya kontodetaljer

en: Enter the help message displayed in the new account details fieldset when shown.
sv: Ange hjälpmeddelandet som visas i rutan som innehåller de nya kontodetaljerna.

en: Enter your delivery address and information here.
sv: Fyll i din leveransinformation här.

en: My delivery information is the same as my billing information.
sv: Min leveransinformation är den samma som min fakturainformation.

en: Enter your billing address and information here.
sv: Fyll i din betalningsinformation här.

en: My billing information is the same as my delivery information.
sv: Min betalningsinformation är samma som min leveransinformation.

en: Use this area for special instructions or questions regarding your order.
sv: Använd detta fält för speciella önskemål eller instruktioner angående din beställning.

en: Order has a product of a particular class
sv: Beställningen har en vara av en viss klass

en: Customer completes checkout
sv: Kund checkar ut genom kassan

en: Product class
sv: Varuklass

en: Cart settings
sv: Inställningar för varukorgen

en: Configure the cart settings.
sv: Konfigurera inställningarna för varukorg.

en: View the cart settings.
sv: Visa inställningarna för varukorgen.

en: Edit the cart settings.
sv: Redigera inställningarna för varukorgen.

en: Edit the basic cart settings.
sv: Redigera de grundläggande inställningarna för varukorg.

en: Cart panes
sv: Rutor för varukorg

en: Edit the pane settings for the cart view page.
sv: Redigera panelinställningarn för varukorgsvysidan.

en: Cart block
sv: Varukorgsblock

en: Edit the settings for the shopping cart block.
sv: Redigera inställningarna för varukorgssblocket.

en: Checkout settings
sv: Inställningar för kassan

en: Configure the checkout settings.
sv: Konfigurera inställningar för kassa.

en: View the checkout settings.
sv: Visa inställningar för kassan.

en: Edit the basic checkout settings.
sv: Redigera grundläggande inställningar för kassan.

en: Checkout panes
sv: Rutor för kassa

en: Edit the pane settings for the checkout page.
sv: Redigera panelinställningar för kassan.

en: Checkout messages
sv: Meddelanden för kassa

en: Edit the messages for the checkout completion page.
sv: Redigera meddelanden som visas när kassan slutförs.

en: Address fields
sv: Adressfält

en: Edit the address field settings.
sv: Redigera inställningarna för adressfält.

en: View/modify the contents of your shopping cart or proceed to checkout.
sv: Visa/ändra innehållet i din varukorg eller fortsätt till kassan.

en: Purchase the items in your shopping cart.
sv: Köp artiklarna i din varukorg.

en: Review an order before final submission.
sv: Granska en beställning före slutlig beställning.

en: Display information upon completion of an order.
sv: Visa information när en beställning slutförs.

en: Hide block if cart is empty.
sv: Dölj blocket om varukorgen är tom.

en: Display the shopping cart icon in the block title.
sv: Visa varukorgens ikon i blocktiteln.

en: Cart name
sv: Namn på varukorg

en: This name will be displayed when using the default block title.<br />Leaving this blank defaults to the translatable name "Shopping Cart."
sv: Detta namn kommer att visas då man använder den förvalda titeln på blocket. <br /> Lämna detta blankt om du vill att titeln ska vara "Varukorg."

en: Make the shopping cart block collapsible by clicking the name or arrow.
sv: Gör blocket för varukorgen hopfällbart genom att klicka på namnet eller pilen.

en: Display the shopping cart block collapsed by default.
sv: Visa blocket för varukorgen hopfällt som förvalt.

en: Display small help text in the shopping cart block.
sv: Visa liten hjälptext i blocket för varukorgen.

en: Cart help text
sv: Hjälptext till varukorg

en: Displayed if the above box is checked.
sv: Visas om rutan ovan är vald.

en: Click title to display cart contents.
sv: Visa innehållet i varukorgen genom att klicka på titeln.

en: There are no products in your shopping cart.
sv: Det finns inga varor i din varukorg.

en: Your order is complete! Your order number is [order-id].
sv: Din beställning är klar! Ditt beställningsnummer är [order-id].

en: <a href="[site-url]">Return to the front page.</a>
sv: <a href="[site-url]">Gå till startsidan.</a>

en: Cart contents
sv: Varukorgens innehåll

en: Customer information
sv: Kundinformation

en: Get the necessary information to create a customer on the site.
sv: Hämta nödvändig information för att skapa en kund på sidan.

en: Delivery information
sv: Leveransinformation

en: Get the information for where the order needs to ship.
sv: Hämta informationen dit beställningen ska skickas.

en: Get basic information needed to collect payment.
sv: Hämta grundläggande information för att kunna ta emot betalningar.

en: Allow a customer to put comments on an order.
sv: Tillåt en kund att skriva in kommentarer till en beställning.

en: button
sv: knapp

en: Continue shopping
sv: Fortsätt handla

en: !title is !enabled.
sv: !title är !enabled.

en: Help text is shown in block:
sv: Hjälptext visas i blocket:

en: Help text is not shown in block.
sv: Hjälptexten visas inte i blocket.

en: Cart block is !option when empty.
sv: Bkock för varukorg är !option när den är tom.

en: shown
sv: visad

en: Cart block is !option by default.
sv: Block för varukorgen är !option som standard.

en: expanded
sv: expanderad

en: Drupal handles all the block settings forms automatically.
sv: Drupal hanterar automatiskt alla inställningsformulär för block.

en: <a href="!url">Click here</a> to goto the shopping cart block configuration page.
sv: <a href="!url">Klicka här</a> för att gå till konfigurationssidan för varukorgssblocket.

en: General cart settings
sv: Allmänna inställningar för varukorg

en: Add to cart redirect
sv: Omdirigering vid lägg till i varukorg

en: Enter the Drupal page to redirect to when a customer adds an item to their cart.<br />Enter &lt;none&gt; for no redirect.
sv: Ange den sida i Drupal att omdirigera till när en kund lägger till en artikel i sin varukorg.<br />Ange &lt;none&gt; för ingen omdirigering.

en: Minimum order subtotal
sv: Minsta delsumma för beställning

en: Optionally specify a minimum allowed subtotal for a cart to proceed to checkout.
sv: Alternativt välj en minsta delsumma som krävs för att komma till kassan.

en: Anonymous cart duration
sv: Varukorgens innehållstid för gäster

en: Set the length of time products remain in the cart for customers who <strong>have not</strong> logged in.
sv: Ställ in tiden varor ligger kvar i varukorgen för kunder som <strong>inte har</strong> loggat in.

en: Minute(s)
sv: Minut(er)

en: Hour(s)
sv: Timme/timmar

en: Authenticated cart duration
sv: Varukorgens innehållstid för verifierade användare

en: Set the length of time products remain in the cart for customers who <strong>have</strong> logged in.
sv: Ställ in tiden varor ligger kvar i varukorgen för kunder som <strong>har</strong> loggat in.

en: Cart breadcrumb
sv: Länkstig till varukorg

en: Minimum order subtotal should be a non-negative number.
sv: Minsta delsumma skall vara ett positivt tal.

en: General checkout settings
sv: Allmänna inställningar för kassa

en: Enable checkout (disable to only use third party checkout service like PayPal Express Checkout).
sv: Aktivera kassan (inaktivera för att endast använda tredjehandstjänster till exemepl PayPals snabbkassa).

en: Enable anonymous checkout (users can checkout without logging in).
sv: Aktivera gästkassa (användare kan gå igenom kassan utan att vara inloggade):

en: Hide shipping information when possible for carts with no shippable items.
sv: Dölj fraktinformation när det är möjligt för varukorgar utan transporterbara artiklar.

en: Checkout pane display options
sv: Visningsalternativ för kassarutor

en: Use collapsing checkout panes with next buttons during checkout.
sv: Använd hopfällda kassarutor med knappar för "nästa" i kassan.

en: Collapse a pane when its next button is clicked.
sv: Fäll ihop en ruta när dess knapp för "Nästa" klickas på.

en: Checkout completion settings
sv: Inställningar för slutförd kassa

en: Send new customers a separate e-mail with their account details.
sv: Skicka ett e-postmeddelande till nya kunder med deras kontodetaljer.

en: Login users when new customer accounts are created at checkout.
sv: Logga in användare när nya konton skapas i kassan.

en: New customer accounts will be set to active.
sv: Nya kundkonton sätts till aktiva.

en: Uncheck to create new accounts but make them blocked.
sv: Avbocka för att skapa nya konton men spärra dem.

en: Alternate checkout completion page
sv: Alternativ sida för slutförd kassa

en: Leave blank to use the default completion page (recommended).
sv: Lämna tomt för att använda den förvalda slutförandesidan (rekommenderas).

en: !pane settings
sv: Inställningar för !pane

en: Checkout instructions
sv: Kassainstruktioner

en: Provide instructions for customers at the top of the checkout screen.
sv: Tillhandahåll information till kunder längst upp på kassasidan.

en: Checkout completion message header
sv: Meddelande i sidhuvud för slutförd kassa

en: Header for message displayed after a user checks out. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
sv: Sidhuvud för meddelande som visas efter en användare slutför kassan. <a href="!url">Använder beställningsspecifika och globala ersättningstecken</a>.

en: Checkout completion message body
sv: Meddelande i brödtext för slutförd kassa

en: In the following three boxes, you may use the special tokens !new_username for the username of a newly created account and !new_password for that account's password.
sv: I följande tre kryssrutor, kan du välja de speciella ersättningstecknen !new_username som användarnamn för nyskapade konton och !new_password som lösenord för det kontot.

en: Checkout completion for logged-in users
sv: Kassa slutförd för inloggade användare

en: Message displayed upon checkout for a user who has logged in. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
sv: Meddelande som visas för en inloggad användare när denna slutför kassan. <a href="!url">Använder beställningsspecifika och globala ersättningstecken</a>.

en: Checkout completion for existing users
sv: Kassan slutförd för befintliga användare

en: Message displayed upon checkout for a user who has an account but wasn't logged in. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
sv: Meddelande som visas vid slutförd kassa för användare som har ett konto men inte är inloggad. <a href="!url">Använder beställningsspecifika och globala ersättningstecken</a>.

en: Checkout completion for new users
sv: Kassa slutförd för nya användare

en: Message displayed upon checkout for a new user whose account was just created. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
sv: Meddelande som visas för ny användare som precis skapade konto. <a href="!url">Använder beställningsspecifika och globala ersättningstecken</a>.

en: Continue shopping message
sv: Meddelande för fortsatt handel

en: Message displayed upon checkout to direct customers to another part of your site. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
sv: Meddelande som visas vid kassan för att dirigera om kunder till en annan del av din webbplats. <a href="!url">Använder beställningsspecifika och globala ersättningstecken</a>.

en: Update cart
sv: Uppdatera varukorgen

en: Your cart has been updated.
sv: Din varukorg har uppdaterats.

en: The minimum order subtotal for checkout is !min.
sv: Minsta totalbeloppet i kassan är !min.

en: You must login before you can proceed to checkout.
sv: Du måste logga in innan du kan fortsätta till kassan.

en: Customer cancelled this order from the checkout form.
sv: Kunden avbröt denna beställning från utcheckningsformuläret.

en: We're sorry.  An error occurred while processing your order that prevents us from completing it at this time. Please contact us and we will resolve the issue as soon as possible.
sv: Vi ber om ursäkt. Ett fel inträffade med att behandla din beställning som hindrar oss från att slutföra nu. Var vänligt kontakta oss och vi kommer lösa problemet så snabbt som möjligt.

en: An empty order made it to checkout! Cart order ID: @cart_order
sv: En tom beställning kom till kassan! Kundvagnens ID: @cart_order

en: @title is not a product. Unable to add to cart.
sv: @title är inte en vara. Kunde inte lägga till i varukorgen.

en: Sorry, that item is not available for purchase at this time.
sv: Ursäkta, den artikeln kan inte köpas just nu.

en: <strong>@product-title</strong> added to <a href="!url">your shopping cart</a>.
sv: <strong>@product-title</strong> lagd till <a href="!url">din varukorg</a>.

en: REQUIRED. Controls the shopping cart for an Ubercart e-commerce site.
sv: OBLIGATORISK. Styr varukorgen för en försäljningssida som använder Ubercart.

en: Ubercart - core
sv: Ubercart - kärnan

en: Cart links settings
sv: Inställningar för varukorgslänkar

en: Configure and craft special product add to cart links.
sv: Ställ in och skapa speciella länkar för att lägga till varor i varukorgen.

en: Cart links clicks
sv: Klick på varukorgslänkar

en: Track clicks through cart links.
sv: Spåra klick på varukorgslänkar.

en: Creating cart links
sv: Skapar varukorgsslänkar

en: Learn how to create cart links for your products.
sv: Lär dig att använda varukorgslänkar för dina varor.

en: Cart link product action: @cart_link
sv: Åtgärd för varukorgslänk: @cart_link

en: <a href="!url">View the help page</a> to learn how to create cart links.
sv: <a href="!url">Visa hjälpsidan</a> för att lära dig hur man skapar varukorgslänkar.

en: Display the cart link product action when you add a product to your cart.
sv: Visa varukorgsåtgärden när du lägger till en vara i varukorgen.

en: Track clicks through cart links that specify tracking IDs.
sv: Spåra klick för varukorgsänkar som väljer spårnings-ID.

en: Cart links messages
sv: Meddelanden för kundvagnslänkar

en: Enter in messages available to the cart links API for display through a link. Separate messages with a line break.<br />Messages should have a numeric key and text value. Example: 1337|Message text.
sv: Ange meddelanden som skall finnas tillgängliga för API:t till varukorgslänkar för visning genom en länk. Separera meddelanden med ny rad.<br />Meddelanden skall ha en numerisk nyckel och ett textvärde. Exempel: 1337|Textmeddelande.

en: Allow cart links to empty customer carts.
sv: Tillåt kundvagnslänkar för tomma kundvagnar.

en: Cart links restrictions
sv: Begränsningar på varukorgens länkar

en: To restrict what cart links may be used on your site, enter valid cart links in this textbox.  Separate links with a line break. Leave blank to permit any cart link.
sv: För att begränsa vilka varukorgslänkar som kan användas på din webbplats, skriv in giltiga i denna textruta. Separera länkar med ny rad. Lämna blankt för att tillåta alla typer av länkar.

en: Invalid link redirect page
sv: Ogiltig sida som dirigerar om

en: Enter the URL to redirect to when an invalid cart link is used.
sv: Ange URL:en att skickas till då en ogiltig varukorgslänk används.

en: Last click
sv: Senaste klick

en: No cart links have been tracked yet.
sv: Inga varukorgslänkar har spårats ännu.

en: The cart link should be /cart/add/cart_link_content.
sv: Varukorgens länk skall vara /cart/add/cart_link_content.

en: Chain together as many actions as you want with dashes.
sv: Länka samma så många åtgärder du vill med bindestreck.

en: Do not put any spaces or use dashes in any action arguments.
sv: Använd inte mellanrum eller bindestreck i åtgärdsargument.

en: Use the table below to learn about actions and their arguments.
sv: Använd tabellen nedan för att lära om åtgärder och deras argument.

en: Arguments come directly after their action letters.
sv: Argument kommer direkt efter sina åtgärdstecken.

en: Specify the redirection by adding ?destination=url where url is the page to go to.
sv: Specifiera omdirigeringen genom att lägga till ?destination=url dit webläsaren ska gå.

en: Sets the ID of the cart link.
sv: Ställer in ID på varukorgslänken.

en: A custom text ID for the link.
sv: Ett anpassat text-ID för länken.

en: Empties the customer's cart.
sv: Tömmer kundens varukorg.

en: Displays a preset message to the customer.
sv: Visar ett förinställt meddelande för kunden.

en: A message ID.
sv: Ett ID för meddelande.

en: Adds a product to the cart.
sv: Lägger till en vara till varukorgen.

en: A product string using the rules below...
sv: En varusträng som använder reglerna nedan...

en: You must at least specify a node ID immediately after the 'p'.
sv: Du måste ange åtminstone ett nod-ID direkt efter "p".

en: Add additional specifications separated by underscores.
sv: Lägg till ytterligare detaljer separerade med understreck.

en: Specify the quantity with q followed by the number to add.
sv: Ange antal med "q" följt av nummer för att lägga till.

en: Specify attributes/options using a#o#, replacing # with the ID of the attribute and option.
sv: Ange attribut/alternativ genom att använda attribut#alternativ#, ersätt # med ID-numret på alternativet och attributet.

en: Turn off the add to cart message with m0.
sv: Stäng av meddelandet att lägga till i varukorg genom m0.

en: There is currently no user interface for creating cart links, but this section includes some basic instructions.<br />Cart links are simple to form using a few actions and arguments with the following rules:
sv: Det finns för närvarande inget användargränssnitt för att skapa varukorgslänkar, men denna sektion innehåller vissa grundinstruktioner.<br />Varukorgslänkar är enkla att skapa genom att använda ett par åtgärder och argument med följande regler:

en: <b>Example:</b> /cart/add/e-p1_q5-imonday_special?destination=cart<br /><br />This example will empty the cart, add 5 of product 1 to the cart, track clicks with the ID "monday_special", and redirect the user to the cart. To use this on your site, simply create an HTML link to the URL you create:
sv: <strong>Exempel:</strong> /cart/add/e-p1_q5-imonday_special?destination=cart<br /><br />Detta exempel kommer att tömma varukorgen, lägga till 5 av vara 1 till varukorgen. Spåra klickningar med ID-numret "monday_special" och dirigera användaren till varukorgen. Skapa en HTML-länk för den URL du skapar, för att använda detta på din webbplats:

en: Link text.
sv: Länktext

en: administer cart links
sv: Administrera varukorgens länkar

en: view cart links report
sv: visa rapport över varukorgslänkar

en: Cart Links
sv: Varukorgslänkar

en: Create specialized links to purchase products from other nodes.
sv: Skapa speciella länkar för att köpa varor från andra noder.

en: Catalog settings
sv: Inställningar för katalogen

en: Configure the catalog settings.
sv: Konfigurera katalogens inställningar.

en: Find orphaned products
sv: Hitta ej länkade varor

en: Find products that have not been categorized.
sv: Hitta varor som inte har kategoriserats.

en: Term image
sv: Bild för term

en: The image will not be resized. Consider installing <a href="@url">Image cache</a>.
sv: Bilden kommer inte att skalas. Överväg att installera <a href="@url">Imagecache</a>.

en: Remove category image: !image
sv: Ta bort kategorins bild: !image

en: A description of the term. Displayed to customers at the top of catalog pages.
sv: En beskrivning av termen. Visas för kunder högst upp på katalogsidor.

en: Catalog path settings
sv: Katalogens sökvägsinställningar

en: Pattern for catalog pages
sv: Mönster för katalogsidor

en: catalog/[catpath-raw]
sv: katalog/[catpath-raw]

en: Bulk generate aliases for catalog pages that are not aliased
sv: Massgenerera alias för katalogsidor som inte har ett alias

en: Generate aliases for all existing catalog pages which do not already have aliases. Note: Bulk Update may not complete on large or slow sites. See the README.txt for more information.
sv: Generera alias för alla nuvarande katalogsidor som inte redan har alias. Observera: Massgenerering kanske inte slutförs på stora eller långsamma webbplatser. Se README.txt för mer information.

en: catalog pages
sv: katalogsidor

en: Catalog vocabulary
sv: Katalogens vokabulär

en:  Products are listed by assigning a category from the <a href="!cat_url">Product Catalog</a> vocabulary to them.
sv:  Varor listas genom att ge dem en kategori från vokabulären <a href="!cat_url">Varukatalog</a>.

en: Find orphaned products here.
sv: Hitta ej länkade varor här.

en: Add terms for the products to inhabit.
sv: Lägg till termer som varorna skall ärva.

en: Unlisted products
sv: Ej listade varor

en: Catalog block settings
sv: Inställningar för katalogblocket

en: More...
sv: Mer...

en: No products are available in this category.
sv: Inga varor är tillgängliga i denna kategori.

en: Catalog top level
sv: Katalogens högsta nivå

en: The taxonomy vocabulary that will be considered the product catalog.
sv: Taxonomins vokabulär som anses vara varukatalogen.

en: Display the catalog breadcrumb
sv: Visa katalogens länkstig

en: Display node counts in the catalog breadcrumb
sv: Visa antal noder i katalogens länkstig

en: Display subcategories in the catalog view
sv: Visa underliggande kategorier i katalogvyn

en: Number of columns in the grid of categories
sv: Antalet kolumner i rutnätet med kategorier.

en: Always expand categories in the catalog block
sv: Fäll alltid ut kategorier i katalogblocket

en: Display node counts in the catalog block
sv: Visa antal noder i katalogblocket

en: Catalog products list
sv: Katalogens varulista

en: Product nodes per page
sv: Varunoder per sida

en: Determines how many products will be listed on every catalog category. Notice that if you are using grid display it must be multiple of the grid width value, otherwise the last row will not match.
sv: Avgör hur många varor som visas i varje katalogkategori. Om du använder rutnätsvisning, var medveten om att det måste vara en multipel på rutnätets bredd, annars kommer inte den sista raden att matcha.

en: Orphaned products are products that you have created but
         not yet assigned to a category in your product catalog. All such
         products will appear as links below that you can follow to edit
         the product listings to assign them to categories.
sv: Ej länkade varor är varor som du har skapat men ännu inte tilldelat till en kategori i din varukatalog. Alla dessa varor kommer att visas som länkar nedan som du kan följa för att redigera varulistorna och tilldela dem till kategorier.

en: All products are currently listed in the catalog.
sv: Alla varor visas för tillfället i katalogen.

en: Bulk generation of terms completed, @count alias generated. | Bulk generation of terms completed, @count aliases generated.
sv[0]: Massgenerering av termer slutfördes, @count alias genererats.
sv[1]: Massgenerering av termer slutfördes, @count alias genererades.

en: There is @count product not listed in the catalog. | There are @count products not listed in the catalog.
sv[0]: Det finns @count vara som inte visas i katalogen.
sv[1]: Det finns @count varor som inte visas i katalogen.

en: Hold Ctrl while clicking to select multiple categories.
sv: Håll ned Ctrl medan du klickar för att välja flera kategorier.

en: Display a hierarchical product catalog page and block.
sv: Visa en sida och ett block för hierarkisk varukatalog.

en: View file downloads
sv: Visa filnedladdningar

en: View all file download features on products.
sv: Visa alla funktioner för att ladda ned filer på varor.

en: View your purchased files.
sv: Visa dina köpta filer.

en: File downloads
sv: Filnedladdningar

en: Click here to view your file downloads.
sv: Klicka här för att visa dina filnedladdningar.

en: User can now download files in the directory %dir.
sv: Användaren kan nu ladda ner filer i katalogen %dir.

en: User can now download the file %file.
sv: Användaren kan nu ladda ner filen %file.

en: File Downloads
sv: Filnedladdningar

en: The file downloads directory is not valid or set. Set a valid directory in the <a href="!url">product feature settings</a> under the file download settings fieldset.
sv: Katalogen för filnedladdningar är inte angiven eller giltig. Ställ in en giltig katalog i <a href="!url">inställningarna för varuegenskaper</a> under fältgruppen filnedladdningar.

en: The file downloads directory has been set and is working.
sv: Katalogen för nedladdningar har ställts in och fungerar.

en: The list of file download links (if any) associated with an order
sv: Listan av nedladdningslänkar (om det finns några) associerade med en beställning

en: A description of the download associated with the product.
sv: En beskrivning av nedladdningen som är kopplad till varan.

