Ubercart (6.x-2.10) - en to bn translation catalogue (168 entries)

en: Home
bn: নীড়পাতা

en: Title
bn: শিরোনাম

en: Images
bn: ছবি

en: Next
bn: পরবর্তী

en: Save configuration
bn: কনফিগারেশন সংরক্ষণ কর

en: delete
bn: মুছে ফেল

en: Status
bn: স্ট্যাটাস

en: E-mail
bn: ই-মেইল

en: Delete
bn: মুছে ফেল

en: Operations
bn: কার্যাবলী

en: Username
bn: ব্যবহারকারীর নাম

en: Type
bn: টাইপ

en: yes
bn: হ্যাঁ

en: Subject
bn: বিষয়

en: disabled
bn: অকার্যকর

en: Confirm
bn: নিশ্চিত করুন

en: Cancel
bn: বাতিল

en: Remove
bn: অপসারণ

en: Description
bn: বিবরণ

en: Enable
bn: কার্যকর

en: Disabled
bn: অকার্যকর

en: Enabled
bn: কার্যকর

en: Administration
bn: প্রশাসন

en: Yes
bn: হ্যাঁ

en: No
bn: না

en: Version
bn: সংস্করণ

en: view
bn: প্রদর্শন

en: Overview
bn: সারসংক্ষেপ

en: File
bn: ফাইল

en: Edit
bn: সম্পাদন

en: Date
bn: তারিখ

en: Search
bn: অনুসন্ধান

en: None
bn: একটিও নয়

en: Display settings
bn: প্রদর্শন সংক্রান্ত সেটিংস

en: This action cannot be undone.
bn: এই কাজটি বাতিল করা যাবে না।

en: Message
bn: বার্তা

en: Password
bn: পাসওয়ার্ড

en: - None -
bn: - একটিও নয় -

en: Weight
bn: ভর

en: The configuration options have been saved.
bn: কনফিগারেশন সংক্রান্ত অপশন সংরক্ষিত হয়েছে।

en: Image
bn: ছবি

en: Required
bn: অত্যাবশ্যক

en: Settings
bn: সেটিংস

en: Name
bn: নাম

en: edit
bn: সম্পাদন

en: Import
bn: আমদানী

en: Save
bn: সংরক্ষণ

en: Help
bn: সহায়তা

en: Default
bn: ডিফল্ট

en: Update
bn: আপডেট

en: Time
bn: সময়

en: Add
bn: যুক্ত কর

en: View
bn: প্রদর্শন

en: Format
bn: ফরম্যাট

en: Filename
bn: ফাইলের নাম

en: never
bn: কখনোই নয়

en: Statistics
bn: পরিসংখ্যান

en: Unknown
bn: অজ্ঞাত

en: n/a
bn: প্রযোজ্য নয়

en: User
bn: ব্যবহারকারী

en: Email
bn: ইমেইল

en: Error
bn: ত্রুটি

en: Active
bn: সক্রিয়

en: Year
bn: বছর

en: Not found
bn: পাওয়া যায় নি

en: Never
bn: কখনোই নয়

en: Roles
bn: ভূমিকা

en: Comment
bn: মন্তব্য

en: Signature
bn: স্বাক্ষর

en: E-mail address
bn: ই-মেইল ঠিকানা

en: Mode
bn: মোড

en: N/A
bn: প্রযোজ্য নয়

en: Items
bn: আইটেমসমূহ

en: Width
bn: প্রস্থ

en: Medium
bn: মাঝারি

en: Month
bn: মাস

en: Details
bn: বিস্তারিত

en: System
bn: সিস্টেম

en: Unlimited
bn: অসীম

en: Code
bn: কোড

en: Egypt
bn: মিশর

en: Namibia
bn: নামিবিয়া

en: Israel
bn: ইসরায়েল

en: New Zealand
bn: নিউজিল্যান্ড

en: Cuba
bn: কিউবা

en: Brazil
bn: ব্রাজিল

en: Chile
bn: চিলি

en: Paraguay
bn: প্যারাগুয়ে

en: Jamaica
bn: জামাইক্যা

en: Japan
bn: জাপান

en: Libya
bn: লিবিয়া

en: Poland
bn: পোল্যান্ড

en: Portugal
bn: পর্তুগাল

en: Singapore
bn: সিঙ্গাপুর

en: Turkey
bn: তুর্কি

en: Day
bn: দিন

en: Configuration
bn: কনফিগারেশন

en: Order
bn: ক্রম

en: Germany
bn: জার্মানী

en: Afghanistan
bn: আফগানিস্তান

en: Albania
bn: আলবেনিয়া

en: Algeria
bn: আলজেরিয়া

en: Antarctica
bn: এন্টার্কটিকা

en: Bangladesh
bn: বাংলাদেশ

en: Barbados
bn: বারবাডোস

en: Belgium
bn: বেলজিয়াম

en: Bhutan
bn: ভূটান

en: Finland
bn: ফিনল্যান্ড

en: France
bn: ফ্রান্স

en: Haiti
bn: হাইতি

en: Honduras
bn: হন্ডুরাস

en: Iceland
bn: আইসল্যান্ড

en: India
bn: ভারত

en: Indonesia
bn: ইন্দোনেশিয়া

en: Iraq
bn: ইরাক

en: Ireland
bn: আয়ারল্যান্ড

en: Italy
bn: ইতালি

en: Jordan
bn: জর্ডান

en: Kazakhstan
bn: কাজাখাস্তান

en: Kenya
bn: কেনিয়া

en: Kuwait
bn: কুয়েত

en: Latvia
bn: লাতভিয়া

en: Lithuania
bn: লিথুনিয়া

en: Luxembourg
bn: লুক্সেমবার্গ

en: Madagascar
bn: মাদাগাস্কার

en: Malaysia
bn: মালয়েশিয়া

en: Malta
bn: মাল্টা

en: Mexico
bn: মেক্সিকো

en: Mongolia
bn: মঙ্গোলিয়া

en: Morocco
bn: মরক্কো

en: Myanmar
bn: মায়ানমার

en: Nepal
bn: নেপাল

en: Netherlands
bn: নেদারল্যান্ড

en: Nigeria
bn: নাইজেরিয়া

en: Pakistan
bn: পাকিস্তান

en: Papua New Guinea
bn: পাপুয়া নিউ গিনি

en: Peru
bn: পেরু

en: Philippines
bn: ফিলিপাইন

en: Qatar
bn: কাতার

en: Saudi Arabia
bn: সৌদি আরব

en: South Africa
bn: দক্ষিণ আফ্রিকা

en: Spain
bn: স্পেন

en: Sri Lanka
bn: শ্রীলংকা

en: Sudan
bn: সুদান

en: Sweden
bn: সুইডেন

en: Switzerland
bn: সুইজারল্যান্ড

en: United Arab Emirates
bn: সংযুক্ত আরব আমিরাত

en: United Kingdom
bn: যুক্তরাজ্য

en: United States
bn: যুক্তরাষ্ট্র

en: Uruguay
bn: উরুগুয়ে

en: Uzbekistan
bn: উজবেকিস্তান

en: Yemen
bn: ইয়েমেন

en: Zimbabwe
bn: জিম্বাবুয়ে

en: Leave blank for %anonymous.
bn: %anonymous হলে খালি রাখুন

en: English
bn: ইংরেজী

en: published
bn: প্রকাশিত

en: Workflow
bn: কাজের ধারা

en: Fiji
bn: ফিজি

en: Jersey
bn: জার্সি

en: not published
bn: অপ্রকাশিত

en: Print
bn: প্রিন্ট

en: Account
bn: এ্যাকাউন্ট

en: Reports
bn: রিপোর্ট

en: User account
bn: ব্যবহারকারীর এ্যাকাউন্ট

en: Password field is required.
bn: পাসওয়ার্ড ফিল্ডটি অত্যাবশ্যক।

en: Confirm password
bn: পাসওয়ার্ড নিশ্চিত করুন

en: Save and continue
bn: সংরক্ষণ করে এগিয়ে যাও

en: Saint Martin (French part)
bn: সেইন্ট মার্টিন (ফরাসী অংশ)