en: Check if this product model/SKU file download is also associated with a shippable product.
sv: Kontrollera om denna nedladdningsbara vara också är kopplad till en transporterbar vara.

en: <strong>SKU:</strong> Any<br/>
sv: <strong>Artikelnummer:</strong> Alla<br />

en: <strong>SKU:</strong> !sku<br/>
sv: <strong>Artikelnummer:</strong> !sku<br />

en: <strong>Directory:</strong> !dir<br/>
sv: <strong>Katalog:</strong> !dir<br />

en: <strong>File:</strong> !file<br/>
sv: <strong>Fil:</strong> !file<br />

en: <strong>Shippable:</strong> Yes
sv: <strong>Transportbar:</strong> Ja

en: <strong>Shippable:</strong> No
sv: <strong>Transportbar:</strong> Nej

en: Files path
sv: Sökväg till filer

en: Download limits
sv: Begränsningar för nedladdning

en: IP addresses
sv: IP-adresser

en: How long after a product has been purchased until its file download expires.
sv: Hur lång tid från att en vara har köpts till att dess filnedladdningen löper ut.

en: %dir is not a valid file or directory
sv: %dir är inte en giltig fil eller katalog

en: File downloads can be attached to any Ubercart product as a product feature. For security reasons the <a href="!download_url">file downloads directory</a> is separated from the Drupal <a href="!file_url">file system</a>. Here are the list of files (and their associated Ubercart products) that can be used for file downloads.
sv: Filnedladdningar kan kopplas till alla varor i Ubercart som en varuegenskap. Av säkerhetsskäl är <a href="!download_url">filnedladdningskatalogen</a> skild från Drupals <a href="!file_url">filsystem</a>. Här är en lista på filer (och deras tillhörande varor för Ubercart) som kan användas för filnedladdningar.

en: Delete file(s)
sv: Radera fil(er)

en: File options
sv: Filalternativ

en: Perform action
sv: Utför åtgärd

en: Delete selected directories and their sub directories
sv: Radera valda kataloger och deras underkataloger

en: Deleting a file will remove all its associated file downloads and product features. Removing a directory will remove any files it contains and their associated file downloads and product features.
sv: Borttagning av en fil kommer att ta bort alla tillhörande filnedladdningar och varuegenskaper. Att ta bort en katalog kommer att ta bort filer den innehåller och deras filnedladdningar och varuegenskaper.

en: The directory to upload the file to. The default directory is the root of the file downloads directory.
sv: Katalogen som filen skall laddas upp till. Den förvalda katalogen är roten i katalogen för filnedladdning.

en: An error occurred while uploading the file
sv: Ett fel inträffade när filen skulle laddas upp

en: An error occurred while copying the file to %dir
sv: Ett fel inträffade när filen skulle kopieras till %dir

en: Can not move file to %dir
sv: Kan inte flytta filen till %dir

en: Message subject
sv: Ämne

en: expires on @date
sv: löper ut @date

en: No downloads found
sv: Inga nedladdningar hittades

en: Please contact the site administrator if this message has been received in error.
sv: Kontakta sidans administratör om detta meddelande visas i ett felmeddelande.

en: The user %username
sv: Användaren %username

en: The IP address %ip
sv: IP-adressen %ip

en: You have attempted to download an incorrect file URL too many times.
sv: Du har försökt att ladda ned en ogiltig fil-URL för många gånger.

en: %username has been temporarily banned from file downloads.
sv: %username har tillfälligt spärrats från att ladda ned filer.

en: The following URL is not a valid download link.
sv: Följande URL är inte en giltig nedladdningslänk.

en: %username has been denied a file download by downloading it from too many IP addresses.
sv: %username har nekats en filnedladdning eftersom den har laddats ner från för många olika IP-adresser.

en: You have downloaded this file from too many different locations.
sv: Du har laddat ner denna fil från för många olika platser.

en: %username has been denied a file download by downloading it too many times.
sv: %username har nekats att ladda ned en fil för att personen har laddat ner den för många gånger.

en: %username has been denied an expired file download.
sv: %username har nekats en utgången nedladdning.

en: This file download has expired.
sv: Nedladdningen har löpt ut.

en: %username has started download of the file %filename.
sv: %username har påbörjat en nedladdning av filen %filename.

en: download file
sv: ladda ned fil

en: view all downloads
sv: visa alla nedladdningar

en: Allows products to be associated with downloadable files.
sv: Låter varor kopplas ihop med neddladdningsbara filer.

en: No category
sv: Ingen kategori

en: Google Analytics for Ubercart
sv: Google Analytics för Ubercart

en: Send e-mail notification on update.
sv: Skicka e-postmeddelande vid uppdatering.

en: [order-first-name] [order-last-name],
    
    Your order number [order-link] at [store-name] has been updated.
    
    Order status: [order-status]
    
    Order comment:
    [order-last-comment]
    
    Browse to the following page to login to your account and view your order details:
    [site-login]
    
    
    Thanks again,
    
    [store-name]
    [site-slogan]
sv: [order-first-name] [order-last-name],
    
    Ditt ordernummer [order-link] hos [store-name] har uppdaterats.
    
    Beställningsstatus: [order-status]
    
    Beställningskommentar:
    [order-last-comment]
    
    Bläddra till kommande sida för att logga in på ditt konto och titta på dina beställningsdetaljer:
    [site-login]
    
    Tack än en gång,
    
    [store-name] 
    [site-slogan]

en: Store help page
sv: Butikens hjälpsida

en: The Drupal page for the store help link.
sv: Drupalsidan för butikens hjälplänk.

en: Your Order at [store-name]
sv: Din beställning hos [store-name]

en: New Order at [store-name]
sv: Ny beställning hos [store-name]

en: Notification recipients
sv: Mottagare för meddelande

en: Order #[order-id] Update
sv: Uppdaterat beställningsnummer [order-id]

en: Modify 'Ship to' information
sv: Ändra information "Skicka till'

en: Modify 'Bill to' information
sv: Ändra information "Faktura till"

en: Select from address book.
sv: Välj från adressbok.

en: Copy shipping information.
sv: Kopiera leveransinformation.

en: Primary e-mail:
sv: Primär e-post:

en: Modify 'Customer info'
sv: Ändra "Kundinformation"

en: Customer number
sv: Kundnummer

en: Primary e-mail
sv: Primär e-post

en: Search for an existing customer.
sv: Sök efter en befintlig kund.

en: Create a new customer.
sv: Skapa en ny kund.

en: Loading product information... (<em>If nothing happens, make sure you have Javascript enabled.</em>)
sv: Laddar varuinformation... (<em>Om inget händer, se till att du har JavaScript aktiverat.</em>)

en: Add product
sv: Lägg till vara

en: Add blank line
sv: Lägg till tom rad

en: Add line item
sv: Lägg till varuartikel

en: Select a type
sv: Välj en typ

en: Modify 'line items'
sv: Ändra "varuartikel"

en: Remove line item.
sv: Tag bort varuartikel.

en: Remove this line item?
sv: Tag bort denna varuartikel?

en: Add a line item
sv: Lägg till en varuartikel

en: Line item removed.
sv: Varuartikel borttagen.

en: Order created.
sv: Beställning skapad.

en: Add an admin comment
sv: Lägg till en adminstratörskommentar

en: Admin comments are only seen by store administrators.
sv: Kommentarer skriva av administratörer visas bara för administratörer.

en: No admin comments have been entered for this order.
sv: Inga kommentarer skrivna av administratörer har angivits för denna beställning.

en: Add an order comment
sv: Lägg till en kommentar på beställning

en: Order comments are used primarily to communicate with the customer.
sv: Kommentarer på beställningar används huvudsakligen för att kommunicera med kunden.

en: Order updated.
sv: Beställning uppdaterad.

en: This order contains no products.
sv: Denna beställning innehåller inga varor.

en: Notified
sv: Meddelad

en: This order has no admin comments associated with it.
sv: Denna beställning har inga tillhörande kommentarer gjorda av administratörer.

en: Order status gets updated
sv: Beställningens status uppdateras

en: Updated order
sv: Uppdaterad beställning

en: Check the order status
sv: Kontrollera beställningens status

en: Check the order total
sv: Kontrollera beställningens totalbelopp

en: Check an order's shipping postal code
sv: Kontrollera postnumret för en leverans

en: Returns TRUE if the shipping postal code is in the specified area.
sv: Returnerar SANT om leveransens postnummer ligger inom det valda området.

en: Order: Shipping address
sv: Beställning: Leveransadress

en: Check an order's shipping @zone
sv: Kontrollera en beställnings leveranszon @zone

en: Returns TRUE if the shipping @zone is in the specified list.
sv: Returnerar SANT om leveransens @zone finns i den valda listan.

en: Check an order's shipping country
sv: Kontrollera en beställnings leveransland

en: Returns TRUE if the shipping country is in the specified list.
sv: Returnerar SANT om leveranslandet finns i den valda listan.

en: Check an order's billing postal code
sv: Kontrollera en beställnings postnummer för fakturering

en: Returns TRUE if the billing postal code is in the specified area.
sv: Returnerar SANT om fakturans postnummer finns i det valda området.

en: Order: Billing address
sv: Beställning: Fakturaadress

en: Check an order's billing @zone
sv: Kontrollera en beställnings fakturazon @zone

en: Returns TRUE if the billing @zone is in the specified list.
sv: Returnerar SANT om fakturans zon @zone finns i den valda listan.

en: Check an order's billing country
sv: Kontrollera en beställnings fakturaland

en: Returns TRUE if the billing country is in the specified list.
sv: Returnerar SANT om fakturans land finns med i den valda listan.

en: Check an order's products
sv: Kontrollera en beställnings varor

en: Returns TRUE if the order has any, all, or only the products in the list.
sv: Returnerar SANT om beställningen har några, alla, eller endast varorna i listan.

en: Check an order's number of products
sv: Kontrollera antalet varor i en beställning

en: Determines if the order has the specified number of products, possibly of a certain type.
sv: Avgör om beställningen har det valda antalet varor, möjligen av en viss typ.

en: Check an order's total weight
sv: Kontrollera en beställnings totalvikt

en: Determines if the order has the specified weight, possibly counting only a certain type of product.
sv: Avgör om beställningen har den angivna vikten, möjligen inberäknat enbart en viss typ av vara.

en: Check if an order can be shipped
sv: Kontrollera om en beställning kan skickas

en: Returns TRUE if the order has any shippable products.
sv: Returnerar SANT om beställningen har någon transporterbar vara.

en: Update the order status
sv: Uppdatera beställningens status

en: Add a comment to the order
sv: Lägg till en kommentar till beställningen

en: Order total value
sv: Beställningens totalvärde

en: Specify a value to compare the order total against.
sv: Ange ett värde att jämföra beställningens totalvärde med.

en: Total is less than specified value.
sv: Totalbelopp är mindre än angivet värde.

en: Total is less than or equal to specified value.
sv: Totalbelopp är mindre än eller lika med angivet värde.

en: Total is equal to specified value.
sv: Totalbelopp är samma som angivet värde.

en: Total is greater than or equal to specified value.
sv: Totalbelopp är större än eller lika med angivet värde.

en: Total is greater than specified value.
sv: Totalbelopp är större än angivet värde.

en: Order total comparison type
sv: Jämförelsetyp för beställningens totalbelopp

en: Specify a postal code or postal code pattern. Use "*" as a wild card to specify a range of postal codes.<br /><b>Example:</b> In the US, 402* represents all areas from 40200 to 40299.
sv: Ange ett postnummer eller ett postnummersområde. Använd "*" som jokertecken för att ange ett område.<br /><strong>Exempel:</strong> I USA representerar 402* alla områden från 40200 till 40299.

en: Require selected products
sv: Kräver valda varor

en: Order has any of these products.
sv: Beställningen har någon av dessa varor.

en: Order has all of these products.
sv: Beställningen har alla dessa varor.

en: Forbid other products
sv: Förbjud andra varor

en: Order may have other products.
sv: Beställningen kan ha andra varor.

en: Order has only these products.
sv: Beställningen har endast dessa varor.

en: Product count value
sv: Värde för antal varor

en: Specify a value to compare the product count against.
sv: Välj ett värde att jämföra antalet varor mot.

en: Product count comparison type
sv: Jämförelsetyp för antal varor

en: Unit of measurement
sv: Måttenhet

en: Product weight value
sv: Värde för varuvikt

en: Specify a value to compare the product weight against.
sv: Ange ett värde att jämföra varans vikt med.

en: Select an order comment type
sv: Välj en kommentarstyp för beställning

en: Enter this as an admin comment.
sv: Ange detta som en kommentar från administratör.

en: Enter this as a customer order comment.
sv: Ange detta som en kundkommentar på beställning.

en: Enter this as a customer order comment with a notified icon.
sv: Ange detta som en kundkommentar på beställning med en aviseringsikon.

en: Enter the comment message. Uses <a href="!url">order and global tokens</a>.
sv: Skriv in kommentar. Använder <a href="!url">beställningsspecifika och globala ersättningstecken</a>.

en: Order settings
sv: Inställningar för beställning

en: Configure the order settings.
sv: Konfigurera inställningarna för beställning.

en: View the order settings.
sv: Visa inställningarna för beställningar.

en: Edit the order settings.
sv: Redigera inställningarna för beställning.

en: Edit the basic order settings.
sv: Redigera de grundläggande inställningarna för beställning.

en: Order workflow
sv: Arbetsflöde för beställning

en: Modify and configure order states and statuses.
sv: Ändra och konfigurera beställningsstatus och andra statusar.

en: Order panes
sv: Beställningsrutor

en: Edit the pane settings for order pages.
sv: Redigera panelinställningarna för beställningssidor.

en: Create an order status
sv: Skapa en beställningsstatus

en: Create a custom order status for your store.
sv: Skapa en anpassad beställningsstatus för din butik.

en: View and process orders.
sv: Visa och behandla beställningar.

en: View orders
sv: Visa beställningar

en: View and process the orders received through your website.
sv: Visa och behandla beställningarna som mottagits genom din webbsida.

en: Create order
sv: Skapa beställning

en: Create an empty new order.
sv: Skapa en ny tom beställning.

en: Search orders
sv: Sök beställningar

en: Search existing orders.
sv: Sök existerande beställningar.

en: Select address
sv: Välj adress

en: Select customer
sv: Välj kund

en: View your order history.
sv: Visa din beställningshistorik.

en: View order @order_id.
sv: Visa beställning @order_id.

en: View invoice
sv: Visa faktura

en: Create an order for a customer.
sv: Skapa en beställning för en kund.

en: View order
sv: Visa beställnig

en: Product select
sv: Vald vara

en: Printable invoice
sv: Utskrivbar faktura

en: Mail invoice
sv: Skicka faktura via e-post

en: Delete order @order_id.
sv: Radera beställning @order_id.

en: Standard delivery
sv: Standardleverans

en: <i>No comments left.</i>
sv: <i>Inga kommentarer kvar.</i>

en: <i>No comment found.</i>
sv: <i>Ingen kommentar hittades.</i>

en: New username associated with an order if applicable.
sv: Nytt användarnamn associerat till en beställning om det är tillämpligt.

en: New password associated with an order if applicable.
sv: Nytt lösenord associerat till beställning om det är tilllämpligt.

en: The order ID.
sv: Beställningens ID.

en: The user ID of the order.
sv: Användar-ID för beställningen.

en: The URL to the order
sv: URL:en till beställningen.

en: A link to the order using the order ID.
sv: En länk till beställningen genom att använda beställningens ID.

en: The URL to the admin view page using the order ID.
sv: URL:en till visningssidan för admistratörer genom att använda beställningens ID.

en: A link to the order admin view page using the order ID.
sv: En länk till visningssidan för admistratörer genom att använda beställningens ID.

en: The subtotal of products on an order.
sv: Totalbeloppet av varor i en beställning.

en: The order total.
sv: Den totala beställningen.

en: The primary e-mail address of the order.
sv: Den primära e-postadressen för beställningen.

en: The order shipping address.
sv: Beställningens leveransadress.

en: The phone number for the shipping address.
sv: Telefonnumret för leveransadressen.

en: The order billing address.
sv: Beställningens faktureringsadress.

en: The phone number for the billing address.
sv: Telefonnumret för fakturaadressen.

en: The title of the first shipping line item.
sv: Titeln på den först skickade varuartikeln.

en: The first name associated with the order.
sv: Förnamnet kopplat till beställningen.

en: The last name associated with the order.
sv: Efternamnet kopplat till beställningen.

en: Comments left by the customer.
sv: Kommentarer lämnade av kunden.

en: Last order comment left by an administrator (not counting the order admin comments).
sv: Sista beställningskommentaren gjord av en administratör (räknar inte med beställningskommentarer av administratörer).

en: The current order status.
sv: Den nuvarande beställningsstatusen.

en: The date and time when the order was created.
sv: Datumet och tiden då beställningen skapades.

en: The date and time when the order was last modified.
sv: Datumet och tiden då beställningen senast ändrades.

en: Click here to view your order history.
sv: Klicka här för att visa din beställningshistorik.

en: Ship to
sv: Leverera till

en: Manage the order's shipping address and contact information.
sv: Hantera beställningens fraktadress och kontaktinformation.

en: Bill to
sv: Skicka faktura till

en: Manage the order's billing address and contact information.
sv: Hantera beställningens faktureringsadress och kontaktinformation.

en: Customer info
sv: Kundinformation

en: Manage the information for the customer's user account.
sv: Hantera informationen för kundens användarkonto.

en: Manage the products an order contains.
sv: Hantera varorna en beställning innehåller.

en: Line items
sv: Varuartiklar

en: View and modify an order's line items.
sv: Visa och ändra en beställnings varuartiklar.

en: View the order comments, used for communicating with customers.
sv: Visa beställningskommentarerna, används för att kommunicera med kunder.

en: Admin comments
sv: Kommentarer skrivna av administratör.

en: View the admin comments, used for administrative notes and instructions.
sv: Visa kommentarerna från administratörer, används för administrativa anteckningar och instruktioner.

en: Update order
sv: Uppdatera beställning

en: Update an order's status or add comments to an order.
sv: Uppdatera status på en beställning eller lägg till kommentarer till en beställning.

en: In checkout
sv: I kasssan

en: Post checkout
sv: Skicka kassa

en: Empty line
sv: Tom rad

en: The following order statuses have been defined:
sv: Följande beställningsstatusar har angivits:

en: Order panes on !screen screen
sv: Beställningsrutor sida !screen

en: Admin settings
sv: Inställningar för administratör

en: Number of orders on overview screen
sv: Antal beställningar på överblickssida

en: Enable order logging
sv: Aktivera loggning av beställningar

en: Capitalize address on order screens
sv: Visa adressen i versaler på beställningssidan

en: Use the uBrowser product select on order edit screens
sv: Använd uBrowser för att välja vara på redigeringssidor för beställning

en: Customer settings
sv: Kundinställningar

en: On-site invoice template
sv: Fakturamall för webbplats

en: Order states
sv: Beställningslägen

en: - N/A -
sv: - Ej tillgänglig -

en: Order statuses
sv: Beställningsstatusar

en: Create new status
sv: Skapa ny status

en: Order status %status removed.
sv: Beställningsstatus %status borttagen.

en: Order workflow information saved.
sv: Information om arbetsflöde för beställningen sparad.

en: Default order status
sv: Förvald status för beställning

en: Order status ID
sv: ID för beställningsstatus

en: Must be a unique ID with no spaces.
sv: Måste vara ett unikt ID utan mellanslag.

en: The order status title displayed to users.
sv: Titeln på orderstatusen som visas för användare.

en: Order state
sv: Status på beställning

en: Set which order state this status is for.
sv: Välj vilket beställningsläge denna status är avsedd för.

en: You have entered an invalid status ID.
sv: Du ha angett ett ogiltigt ID för status.

en: This ID is already in use.  Please specify a unique ID.
sv: Detta ID används redan. Var vänlig ange ett unikt ID.

en: Custom order status created.
sv: Anpassad beställningsstatus skapad.

en: User: none
sv: Användare: ingen

en: User: !name
sv: Användare: !name

en: Active orders
sv: Aktiva beställningar

en: All orders
sv: Alla beställningar

en: View by status
sv: Visa efter status

en: Order created by the administration.
sv: Beställning skapad av administrationen.

en: New order customer
sv: Ny kundbeställning

en: Use the buttons above to have these fields filled in or just submit the form with the fields blank to create a blank order.
sv: Använd knapparna ovan för att fylla i dessa fält eller skicka fälten tomma för att skapa en tom beställning.

en: Search for customers based on any of the following fields.  Use * as a wildcard to match any character.<br/>For example, searching by last name for 's*' will return all customers whose last name starts with an s.<br/>(<em>Leave a field empty to ignore it in the search.</em>)
sv: Sök efter kunder baserat på något av följande fält. Använd * som jokertecken.<br />Om du till exempel söker på efternamn för "s*" kommer det att återge alla kunder vars efternamn börjar med ett s.<br />(<em>Lämna ett fält tomt för att ignorera det i sökningen.</em>)

en: Billing first name
sv: Betalning Förnamn

en: Billing last name
sv: Efternamnet på personen som faktureras

en: Billing company
sv: Faktureringsföretag

en: Shipping first name
sv: Leverans Förnamn

en: Shipping last name
sv: Efternamn på fraktmottagare

en: Shipping company
sv: Fraktbolag

en: Search using date range.
sv: Sök med datumintervall.

en: Specify dates to the right if checked.
sv: Om ikryssad, ange datum till höger.

en: Click to open a window with a printable invoice.
sv: Klicka för att öppna ett fönster med en utskrivbar faktura.

en: Order changes saved.
sv: Ändringar i beställningen sparade.

en: Remove this product.
sv: Ta bort denna vara.

en: Remove product from order?
sv: Ta bort vara från beställning?

en: No products found.
sv: Inga varor hittades.

en: Select a product
sv: Välj en vara

en: Search by name or model/SKU (* is the wildcard)
sv: Sök på namn modell/artikelnummer (*är jokertecken)

en: Add to order
sv: Lägg till beställningen

en: Recipient e-mail address
sv: Mottagarens e-postadress

en: Your Order Invoice
sv: Fakturan som hör till din beställning

en: E-mail failed.
sv: E-post misslyckades.

en: Invoice e-mailed to @email.
sv: Faktura skickad till @email.

en: It is not possible to delete order @id.
sv: Det går inte radera beställningen @id.

en: Are you sure you want to delete order @order_id?
sv: Är du säker på att du vill radera beställning @order_id?

en: Order @order_id completely removed from the database.
sv: Beställningen @order_id har raderats från databasen.

en: You must select a customer before address<br>information is available.<br>
sv: Du måste välja en kund innan adressinformationen är tillgänglig.<br>

en: No addresses found for customer.
sv: Inga adresser funna för kund.

en: Select an address
sv: Välj en adress

en: Search returned the following:
sv: Sökningen gav följande:

en: An account already exists for that e-mail.
sv: Ett konto med den e-postadressen finns redan.

en: Use this account now?
sv: Använd detta kontot nu?

en: User !uid - !mail
sv: Användare !uid - !mail

en: Search for a customer based on these fields.
sv: Sök efter en kund baserat på dessa fält.

en: Use * as a wildcard to match any character.
sv: Använd * som jokertecken.

en: Leave a field empty to ignore it in the search.
sv: Lämna ett fält tomt för att ignorera det i sökningen.

en: Select a customer
sv: Välj en kund

en: Enter an e-mail address for the new customer.
sv: Ange en e-postadress för den nya kunden.

en: E-mail customer account details.
sv: Skicka e-post till kunder med deras kontodetaljer.

en: Line Item Title
sv: Titel på varuartikel

en: Display title of the line item.
sv: Visa titel på varuartikeln.

en: Line Item Amount
sv: Värde på varuartikel

en: Amount of the line item without a currency sign.
sv: Värde på varuartikel utan valutatecken.

en: Amount must be numeric.
sv: Antalet måste vara numeriskt.

en: Line item added to order.
sv: Varuartikel tillagd till beställning.

en: Order @order_id deleted by user @uid.
sv: Beställningen @order_id raderades av användare @uid.

en: @key changed from %old to %new.
sv: @key byttes från %old till %new.

en: Custom template
sv: Anpassad mall

en: Edit order @order_id.
sv: Redigera beställning @order_id.

en: view all orders
sv: visa alla beställningar

en: create orders
sv: skapa beställningar

en: edit orders
sv: redigera beställningar

en: delete orders
sv: radera beställningar

en: administer order workflow
sv: administrera arbetsflöde för beställning

en: REQUIRED. Receive and manage orders through your website.
sv: OBLIGATORISK. Ta emot och hantera beställningar på din webbplats.

en: Order number:
sv: Beställningsnummer:

en: Customer:
sv: Kund:

en: Products:
sv: Varor:

en: Order comments:
sv: Kommentar för beställning:

en: Thanks for your order, [order-first-name]!
sv: Tack för din beställning, [order-first-name]!

en: An account has been created for you with the following details:
sv: Ett konto har skapats åt dig med följande uppgifter:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Want to manage your order online?
sv: Vill du hantera din beställning on-line?

en: If you need to check the status of your order, please visit our home page at [store-link] and click on "My account" in the menu or login with the following link:
sv: Om du behöver kontrollera status på din beställning, vänligen besök vår webbplats på [store-link] och klicka på "Mitt konto" i menyn eller logga in med följande länk:

en: Purchasing Information:
sv: Information om inköp:

en: E-mail Address:
sv: E-postadress

en: Billing Address:
sv: Fakturaadress:

en: Billing Phone:
sv: Telefon faktura:

en: Shipping Phone:
sv: Telefon leverans:

en: Order Grand Total:
sv: Total beställning:

en: Payment Method:
sv: Betalningsmetod:

en: Order Summary:
sv: Sammanfattning av beställning:

en: Shipping Details:
sv: Leveransdetaljer:

en: Products Subtotal:
sv: Varornas delsumma:

en: Total for this Order:
sv: Totalt för denna beställning:

en: Products on order:
sv: Beställda varor:

en: (!price each)
sv: (!price styck)

en: Where can I get help with reviewing my order?
sv: Vart kan jag få hjälp att granska min beställning?

en: To learn more about managing your orders on [store-link], please visit our <a href="[store-help-url]">help page</a>.
sv: Besök vår <a href="[store-help-url]">hjälpsida</a> för att lära dig mer om hur du hanterar dina beställningar hos [store-link].

en: Please note: This e-mail message is an automated notification. Please do not reply to this message.
sv: Vänligen uppmärksamma: Detta e-postmeddelande är ett automatiskt utskick. Svara inte på detta meddelande.

en: Thanks again for shopping with us.
sv: Tack igen för att du handlade hos oss.

en: Administer products, classes, and more.
sv: Administrera varor, klasser och mer.

en: View products
sv: Visa varor

en: Build and view a list of product nodes.
sv: Bygg och visa en lista av varunoder.

en: Manage classes
sv: Hantera klasser

en: Create and edit product node types.
sv: Skapa och redigera nodtyper för varor

en: Configure product settings.
sv: Konfigurera varuinställningar.

en: Product fields
sv: Varufält

en: Product features
sv: Varufunktioner

en: Create products for sale in an online store.
sv: Skapa varor för försäljning i en onlinebutik.

en: This node displays the representation of a product for sale on the website. It includes all the unique information that can be attributed to a specific model number.
sv: Denna nod visar hur en vara presenteras till försäljning på en webbsida. Den inkluderar all unik information som kan ges till ett specifikt modellnummer.

en: Name of the product.
sv: Varans namn.

en: Enter the product description used for product teasers and pages.
sv: Ange varans beskrivning som används för varans förhandstitt och sidor.

en: Product SKU/model.
sv: Varans SKU/modell.

en: The listed MSRP.
sv: Det listade MSRP.

en: Your store's cost.
sv: Din butiks kostnad.

en: Product and its derivatives are shippable.
sv: Varan och dess derivat kan levereras.

en: Package quantity
sv: Antal i paket

en: For a package containing only this product, how many are in it?
sv: För ett paket med endast denna vara, hur många finns i det?

en: Default quantity to add to cart
sv: Förvalt antal att lägga i varukorgen

en: Leave blank or zero to disable the quantity field in the add to cart form.
sv: Lämna blankt eller noll för att inaktivera fältet antal i formuläret för att lägga till i varukorgen.

en: List position
sv: Listposition

en: Specify a value to set this product's position in product lists.<br />Products in the same position will be sorted alphabetically.
sv: Sätt ett värde för att ange denna varas position i listor.<br />Varor på samma position kommer sorteras alfabetiskt.

en: Price must be in a valid number format. No commas and only one decimal point.
sv: Priset måste vara i ett giltigt format, inga komman och enbart en decimalavskiljare.

en: Quantities should be numeric.
sv: Kvantitet skall vara numerisk.

en: Adding negative items to the cart doesn't make sense, so don't make it easy.
sv: Det finns ingen mening med att lägga till negativt antal artiklar till varukorgen, så gör det inte lätt för dig.

en: This product has options that need to be selected before purchase. Please select them in the form below.
sv: Denna vara har alternativ som måste väljas innan betalning. Välj dem i formuläret nedan.

en: The product's model number.
sv: Varans modellummer.

en: The product's list price.
sv: Varans listade pris.

en: The product's cost.
sv: Varans kostnad.

en: The product's sell price.
sv: Varans säljpris.

en: The unit of measurement for the product's weight.
sv: Enheten som används för varans vikt.

en: The numerical value of the product's weight.
sv: Det numeriska värdet för varans vikt.

en: The product's formatted weight.
sv: Varans formaterade vikt.

en: The unit of measurement for the product's length, width, and height.
sv: Enheten som används för varans längd, bredd och höjd.

en: The numerical value of the product's length.
sv: Det numeriska värdet för varans längd.

en: The product's formatted length.
sv: Varans formaterade längd.

en: The numerical value of the product's width.
sv: Det numeriska värdet för varans bredd.

en: The product's formatted width.
sv: Varans formaterade vikt.

en: The numerical value of the product's height.
sv: Det numeriska värdet för varans höjd.

en: The product's formatted height.
sv: Varans formaterade höjd.

en: Form to put the product in the customer's cart.
sv: Formulär för att lägga till varan i kundens varukorg.

en: A button to add a product to the cart without quantity or attribute fields.
sv: En knapp för att lägga till varan direkt utan kvantitet eller egenskapsfält.

en: Product image support has been automatically configured by Ubercart.
sv: Stöd för varubilder har konfigurerats automatiskt av Ubercart.

en: <a href="!url">Click here</a> to automatically configure the following items for core image support:
sv: <a href="!url">Klicka här</a> för att automatiskt konfigurera följande artiklars grundstöd för bilder:

en: (This action is not required and should not be taken if you do not need images or have implemented your own image support.)
sv: (Denna åtgärd krävs inte och bör inte användas om du inte behöver bilder eller har implementerat ett eget stöd för bilder.)

en: Display price
sv: Pris för visning

en: Cost (seen only by 'administer products' permission)
sv: Kostnad (visas bara för behörighet "administrera varor")

en: Display an optional quantity field in the <em>Add to Cart</em> form.
sv: Visa ett alternativt kvantitetsfält i formuläret <em>Lägg till i varukorg</em>.

en: Enable <em>Add to cart</em> forms in product node teasers.
sv: Aktivera formulär <em>Lägg till i varukorg</em> i förhandsvisningar av varunoder.

en: <em>Add to cart</em> button text
sv: Knapptext för <em>Lägg till i varukorg</em>

en: Use the textboxes to adjust the text of the submit button for <em>Add to Cart</em> forms in various places on the site.
sv: Använd textrutorna för att justera texten i knappen för att skicka formulär till <em>Lägg till i varukorg</em> som finns på flera olika platser på webbplatsen.

en: Teaser forms
sv: Formulär för förhandstitt

en: For the form displayed on teasers and catalog pages.
sv: För formuläret som visas i förhandstittar och på katalogsidor.

en: Product view
sv: Visning av vara

en: For the form displayed on the product view page.
sv: För formuläret som visas på sidan för varuvisning.

en: Product field
sv: Varufält

en: Class ID
sv: Klass-ID

en: No product classes have been defined yet.
sv: Inga varuklasser har definierats ännu.

en: Add a class
sv: Lägg till en klass

en: The machine-readable name of this content type. This text will be used for constructing the URL of the <em>create content</em> page for this content type. This name may consist only of lowercase letters, numbers, and underscores. Dashes are not allowed. Underscores will be converted into dashes when constructing the URL of the <em>create content</em> page. This name must be unique to this content type.
sv: Det maskinläsbara namnet av denna innehållstyp. Denna text kommer att användas för att konstruera URL:en till sidan <em>skapa innehåll</em> för denna innehållstyp. Detta namn kan endast bestå av gemener, siffror och understreck. Bindestreck är inte tillåtna. Understreck kommer att göras om till bindestreck vid skapande av URL:en av sidan <em>skapa innehåll</em>. Detta namn måste vara unikt för denna innehållstyp.

en: This text describes the content type created for this product class to administrators.
sv: Denna text beskriver innehållstypen skapad för denna varuklass för administratörer.

en: Product class %type deleted.
sv: Varans klass %type raderad.

en: SKU: @sku
sv: Artikelnummer: @sku

en: You have entered an invalid quantity.
sv: Du har angett ett felaktigt antal.

en: Weight: !weight
sv: Vikt: !weight

en: Dimensions: !length × !width × !height
sv: Dimensioner: !length × !width × !height

en: No product features found.
sv: Inga varufunktioner funna.

en: The following product features are enabled
sv: Följande varufunktioner är aktiverade

en: !feature settings
sv: Inställningar för !feature

en: The product feature has been deleted.
sv: Varufunktionen har raderats.

en: Are you sure you wish to delete this %feature?
sv: Är du säker på att du vill radera denna %feature?

en: That product feature doesn't exist.
sv: Den varufunktionen finns inte.

en: Error: Attempted to add a non-existent product feature type.
sv: Fel: Försökte lägga till en icke-existerande typ av varuegenskap.

en: Error: No form data was returned for that operation.
sv: Fel: Ingen formulärsdata returnerades för den operationen.

en: No features found for this product.
sv: Inga funktioner hittades för denna vara.

en: Add a new feature
sv: Lägg till en ny funktion

en: Save feature
sv: Spara funktion

en: The product feature has been added.
sv: Varufunktionen har lagts till.

en: The product feature has been updated.
sv: Varufunktionen har uppdaterats.

en: There is @count node of this type. | There are @count nodes of this type.
sv[0]: Det finns @count nod av denna typ.
sv[1]: Det finns @count noder av denna typ.

en: administer product classes
sv: administrera varuklasser

en: administer product features
sv: administrera varufunktioner

en: Added the following node types to the Catalog vocabulary: %list
sv: Lade till följande nodtyper till katalogens vokabulär: %list

en: REQUIRED. A module to represent items in an online store. Imagecache and CCK Image field recommended.
sv: OBLIGATORISK. En modul för att representera artiklar i en webbutik. ImageCache och CCK Image Field rekommenderas.

en: Product kit
sv: Varupaket

en: This node represents two or more products that have been listed together. This presents a logical and convenient grouping of items to the customer.
sv: Denna nod representerar två eller fler varor som har listats ihop. Detta visar ett logiskt och smidigt sätt att gruppera artiklar för kunden.

en: As a unit. Customers may only change how many kits they are buying. Do not list component products.
sv: Som en enhet. Kunden kan enbart ändra hur många byggsatser de vill köpa. Lista inte varukomponener.

en: As a unit. Customers may only change how many kits they are buying. List component products.
sv: Som en enhet. Kunden kan enbart ändra hur många byggsatser de vill köpa. Lista varukomponenter.

en: Name of the product kit
sv: Namnet på byggsatsen av varan

en: Explain these whatchamacallits.
sv: Förklara dessa vad man nu kan kalla det.

en: Product Information
sv: Varuinformation

en: How is this product kit handled by the cart?
sv: Hur hanteras denna byggsats av varor i varukorgen?

en: Click to add to cart.
sv: Klicka för att lägga till i varukorg

en: Product Kit
sv: Varupaket

en: This node module represents two or more products that have been listed together. This presents a logical and convenient grouping of items to the customer.
sv: Denna nodmodul representerar två eller fler varor som har listats tillsammans. Detta presenterar ett logiskt och smidigt sätt att gruppera artiklar för kunden.

en: <b>Order statuses used:</b> @statuses
sv: <strong>Använda beställningsstatusar:</strong> @statuses

en: The following are total orders, products, sales, and average order totals for each store customer. Clicking on the header links will toggle a descending or ascending order for that column. Clicking on a customer's name will take you to a detailed list of orders that customer has made. Clicking on a customers username will take you to their account page.
sv: Följande är totala antalet beställningar, varor, försäljning, och genomsnittliga summor för varje butikskund. Klicka på rubriklänkar för att växla mellan fallande eller stigande ordning för den kolumnen. Om du klickar på en kunds namn kommer du till en detaljerad lista över beställningar som kunden har gjort. Genom att klicka på en kunds användarnamn kommer du till deras kontosida.

en: The table lists each product listed in the store, its amount sold, how many times it has been viewed, revenue it has produced, and gross profit it has generated. If you do not see the number of views you must enable the Statistics module on the <a href="!url">module administration page</a>.
sv: I tabellen visas varje vara som finns i butiken, antal sålda, hur många gånger den har visats, de inkomster den har producerat, och bruttoresultatet den har genererat. Om du inte ser antal visningar, måste du aktivera modulen Statistik på administrationssidan <a href="!url">moduler</a>.

en: These are the sales for the last two days, average sales for the month, and the projected sales for the rest of the month. Further down the list you will see other sales statistics.
sv: Detta är försäljningen för de senaste två dagarna, genomsnittlig försäljning för månaden och förväntade försäljningar för resten av månaden. Längre ned hittar du mer försäljningsstatistik.

en: Expand the fieldset below to customize the date range of this report, the statuses of orders displayed, and product display options.
sv: Fäll ut fältgruppen nedan för att anpassa datumintervallet på denna rapport, statusarna på beställningarna som visas och visningsalternativ för vara.

en: This is the monthly break down of sales for the year @year. Clicking on each link will take you to a list of orders during that month.
sv: Detta är den månatliga fördelning av försäljningen under året @year. Genom att klicka på varje länk kommer du till en lista över beställningar under den månaden.

en: View the report settings.
sv: Visa inställningarna för rapporter.

en: Customer reports
sv: Kundrapporter

en: View reports for store customers
sv: Visa rapporter för butikens kunder

en: Product report
sv: Varurapport

en: View reports for store products
sv: Visa rapporter för butikens varor

en: Custom product report
sv: Anpassad varurapport

en: View a customized product report
sv: Visa en anpassad varurapport

en: Sales reports
sv: Försäljningsrapporter

en: View reports for store sales
sv: Visa rapporter för butikens försäljningar

en: View summary of all store sales
sv: Visa sammanfattning av all butiksförsäljning

en: View store sales for a particular year
sv: Visa butikens försäljning för ett visst år

en: Custom sales summary
sv: Anpassat sammandrag för försäljning

en: View a customized sales summary
sv: Visa ett anpassat sammandrag för försäljning

en: No customers found
sv: Inga kunder hittades

en: Export to CSV file.
sv: Exportera till CSV-fil.

en: Show paged records
sv: Visa sökta poster

en: Show all records
sv: Visa alla registreringar

en: Make sure %setting_name is set to %state in the <a href="!url">access log settings page</a> to enable views column.
sv: Försäkra dig om att %setting_name är satt till %state på inställningssidan <a href="!url">åtkomst till loggar</a> för att aktivera vykolumnen.

en: Customize sales report parameters
sv: Anpassa parametrar för försäljningsrapport

en: Adjust these values and update the report to build your custom product report. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
sv: Justera dessa värden och uppdatera rapporten för att bygga din anpassade varurapport. Inskickad rapport kan bokmärkas för enkel referens i framtiden.

en: Only orders with selected statuses will be included in the report.
sv: Endast beställningar med valda statusar kommer att tas med i rapporten.

en: Hold Ctrl + click to select multiple statuses.
sv: Håll ned Ctrl och klicka för att välja flera statusar.

en: You must select at least one order status.
sv: Du måste välja minst en beställningsstatus.

en: Month-to-date, @month
sv: Dagens månad, @month

en: Customers total
sv: Totalt antal kunder

en: New customers today
sv: Nya kunder idag

en: Online customers
sv: Antal kunder som är online

en: Total orders by status
sv: Totalt antal beställningar per status

en: Adjust these values and update the report to build your custom sales summary. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
sv: Justera dessa värden och uppdatera rapporten för att bygga din anpassade totala försäljningsrapport. Inskickad rapport kan bokmärkas för enkel referens i framtiden.

en: Results breakdown
sv: Fördelning av resultat

en: Large daily reports may take a long time to display.
sv: Stora dagliga rapporter kan ta lång tid att visa.

en: Show a detailed list of products ordered.
sv: Visa en detaljerad lista av beställda varor.

en: Paged table size
sv: Sökt tabellstorlek

en: The maximum number of rows displayed on one page for a report table.
sv: Det största antalet rader som visas på en sida för rapporttabell.

en: Reported statuses
sv: Rapporterade statusar

en: Only orders with selected statuses will be included in reports.
sv: Endast beställningar med valda statusar kommer att tas med i rapporter.

en: view reports
sv: visa rapporter

en: View reports about your store's sales, customers, and products.
sv: Visa rapporter om din butiks försäljning, kunder och varor.

en: Role expiration
sv: Rollens utgångsdatum

en: Edit and view role expirations set by Ubercart
sv: Redigera och visa rollutgångar satta av Ubercart

en: Role assignment
sv: Rolltilldelning

en: Delete role expiration
sv: Radera rollens utgångsdatum

en: Delete a specified role expiration
sv: Radera en angiven rollutgång

en: Below you can add or remove time to the expiration dates of the following roles.
sv: Nedan kan du lägga till eller ta bort tid för utgångsdatum för följande roller.

en: There are no pending expirations for roles this user.
sv: Det finns inga avvaktande utgångar för roller för denna användare.

en: The expiration length must be a positive integer
sv: Utgångstiden måste vara ett positivt heltal

en: The new expiration date, %date, has already occurred.
sv: Det nya utgångsdatumet, %date har redan varit.

en: Customer user role %role renewed.
sv: Kundens användarroll %role förnyad.

en: Customer granted user role %role.
sv: Kunden beviljades användarrollen %role.

en: There are no product role(s) that can be assigned upon product purchase. Set product roles in the <a href="!url">product feature settings</a> under the role assignment settings fieldset.
sv: Det finns inga varuroller som kan tilldelas vid köp av en vara. Ställ in varuroller i <a href="!url">produktfunktions inställningar</a> under inställningar för rolltilldelning.

en: The role(s) %roles are set to be used with the Role Assignment product feature.
sv: Rollen/rollerna %roles är inställda att användas med rolltilldelningsfunktionens varufunktion.

en: The role expiration date in long format
sv: Rollens utgångsdatum i långt format

en: The role expiration date in medium format
sv: Rollens utgångsdatum i mellanlångt format

en: The role expiration date in short format
sv: Rollens utgångsdatum i kort format

en: The associated role name
sv: Det associerade rollnamnet

en: [store-name]: [role-name] role granted
sv: [store-name]: Roll [role-name] beviljad

en: [order-first-name] [order-last-name], 
    
    Thanks to your order, [order-link], at [store-name] you now have a new role, [role-name].
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
sv: [order-first-name] [order-last-name]
    
    Tack för din beställning: [order-link] hos [store-name]. Du har nu en ny roll: [role-name].
    
    Tack än en gång!
    
    [store-name] [site-slogan]

en: [store-name]: [role-name] role expired
sv: [store-name]: Roll [role-name] utgången

en: The role, [role-name], you acquired by purchasing a product at our store has expired. Any special access or privileges that came with it are now gone. You can purchase it again by going to [store-link]
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
sv: Rollen [role-name] som du förvärvade genom att köpa en vara i vår butik har löpt ut. Alla särskilda åtkomster eller privilegier som följde med den är nu borta. Du kan köpa den igen genom att gå till [store-link].
    
    Tack än en gång!
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: [store-name]: [role-name] role renewed
sv: [store-name]: Roll [role-name] förnyad

en: [order-first-name] [order-last-name], 
    
    Thanks to your order, [order-link], at [store-name] you have renewed the role, [role-name]. It is now set to expire on [role-expiration-short].
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
sv: [order-first-name] [order-last-name]
    
    Tack för din beställning: [order-link] hos [store-name]. Du har nu förnyat rollen: [role-name]. Rollen kommer att löpa ut [role-expiration-short].
    
    Tack än en gång!
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: [store-name]: [role-name] role expiration notice
sv: [store-name]: meddelande om roll: [role-name] som löper ut

en: This message is to remind you that the role, [role-name], you acquired by making a purchase at our store will expire at [role-expiration-short]. You may visit [store-link] to renew this role before it expires.
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
sv: Detta meddelande är till för att påminna dig om att rollen: [role-name], som du förvärvade genom att göra ett köp i vår butik kommer att löpa ut den [role-expiration-short]. Du kan besöka [store-link] för att förnya den innan den går ut.
    
    Tack än en gång!
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: Expiring roles
sv: Roller som är på väg att löpa ut

en: This role will expire on !date
sv: Rollen kommer att gå ut på !date

en: No expirations set to occur
sv: Inga utgångsdatum är inställda att hända

en: This is the role the customer will receive after purchasing the product.
sv: Detta är rollen som kunden kommer att få efter att ha köpt varan.

en: Multiply by quantity
sv: Multiplicera med antal

en: Check if the role duration should be multiplied by the quantity purchased.
sv: Kryssa för om rollens livstid skall multipliceras med antal köpta.

en: The amount of time must be a positive integer.
sv: Mängden tid måste vara ett positivt heltal.

en: You must have a role to assign. You may need to <a href="!role_url">create a new role</a> or perhaps <a href="!feature_url">set role assignment defaults</a>.
sv: Du måste ha en roll för att tilldela. Du kan behöva <a href="!role_url">skapa en ny roll</a> eller kanske <a href="!feature_url">ställa in förvalda rolltilldelningar</a>.

en: <strong>Role:</strong> !role_name<br/>
sv: <strong>Roll:</strong> !role_name<br />

en: <strong>Expiration:</strong> never<br/>
sv: <strong>Utgångsdatum:</strong> aldrig<br />

en: <strong>Expiration:</strong> !qty day(s)<br/>
sv: <strong>Utgång:</strong> !qty dag(ar)<br />

en: <strong>Expiration:</strong> !qty week(s)<br/>
sv: <strong>Utgång:</strong> !qty vecka(or)<br />

en: <strong>Expiration:</strong> !qty month(s)<br/>
sv: <strong>Utgång:</strong> !qty månad(er)<br />

en: <strong>Expiration:</strong> !qty year(s)<br/>
sv: <strong>Utgång:</strong> !qty år<br />

en: <strong>Shippable:</strong> Yes<br/>
sv: <strong>Transporterbar:</strong> Ja<br />

en: <strong>Shippable:</strong> No<br/>
sv: <strong>Transporterbar:</strong> Nej<br />

en: Default expiration
sv: Förvalt utgångsdatum

en: The default amount of time a granted Ubercart role will last until it expires.
sv: Den förvalda tiden som en roll tilldelad av Ubercart kommer att finnas kvar innan den löper ut.

en: Default role
sv: Förvald roll

en: The default role Ubercart grants on specified products.
sv: Den förvalda rollen som Ubercart beviljar på angivna varor.

en: Product roles
sv: Varuroller

en: Expiration display
sv: Visning av utgångsdatum

en: Show expirations on user page
sv: Visa utgångsdatum på användarens sida

en: If users have any role expirations they will be displayed on their account page.
sv: Om användare har några rollutgångar kommer de att visas på deras kontosida.

en: The message, with its accompanying title, and the header displayed above all role expirations. In the <strong>Title</strong> & <strong>Message</strong> fields "!role_name" and "!date" will translate to the corresponding Drupal role name and role expiration date.
sv: Meddelandet, med tillhörande titel och rubriken visas över alla rollutgångar. I fälten <strong>Titel</strong> & <strong>Meddelande</strong> kommer "!role_name" och "!date" att översättas till Drupals tillhörande rollnamn och utgångsdatum.

en: Time before reminder
sv: Tid innan påminnelse

en: The amount of time before a role expiration takes place that a customer is notified of its expiration.
sv: Tiden som det tar innan en rollutgång sker när en kund meddelas om att den löpt ut.

en: view all role expirations
sv: visa alla utgångsdatum för roller

en: Assign permanent or expirable roles based on product purchases.
sv: Tilldela permanenta eller temporära roller baserat på vilken vara som köps.

en: Decrement stock upon order submission
sv: Minska lager vid beställning

en: Decrement stock of products in order
sv: Minska lager med antal varor i beställningen

en: Decrement stock of products on the order with tracking activated.
sv: Minska lager med ant varor i beställningen med spårning aktiverad.

en: The stock level for %model_name has been decreased to !qty.
sv: Lagernivå för %model_name har minskats till !qty.

en: To keep track of stock for a particular product SKU, make sure it is marked as active and enter a stock value. When the stock level drops below the threshold value, you can be notified based on your stock settings.
sv: För att hålla reda på lager för ett visst artikelnummer, se till att den är markerad som aktiv och ange ett lagervärde. När lagernivån sjunker under tröskelvärdet, kan du bli meddelad baserat på dina lagerinställningar.

en: This is the list of product SKUs that are currently active. Stock levels below their threshold have highlighted rows. Toggle the checkbox below to alter which stock levels are shown.
sv: Detta är listan på varor som är aktiva nu. Lagernivåer under deras tröskelnivåer är markerade. Kryssa i rutan nedan för att visa vilka lagernivåer som visas.

en: Stock reports
sv: Lagerrapporter

en: View reports for product stock.
sv: Visa rapporter för varulager.

en: View the stock settings.
sv: Visa lagerinställningarna.

en: The current stock level
sv: Den nuvarande lagernivån

en: The model or SKU of the stock level
sv: Modellen eller artikelnumret av lagernivån

en: The threshold or warning limit of the stock level
sv: Tröskelnivån eller varningsnivån på lagernivån.

en: [store-name]: Stock threshold limit reached
sv: [store-name]: Förrådets begränsning har nåtts

en: This message has been sent to let you know that the stock level for the model [stock-model] has reached [stock-level]. There may not be enough units in stock to fulfill order #[order-link].
sv: Detta meddelande har skickats så att du vet att lagernivån för modellen [stock-model] har nått [stock-level]. Det finns kanske inte tillräckligt med enheter i lager för att slutföra beställning nummer [order-link].

en: Stock settings saved.
sv: Inställningar för lager sparade.

en: Export to CSV file
sv: Exportera till CSV-fil

en: Only show SKUs that are below their threshold.
sv: Visa endast artikelnummer som ligger under deras tröskel.

en: Send email notification when stock level reaches its threshold value
sv: Skicka e-postmeddelande när lagernivån når sitt tröskelvärde

en: The list of comma seperated email addresses that will receive the notification.
sv: Den lista med kommaseparerade e-postadresser som skall ta emot meddelandet.

en: The message the user receives when the stock level reaches its threshold value (uses <a href="!token-help-page">global, order, and stock tokens</a>).
sv: Meddelandet användaren får när lagernivån når sitt tröskelvärde (använder ersättningssymbolerna <a href="!token-help-page">global, beställning och lager</a>).

en: Whether or not the stock level is currently being tracked
sv: Huruvida lagernivån spåras för närvarande eller inte

en: Store administration
sv: Administrera butik

en: Administer store settings, products, orders, and more.
sv: Administrera butiksinställningar, varor, beställningar och annat.

en: View and modify customer information and orders.
sv: Visa och redigera kundinformation och beställningar.

en: View customers
sv: Visa kunder

en: Search customers
sv: Sök kunder

en: Search through your customer list.
sv: Sök igenom din lista med kunder.

en: Browse various store reports.
sv: Bläddra bland olika butiksrapporter.

en: Adjust configuration settings for Ubercart.
sv: Hantera inställningar för Ubercart.

en: Links to get help!
sv: Länkar för att få hjälp!

en: Using tokens
sv: Använder ersättningstecken

en: Understand what tokens are and how to use them.
sv: Lär dig vad ersättningstecken är och hur man använder dem.

en: Country settings
sv: Inställningar för land

en: Configure country specific settings.
sv: Hantera landspecifika inställningar.

en: View the country settings.
sv: Visa landets inställningar.

en: Edit the country settings.
sv: Redigera landets inställningar.

en: Import countries
sv: Importera länder

en: Import and manage countries.
sv: Importera och hantera länder.

en: Country formats
sv: Landformat

en: Edit the country specific format settings.
sv: Redigera de landsspecifika formateringsinställningarna.

en: Store settings
sv: Butiksinställningar

en: Configure the main store settings.
sv: Konfigurera grundinställningarna för butiken.

en: View the store settings.
sv: Visa butiksinställningarna.

en: Edit the store settings.
sv: Redigera butiksinställningarna.

en: Edit the contact settings.
sv: Redigera kontaktinställningarna.

en: Edit the display settings.
sv: Redigera visningsinställningarna.

en: Format settings
sv: Formatinställningar

en: Edit the format settings.
sv: Redigera formatinställningarna.

en: User initials
sv: Användarens initaler

en: Assign initials to user accounts.
sv: Tilldela initialer till användarkonton.

en: JS utilities
sv: JavaScript-verktyg

en: Customer orders
sv: Kundbeställningar

en: View a list of orders placed by this customer.
sv: Visa en lista med beställningar från denna kund.

en: Disable a country
sv: Inaktivera ett land

en: Disable a country from use.
sv: Inaktivera ett land från att användas.

en: Enable a country
sv: Aktivera ett land

en: Enable a disabled country.
sv: Aktivera ett avaktiverat land.

en: Remove a country
sv: Ta bort ett land

en: Remove an installed country.
sv: Ta bort ett installerat land.

en: Update a country
sv: Uppdatera ett land

en: Update an installed country.
sv: Uppdatera ett installerat land.

en: Our store
sv: Vår butik

en: A link to the site login page.
sv: En länk till webbplatsen inloggningssidan.

en: The URL for the site logo.
sv: URL:en för webbsidans logotyp.

en: The Ubercart store name.
sv: Butiksnamnet för Ubercart.

en: The Ubercart store URL.
sv: URL:en till butiken i Ubercart.

en: A link to the Ubercart store using the store name.
sv: En länk till butiken i Ubercart som använder butikens namn.

en: The Ubercart store owner.
sv: Butiksägaren i Ubercart.

en: The Ubercart store e-mail address.
sv: Butikens e-postadress i Ubercart.

en: The Ubercart store phone number.
sv: Butiken telefonnummer i Ubercart.

en: The Ubercart store mailing address.
sv: Butikens e-postadresser i Ubercart.

en: The URL to the store help page.
sv: URL:en till butikens hjälpsida.

en: Reporting to Ubercart.org happens once a week during a normal cron run and is logged in your site's watchdog. Reporting lets Ubercart.org calculate the total number of Ubercart installations and aggregate version information for use in development. Your site's data is never shared with anyone, and aggregate statistics displayed through Ubercart.org will be in the form of anonymous group statistics. Reporting will also allow Ubercart.org to report security notices back to your site if needed.
sv: Rapporteringen till Ubercart.org sker en gång i veckan vid en normal körning av schemalagda aktiviteter och loggas i watchdog på din webbplats. Rapporteringen låter Ubercart.org beräkna det totala antalet installationer av Ubercart och samla in versionsinformation för användning i utvecklingen. Din data delas aldrig med någon, och insamlad statistik som visas på Ubercart.org kommer synas som anonym gruppstatistik. Rapporteringen låter också Ubercart.org rapportera tillbaka säkerhetsmeddelanden till din webbplats om nödvändigt.

en: Status messages:
sv: Statusmeddelanden:

en: - Show links -
sv: - Visa länkar -

en: - Hide links -
sv: - Dölj länkar -

en: You must enable the order module to track customers.
sv: Du måste aktivera beställningsmodulen för att kunna spåra kunder.

en: View customer's order.
sv: Visa kundens beställning.

en: Billing name
sv: Namn på fakturering

en: Shipping name
sv: Namn på frakt

en: No orders found.
sv: Inga beställningar funna.

en: View order !order_id.
sv: Visa beställning !order_id.

en: Edit order !order_id.
sv: Redigera beställning !order_id.

en: Create an order for this customer.
sv: Skapa en beställning för denna kund.

en: !totals_orders orders shown match that account with !totals_items items purchased and !totals_total spent:
sv: !totals_orders visade beställningar stämmer överens med det konto med !totals_items köpta varor och !totals_total spenderat:

en: Various reports generated by Ubercart modules can be found here. Click the links below to view the reports.
sv: Olika rapporter som genereras av Ubercarts moduler hittar du här. Klicka på länkarna nedan för att visa rapporterna.

en: Various reports generated by Ubercart modules can be found here. Click the links below to view the reports. To view core Ubercart statistics enable the <strong>Reports</strong> module on the <a href="!url">module administration page</a>
sv: Olika rapporter som genereras av Ubercarts moduler hittar du här. Klicka på länkarna nedan för att visa rapporterna. För att visa statistik från Ubercarts kärna, aktivera modulen <strong>Reports</strong> på administrationssidan <a href="!url">moduler</a>

en: Use the following links to find documentation and support:
sv: Använd följande länkar för att hitta dokumentation och support:

en: Ubercart User's Guide
sv: Användarguide för Ubercart

en: Support Forums
sv: Supportforum

en: Drupal Handbook
sv: Handbok för Drupal

en: Tokens are bracketed phrases you can use in certain text fields and boxes as placeholders for some other text. Tokens represent things like store variables, links to certain pages, order information, etc.  Tokens are used by including the token listed below in a text field that uses them.  The description for the textfields will alert you to which groups of tokens listed below may be used.
sv: Ersättningstecken anges inom hakparenteser som du kan använda i vissa textfält och rutor som platshållare för annan text. Ersättningstecken representerar text som butiksvariabler, länkar till speciella sidor, beställningsinformation etc. Ersättningstecken används genom att inkludera ersättningstecknen nedan i ett textfält som använder dem. Beskrivningen för textfältet kommer att säga till vilka grupper av ersättningstecken som kan användas.

en: To import new country data, select it in the list and click the import button. If you are using a custom or contributed import file, it must be placed in the Ubercart folder uc_store/countries.
sv: För att importera ny landsdata, välj det i listan och klicka på knappen för att importera. Om du använder en anpassad eller bidragen importfil, måste den placeras i Ubecartmappen uc_store/countries.

en: -None available-
sv: -Ingen tillgänglig-

en: Country file @file imported.
sv: Landsfil @file importerad.

en: !country disabled.
sv: !country avaktiverat.

en: !country is already disabled.
sv: !country är redan inaktivt.

en: Attempted to disable an invalid country.
sv: Försökte att inaktivera ett ogiltigt land.

en: @country enabled.
sv: @country aktiverat

en: @country is already enabled.
sv: @country är redan aktiverat.

en: Attempted to enable an invalid country.
sv: Försökte att aktivera ett ogiltigt land.

en: Are you sure you want to remove @country from the system?
sv: Är du säker på att du vill ta bort @country från systemet?

en: Attempted to remove an invalid country.
sv: Försökte att ta bort ett ogiltigt land.

en: !country removed.
sv: !country borttaget.

en: Attempted to update an invalid country.
sv: Försökte att uppdatera ett ogiltigt land.

en: You cannot update to a previous version.
sv: Du kan inte uppdatera till en tidigare version.

en: Country update complete.
sv: Landsuppdatering genomförd.

en: Address variables instructions
sv: Instruktioner för adressvariabler

en: Customer's first name
sv: Kundens förnamn

en: Customer's last name
sv: Kundens efternamn

en: First street address field
sv: Första gatuadressens fält

en: Second street address field
sv: Andra gatuadressens fält

en: City name
sv: Stadsnamn

en: Full name of the zone
sv: Fullständigt namn till zonen

en: Abbreviation of the zone
sv: Förkortning på zonen

en: Name of the country
sv: Landets namn

en: 2 digit country abbreviation
sv: 2-siffrig förkortning på land

en: 3 digit country abbreviation
sv: 3-siffrig förkortning på land

en: The following variables should be used in configuring addresses for the countries you ship to:
sv: Följande variabler skall inte användas när adresser konfigureras för länder du skickar till:

en: Address format
sv: Adressformat

en: Uses the variables mentioned in the instructions to format an address for this country.
sv: Använder variablerna nämnda i instruktionerna för att formatera en adress för detta land.

en: Country settings saved.
sv: Landsinställningar sparade.

en: Dashboard with collapsed submenu links
sv: Kontrollpanel med hopfällda länkar för undermeny

en: Dashboard with expanded submenu links
sv: Kontrollpanel med utfällda länkar för undermeny

en: Dashboard with no submenu links
sv: Kontrollpanel utan länkar för undermeny

en: Normal Drupal submenu listing
sv: Vanlig lista av undermenyer i Drupal

en: Store name
sv: Butikens namn

en: Store owner
sv: Butikens ägare

en: Include the store name in the from line of store e-mails.
sv: Inkludera butikens namn i avsändarfältet i butikens e-postmeddelanden.

en: May not be available on all server configurations. Turn off if this causes problems.
sv: Finns kanske inte tillgängligt på alla konfigurationer av servrar. Stäng av om detta orsakar problem.

en: Some options are better suited for different themes, so feel free to try them all out!
sv: Några alterntiv passar bättre med vissa teman, känn dig fri att pröva dem alla!

en: Select the address to be used on customer lists and summaries.
sv: Välj den adress som ska användas på kundregister och sammanfattningar.

en: Primary customer address
sv: Kundens primära adress

en: Randomly select a message from the list below.
sv: Slumpmässigt välja ett meddelande från listan nedan.

en: Footer message for store pages
sv: Sidfotsmeddelande för butikssidor

en: <a href="!url">Powered by Ubercart</a>
sv: <a href="!url">Drivs av Ubercart</a>

en: <a href="!url">Drupal e-commerce</a> provided by Ubercart.
sv: <a href="!url">Drupal e-handel</a> tillhandahållen av Ubercart.

en: Supported by Ubercart, an <a href="!url">open source e-commerce suite</a>.
sv: Stöds av Ubercart, en <href="!url">uppsättning av öppen källkod för e-handel</a>.

en: Powered by Ubercart, the <a href="!url">free shopping cart software</a>.
sv: Drivs av Ubercart, den <a href="!url">kostnadsfria e-handelslösningen</a>.

en: (Do not display a message in the footer.)
sv: (Visa inte ett meddelande i sidfoten.)

en: Currency format
sv: Valutaformat

en: While not used directly in formatting, the currency code is used by other modules as the primary currency for your site.  Enter here your three character <a href="!url">ISO 4217</a> currency code.
sv: Även om det inte används direkt i formatering, används valutakoden av andra moduler som primär valuta för din webbplats. Här anger du din valutakod bestående av tre tecken av typ <a href="!url">ISO 4217</a>.

en: Current format
sv: Nuvarande format

en: Currency Sign
sv: Valutasymbol

en: Display currency sign after amount.
sv: Visa valutasymbol efter summa.

en: Thousands Marker
sv: Tusentalsmarkör

en: Decimal Marker
sv: Decimalmarkör

en: Number of decimal places
sv: Antal decimaler

en: Weight format
sv: Viktformat

en: Supply a format string for each unit. !value represents the weight value.
sv: Ange en formateringssträng för varje enhet. !value representerar viktvärdet.

en: Default unit of measurement
sv: Förvald måttenhet

en: @unit format string
sv: @unit formateringssträng

en: Length format
sv: Längdformat

en: Supply a format string using !link syntax.
sv: Ange en formateringssträng genom att använda !link syntax.

en: PHP date
sv: PHP datum

en: Default format string
sv: Förvald formateringssträng

en: Street address 1
sv: Gatuadress 1

en: Street address 2
sv: Gatuadress 2

en: Enter the name of the user whose initials you want to adjust.
sv: Ange namnet på användaren vars initialer du vill justera.

en: Initials
sv: Initialer

en: Enter initials or leave blank to erase current initials.
sv: Ange initialer eller lämna tomt för att ta bort nuvarande initialer.

en: Initials for !username deleted.
sv: Initialer för !username har raderats.

en: Initials for !username set to !initials.
sv: Initialer för !username satt till !initials.

en: The following tables are used to display various parts of your store to your administrators and customers. Click on a table id to configure the display of that table.
sv: Följande tabeller används för att visa olika delar av din butik för administratörer eller kunder. Klicka på ett tabell-ID för att konfigurera visningen av den tabellen.

en: The field title %field is being accessed incorrectly.
sv: Fältet titel %field koms åt på fel sätt.

en: Not applicable
sv: Ej tillämpligt

en: No countries found.
sv: Inga länder funna.

en: 01 - January
sv: 01 - Januari

en: 02 - February
sv: 02 - Februari

en: 03 - March
sv: 03 - Mars

en: 05 - May
sv: 05 - Maj

en: 06 - June
sv: 06 - Juni

en: 07 - July
sv: 07 - Juli

en: 08 - August
sv: 08 - Augusti

en: 10 - October
sv: 10 - Oktober

en: Source string contains an invalid character (!char)
sv: Källsträng innehåller ett ogiltigt tecken (!char)

en: No encryption key was found.
sv: Krypteringsnyckel kunde inte hittas.

en: Ubercart cannot find a necessary encryption key.  Refer to the store admin <a href="!url">dashboard</a> to isolate which one.
sv: Ubercart kan inte hitta nödvändig krypteringsnyckel. Kolla på butikens <a href="!url">översiktspanel</a> för administratörer för att se vilken.

en: Encryption failed. !messages
sv: Kryptering misslyckades

en: encryption
sv: kryptering

en: view customers
sv: visa kunder

en: view store reports
sv: visa rapporter för butik

en: REQUIRED. Setup the store settings and manage your Ubercart site.
sv: OBLIGATORISK. Ställ in butikens inställningar och hantera din webbplats för Ubercart.

en: Subtotal excluding taxes
sv: Delsumma exklusive skatter

en: Apply @tax
sv: Lägg på @tax

en: Tax rates and settings
sv: Skattesatser och inställningar

en: Delete tax rule
sv: Ta bort skatteregel

en: Changed %title to %amount.
sv: Ändrade %title till %amount.

en: Removed %title.
sv: Tog bort %title.

en: Added %amount for %title.
sv: Lade till %amount till %title.

en: Taxed product types
sv: Skattade varutyper

en: Taxed line items
sv: Skattade varuartiklar

en: conditions
sv: villkor

en: The tax rate as a percent or decimal. Examples: 6%, .06
sv: Skattesatsen i procent eller decimal. Exempel: 6%, 0,06

en: Adds the checked line item types to the total before applying this tax.
sv: Lägger till de markerade typerna av varuartiklar till totalen före tillämpningen av denna skatt.

en: configure taxes
sv: konfigurera skatter

en: Is in postal code area @code
sv: Är i postnummerområdet @code

en: Is in @zone
sv: Är i @zone

en: Is in @country
sv: Är i @country

en: Define tax rates for customers' geographic locations and products sold.
sv: Anger skattesatser för kundernas geografiska platser och sålda varor.

en: User email
sv: Användarens e-postadress

en: Save and continue
sv: Spara och gå vidare

en: No products available.
sv: Inga varor tillgängliga.

en: ends with
sv: slutar med

en: The product node type.
sv: Typ av nod för varan.

en: The product node ID.
sv: Varans nod-ID.

en: The model number.
sv: Modellnumret.

en: The cost of the product to the store.
sv: Butikens kostnad för varan.

en: The default sort criteria in the catalog.
sv: Det förvalda sorteringsvärdet i katalogen.

en: Text link
sv: Textlänk

en: Jurisdiction
sv: Behörighet

en: My order history
sv: Min beställningshistorik

en: The comment body.
sv: Kommentarens brödtext.

en: Serialized array of extra data.
sv: Serialiserad array med extra data.

en: Are you sure you want to delete @name?
sv: Är du säker på att du vill ta bort @name

en: You can make use of the replacement patterns in the e-mail from and recipients fields, the subject, and the message body.
sv: Du kan använda ersättningsmönstrer i e-post från och fält för mottagare, ämnet och meddelandet.

en: @name replacement patterns
sv: Ersättningsmönster för @name

en: Attempt to e-mail invoice for order @order_id to @email failed.
sv: Försök att skicka faktura via e-postmeddelande för beställning @order_id till @mail misslyckades.

en: Add a predicate
sv: Lägg till ett predikat

en: That predicate does not exist.
sv: Detta predikat finns inte.

en: Enter a title used for display on the overview tables.
sv: Ange en titel som ska användas i översiktstabellerna.

en: Select the trigger for this predicate.<br />Cannot be modified if the predicate has conditions or actions.
sv: Välj den utlösande faktorn för detta predikat.<br />Kan inte ändras om predikatet har villkor eller åtgärder.

en: Enter a description that summarizes the use and intent of the predicate.
sv: Ange en beskrivning som sammanfattar användningen och syftet med predikatet.

en: Classes let you categorize your predicates based on the type of functionality they provide.
sv: Klasser låter dig kategorisera dina påståenden baserat på vilken typ av funktionaliteten de tillhandahåller.

en: Disabled predicates will not be processed when their trigger is pulled.
sv: Inaktiverade påståenden kommer inte att behandlas när deras avlösare löses ut.

en: Predicates will be sorted by weight and processed sequentially.
sv: Grundtillstånd kommer att sorteras efter vikt och behandlas sekventiellt.

en: Save predicate
sv: Spara predikat

en: Predicate meta data saved.
sv: Metadata för grundtillstånd sparad.

en: Are you sure you want to !op this predicate?
sv: Är du säker på att du vill !op det här grundtillståndet?

en: Predicate %title !op.
sv: Grundtillstånd %title !op.

en: These actions will be performed in order when this predicate passes the conditions evaluation.
sv: Dessa åtgärder kommer att utföras i följd när detta grundtillstånd går utvärderingen av villkor.

en: Action: @title
sv: Åtgärd: @title

en: Some triggers pass in multiple options for arguments related to a particular action, so you must specify which options to use in the fields below.
sv: Vissa utlösningar godkänns i flera alternativ för argument i samband med en viss åtgärd, så du måste ange vilka alternativ som kan användas i fälten nedan.

en: Available actions
sv: Tillgängliga åtgärder

en: Action removed.
sv: Åtgärd borttagen.

en: Action added.
sv: Åtgärd tillagd.

en: Actions saved.
sv: Åtgärder sparade.

en: Condition groups
sv: Villkorsgrupper

en: AND. If all of these condition groups are TRUE.
sv: OCH. Om alla dessa villkorsgrupper är SANNA.

en: OR. If any of these condition groups are TRUE.
sv: ELLER. Om någon av dessa villkorsgrupper är SANNA.

en: Add condition group
sv: Lägg till villkorsgrupp

en: Conditions group
sv: Villkorsgrupp

en: AND. If all of these conditions are TRUE.
sv: AND. Om alla dessa villkor är SANNA.

en: OR. If any of these conditions are TRUE.
sv: OR. Om något av dessa villkor är SANNA.

en: Available conditions
sv: Tillgängliga villkor

en: Remove group
sv: Ta bort grupp

en: Condition: @title
sv: Villkor: @title

en: Some triggers pass in multiple options for arguments related to a particular condition, so you must specify which options to use in the fields below.
sv: Vissa utlösare passerar i flera alternativ för argument i samband med ett visst villkor, så du måste ange vilka alternativ som kan användas i fälten nedan.

en: Negate this condition.
sv: Negera detta villkor.

en: Return FALSE if the condition is TRUE and vice versa.
sv: Returnera FALSKT om villkoret är SANT och vice versa.

en: Remove this condition
sv: Ta bort detta villkor

en: Condition group added.
sv: Villkorsgrupp tillagd.

en: An error occurred when trying to add the condition.  Please try again.
sv: Ett fel inträffade när du försöker lägga villkoret. Försök igen.

en: Condition group removed.
sv: Villkorsgrupp borttagen.

en: %title condition added.
sv: Tillstånd %title lades till.

en: An error occurred when trying to remove the condition.  Please try again.
sv: Ett fel uppstod när du försökte ta bort villkoret. Försök igen.

en: Condition removed.
sv: Villkor borttaget.

en: Conditions saved.
sv: Villkor sparade.

en: Use this form during the update process from Ubercart 1.0 to 2.0 to convert your Workflow-ng configurations to Conditional Actions predicates.  Once your configurations are converted, you should complete your uninstallation of Workflow-ng.
sv: Använd det här formuläret under uppdateringen från Ubercart 1.0 till 2.0 för att konvertera dina konfigurationer av Workflow-ng till grundtillstånd av villkorliga åtgärder. När dina konfigurationer är konverterade kan du slutföra din avinstallation av Workflow-ng.

en: Convert configurations
sv: Konverterar konfigurationer

en: Converting Workflow-ng configurations
sv: Konvertera konfigurationer för Workflow-ng

en: Beginning conversion...
sv: Påbörjar konvertering...

en: @percentage% converted
sv: @percentage% konverterat

en: Now processing %cfg
sv: Nu bearbetas %cfg

en: Drupal user
sv: Användare i Drupal

en: Trigger arguments
sv: Argument för utlösning

en: Check the current date
sv: Kontrollera det aktuella datumet

en: Used to determine if the action should be performed on the current date.
sv: Används för att avgöra om åtgärden skall utföras på det aktuella datumet.

en: Compare a node field value
sv: Jämför ett fältvärde för en nod

en: Returns TRUE if the node field selected below compares to the value entered as specified by the operator.
sv: Återger SANT om nodfältet som valts nedan kan jämföras med det angivna värdet som anges av funktionen.

en: Returns whatever your custom PHP code returns.
sv: Återger oavsett vad din egen PHP-kod återger.

en: Check the user's roles
sv: Kontrollera användarens roller

en: Returns TRUE if the user roles match your settings.
sv: Återger SANT om användarens roller stämmer överens med dina inställningar.

en: Comparison
sv: Jämförelse

en: Only
sv: Endast

en: Example: "The current date is before the date below."
sv: Exempel: "Dagens datum är före datumet nedan."

en: When the predicate is evaluated, the current date is compared to this date.
sv: När påståenden utvärderas, är dagens datum jämfört med detta datum.

en: Core node fields
sv: Nodfält för kärnan

en: Author's user ID
sv: Författarens användar-ID

en: Node is published?
sv: Nod är publicerad.

en: Node is promoted?
sv: Nod visas på startsida?

en: Node is sticky?
sv: Nod är klistrad?

en: Node field
sv: Nodfält

en: Simple comparison
sv: Enkel jämförelse

en: is greater than
sv: är större än

en: is less than
sv: är mindre än

en: is greater than or equal to
sv: är större än eller lika med

en: is less than or equal to
sv: är mindre än eller lika med

en: Text matching
sv: Textjämförelse

en: Yes/No
sv: Ja/Nej

en: Please note that not every operator makes sense for every field.
sv: Observera att inte alla funktioner är meningsfulla för varje fält.

en: Comparison value
sv: Värde för jämförelse

en: You do not need to specify a value if your operator is in the Yes/No category.
sv: Du behöver inte ange ett värde om din funktion är i kategorin Ja/Nej.

en: Enter the custom PHP to be evaluated when this condition is executed.  Should not include &lt;?php ?> delimiters.
sv: Ange den anpassade PHP som skall utvärderas när detta villkor utförs. Skall inte innehålla avgränsarna &lt;?php ?>

en: If you specify <em>AND</em> and want to check a custom role, remember to specify <em>authenticated user</em> where applicable.
sv: Om du anger <em>OCH</em> och vill kontrollera en egen roll, kom ihåg att ange <em>verifierad användare</em> i förekommande fall.

en: OR: If the user has any of these roles.
sv: ELLER: Om användaren har någon av dessa roller.

en: AND: If the user has all of these roles.
sv: OCH: Om användaren har alla dessa roller.

en: Enter the custom PHP to be evaluated when this action is executed.  Should not include &lt;?php ?> delimiters.
sv: Ange den anpassade PHP som skall utvärderas när denna åtgärd utförs. Skall inte innehålla avgränsarna  &lt;?php ?>

en: No variables available.
sv: Inga variabler tillgängliga.

en: Available PHP variables
sv: Tillgängliga PHP-variabler.

en: You may use these variables in your custom PHP.
sv: Du kan använda dessa variabler i din PHP-kod.

en: administer conditional actions
sv: administrera villkorliga åtgärder

en: Conditional actions
sv: Villkorliga åtgärder

en: Administer the predicates setup to automate your store.
sv: Administrera grundinställningarna för att automatisera din butik.

en: By trigger
sv: Genom utlösare

en: By class
sv: Genom klass

en: Allows an administrator to create a new predicate.
sv: Tillåter en administratör att skapa ett nytt grundtillstånd.

en: Convert Workflow-ng configurations into Conditional Actions predicates.
sv: Konvertera konfigureringar av Workflow-ng till villkorliga åtgärder.

en: Edit predicate
sv: Redigera påståelse

en: Edit a predicate's meta data, conditions, and actions.
sv: Redigera ett grundtillstånds metadata, villkor och åtgärder.

en: Meta data
sv: Metadata

en: Edit the meta data for a predicate like title, trigger, etc.
sv: Redigera metadata för ett predikat som titel, utlösare, etc.

en: Edit the conditions for a predicate.
sv: Ändra villkoren för ett påstående.

en: Edit the actions for a predicate.
sv: Redigera åtgärderna för ett grundtillstånd.

en: Reset a predicate
sv: Återställ ett påstående

en: Delete a predicate
sv: Radera ett påstående

en: Conditional Actions
sv: Villkorliga åtgärder

en: REQUIRED. Create conditional action configurations for taxes, shipping, and more!
sv: OBLIGATORISK. Skapa konfigurationer för villkorliga åtgärder för skatter, frakt och mycket mer!

en: Are you sure you want to remove this item?
sv: Är du säker på att du vill radera denna artikel?

en: My price handler
sv: Min prishanterare

en: Handles my price alteration needs.
sv: Hanterar mina behov av prisändringar.

en: Handles my price formatting needs.
sv: Hanterar mina behov av prisformateringar.

en: Authorize.net requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
sv: Authorize.net kräver PHP-biblioteket <a href='!curl_url'>cURL</a>

en: (Last4)
sv: (4 sista)

en: Credit card encryption must be set up to process credit cards.
sv: Kryptering av kontokort måste ställas in för att behandla kontokort.

en: Displays a form to process a credit card payment.
sv: Visar ett formulär för att behandla kontokortsbetalningar.

en: You must download the security script from your CyberSource account (found in Tools & Settings > Hosted Order Page > Security) and place it in the ubercart/payment/uc_cybersource directory to use the Silent Order POST. Remember to open it and replace instances of L( with csL(.
sv: Du måste ladda ned säkerhetsskriptet från ditt konto på CyberSource account (hittas under "Tools & Settings > Hosted Order Page > Security") och placera det i katalogen ubercart/payment/uc_cybersource directory för att använda Silent Order POST. Kom ihåg att öppna och ersätta förekomster av L( med csL(.

en: Tax calculation produced uneven results. Expected a total of @total, received the following: @dump
sv: Skatteberäkning gav ett ojämnt resultat. Förväntade sig totalbelopp på @total, fick följande: @dump

en: Order Taxes
sv: Skatter för beställning

en: SOAP and DOM
sv: SOAP och DOM

en: Cybersource's SOAP Toolkit API requires the PHP <a href='!soap_url'>SOAP</a> and <a href='!dom_url'>DOM</a> libraries.
sv: Cybersources SOAP Toolkit API kräver PHP-biblioteken <a href='!soap_url'>SOAP</a> och <a href='!dom_url'>DOM</a> .

en: Cybersource's Silent Order POST requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
sv: Cybersources Silent Order POST kräver PHP-biblioteket <a href='!curl_url'>cURL</a>.

en: Eligible for protection: <strong>@bool</strong>
sv: Berättigade till skydd: <strong>@bool</strong>

en: Charge request sent to Google Checkout. The charge confirmation should appear on this page momentarily.
sv: Begäran om debitering skickades till Google Checkout. Bekräftelse om debitering bör visas på denna sida på en gång.

en: Refund request sent to Google Checkout. The refund confirmation should appear on this page momentarily.
sv: Begäran om återbetalning skickades till Google Checkout. Bekräftelse om återbetalning bör visas på denna sida på en gång.

en: Charging @order_id
sv: Debiterar @order_id

en: Charged @order_id
sv: Debiterade @order_id

en: Payment declined @order_id
sv: Betalning för @order_id nekades

en: Processing @order_id
sv: Behandlar @order_id

en: Delivered @order_id
sv: Levererad @order_id

en: Will not deliver @order_id
sv: Kommer inte leverera @order_id

en: Process a credit card payment or refund through Google Checkout.
sv: Behandlar ett kreditkort eller återbetalning via Google Checkout.

en: Google Checkout requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
sv: Google Checkout kräver biblioteket PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a>.

en: Payment tracking is enabled.
sv: Spårning av betalningar är aktiverad.

en: Payment tracking is disabled.
sv: Spårning av betalningar är inaktiverad.

en: Payments can be deleted by users with permission.
sv: Betalningar kan raderast av användare med behörighet.

en: Payments cannot be deleted, even if the user has permission.
sv: Betalningar kan inte raderas, även om användaren har behörighet.

en: Log payments are being entered to and deleted from the order log.
sv: Loggbetalningar skrivs in till och raderas från beställningsloggen.

en: Log payments are not being entered to and deleted from the order log.
sv: Loggbetalningar skrivs inte in till och raderas från beställningsloggen.

en: Default payment details message is: <br /> %message
sv: Förvalt meddelande för betalningsinformation är: <br /> %message

en: The settings forms below are for the payment methods defined by enabled modules. Click a name to expand its options and adjust the settings accordingly. Methods are listed in order of appearance on the checkout screen, determined by the list position setting (current value shown in parentheses).
sv: Inställningsformuläret nedan är till betalningsmetoderna angivna av de aktiverade modulerna. Klicka på ett namn för att fälla ut dess alternativ och justera inställningarna. Metoder listas i den ordningen de har i kassan, som avgörs av deras listinställning (nuvarande värde visas i parenteser).

en: @payment is enabled for checkout.
sv: @payment är aktiverad för kassan.

en: @payment is disabled for checkout.
sv: @payment är inaktiverad för kassan.

en: @title is @enabled.
sv: @title är @enabled.

en: No payment gateway modules are installed.
sv: Inga moduler för betalningsgateways är installerade.

en: Only happens when a payment is entered and the balance is <= $0.00.
sv: Inträffar endast då en betalning matas in och saldot är mindre än <= 0.

en: Update the order status to Payment Received.
sv: Uppdatera beställningsstatusen till Betalning mottagen.

en: If the order is not shippable.
sv: Om beställningen inte är transporterbar.

en: Update the order status to Completed.
sv: Uppdatera beställningsstatusen till Slutförd.

en: Check the payment method
sv: Kontrollera betalningsmetoden

en: view order
sv: visa beställning

en: @method payment for @amount deleted by @user.
sv: Betalning @method för @amount raderades av @user.

en: Payment failed for order @order_id: @message
sv: Betalningen misslyckades för beställning @order_id: @message

en: Check has already cleared.
sv: Checken har redan gått igenom.

en: Description: @desc
sv: Beskrivning: @desc

en: Payment of @amount @currency submitted through PayPal.
sv: Betalningen på @amount @currency skickades genom PayPal.

en: PayPal IPN reported a payment of @amount @currency.
sv: PayPal IPN rapporterade en betalning på @amount @currency.

en: Your PayPal payment was cancelled. Please feel free to continue shopping or contact us for assistance.
sv: Din betalning hos PayPal avbröts. Fortsätt gärna handla, eller kontakta oss för att få hjälp.

en: IPN failed with HTTP error @error, code @code.
sv: IPN misslyckades med HTTP-fel @error, kod @code.

en: <b>Includes:</b>
sv: <strong>Inkluderar:</strong>

en: These settings are specifically for the alternate checkout system offered by Express Checkout.<br />To enable this on your site, you must enable the corresponding cart pane in the <em>Cart settings</em> menu.
sv: Dessa inställningar är till för det alternativa kassasystemet som ges av Express Checkout.<br />För att aktivera detta på din webbplats, måste du aktivera den tillhörande kundvagnsrutan i menyn för <em>Inställningar av varukorg</em>.

en: Transaction ID:<br />@txn_id
sv: Transaktions-ID: <br />@txn_id

en: "Complete sale" will authorize and capture the funds at the time the payment is processed.<br />"Authorization" will only reserve funds on the card to be captured later through your PayPal account.
sv: "Slutför betalning" kommer att godkänna och debitera beloppet då betalningen behandlas.<br /"Godkännande" kommer endast att reservera pengarna på ditt kort för att senare debiteras genom ditt konto på PayPal.

en: Cancel return URL
sv: URL för att återgå vid avbrytande

en: Specify the path customers who cancel their PayPal WPS payment will be directed to when they return to your site.
sv: Ange den sökväg kunder som avbryter sina betalningar genom PayPal WPS kommer att hänvisas till när de återvänder till din webbplats.

en: Error message from PayPal:<br />@message
sv: Felmeddelande från PayPal: <br /> @message

en: Order @order_id at !store
sv: Beställning @order_id hos !store

en: Logs PayPal Instant Payment Notifications.
sv: Loggar PayPals omedelbara meddelanden.

en: The transaction ID from PayPal.
sv: Transaktions-ID från PayPal.

en: The transaction type from PayPal.
sv: Transaktionstypen från PayPal.

en: The payment amount from PayPal.
sv: Betalningens summa från PayPal.

en: The IPN status from PayPal.
sv: IPNstatusen från PayPal.

en: The e-mail address of the PayPal account.
sv: E-postadressen till PayPal-kontot.

en: The e-mail address of the buyer.
sv: E-postadressen till köparen.

en: The IPN receipt timestamp.
sv: IPN:s tidsstämpel på kvittot.

en: PayPal WPP requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
sv: PayPal WPP kräver biblioteketet PHP <a href='!curl_url'>cURL</a>.

en: Flat rate shipping method was updated.
sv: Enhetlig avgift för fraktsätt uppdaterades.

en: Created and enabled new flat rate shipping method.
sv: Skapade och aktiverade ny enhetlig avgift för fraktmetod.

en: This will remove the shipping method, Conditional Action predicate, and the
          product-specific overrides (if applicable). This action can not be undone.
sv: Detta kommer att ta bort fraktmetoden, villkorlig grundåtgärd, och de varuspecifika åsidosättningarna (om tillämpligt). Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Flat rate shipping method deleted.
sv: Enhetlig fraktmetod raderad.

en: Fetch a flatrate shipping quote.
sv: Hämta en offert för enhetlig frakt.

en: Customers cannot complete checkout without selecting a shipping quote.
sv: Kunder kan inte slutföra kassa utan att välja en fraktoffert.

en: Customers can still checkout without selecting a shipping quote.
sv: Kunder kan fortfarande slutföra kassa utan att välja en fraktoffert.

en: When delivering products to customers, the original location of the product must be known in order to accurately quote the shipping cost and set up a delivery. This form provides the default location for products across the entire store. If a product's individual pickup address is blank, &Uuml;bercart looks for the manufacturer's. If that is also blank, it uses the store's default pickup address.
sv: När varor levereras till kunder måste varans ursprungliga plats kännas till för att korrekt kunna beräkna leveranskostnad och planera en leverans. Detta formulär anger en förvald plats för alla varor i butiken. Om en varas individuella upphämtningsadress är tom letar Ubercart efter tillverkarens. Om den också är tom används butikens förvalda upphämtningsadress.

en: Default pickup address is: <br />!address
sv: Förvald upphämtningsadress är:<br />!adress

en: - Store default -
sv: - Butikens förvalda -

en: When delivering products to customers, the original location of the product must be known in order to accurately quote the shipping cost and set up a delivery. If this pickup address is left blank, this product will default to the <a href="!url">store pickup address</a>.
sv: När varor levereras till kunder måste varans ursprungliga plats kännas till för att korrekt kunna beräkna leveranskostnad och planera en leverans. Om denna adress lämnas tom kommer denna vara använda <a href="!url">butikens förvalda upphämtningsadress</a>.

en: Shipping settings form.
sv: Inställningar för försändelser.

en: Receiving quotes...
sv: Tar emot fraktofferter...

en: Order @id
sv: Beställning @id

en: @property must be a positive number. No commas and only one decimal point.
sv: @property måste vara positivt tal. inga kommatecken och bara en decimal.

en: - Reset fields -
sv: - Återställ fält -

en: Physical length of the packaging.
sv: Fysisk längd på förpackningen.

en: Physical width of the packaging.
sv: Fysisk vikt på förpackningen.

en: Physical height of the packaging.
sv: Fysisk höjd på förpackningen.

en: Set the conditions that will return a UPS quote.
sv: Ange villkoren som återger en fraktoffert från UPS.

en: Indicate whether each product is quoted as shipping separately or all in one package. Orders with one kind of product will still use the package quantity to determine the number of packages needed, however.
sv: Ange om varje vara offereras som separat frakt eller alla i ett paket. Dock kommer beställningar med samma typ av vara att fortfarande använda antal paketet för att avgöra antalet nödvändiga paket.

en: Package insurance
sv: Försäkring för paketet

en: When enabled, products are insured for their full value.
sv: När denna är aktiverad så är varorna försäkrade till sitt fulla värde.

en: @service Rate
sv: Skattesats @service

en: Small Express Box
sv: Liten expressbox

en: Medium Express Box
sv: Mellanstor expressbox

en: Large Express Box
sv: Stor expressbox

en: UPS requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
sv: UPS kräver biblioteket PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a>.

en: Set the conditions that will return a USPS quote.
sv: Ställ in villkoren som returnerar en fraktoffert från USPS.

en: Set the conditions that will return a USPS International quote.
sv: Ställ in villkoren som returnerar en fraktoffert från USPS International.

en: Envelope
sv: Kuvert

en: USPS requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
sv: USPS kräver biblioteket PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a>.

en: The name of the attribute used in administrative forms
sv: Namnet på den egenskap som används i administrativa formulär

en: Enter a label that customers will see instead of the attribute name. Use &lt;none&gt; if you don't want a title to appear at all.
sv: Ange en etikett som kunder kommer att se i stället för egenskapens namn. Använd &lt;none&gt; om du inte vill att en titel skall visas över huvud taget.

en: Created new option %option.
sv: Skapade nya alternativet %option.

en: Updated option %option.
sv: Uppdaterade alternativet %option.

en: This product class does not have any attributes.
sv: Denna varuklass har inga egenskaper.

en: Order has a product with a particular attribute option
sv: Beställning har en vara med ett specifikt alternativ för egenskap

en: Search the products of an order for a particular option.
sv: Sök igenom varorna i en beställning för ett specifikt alternativ.

en: Attribute option
sv: Alternativ hos egenskap

en: administer attributes
sv: administrera attribut

en: administer product attributes
sv: administrera egenskaper för varor

en: administer product options
sv: administrera alternativ för varor

en: Attributes: the decisions that need to be made about products.
sv: Egenskaper: besluten som måste tas om varor.

en: Primary identifier for attributes.
sv: Primär identifierare för egenskaper.

en: Name of the attribute
sv: Namn på egenskapen

en: Label to use when attribute is displayed
sv: Etikett som skall användas då egenskapen visas

en: Determines the list position of attributes.
sv: Avgör listans position av attribut.

en: Flag that, if set, requires a user response for attributes (disables default options).
sv: Flagga som, om satt, kräver användarrespons för egenskaper (inaktiverar förvalda alternativ).

en: Display type of the attribute options: 0 -- text fields, 1 -- select box (default), 2 -- radio buttons
sv: Visningstyp för egenskapsalternativ: 0 -- textfält, 1 -- kryssrutor (förvalt), 2 -- envalsknappar

en: Description of the attribute.
sv: Beskrivning av egenskapen.

en: The available choices for each attribute.
sv: De möjliga valen för varje egenskap.

en: The attribute ID.
sv: ID för egenskapen.

en: The option ID.
sv: ID för alternativet.

en: The name of the option.
sv: Namnet på alternativet.

en: The adjustment to a product's cost with the chosen option.
sv: Justeringen av en varas kostnad med det bestämda alternativet.

en: The adjustment to a product's price with the chosen option.
sv: Justeringen av en varas pris med det bestämda alternativet.

en: The adjustment to a product's physical weight with the chosen option.
sv: Justeringen av en varas fysiska vikt med det bestämda alternativet.

en: Affects the list position of the options.
sv: Påverkar listpositionen av alternativen.

en: Attributes copied to a product of a certain class when it is created.
sv: Egenskaper kopierade till en vara av en speciell klass när den skapas.

en: The default value of the attribute field on the add to cart form.
sv: Det förvalda värdet på ett alternativfält på formuläret för att lägga till i varukorg.

en: Attributes copied to a product.
sv: Egenskaperna kopierades till en vara.

en: Changes to a product's SKU based on the possible combination of chosen options.
sv: Ändrar till en varas artikelnummer baserat på de möjliga kombinationerna av valda alternativ.

en: A serialized array whose keys are attribute IDs and values are option IDs.
sv: En serialiserad array vars nycklar är egenskaps-ID och värden är alternativs-ID.

en: The SKU representing the product with the combination of options.
sv: Artikelnumret som representerar varan med sina alternativ.

en: Add to cart is redirecting to <br /><a href="!url">!url</a>
sv: "Lägg till i varukorg" omdirigeras till <br /><a href="!url">!url</a>

en: The minimum subtotal is @subtotal
sv: Minsta delsumma är @subtotal

en: Continue shopping element
sv: Element för att fortsätta handla

en: Ubercart will add a continue shopping to the cart page based on the settings below.
sv: Ubercart kommer att lägga till en fortsätt handla till varukorgssidan beroende på inställningarna nedan.

en: Continue shopping !type is: <br />!link
sv: Fortsätt handla !type is: <br />!link

en: Continue shopping element display
sv: Visning av element för att fortsätta handla

en: Make the continue shopping link send customers back to product pages after adding items to the cart.
sv: Gör så att länken för att fortsätta handla skickar tillbaka kunden till varusidorna efter att ha lagt till en vara till varukorgen.

en: If this is disabled, the URL specified below will always be used.
sv: Om denna är inaktiverad kommer länken nedan alltid att användas.

en: Default continue shopping link URL
sv: Förvald URL för fortsätta handla

en: Enter the Drupal page for the link to continue shopping from the cart view page.
sv: Ange Drupalsidan för länken att fortsätta handla från varukorgens visningssida.

en: Custom continue shopping link text
sv: Anpassad länktext för att fortsätta handla

en: Enter custom text for the continue shopping link.
sv: Ange anpassad text till länken för att fortsätta handla.

en: Drupal automatically adds a Home breadcrumb to the cart page.  You can use these settings to specify a custom breadcrumb to use on the cart page instead.  If a custom text is not supplied, the default Home breadcrumb will be displayed.
sv: Drupal lägger automatiskt till "Hem" till länkstigen på varukorgssidan. Du kan använda dessa inställningar för att ange en egen länkgstig som skall användas istället på varukorgssidan. Om en anpassad text inte finns, kommer den förvalda länkstigen för "Hem" visas.

en: Custom cart breadcrumb is: <br />!breadcrumb
sv: Anpassad länkstig till varukorg är: <br />!breadcrumb

en: Not using a custom cart breadcrumb.
sv: Använder inte en anpassad länkstig till varukorg.

en: Custom cart breadcrumb text
sv: Anpassad länkstigstext till varukorg

en: Enter the text for the custom breadcrumb on the cart page.
sv: Ange texten för den anpassade länkstigen på varukorgssidan.

en: Custom cart breadcrumb URL
sv: Anpassad URL för varukorgens länkstig

en: Enter the Drupal page linked to in the custom breadcrumb on the cart view page.
sv: Ange drupalsidan som är länkad till i den anpassade länkstigen på visningssidan för varukorg.

en: Ubercart checkout is enabled.
sv: Ubercartkassan är aktiverad.

en: Ubercart checkout is disabled.
sv: Ubercartkassan är inaktiverad.

en: Anonymous checkout is enabled.
sv: Anonym utcheckning är aktiverad.

en: Anonymous checkout is disabled.
sv: Anonym utcheckning är inaktiverad.

en: Shipping fields are hidden when applicable.
sv: Fraktfält är dolda när det är tillämpligt.

en: Shipping fields are always shown.
sv: Fraktfält visas alltid.

en: Checkout panes are collapsed with next buttons.
sv: Kassarutor fälls ihop med knapparna för "nästa".

en: Checkout panes are expanded by default.
sv: Kassarutorna är utfällda som standard.

en: Collapsible panes will collapse when their next buttons are clicked.
sv: Hopfällbara rutor fälls ihop när deras knappar för "nästa" klickas på.

en: Collapsible panes will not collapse when their next buttons are clicked.
sv: Hopfällbara rutor fälls inte ihop när deras knappar för "nästa" klickas på.

en: New customers receive an e-mail with their account details.
sv: Nya kunder får ett e-postmeddelande med sina kontodetaljer.

en: New customers will only see their details in their initial order e-mail.
sv: Nya kunder kommer endast att se sina detaljer i det första e-postmeddelandet för beställning.

en: New customer account status will be active.
sv: Nya kundkontons status kommer att vara aktiv.

en: New customer account status will be blocked.
sv: Nya kundkontons status kommer att vara spärrade.

en: Checkout completion page has been set to <a href="!url">!url</a>.
sv: Kassans slutförandesida har satts till <a href="!url">!url</a>.

en: Checkout completion page will be the default page.
sv: Kassans slutförandesida kommer att vara den förvalda sidan.

en: Checkout instructions are set.
sv: Instruktioner för kassa är inställt.

en: Checkout instructions are not set.
sv: Instruktioner för kassa är inte inställt.

en: Review instructions are set.
sv: Instruktioner för granskning är inställt.

en: Review instructions are not set.
sv: Instruktioner för granskning är inte inställt.

en: Completion message is set.
sv: Meddelande för slutförande är inställt.

en: Completion message is not set.
sv: Meddelande för slutförande är inte inställt.

en: Completion text for logged in users is set.
sv: Text för slutförande för inloggade användare är inställt.

en: Completion text for logged in users is not set.
sv: Text för slutförande för inloggade användare är inte inställt.

en: Completion text for users who aren't logged in is set.
sv: Text för slutförande för ej inloggade användare är inställt.

en: Completion text for users who aren't logged in is not set.
sv: Text för slutförande för ej inloggade användare är inte inställt.

en: Completion text for new users is set.
sv: Text för slutförande för nya användare är inställt.

en: Completion text for new users is not set.
sv: Text för slutförande för nya användare är inte inställt.

en: Continue shopping text is set.
sv: Text för att fortsätta handla är inställt.

en: Continue shopping text is not set.
sv: Text för att fortsätta handla är inte inställt.

en: Customer user account
sv: Användarkonto för kund

en: E-mail customer checkout notification
sv: Skicka e-postmeddelande till kund vid kassa

en: E-mail the customer an invoice from their recent order.
sv: Skicka e-postmeddelande med faktura till kund från deras senaste beställning.

en: Send an e-mail to the customer
sv: Skicka ett e-postmeddelande till kunden.

en: E-mail admin checkout notification
sv: Skicka meddelande till administratör efter kassa

en: E-mail a short order summary to an administrator when a customer checks out.
sv: Skicka en kort sammanfattning till en administratör när en kund är klar med kassa.

en: Send an e-mail to the administrator(s)
sv: Skicka ett e-postmeddelande till administratör(erna)

en: Require e-mail confirmation in checkout for anonymous customers.
sv: Kräv bekräftelse via e-post för anonyma användare i kassan.

en: Show/hide shopping cart contents.
sv: Visa/dölj innehållet i varukorgen.

en: View your shopping cart.
sv: Visa din varukorg.

en: <a href="!url">View</a> your shopping cart.
sv: <a href="!url">Visa</a> din varukorg.

en: Your order is almost complete. Please review the details below and click 'Submit order' if all the information is correct.  You may use the 'Back' button to make changes to your order if necessary.
sv: Din beställning är nästan klar. Vänligen granska informationen nedan och klicka på 'Skicka beställning' om allting är korrekt. Du kan använda knappen "Tillbaka" för att göra ändringar om nödvändigt.

en: Thank you for shopping at [store-name]. While logged in, you may continue shopping or <a href="[order-url]">view your current order status</a> and order history.
sv: Tack för att du handlar hos [store-name]. Som inloggad kan du fortsätta handla, eller <a href="[order-url]">se status på din aktuella beställning</a> och din beställningshistorik.

en: <span class="num-items">@count</span> Item | <span class="num-items">@count</span> Items
sv[0]: <span class="num-items">@count</span> Artikel
sv[1]: <span class="num-items">@count</span> Artiklar

en: A table containing tracking information for cart links, including the number of times they were clicked and the time of the last click.
sv: En tabell som innehåller spårningsinformation för varukorgslänkar, inkluderat det antalet gånger de har klickats och tiden sen förra klicket.

en: The cart link identifier.
sv: Varukorgens länkidentifikation.

en: The number of times this cart link was clicked.
sv: Antalet gånger denna varukorgslänk klickats på.

en: The time of the last click on this cart link, stored as a UNIX timestamp.
sv: Tiden sedan sista klicket på varukorgslänken, lagrad som en UNIX tidsstämpel.

en: The taxonomy vocabulary <a href="!edit-url">%name</a> is set as the product catalog.
sv: Taxonomins vokabulär <a href="!edit-url">%name</a> är satt som varukatalogen.

en: Catalog breadcrumb is being displayed.
sv: Katalogens länkstig visas.

en: Catalog breadcrumb is hidden.
sv: Katalogens länkstig döljs.

en: Node count is being displayed in the catalog breadcrumb.
sv: Nodantal visas i katalogens länkstig.

en: Node count is not being displayed in the catalog breadcrumb.
sv: Nodantal visas inte i katalogens länkstig.

en: The catalog view is displaying subcategories.
sv: Katalogvisningen visar underkategorier.

en: The catalog view is not displaying subcategories.
sv: Katalogvisningen visar inte underkategorier.

en: Subcategories are being displayed in @columns columns.
sv: Underkategorier visas i @columns kolumner.

en: There are @nodes product nodes displayed per page.
sv: Det finns @nodes varunoder visade per sida.

en: Make the block title a link to the top-level catalog page.
sv: Gör så att blockets titel blir en länk till den översta nivån i katalogsidan.

en: Block title is pointing to the top-level catalog page.
sv: Blocktiteln pekar på huvudnivån på katalogsidan.

en: Block title is not pointing to the top-level catalog page.
sv: Blocktiteln pekar inte på huvudnivån på katalogsidan.

en: Expanding categories in the catalog block.
sv: Utökar kategorier i katalogblocket.

en: Not expanding categories in the catalog block.
sv: Utökar inte kategorierna i katalogblocket.

en: The number of nodes in a category are being shown in the catalog block.
sv: Antalet noder i en kategori visas i katalogblocket.

en: The number of nodes in a category are not being shown in the catalog block.
sv: Antalet noder i en kategori visas inte i katalogblocket.

en: Display products in the catalog in a grid.
sv: Visa varor i katalogen i ett rutnät.

en: Products are displayed in a grid.
sv: Varor visas i ett rutnät.

en: Products are displayed in a table list.
sv: Varorna visas i en tabell.

en: If unchecked, the default table display will be used and the settings on this form will be ignored.
sv: Om ej ikryssat, kommer den förvalda tabellvisningen användas och inställningarna i detta formulär att ignoreras.

en: Number of columns in the product grid
sv: Antalet kolumner i varunätet.

en: The grid will be displayed in @columns columns.
sv: Rutnätet kommer visas i @columns kolumner.

en: Displayed fields
sv: Visade fält

en: The checked fields will be included in the product grid for each product in your catalog.
sv: De valda fälten kommer inkluderas i varunätet för varje vara i din katalog.

en: Product SKU
sv: Varans artikelnummer

en: Default product image
sv: Förvald varubild

en: The image will always be included in the product grid.
sv: Bilden kommer alltid inkluderas i varunätet.

en: Add to cart form
sv: Formulär för Lägg till i varukorg

en: Attribute selection elements
sv: Urval av egenskapselement

en: Adds any available attribute selection form elements to the add to cart form if displayed in the grid.
sv: Lägger till tillgängliga urvalselement på formuläret för att lägg till i varukorg om det visas i ett rutnät.

en: Vocabulary !name has been identified as the Ubercart catalog.
sv: Vokabulär !name har identifierats som Ubercarts katalog.

en: No vocabulary has been recognized as the Ubercart catalog. Choose one on <a href="!admin_catalog">this page</a> or add one on the <a href="!admin_vocab">taxonomy admin page</a> first, if needed.
sv: Inget vokabulär har blivit satt som Ubercarts katalog. Välj ett på <a href="!admin_catalog">denna sida</a> eller lägg till en på administrationssidan för <a href="!admin_vocab">taxonomier</a> först om det behövs.

en: Block settings:
sv: Blockinställningar:

en: Product grid settings
sv: Inställningar för varunät

en: Check all
sv: Markera alla

en: Uncheck all
sv: Avmarkera alla

en: You must select at least one file to delete.
sv: Du måste välja minst en fil som skall raderas.

en: Delete affected files
sv: Radera berörda filer

en: The maximum file size that can be uploaded is %size bytes. You will need to use a different method to upload the file to the directory (e.g. (S)FTP, SCP) if your file exceeds this size.<br />The module will automatically detect files you upload using an alternate method.
sv: Den största filstorleken som kan laddas upp är %size bytes. Du behöver använda en annan metod om du har en större fil (exempelvis (S)FTP eller SCP).<br />Modulen kommer automatiskt att hitta filer du laddar upp på ett alternativt sätt.

en: The selected file(s) have been deleted.
sv: De valda filerna har raderats.

en: One or more files could not be deleted.
sv: En eller flera filer kunde inte raderas.

en: The file %file has been uploaded to %dir
sv: FIlen %file har laddats upp till %dir

en: Ubercart file expiration(s)
sv: Ubercarts utgångsdatum för fil

en: Renew purchased files
sv: Förnya köpta filer

en: Renew purchased files if the order status matches.
sv: Förnya köpta filer om orderstatusen stämmer överens.

en: If the order status is completed.
sv: Om beställningens status är slutförd.

en: Update all file expirations for this order.
sv: Uppdatera alla utgångsdatum för filer för denna beställning.

en: Notify customer when a file is granted
sv: Meddela en kund när tillstånd att ladda ned en fil beviljats

en: Notify the customer when they have had a file granted on their user.
sv: Meddela kunden när de har beviljats en fil på deras användare.

en: File Downloads for Order# [order-id]
sv: Filnedladdningar för beställning #[order-id]

en: Your order (order# [order-link]) at [store-name] included file download(s). You may access them with the following link(s):
    
    [file-downloads]
    
    After downloading these files these links will have expired. If you need to download the files again, you can login at [site-login] and visit the "My Account" section of the site.
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
sv: Din beställning (beställningsnummer [order-link]) hos [store-name] inkluderade filnedladdning(ar). Du kommer åt dessa med följande länk(ar). 
    
    [file-downloads]
    
    Efter nedladdning av dessa filer kommer länkarna att löpa ut. Om du behöver ladda ned filerna igen kan du logga in på [site-login] och besöka "Mitt Konto". 
    
    Tack än en gång,
    
    [store-name] 
    [site-slogan]

en: Renew the files on an order.
sv: Förnya filerna på en beställning.

en: renewal
sv: förnyelse

en: Send an order email regarding files.
sv: Skicka ett e-postmeddelande angående filer.

en: File expiration
sv: Filens utgångsdatum

en: E-mail for granted files
sv: E-post för beviljade filer

en: The "From" address.
sv: Frånadressen

en: Enter the email addresses to receive the notifications, one on each line. You may use order tokens for dynamic email addresses.
sv: Ange e-postadresserna som skall ta emot meddelandena, en på varje rad. Du kan använda ersättningsstecken för beställning för dynamiska e-postadresser.

en: You can make use of the replacement patterns in the recipients field, the subject, and the message body.
sv: Du kan använda dig av ersättningsmönster i fältet för mottagare, ämnet och meddelandetexten.

en: Attempt to e-mail @email concerning order @order_id failed.
sv: Försök att skicka e-post till @email angående beställning @order_id misslyckades.

en: Once your download is finished, you must refresh the page to download again. (Provided you have permission)
sv: När din nedladdning slutförts, måste du uppdatera sidan för att ladda ned igen. (Om du har behörighet)

en: Downloads will not be counted until the file is finished transferring, even though the number may increment when you click.
sv: Nedladdningar räknas inte förrän filen är klar med överföringen, trots att antalet kan öka när du klickar.

en: Do not use any download acceleration feature to download the file, or you may lock yourself out of the download.
sv: Använd dig inte av någon typ av nedladdningsaccelerator för att ladda ned filen, eller så kan du komma att stänga ute dig själv för nedladdningen.

en: The file you requested does not exist.
sv: Filen du efterfrågade finns inte.

en: You have reached the download limit for this file.
sv: Du har nått nedladdningsgränsen för denna fil.

en: A hook denied your access to this file.
sv: En hook nekade dig tillgång till denna fil.

en: Add file downloads through this page and then use the <a href="!url">conditional actions interface</a> to limit which orders they are applied to. Most important is the order status on which file download access will be triggered.
sv: Lägg till filnedladdningar via denna sida och använda sedan gränssnittet <a href="!url">villkorliga åtgärder</a> för att begränsa vilka beställningar de skall tillämpas på. Viktigast är beställningsstatusen där åtkomst till filnedladdningar kommer att utlösas.

en: Ubercart file downloads
sv: Filnedladdningar i Ubercart

en: You must add files at the !url in order to attach them to a user.
sv: Du måste lägga till filer vid !url för att koppla dem till en användare.

en: Ubercart file download administration page
sv: Ubercarts administreringssida för filnedladdningar

en: Accessible downloads
sv: Tillgängliga nedladdningar

en: Select a file to add as a download. Newly added files will inherit the settings at the !url.
sv: Välj en fil att lägga till som en nedladdning. Nytillkomna filer kommer att ärva inställningarna från !url.

en: Ubercart file product feature settings page
sv: Uberarts inställningssida för varufunktioner till filer

en: A negative download limit does not make sense. Please enter a positive integer, or leave empty for no limit.
sv: En negativ nedladdningsgräns går inte att ha. Skriv in ett positivt heltal eller lämna blankt för att inte ha en gräns.

en: A negative address limit does not make sense. Please enter a positive integer, or leave empty for no limit.
sv: En negativ adressgräns går inte att ha. Skriv in ett positivt heltal eller lämna blankt för att inte ha en gräns.

en: The date %date has already occurred.
sv: Datumet %date har redan varit.

en: A negative expiration quantity does not make sense. Use the polarity control to determine if the time should be added or subtracted.
sv: Ett negativt antal på utgångsdatum går inte att ha. Använd kontrollen för att avgöra om tiden skall läggas till eller tas bort.

en: No files can be downloaded by this user.
sv: Denna användaren kan inte ladda ned filer.

en: Below is a list of downloads this user can access.
sv: Nedan följer en lista av nedladdningar som användaren kan komma åt.

en: You already have privileges to download %file. If you complete the purchase of this item, your new download limit will be %download_limit, your access location limit will be %address_limit, and your new expiration time will be %expiration.
sv: Du har redan tillstånd att ladda ned filen %file. Om du fullföljer köpet av denna artikel kommer din nya nedladdningsgräns vara %download_limit, din åtkomstadressgräns kommer vara %adress_limit, och ditt nya utgångsdatum kommer vara %expiration.

en: You must add files at the !url in order to attach them to a model.
sv: Du måste lägga till filer hos !url för att koppla dem till en kategori.

en: This is the SKU that will need to be purchased to obtain the file download.
sv: Detta är artikelnumret som behöver köpas för att få tillgång till nedladdningen.

en: Use these options to override any global download limits set at the !url.
sv: Använd dessa alternativ för att åsidosätta alla globala begränsningar satta vid !url.

en: Ubercart product settings page
sv: Inställningssida för varor i Ubercart

en: File limitations
sv: Filbegränsningar

en: Override download limit
sv: Åsidosätt nedladdningsgräns

en: Override the amount of times a customer can download this file after the product has been purchased.
sv: Åsidosätt hur många gånger en kund kan ladda ned denna fil efter att varan köpts.

en: The number of times this file can be downloaded.
sv: Antalet gånger denna fil kan laddas ned.

en: Override location limit
sv: Åsidosätt platsgräns

en: Override the amount of locations (IP addresses) a customer can download this file from after the product has been purchased.
sv: Åsidosätt antalet platser (IP-adresser) en kund kan ladda ned filen från efter att varan har köpts.

en: The number of unique IPs that a file can be downloaded from.
sv: Antalet unika IP-adresser som filen kan laddas ned ifrån.

en: Override time limit
sv: Åsidosätt tidsgräns

en: Override the amount of time a customer can download this file after the product has been purchased.
sv: Åsidosätt hur länge en kund kan ladda ned denna fil efter att varan köpts.

en: How long after this product has been purchased until this file download expires.
sv: Hur länge det är mellan köpet på denna vara tills filnedladdningen löper ut.

en: A negative IP address limit does not make sense. Please enter a positive integer, or leave empty for no limit.
sv: En negativ gräns på IP-adresser går inte att ha. Skriv in ett positivt heltal eller lämna blankt för att inte ha en gräns.

en: You set the granularity (%gran), but you did not set how many. Please enter a positive non-zero integer.
sv: Du satte detaljnivån (@gran), men du ställde inte in hur många. Skriv in ett positivt heltal.

en: The absolute path (or relative to Drupal root) where files used for file downloads are located. For security reasons, it is recommended to choose a path outside the web root.
sv: Den absoluta sökvägen (eller relativa till Drupalrooten) där filer använda för filnedladdningar finns. Av säkerhetsskäl är det rekommenderat att välja en sökväg utanför webbplatsens rot.

en: Warn about purchasing duplicate files
sv: Varna när någon håller på att köpa dubbla filer

en: If a customer attempts to purchase a product containing a file download, warn them and notify them that the download limits will be added onto their current limits.
sv: Om en kund försöker köpa en vara som innehåller en filnedladdning, varna och meddela dem om att begränsningen för filnedladdning kommer att läggas till deras nuvarande gränser.

en: The number of times a file can be downloaded. Leave empty to set no limit.
sv: Antalet gånger en fil kan laddas ned. Lämna tomt för att inte sätta någon gräns.

en: The number of unique IPs that a file can be downloaded from. Leave empty to set no limit.
sv: Antalet unika IP-adresser en fil kan laddas ned ifrån. Lämna blank för att inte sätta en gräns.

en: The directory %dir was deleted.
sv: Katalogen %dir raderades.

en: The directory %dir could not be deleted.
sv: Katalogen %dir kunde inte raderas.

en: The directory %dir could not be deleted because it is not empty.
sv: Katalogen %dir kunde inte raderas eftersom den inte är tom.

en: The file %dir was deleted.
sv: Filen %dir raderades.

en: The file %dir could not be deleted.
sv: Filen %dir kunde inte raderas.

en: %user has had all of his/her downloadable files removed.
sv: %user har fått alla sina nedladdningsbara filer borttagna.

en: %user has had %file removed from his/her downloadable file list.
sv: %user har fått %file raderad från deras lista över tillgängliga nedladdningar.

en: %user has had download privileges of %file renewed.
sv: %user har fått nya rättigheter att ladda ned filen %file.

en: %user has been allowed to download %file.
sv: %user har tillåtits att ladda ned %file

en: Adds e-commerce tracking for Ubercart to the Google Analytics module.
sv: Lägger till spårning av e-handel för Ubercart till modulen Google Analytics.

en: Displaying @orders orders at a time on the admin overview
sv: Visar @order beställningar samtidigt på den administrativa översikten

en: Order logging is enabled.
sv: Loggning av beställningar är aktiverat.

en: Order logging is disabled.
sv: Loggning av beställningar är inaktiverat.

en: Addresses on order view pages are capitalized.
sv: Adresser på sidor för att visa beställning är med stora bokstäver.

en: Addresses on order view pages are not capitalized.
sv: Adresser på sidor för att visa beställning är med inte stora bokstäver.

en: You are using the uBrowser to add products to orders.
sv: Du använder uBrowser att lägga till varor till beställningar.

en: You are not using the uBrowser to add products to orders.
sv: Du använder inte uBrowser att lägga till varor till beställningar.

en: Allow customers to view order invoices from their order history.
sv: Tillåt kunder att visa fakturor från beställningshistorik.

en: Enabling this feature allows pop-up invoices to be opened when a particular order is being viewed.
sv: Aktivering av denna funktion tillåter att fakturor öppnas i ett nytt fönster när en specifik beställning visas.

en: Customers are allowed to view order invoices from their accounts.
sv: Kunderna är tillåtna att visa fakturor från sina konton.

en: Customers are not allowed to view order invoices from their accounts.
sv: Kunderna är inte tillåtna att visa fakturor från sina konton.

en: Select the invoice template to use when invoices are viewed on the site.<br />This is separate from the template used to e-mail invoices to customers which is configured through <a href="!url">Conditional actions</a>.
sv: Välj den fakturamall att använda när fakturor visas på webbplatsen.<br />Detta är skilt från den mall som används till e-postfakturor till kunder som är konfigurerat via <a href="!url">Villkorlig åtgärder</a>.

en: You are using the %template order invoice template.
sv: Du använder %tamplate som fakturamall.

en: Account details sent to e-mail provided.<br /><br /><strong>Username:</strong> @username<br /><strong>Password:</strong> @password
sv: Kontouppgifter har skickas till angiven e-postadress.<br /><br /><strong>Användarnamn:</strong> @username<br /><strong>Lösenord:</strong> @password

en: User @uid - @mail
sv: Användare @uid - @mail

en: This order has been modified by another user, changes cannot be saved.
sv: Denna beställning har ändrats av en annan användare, ändringar kan inte sparas.

en: Ubercart order object
sv: Beställningsobjekt i Ubercart

en: Order line item
sv: Beställ varuartikel

en: Original order
sv: Ursprunglig beställning

en: E-mail requested for order status update
sv: E-post begärdes för beställningens statusuppdatering

en: E-mail an order update notification
sv: E-posta ett meddelande om uppdatering på beställning

en: Notify the customer when the order status is changed.
sv: Meddela kunden när beställningens status ändras.

en: If the order status is not still In Checkout.
sv: Om beställningsstatus inte är kvar i kassan.

en: Returns TRUE if the current order status matches the status specified below.
sv: Returnerar SANT om nuvarande beställningsstatus överensstämmer med status som anges nedan.

en: Returns TRUE if the current order total is within the parameters below.
sv: Returnerar SANT om den nuvarande beställningens total ligger inom parametrarna nedan.

en: Check the user name.
sv: Kontrollera användarnamnet.

en: Order: User
sv: Beställning: Användare

en: Returns TRUE if the user name matches the condition.
sv: Returnerar SANT om användarnamnet stämmer överens med villkoret.

en: Check the user email address.
sv: Kontrollera användarens e-postadress.

en: Returns TRUE if the user email addresses matches the condition.
sv: Returnerar SANT om e-postinställningar stämmer överens med villkoret.

en: Check the user creation date.
sv: Kontrollera registreringsdatumet för användare.

en: Returns TRUE if the user creation date matches the condition.
sv: Returnerar SANT om registreringsdatumet för användaren stämmer överens med villkoret.

en: Check the user last login date.
sv: Kontrollera användarens senaste inloggningsdatum.

en: Returns TRUE if the user last login date matches the condition.
sv: Returnerar SANT om användaren senaste inloggningsdatum stämmer överens med villkoret.

en: Check the user language setting.
sv: Kontrollera användarens språkinställning.

en: Returns TRUE if the user language setting matches the condition.
sv: Returnerar SANT om användarens språkinställningar stämmer överens med villkoret.

en: Check the role of the user.
sv: Kontrollera användarens roll.

en: Send an order email
sv: Skicka ett e-postmeddelande med beställning

en: Email an order invoice
sv: Skicka en beställningsfaktura

en: - All products -
sv: - Alla varor -

en: Selecting "- All products -" will override any other selections and returns the total number of products in the order.
sv: Väljs "- Alla varor -" kommer det att åsidosätta alla andra val och returnerar det totala antalet varor i beställningen.

en: User was created before the specified date.
sv: Användaren skapades innan det valda datumet.

en: User was created on or before the specified date.
sv: Användaren skapades på eller innan det valda datumet.

en: User was created on the specified date.
sv: Användaren skapades på det valda datumet.

en: User was not created on the specified date.
sv: Användaren skapades inte på det valda datumet.

en: User was created on or after the specified date.
sv: Användaren skapades på eller efter det valda datumet.

en: User was created after the specified date.
sv: Användaren skapades efter det valda datumet.

en: User creation date
sv: Användarens registreringsdatum

en: User last logged in before the specified date.
sv: Användaren loggades senast in innan angivet datum.

en: User last logged in on, or before the specified date.
sv: Användaren loggades senast in på eller före angivet datum.

en: User last logged in on the specified date.
sv: Användaren loggades senast in på angivet datum.

en: User did not log in last on the specified date.
sv: Användaren loggade senaste in på det angivna datumet.

en: User last logged in on or after the specified date.
sv: Användaren loggades senast in på eller efter det angivna datumet.

en: User last logged after the specified date.
sv: Användaren loggade senast in efter angivet datum.

en: User last login date
sv: Användarens senaste inloggningsdatum

en: User language setting
sv: Användarens språkinställning

en: If you use an <em>AND</em> case and want to check a custom role, make sure <em>authenticated user</em> is checked too or the condition will return FALSE.
sv: Om du använder ett <em>OCH</em>-fall och vill kontrollera en egen roll, se <em>verifierad användare</em> är markerad för eller villkoret kommer att returnera FALSK.

en: You can make use of the replacement patterns in the recipients, the subject, and the template file.
sv: Du kan använda ersättningsmönster i mottagare, ämnet och mallfilen.

en: Select the invoice template to use for this email.
sv: Välj fakturamallen som skall användas för denna e-post.

en: Included information
sv: Inkluderad information

en: Show the business header and shipping method.
sv: Visa verksamhetens sidhuvud och fraktsätt.

en: Show all of the above plus the help text, email text, and store footer.
sv: Visa alla ovanstående plus hjälptexten, e-posttext och butikens sidfot.

en: Show all of the above plus the "thank you" message.
sv: Visa alla ovanstående plus "tack"-meddelande.

en: Attempted to e-mail an invoice with no recipient.
sv: Försökte skicka en e-postfaktura med ingen mottagare.

en: Customer number: !user_link
sv: Kundnummer: !user_link

en: Use this button to create a custom order status: !create_form
sv: Använd denna knapp för att skapa en egen beställningsstatus: !create_form

en: Order panes on %screen screen:
sv: Beställningsrutor på fönster %screen:

en: view own orders
sv: visa egna beställningar

en: unconditionally delete orders
sv: radera beställningar ovillkorligt

en: View orders with a particular order status.
sv: Visa beställningar med en viss status.

en: View order.
sv: Visa beställning.

en: View order invoice.
sv: Visa beställningens faktura.

en: Delete an order
sv: Radera en beställning.

en: Main orders table.
sv: Tabell över de största beställningarna.

en: The ID of the user that placed the order.
sv: ID-numret på användaren som gjorde beställningen.

en: The order status.
sv: Beställningens status.

en: The total amount to be paid for the order.
sv: Det totala beloppet som skall betalas för beställningen.

en: The email address of the customer.
sv: E-postadressen till kunden.

en: The first name of the person receiving shipment.
sv: Förnamnet på personen som tar emot försändelsen.

en: The last name of the person receiving shipment.
sv: Efternamnet på personen som tar emot försändelsen.

en: The phone number at the delivery location.
sv: Telefonnummer till leveransplatsen

en: The company at the delivery location.
sv: Företaget vid leveransplatsen.

en: The street address of the delivery location.
sv: Gatuadressen som leveransen skall till.

en: The second line of the street address.
sv: Den andra raden av gatuadressen.

en: The city of the delivery location.
sv: Staden som leveransen skall till.

en: The state/zone/province id of the delivery location.
sv: ID för län/landskap/zon för leveransplatsen.

en: The postal code of the delivery location.
sv: Postnumret till leveransplatsen.

en: The country ID of the delivery location.
sv: Landets ID som varan skall levereras till.

en: The first name of the person paying for the order.
sv: Förnamnet på personen som skall betala beställningen.

en: The last name of the person paying for the order.
sv: Efternamnet på personen som skall betala beställningen.

en: The company of the billing address.
sv: Företaget som finns på faktureringsadressen.

en: The street address where the bill will be sent.
sv: Gatuadressen som fakturan skall skickas till.

en: The city where the bill will be sent.
sv: Staden som fakturan skall skickas till.

en: The state/zone/province ID where the bill will be sent.
sv: ID för län/landskap/zon dit fakturan kommer att skickas.

en: The postal code where the bill will be sent.
sv: postnumret som fakturan kommer skickas till.

en: The country ID where the bill will be sent.
sv: Lands-ID dit fakturan kommer att skickas.

en: The method of payment.
sv: Betalningsmetoden.

en: Timestamp of when the order was created.
sv: Tidsstämpel då beställningen skapades.

en: Timestamp of when the order was last modified.
sv: Tidsstämpel då beställningen senast ändrades.

en: Host IP address of the person paying for the order.
sv: Värdens IP-adress på personen som betalar beställningen.

en: Comments on orders that only administrators can see.
sv: Kommentarer på beställningar som bara administratörer kan se.

en: The comment ID.
sv: Kommentarens ID.

en: The user ID who made the comment.
sv: Användar-ID på den som kommenterade.

en: Timestamp of when the comment was created.
sv: Tidstämpel när kommentaren skapades.

en: Comments on the order that the customer can see.
sv: Kommentarer på beställningen som kunden kan se.

en: The status the order had when the comment was made.
sv: Statusen som beställningen hade när kommentaren skrevs.

en: Boolean flag; if set, the comment was emailed to the customer.
sv: Boolesk flagga. Om satt, har kommentaren e-postats till kunden.

en: Order line items other than products.
sv: Beställ varuartiklar på ett annat sätt än varor.

en: The line item ID.
sv: Varuartikelns ID.

en: The line item type.
sv: Varuartikelns typ.

en: The label of the line item.
sv: Etiketten på varuartikeln.

en: The amount of the line item in the store's currency.
sv: Antalet varuartiklar i butikens valuta.

en: The sort criteria of line items.
sv: Sorteringskriteriet för varuartiklar.

en: Record of changes made to an order.
sv: Anteckning på ändringar som gjorts på en beställning.

en: The log entry ID.
sv: ID för loggpost.

en: The user ID who made the changes.
sv: Användar-ID på den som gjorde ändringarna.

en: Description of what was changed.
sv: Beskrivning på vad som ändrades.

en: Timestamp of when the change was made.
sv: Tidsstämpel när ändringen gjordes.

en: The products that have been ordered.
sv: Varan som har beställts.

en: The ordered product ID.
sv: Den beställda varans ID.

en: The product title.
sv: Varans titel.

en: The product manufacturer. (Deprecated)
sv: Varans tillverkare. (Föråldrat)

en: The product model/SKU.
sv: Varans modell/artikelnummer.

en: The number of the same product ordered.
sv: Antalet av samma vara som har beställt.

en: The cost to the store for the product.
sv: Kostnaden till butiken för varan.

en: The price paid for the ordered product.
sv: Kostnaden som betalats för den beställda varan.

en: The physical weight.
sv: Den fysiska vikten.

en: Statuses the order can be in during its lifecycle.
sv: Statusar en beställning kan ha under sin livsperiod.

en: The order status ID.
sv: Beställningsstatusens ID.

en: The status title.
sv: Statusens titel.

en: The base order state the status is associated with.
sv: Grundtillståndet en beställning har.

en: The sort criteria for statuses.
sv: Sorteringskriteriet för statusar.

en: Boolean flag; if set, users can not delete the status.
sv: Boolesk flagga: om satt kan användare inte radera statusen.

en: Fixed %count predicates with the action "uc_order_email_invoice".
sv: Låste @count grundtillstånd med åtgärden "uc_order_email_invoice".

en: Removed new users' passwords from order data.
sv: Tog bort nya användarnas lösenord från beställningsdata.

en: Product image widget
sv: Gränssnittskomponent för varubild

en: The selected widget will be used to display a zoomed version of product images when they are clicked.
sv: Den valda gränssnittskomponenten kommer att användas för att visa en förstorad version av varubilder när de klickas på.

en: The Quantity field in the <em>Add to Cart</em> form is enabled.
sv: Formulärsfältet Antal i <em>Lägg till i varukorg</em> är aktiverat.

en: The Quantity field in the <em>Add to Cart</em> form is disabled.
sv: Formulärsfältet Antal i <em>Lägg i varukorg</em> är inaktiverat.

en: The <em>Add to Cart</em> form is enabled in product teasers.
sv: Formuläret <em>Lägg till i varukorg</em> är aktiverat i förhandsgranskningar för varor.

en: The <em>Add to Cart</em> form is disabled in product teasers.
sv: Formuläret <em>Lägg till i varukorg</em> är ej aktiverat i förhandsgranskningar för varor.

en: Teaser and catalog pages: %text
sv: Sidor för förhandsgranskning och katalog: %text

en: Product view pages: %text
sv: Sidor för visning av vara: %text

en: Displayed product fields:
sv: Visade varuområden:

en: The following features are enabled:
sv: Följande funktioner är aktiverade:

en: Default image support configured for Ubercart products using CCK and ImageCache.
sv: Förvaltd bildstöd konfigurerat för varor i Ubercart med CCK och ImageCache.

en: This product class already exists.
sv: Denna varuklass finns redan.

en: This is a node type provided by another module. Only custom node types may become product classes.
sv: Detta är en nodtyp som tillhandahålls av en annan modul. Endast anpassade nodtyper kan bli varuklasser.

en: Leave blank or zero to disable the quantity field next to the add to cart button, if it is enabled <a href="!settings_url">in general</a>. If it is disabled, this field is ignored.
sv: Lämna blankt eller noll för att inaktivera fältet antal bredvid knappen lägg till i varukorg, om det är aktiverat <a href="!settings_url">som standard</a>. Om det är inaktiverat, ignoreras detta fält.

en: Ubercart product settings
sv: Inställningar för varor i Ubercart

en: Product image field
sv: Varans bildfält

en: The selected field will be used on Ubercart pages to represent the products of this content type.
sv: Det valda fältet kommer att användas på sidor i Ubercart för att representera varor av denna innehållstyp.

en: Product module form.
sv: Varans modulformulär.

en: Node description. (View tab)
sv: Nodbeskrivning. (Visa fliken)

en: To automatically configure core image support, <a href="!url">enable</a> the <a href="http://drupal.org/project/cck">Content</a>, <a href="http://drupal.org/project/imagefield">CCK Image field</a>, and <a href="http://drupal.org/project/imagecache">Imagecache</a> modules.
sv: För att automatiskt konfigurera kärnans bildstöd, <a href="!url">aktivera</a> modulerna <a href="http://drupal.org/project/cck">Content</a>, <a href="http://drupal.org/project/imagefield">CCK Imagefield</a> och <a href="http://drupal.org/project/imagecache">Imagecache</a>.

en: The Image file field has not been created for products.
sv: Bildfältet har inte skapats för varor.

en: Some or all of the expected Imagecache presets ("!presets") have not been created. Ubercart will not display images in certain places.
sv: Några eller alla av de förväntade förhandsinställningarna för Imagecache ("!presets") har inte skapats. Ubercart kommer inte att visa bilder på vissa platser.

en: Some Imagecache presets do not contain actions to perform on images. Images may be displayed in their original formats.
sv: Några av Imagecaches förhandsinställningar innehåller inga åtgärder att genomföra på bilder. Bilder kan komma att visas i deras ursprungliga format.

en: The list of product node types.
sv: Listan på nodtyper för vara.

en: The node type identifier.
sv: Identifierare för nodtypen.

en: The human-readable name.
sv: Namnet som kommer att visas för användarna.

en: The product feature id.
sv: ID för varans funktion.

en: The identifier of the node that has a feature.
sv: Identifieraren för den nod som har en funktion.

en: Product information for nodes.
sv: Varuinformation för noder.

en: Revision id of the product node.
sv: Versions-ID för varunoden.

en: The product node id.
sv: Varans nod-ID.

en: SKU or model number.
sv: Artikel- eller modellnummer.

en: Suggested retail price.
sv: Föreslaget säljpris.

en: The amount the store pays to sell the product.
sv: Beloppet butiken betalar för att sälja varan.

en: The amount the customer pays for the product.
sv: Beloppet kunden betalar för varan.

en: Physical weight.
sv: Fysisk vikt.

en: Unit of measure for the weight field.
sv: Måttenhet för viktfältet.

en: Physical length of the product or its packaging.
sv: Fysisk längd på varan eller dess förpackning.

en: Physical width of the product or its packaging.
sv: Fysiskt bredd på varan eller dess förpackning.

en: Physical height of the product or its packaging.
sv: Fysisk höjd på varan eller dess förpackning.

en: Unit of measure for the length, width, and height.
sv: Måttenhet för längd, bredd och höjd.

en: The number of this product that fit in one package.
sv: Det antal av denna vara som får plats i ett paket.

en: The default value for the quantity field in the "Add to Cart" form.
sv: Det förvalda värdet för fältet "antal" i formuläret "Lägg till i varukorg".

en: A multi-site unique identifier for a product.
sv: En unik identifierare för en vara på flera webbplatser.

en: The sort criteria for products.
sv: Sorteringsvärdet för varor.

en: Boolean flag signifying that the product can be shipped.
sv: Boolesk flagga som signalerar att varan kan skickas.

en: The product's physical weight
sv: Varans fysiska vikt

en: field_image_cache set as the Ubercart image for products and product classes.
sv: field_image_cache som bilden för Ubercart för varor och varuklasser.

en: The manufacturer's suggested price.
sv: Tillverkarens föreslagna pris.

en: The price for which the product is sold.
sv: Priset som varan säljs för.

en: Is a product
sv: Är en vara

en: Check for the fields provided by the Ubercart product module.
sv: Kontrollera fält som tillhandahålls av Ubercarts varumodul.

en: Buy it now button
sv: "Köp det nu" knapp

en: Product kit cart display
sv: Visning av byggsats av vara i varukorg

en: As individual products. Customers may add or remove kit components at will. Discounts entered below are not applied to the kit price
sv: Som individuella varor. Kunder kan lägga till eller ta bort komponenter i byggsater som de vill. Rabatter inskriva nedan gäller inte priset på byggsatsen.

en: Product kit discounts are not applied because the customer can remove components from their cart.
sv: Rabatter på byggsatser gäller inte eftersom kunden kan ta bort komponenter från sin varukorg.

en: Enter a positive or negative value to raise or lower the item price by that amount. This change is applied to each %product in the kit.
sv: Ange ett positivt eller negativt heltal för att minska eller öka artikelns pris med det beloppet. Denna ändring läggs på varje %product i byggsatsen.

en: Total price
sv: Totalt pris

en: If this field is set, the discounts of the individual products will be recalculated to equal this value. Currently, the total sell price is %price.
sv: Om fältet är satt, kommer rabatterna på varje vara räknas om för att motsvara detta värde. För tillfället är säljpriset %price.

en: Product kits do not have an image field. You may add a %field_name at the <a href="!add_url">Add field page</a> and make sure it is set as the Ubercart image in the <a href="!edit_url">content type settings</a> under the Ubercart product settings fieldset.
sv: Byggsatser av varor har inget bildfält. Du kan lägga till %field_name på sidan <a href="!add_url">Lägg till fält</a> och försäkra dig om att det är satt som en bild i Ubercart under <a href="!edit_url">inställningarna för innehållstyper</a> under inställningarna för varor i Ubercart.

en: administer product kits
sv: Administrera byggsatser av varor

en: Product kits
sv: Byggsatser av varor

en: Configure the product kit settings.
sv: Konfigurera inställningarna för byggsatser av varor

en: field_image_cache set as the Ubercart image for product kits.
sv: field_image_cache inställd som bilden för byggsatser av varor.

en: All sales reports are <b>GMT !offset</b> (Default site timezone)
sv: Alla försäljningsrapporter är <strong>GMT !offset</strong> (Förvald tidszon för webbplatsen)

en: Delete expiration of %role_name role for the user %user_name?
sv: Radera utgångsdatumet för %role_name åt användaren %user_name?

en: Deleting the expiration will give %user_name privileges set by the %role_name role indefinitely unless manually removed.
sv: Borttagning av utgångsdatumet kommer att ge %user_name tillstånd enligt %role_name om man inte tar bort dessa manuellt.

en: Invalid user id or role id.
sv: Ogiltigt ID för användare eller roll.

en: Ubercart role expiration
sv: Utgångsdatum för roll i Ubercart

en: Update all role expirations for this order.
sv: Uppdatera alla utgångsdatum för roller för denna beställning.

en: Notify customer when a role is granted
sv: Meddela en kund när en roll beviljas

en: Notify the customer when they have had a role granted on their user.
sv: Meddela kunden när deras användare beviljats en roll.

en: Notify customer when a role is revoked
sv: Meddela kunden när en roll återkallas

en: Notify the customer when they have had a role revoked from their user.
sv: Meddela kunden när en roll har återkallats från deras användare.

en: Notify customer when a role is renewed
sv: Meddela kunden när deras roll förnyats

en: Notify the customer when they have had a role renewed on their user.
sv: Meddela kunden när de fått en roll förnyad på sitt konto.

en: Notify customer when a role is about to expire
sv: Meddela en kund när deras roll håller på att gå ut

en: Notify the customer when they have had a role that is about to expire.
sv: Meddela en kund när de haft en roll som håller på att gå ut.

en: Renew the roles on an order.
sv: Förnya rollerna för en beställning.

en: Send an order email regarding roles.
sv: Skicka ett e-postmeddelande med beställning angående roller.

en: E-mail for granted roles
sv: E-post för beviljade roller

en: E-mail for revoked roles
sv: E-post för återkallade roller

en: E-mail for renewed roles
sv: E-post för förnyade roller

en: E-mail for role expiration reminders
sv: E-post för påminnelser om utgångsdatum

en: Add roles through this page and then use the <a href="!url">conditional actions interface</a> to limit which orders they are applied to. Most important is the order status on which role granting will be triggered.
sv: Lägg till roller på denna sida och använd sen <a href="!url">gränssnittet för villkorliga händelser</a> för att begränsa vilka beställningar de gäller för. Mest viktigt är beställningsstatusen som rolltilldelning kommer att lösas ut för.

en: Ubercart grants certain roles to customers when they purchase products with a role assignment feature. These can be permanent or temporary roles. Here you can view and edit when temporary roles are set to expire.
sv: Ubercart beviljar vissa roller till kunder när de köper varor med en funktion för rolltilldelnings. Dessa kan vara permanenta eller tillfälliga roller. Här kan du visa och redigera när tillfälliga roller kommer att löpa ut.

en: Ubercart roles
sv: Ubercart roller

en: Pending Expirations
sv: Avvaktande utgångsdatum

en: Add/remove time
sv: Lägg till/ta bort tid

en: You need to <a href="!url">create new roles</a> before any can be added as product features.
sv: Du måste <a href="!url">skapa nya roller</a> innan något kan läggas till som varufunktioner.

en: This is the SKU of the product that will grant the role.
sv: Det här är artikelnumret för varan som kommer att bevilja rollen.

en: Check if this product SKU that uses role assignment is associated with a shippable product.
sv: Kontrollera om detta artikelnummer som använder rolltilldelning är kopplat till en transporterbar vara.

en: Expiration period
sv: Utgångsperiod

en: Override the default ending expiration
sv: Åsidosätt det förvalda utgångsdatumet.

en: Relative from activation time
sv: Relativ från aktiveringsdatum

en: Absolute role ending
sv: Definitivt utgångsdatum för roll

en: From the time the expiration period started.
sv: När Utgångsperioden började.

en: When this expiration period will end.
sv: När denna utgångsperiod kommer att sluta.

en: The specified date !date has already occurred. Please choose another.
sv: Det valda datumet !date har redan varit. Välj ett annat.

en: The combination of SKU and role already exists for this product.
sv: Kombinationen av artikelnummer och roll finns redan för denna vara.

en: <strong>Expiration:</strong> !date<br />
sv: <strong>Utgångsdatum:</strong> !date<br />

en: <strong>Expiration:</strong> !link (not overridden)<br/>
sv: <strong>Utgångsdatum:</strong> !link (ej åsidosatt)<br />

en: Global expiration
sv: Globalt utgångsdatum

en: <strong>Multiply by quantity:</strong> Yes
sv: <strong>Multiplicera med antal:</strong> Ja

en: <strong>Multiply by quantity:</strong> No
sv: <strong>Multiplicera med antal:</strong> Nej

en: These are roles that Ubercart can grant to customers who purchase specified products. If you leave all roles unchecked, they will all be eligible for adding to a product.
sv: Detta är roller som Ubercart kan bevilja kunder som köper angivna varor. Om du lämnar alla rollerna okryssade kommer alla att vara tillgängliga för att lägga till på en vara.

en: The expiration of %role_name role for the user %user_name has been deleted.
sv: Utgångsdatumet för %role_name för användaren %user_name har raderats.

en: %user has had the %role role revoked.
sv: %user har fått rollen %role återkallad.

en: %user has been granted the %role role.
sv: %user har fått rollen %role tilldelad.

en:  It will expire on %date
sv:  Kommer att gå ut %date

en: The ID of the product feature this is attached to.
sv: ID-numret för varuegenskaperna som detta är bifogat till.

en: The ID of the node this role feature is attached to.
sv: ID på noden som denna rollegenskap är kopplad till.

en: The product model.
sv: Varumodellen.

en: The role ID.
sv: Rollens ID.

en: Fallthrough to the default start time?
sv: Fall tillbaka till den förvalda starttiden?

en: Role expiration start time. 0 signifies to start at product purchase.
sv: Starttid för utgångstid av roll. 0 betyder att starta vid köp av vara.

en: Fallthrough to the default end time?
sv: Fall igen till den förvalda sluttiden?

en: Role expiration end time. 0 signifies to use relative expiration.
sv: Utgångstid för roll. 0 innebär att använda besläktad utgångstid.

en: How long this role is valid for.
sv: Hur länge denna roll är giltig för.

en: Is this role feature shippable?
sv: Är denna rollfunktionen transporterbar?

en: Multiply any relative expiration by the quantity purchased?
sv: Multiplicera besläktade utgångsdatum med mängden köpta?

en: The user id.
sv: Användarens id.

en: The role id.
sv: Rollens id.

en: No SKU found.
sv: Inget artikelnummer hittades.

en: administer product stock
sv: administrera varulager

en: Stock levels for Ubercart products
sv: Lagernivåer för varor i Ubercart

en: SKU of a product
sv: Artikelnummer för en vara

en: Node ID of a product
sv: Nod-ID för en vara

en: Level of stock
sv: Lagernivå

en: Threshold level
sv: Tröskelnivå

en: Manage stock levels of your Ubercart products
sv: Hantera lagernivåer för dina varor i Ubercart

en: !country version !version is enabled.
sv: !country version !version är aktiverad.

en: !country version !version is disabled.
sv: !country version !version är ej aktiverad.

en: Country file @file could not import or had no install function.
sv: Landsfil @file kunde inte importeras eller hade ingen installationsfunktion.

en: *Adding _if to any country variable will make it only display for addresses<br />whose country is different than the default store country.
sv: *Tillägning av _if till en landsvariabel kommer göra att den bara visas för adresser som tillhör ett annat land än butikens.

en: Store address:<br />!address
sv: Butikens adress:<br />!address

en: Not set yet.
sv: Inte angiven ännu.

en: Store e-mail address is %email.
sv: E-postadress för butik är %email.

en: Store e-mail address is not set.
sv: E-postadress för butik är inte angiven.

en: Help page is <a href="!url">!url</a>.
sv: Hjälpsida är <a href="!url">!url</a>.

en: Help page is not set.
sv: Hjälpsida är inte angiven.

en: Store admin page is displaying: <br />@display
sv: Butikens administratörssida visar: <br />@display

en: Customer's %billing is being used in lists.
sv: Kundens %billing används i listor.

en: Footer using !footer
sv: Sidfot använder !footer

en: Currency format: @format
sv: Valutaformat: @format

en: Weight format: @weight
sv: Viktformat: @weight

en: Date format: @date
sv: Datumformat: @date

en: Warning: @count orders were found with addresses in this country. Removing this country now will cause errors to show on those order pages. You might consider simply disabling this country instead.
sv: Varning: @count beställningar hittades med adresser i detta land. Tas det här landet bort nu kommer det orsaka att fel visas på dessa beställningssidor. Du bör överväga att helt enkelt inaktivera det här landet istället.

en: Prices will be altered by enabled price alterers in their order in the table above.
sv: Priser kommer att ändras genom att aktiverat pris ändras i sin sorteringsordning i tabellen ovan.

en: Price formatter
sv: Formaterare för pris

en: Cache generated price values until the next cron run.
sv: Cacha genererade prisvärden till nästa schemalagda aktivitet körs.

en: Cancel changes
sv: Avbryt ändringar

en: Price alterers
sv: Prisändrare

en: Price handler configuration saved.
sv: Konfiguration om prishanterare sparad.

en: @field is enabled.
sv: @field är aktiverat.

en: @field is disabled.
sv: @field är inaktiverat.

en: @title is %default.
sv: @title är %default.

en: @title is not set.
sv: @title är inte angiven.

en: uc_add_js() has been deprecated. Use drupal_add_js() in your code.
sv: uc_add_js() har blivit utdaterad. Använd drupal_add_js() istället.

en: Price handler settings
sv: Inställningar för prishanterare

en: Select which price handlers to use for your store.
sv: Välj vilka prishanterare som skall användas för din butik.

en: Two-character ISO country code.
sv: ISO-landskod bestående av två tecken.

en: Three-character ISO country code.
sv: ISO-landskod bestående av tre tecken.

en: The version of the CIF that loaded the country information.
sv: Den version av CIF som laddade landsinformation.

en: Standard abbreviation of the zone name.
sv: Förvald förkortning av namnet på zonen.

en: Cache table for Ubercart store prices.
sv: Cache-tabell för Ubercarts butikspriser.

en: The Recurring Fees module was removed from core between Ubercart 2.0-rc1 and 2.0-rc2. If you were using it, it has been disabled and should be removed from your ubercart/payment directory if the old verion remains. You may continue using the module by downloading and installing the latest <a href="http://drupal.org/project/uc_recurring">UC Recurring 6.x-1.x</a> release from drupal.org.  New features for the module will be developed in the contributed version of the module starting with the 6.x-2.x branch.
sv: Modulen Recurring Fees togs bort från kärnan mellan Ubercart 2.0-rc1 och 2.0-rc2. Om du använde det, har det inaktiverats och bör tas bort från din katalog för ubercart/payment om den gamla versionen finns kvar. Du kan fortsätta använda modulen genom att hämta och installera den senaste utgåvan <a href="http://drupal.org/project/uc_recurring">UC Recurring 6.x-1.x </a> från drupal.org. Nya funktioner för modulen kommer att utvecklas i den bidragna versionen av modulen som börjar med grenen 6.x-2.x.

en: 'uc_notify_store_help_page' renamed to 'uc_store_help_page' in variable table
sv: "uc_otify_store_help_page" har döpts om till "uc_store_help_page" i tabellen variable

en: Default price handler
sv: Förvald prishanterare

en: The default handler alterer is simply responsible for prefixing various product prices for display.
sv: Den förvalda hanteraren som ändrar priser är helt enkelt ansvarig för att lägga till prefix till olika varupriser för visning.

en: The default handler formatter passes prices through a single currency formatter based on the store currency display settings.
sv: Den förvalda hanteraren som formaterar priser skickar dem genom en gemensam valutaformaterare baserat på butikens inställningar för visning av valuta.

en: List Price:
sv: Listpris:

en: Cost:
sv: Kostnad:

en: Price:
sv: Pris:

en: Tax Name
sv: Namn på skatt

en: Total taxable amount
sv: Totalt skattepliktigt belopp

en: Total tax collected
sv: Total skatt insamlad

en: * No information on jurisdiction, tax rate, or taxable amount is available for this line.
sv: * Ingen information om behörighet, skattesats, eller beskattningsunderlaget är tillgänglig för denna linje.

en: Customize tax report parameters
sv: Anpassa parametrar för skatterapporter

en: Adjust these values and update the report to build your sales tax report. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
sv: Justera dessa värden och uppdatera rapporten för att bygga din rapport om omsättningsskatt. När de är inlagda kan rapporten bokmärkas för enkel referens i framtiden.

en: Sales tax report
sv: Rapport om omsättningsskatt

en: View report on sales tax
sv: Visa rapport om omsättningsskatt

en: Tax Report
sv: Skatterapport

en: View a report about sales tax your customers paid.
sv: Visa en rapport om omsättningsskatt som dina kunder betalat.

en: Taxed products
sv: Beskattade varor

en: Shippable products
sv: Faktbara varor

en: Any product
sv: Alla varor

en: No rates available.
sv: Inga skattesatser tillgängliga.

en: Add a tax rate
sv: Lägg till momssats

en: This name will appear to the customer when this tax is applied to an order.<br/>It will also be used to name the corresponding predicate for this rate.
sv: Detta namn kommer att visas för kunden när denna skatt läggs på en beställning.<br / Det kommer också att användas för att namnge det tillhörande grundtillståndet för denna avgift.

en: Apply tax to any product regardless of its shipability.
sv: Lägg till skatt på alla varor oavsett dess möjlighet att transporteras.

en: Apply tax to shippable products only.
sv: Lägg till skatt enbart på transporterbara varor.

en: "Blank line" product
sv: Vara för "tom rad"

en: Apply taxes to the specified product types/classes.
sv: Lägg till skatt till de angivna varutyperna/klasserna.

en: Taxes are sorted by weight and then applied to the order sequentially. This value is important when taxes need to include other tax line items.
sv: Skatter sorteras efter vikt och läggs sedan till beställningen sekventiellt. Detta värde är viktigt när skatter även måste innefatta övriga varuartiklar.

en: Rate must be a positive number. No commas and only one decimal point.
sv: Skattesats måste vara ett positivt tal. Inga kommatecken och endast en decimal.

en: Tax rate %name saved.
sv: Skattesats %name sparad.

en: Copy of !name
sv: Kopia av !name

en: Tax rate %name cloned.
sv: Skattesats %name kopierad.

en: That tax rate does not exist.
sv: Den skattesatsen finns inte.

en: This action cannot be undone. Any orders that have been charged this tax may lose tax if you proceed.<br />If you just want this tax to no longer be applied to orders, consider disabling its predicate instead.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras. Alla beställningar som har tagits betalt med denna skatt kan förlora skatt om du fortsätter.<br />Om du inte vill att denna skatt skall läggas på beställningar, fundera på att ta bort grundtillståndet istället.

en: Tax rate %name deleted.
sv: Skattesatsen %name har raderats.

en: Tax rule
sv: Skatteregel

en: Calculate taxes
sv: Beräkna skatter

en: Apply !name
sv: Använd !name

en: Add tax rates through this page and then use the <a href="!url">conditional actions interface</a> to add conditions to the taxes that limit which orders they are applied to. Especially important are the geographic area conditions for the delivery address.  Use the conditions link to jump to a particular tax rate conditions configuration page.
sv: Lägg till skattesatser med hjälp av den här sidan och använd sedan <a href="!url">gränssnittet för villkorliga händelser</a> för att lägga till villkor till de skatter som begränsar vilka beställningar de skall tillämpas på. Särskilt viktigt är villkoret för det geografiska område för leveransadressen. Använd villkorslänken för att hoppa till en särskild konfigurationssida för skattesats.

en: Configure the tax rates and settings.
sv: Konfigurera skattesatsen och inställningar.

en: Edit a tax rate
sv: Redigera en skattesats

en: Serialized array of node types to be taxed.
sv: Serialiserad array av nodtyper som skall beskattas.

en: Serialized array of line item types to be taxed.
sv: Serialiserad array av enskilda varuartiklar som skall beskattas.

en: The rate of taxation.
sv: Skattesats.

en: - Any -
sv: - Alla -

en: Checkboxes
sv: Kryssrutor

en: User @uid entered a @method payment of @amount for order @order_id.
sv: Användare @uid skrev in betalningsmetod @method på @amount för beställning @order_id.

en: Log full API response messages from Authorize.net for debugging.
sv: Logga fullständigt svarsmeddelande för API från Authorize.net för felsökning.

en: Debug response: !data
sv: Felsökningssvar: !data

en: Policy message
sv: Meddelande om policy

en: Help message shown at checkout.
sv: Hjälpmeddelande som visas i kassan.

en: <b>@type failed.</b>
sv: <strong>@type misslyckades.</strong>

en: Unexpected acknowledgement status: @status
sv: Oväntad status för bekräftande: @status

en: Determines which shipping methods are quoted at checkout when products of different shipping types are ordered. Larger values take precedence.
sv: Bestämmer vilka leveransmetoder som är angivna i kassan när varor av olika frakttyper beställs. Större värden har företräde.

en: <br />The %list method is compatible with any shipping type. | <br />The %list methods are compatible with any shipping type.
sv[0]: <br />Metoden %list är kompatibel med alla fraktmetoder.
sv[1]: <br />Metoderna %list är kompatibla med alla fraktmetoder.

en: Ubercart shipment object
sv: Fraktföremål för Ubercart

en: A shipment is saved
sv: En frakt är registrerad

en: Fulfillment
sv: Fullbordande

en: Shipment
sv: Frakt

en: Large flat rate box
sv: Stor kartong med enhetsporto

en: U.S.P.S. Express Mail
sv: U.S.P.S Expressbrev

en: U.S.P.S. Express Mail Sunday/Holiday Guarantee
sv: U.S.P.S Expressbrevs garanti för söndagar/helgdagar

en: U.S.P.S. Express Mail Flat-Rate Envelope Sunday/Holiday Guarantee
sv: U.S.P.S. expressförsändelse till enhetsavgift med helgdagsgaranti

en: U.S.P.S. Priority Mail Small Flat-Rate Box
sv: U.S.P.S. prioriterad liten paketförsändelse till enhetsavgift

en: U.S.P.S. Priority Mail Regular/Medium Flat-Rate Box
sv: U.S.P.S. prioriterad normal/mellanstor paketförsändelse till enhetsavgift

en: U.S.P.S. Priority Mail Large Flat-Rate Box
sv: U.S.P.S. prioriterad stor paketförsändelse till enhetsavgift

en: First Class Mail International Large Envelope
sv: Utrikes 1:a-klassbrev - Skymmande

en: GXG Envelopes
sv: GXG Kuvert

en: First Class Mail International Package
sv: Första Klass Mail International Paket

en: Priority Mail International Small Flat-Rate Box
sv: Prioriterad liten utrikes paketförsändelse till enhetsavgift

en: Priority Mail International Regular/Medium Flat-Rate Box
sv: Prioriterad normal/mellanstor utrikes paketförsändelse till enhetsavgift

en: Priority Mail International Large Flat-Rate Box
sv: Prioriterad stor utrikes paketförsändelse till enhetsavgift

en: The name shown to distinguish it from other weightquote methods.
sv: Namnet som visas för att skilja det från andra metoder för vikt av fraktoffert.

en: The starting price for weight-based shipping costs.
sv: Startpriset för viktbaserade fraktkostnader.

en: Weight quote shipping method was updated.
sv: Metod för vikt av fraktoffert uppdaterades.

en: Created and enabled new weight quote shipping method.
sv: Skapade och aktiverade en ny metod av vikt för fraktoffert.

en: Weight quote shipping method deleted.
sv: Metod av vikt för fraktoffert raderades.

en: Shipping rates by weight
sv: Porton för frakt baserat på vikt

en: Override the default shipping rate per product for each weight quote shipping method here. Enter -1 to revert to the default value.
sv: Åsidosätt den förvalda fraktkostnaden per vara för varje metod av vikt för fraktoffert som finns här. Skriv -1 för att återställa till det förvalda värdet.

en: Default rate: %price/%unit
sv: Förvald skattesats: %price/%unit

en: Fetch a weightquote shipping quote.
sv: Hämta en metod av vikt för fraktoffert

en: Edit weight quote method
sv: Redigera metod av vikt för fraktoffert

en: Delete weight quote method
sv: Radera metod av vikt för fraktoffert

en: If you do not have an account yet, you should <a href="!url">register now</a>.
sv: Om du inte har ett konto ännu, bör du <a href="!url">registrera dig nu</a>.

en: No file downloads available.
sv: Inga nedladdningar tillgängliga.

en: No changes have been logged for this order.
sv: Inga ändringar har antecknats för denna beställning.

en: Last order comment left by an administrator (not counting the order admin comments).  Use with caution: this is unescaped raw input.
sv: Sista beställningskommentaren gjord av en administratör (räknar inte in beställningsadministratörer). Använd med tillförsikt: detta är oskyddad obearbetad inmatning.

en: The total product quantity of the order.
sv: Det totala antalet varor på beställningen.

en: No image widgets installed.
sv: Inga gränssnittskomponenter för bild är installerade.

en: Product class saved.
sv: Varuklassen sparad.

en: Are you sure you want to delete the %type product class?
sv: Är du säker på att du vill radera varuklassen %type?

en: The node type associated with this product class will revert to a standard node type.
sv: Nodtypen kopplad till denna varuklass kommer att återställas till en vanlig nodtyp.

en: Grant or renew purchased roles
sv: Bevilja eller förnya köpta roller

en: Grant or renew purchased roles if the order status matches.
sv: Bevilja eller förnya köpta roller om beställningsstatusen överensstämmer.

en: If the original order status was not Completed.
sv: Om den ursprungliga statusen på beställningen inte slutfördes.

en: If the updated order status is Completed.
sv: Om den uppdaterade beställningstatusen är Färdig.

en: Display messages to alert users of any new or updated roles.
sv: Visa meddelanden för att varna kunder om nya eller uppdaterade roller.

en: Make permanent
sv: Gör permanent

en: The expiration of your %role_name role has been deleted.
sv: Utgångsdatumet för din roll %role_name har raderats.

en: Your %role role has been revoked.
sv: Din roll %role har återkallats.

en: You have been granted the %role role.
sv: Du har beviljats rollen %role.

en: Attempt to e-mail @email concerning stock level on sku @sku failed.
sv: Försök att skicka e-post till @email angående lagernivån på artikelnumret @sku misslyckades.

en: Stock Level
sv: Lagernivå

en: Is Below Threshold
sv: Är under tröskelnivån

en: Filter the node based on whether its stock level is below the threshold for the SKU.
sv: Filtrera noden baserat på huruvida lagernivån är under tröskelnivån eller ej för artikelnumret.

en: Search for customers based on any of the following fields. Use * as a wildcard to match any character.
sv: Sök efter kunder baserat på något av följande fält. Använd * som jokertecken som överensstämmer med alla tecken.

en: For example, searching by last name for 's*' will return all customers whose last name starts with an s.
sv: Om du till exempel söker på efternamn för "s*" kommer det att återge alla kunder vars efternamn börjar med ett s.

en: (<em>Leave a field empty to ignore it in the search.</em>)
sv: (<em>Lämna ett fält tomt för att ignorera den i sökningen.</em>)

en: Display type for the main store administration page
sv: Visningstyp för huvudsakliga administrationssidan

en: This table lists out all users on your site who have placed orders.
sv: Denna tabell listar alla användare på din webbplats som har lagt beställningar.

en: Use this page to search through users on your site who have placed orders.
sv: Använd denna sida för att söka efter användare på din webbplats som har lagt beställningar.

en: Populated the product count column for {uc_orders}.
sv: Lade till information till kolumnen för antal varor för {uc_orders}.

en: Add a new weight quote shipping method.
sv: Lägg till en ny metod av vikt på fraktoffert.

en: Customize product report parameters
sv: Anpassa parametrar till varurapport

en: You may add more attributes <a href="!url">here</a>.
sv: Du kan lägga till fler egenskaper  <a href="!url">här</a>.

en: Display an update message when an item is added to the cart through an add to cart form.
sv: Visa ett uppdateringsmeddelande när en artikel läggs till i varukorgen genom ett formulär för att lägga till i varukorg.

en: Anonymous cart duration is 1 @unit. | Anonymous cart duration is @count @units.
sv[0]: Varaktighet på varukorgen för gäster är 1 @unit.
sv[1]: Varaktighet på varukorgen för gäster är @count @units.

en: Authenticated cart duration is 1 @unit. | Authenticated cart duration is @count @units.
sv[0]: Varaktighet på varukorgen för inloggade användare är 1 @unit.
sv[1]: Varaktighet på varukorgen för inloggade användare är @count @units.

en: Thank you for shopping at [store-name]. Your current order has been attached to the account we found matching your e-mail address.
    
    <a href="!user_url">Login</a> to view your current order status and order history. Remember to login when you make your next purchase for a faster checkout experience!
sv: Tack för att du handlar hos [store-name]. Din nuvarande beställningen har kopplats till det konto vi hittade som överensstämmer med din e-postadress. 
    
    <a href="!user_url">Logga in</a> för att visa din nuvarande beställningsstatus och beställningshistorik. Kom ihåg att logga in när du gör din nästa beställning för att det ska gå smidigare i kassan!

en: Thank you for shopping at [store-name]. A new account has been created for you here that you may use to view your current order status.
    
    <a href="!user_url">Login</a> to your new account using the following information:
    
    <strong>Username:</strong> !new_username
    <strong>Password:</strong> !new_password
sv: Tack för att du handlar hos [store-name]. Ett nytt konto har skapats för dig här som du kan använda för att visa din nuvarande beställningsstatus. 
    
    <a href="!user_url">Logga in</a> på ditt nya konto genom att använda följande information:
    
    <strong>Användarnamn:</strong> !new_username <strong>Lösenord:</strong> !new_password

en: No orders available.
sv: Inga beställningar tillgängliga.

en: Product models
sv: Varumodeller

en: Fixed %count predicates with the condition "uc_order_condition_has_products".
sv: Låste @count grunddelar med villkoret "uc_order_condition_has_products".

en: This setting can still be overridden on the node form.
sv: Denna inställning kan fortfarande åsidosättas på nodformuläret.

en: Your %role role has been renewed. It will expire on %date.
sv: Din roll %role har uppdaterats. Den kommer att löpa ut %date.

en: %user's %role role has been renewed. It will expire on %date.
sv: Rollen %role för %user har uppdaterats. Den kommer att löpa ut %date.

en: It may be helpful to disable caching while configuring modules that alter prices or price displays.
sv: Det kan vara bra att inaktivera cachning när du konfigurerar moduler som ändrar priser eller visar pris.

en: For high traffic sites or sites with multiple price alterers, leaving this disabled may hurt the site's performance.
sv: För webbplatser med hög trafik eller med flera prisjusterare, kan det skada webbplatsens prestandan att lämna denna inaktiverad.
